Tuinbon wlantaarn AKKERBOUW. 195 PAASVEILING TE KAPELLE OPENBARE VERGADERING PRODUKTSCHAP AARDAPPELEN Rondom de aardappeloogst. SLEPEND GESPREK ZATERDAG SI MAART 1956 ONDER de Dinsdag was het feest in Kapelle. Dit feest betrof de speciale Paasfruitveiling welke werd georgani seerd door de Veilingsver. Kapelle—Biezelinge en Omgeving. We mogen gerust vaststellen, dat er reden was voor dit Paasfruitferest, want wat men dinsdag in Kapelle liet zien, was in orde. Uw 'lantaarnman is op deze veiling geweest en hij kwam onder de indruk van de geweldige aan blik, die de grot eveiiinghal bood. De gehele hal wie deze kent, weet hoe groot zij is was bedekt met fruit. Met niets dan kratten verpakt standaard en huishoudfruit van een uitstekende kwaliteit. Meer dan 5000 kratten stonden op overzichtelijke wijze opgesteld. Zeer fraai was de kleurenschake- ring welke was (bereikt door het vormen van com binaties van Jonathan en Golden Delicious. Dit ge heel was fraai afgezet met palmen en op het fruit prijkten vele bloemen. Gele bloemen op de rode Jonathan en rode bloemen op de gele Golden Deli cious. We kunnen niet anders doen dan onze be wondering uitspreken voor deze fraaie opstelling. Het is de derde keer dat er in Kapelle een Faas- fruitveiling wordt gehouden, zo vertelde de vice- voorzitter van de veiling, de heer A. J. de Visser te Kruiningen in een korte toespraak, welke hij 's middags hield ter gelegenheid van de prijsuit reiking aan de kwekers. De heer De Visser wees er op hoe een dergelijke fruitveiling slechts moge lijk is dank zij de moderne bewaringsmethoden van koelcellen en gascellen. Omdat het zo ver in het jaar is, is ook het sortiment beperkt. Anders dan bij de Kerst- en St. Nicolaasveilingen gaat het op deze Paasfruitveiling slechts om enkele rassen. Maar dat doet niets af aan de kwaliteit en de waar de van het aangevoerde fruit. We vernamen ook dat de belangstelling voor deze Paasfruitveiling welke nu reeds drie jaar achtereen wordt gehouden, steeds groter wordt. Steeds meer kwekers komen met hun beste pro- dukten naar deze veiling. Voor de jury was het dan ook geen gemakkelijke taak om van al dat mooie fruit het beste er uit te halen. Maar de heren W. J. Robijn te Goes, M. J. Noordhoek te Goes en M. Paardekoper te Eist hebben al meer voor hete vuren gestaan en ook in Kapelle kwamen zij tot de juiste beslissingen. De prijzen werden als volgt toegekend: Golden Delicious (standaard-kwaliteit) 5 tot en met 24 kratten: le prijs: S. de Keizer te Schore met 87 punten, Electr. Scheerapparaat en Beker Gemeentebestuur Kapelle; 2e pr.: A. C. Burger te Goes, met 86 punten, Bestrijdingsmiddelen; 2e pr.: K. L. Ivens te St. Jansteen, 86 punten. Bestrijdings middelen; 2e pr.: A. S. de VisserKlaasen te Ka pelle met 86 punten. Bestrijdingsmiddelen en sproei- masker. Golden Deliciousstandaard-kwaliteit) 25 kratten en meer: le prijs: Fa C. v. d. Vliet te Biezelinge, met 84 punten, 10 nieuwe fruitkisten en Lauwer krans; 2e pr.: Wed. P. J. Buijsrogge te 's-Graven- polder met 80 punten, Snoeischaar. Golden Delicious (huishoud-kwaliteit) 5 tot 24 kratten: le prijs: Fa. N. Eversdijk Co te Kapel- Ze met 85 punten, 10 nieuwe fruitkisten en zilveren medaille van Centr. Bureau van Tuinbouw veilin gen; 2e pr.: C. LepoeterVisser te Kapelle met 84 punten, Wollen herenpullover; 3e pr.: Q. v. d. Vrie Zn. te Biezelinge met 83 punten, Sproeimas- ker; 4e pr.: Iz. Kole te Kapelle met 82 punten, grote doos Postpapier; 5e pr.: P. de Jager te Ka pelle met 82 punten, wollen Herensjaal. Golden Delicious (huishoud) 25 kratten en meer: le prijs: P. J. J. Dekker te Wemeldinge met 84 punten, 10 nieuwe Fruitkist enen Beker. Jonathan (standaard-kwaliteit) 524 kratten: le prijs: Aug. Bruinoogje te Biezelinge met 84 punten, tafelsigarenaansteker en medaille; 2e prijs: Joh. J. V. Koeveringe te Schore met 80 punten, overall; 3e prijs: J. öe Schipper Walrave te Biezelinge met 80 punten, snoei- en oculeermes; 4e prijs: H. A. Pol derman te Kruiningen met 78 punten, herenover hemd. Jonathan (standaard-kwaliteit) 25 kratten en mee»r: le prijs: Wed. M. BaasDorrepaal te Ka pelle met 81 punten, bestrijdingsmiddelen en me daille; 2e pr.: Iz. Slabbekoorn te Biezelinge met 78 punten, sigarettenkoker en sproeimiddelen; 3e pr.: C. Traas Sr te Biezelinge met 76 punten, overall; 4e prijs: J. F. Visscher te Kruiningen met 73 punten, overhemd. Jonathan (huishoud-kwaliteit) 524 kratten: le prijs: Johs Oele te Kapelle met 86 punten, 10 nieu we fruitkisten en gouden medaille van Centr. Bu reau voor Tuinbouwveilingen; 2e prijs: W. v. d. Vrie te Kattendijke met 83 punten, asbak; 3e prijs: D. de Jonge Dzn te Kapelle met 82 punten, sigarettenko ker; 4e prijs: P. Slabbekoorn te Biezelinge met 81 punten, schrijfmap; 5e prijs: A. Stols te Wemeldin ge met 81 punten, 2 stropdassen. Jonathan (huishoud) 25 kratten en meer: le prijs: A. EversdijkSinke te Schore met 86 punten, 10 nieuwe kisten en zilveren medaille; 2e prijs: J. Her mes te Kapelïe met 81 punten, snoeischaar; 3e prijs: C. Eversdijk te Kapelle met 81 punten, asbak. Diverse rassen: le prijs: C. Eversdijk te Kapelle met 86 punten, 10 nieuwe kisten en zilveren me daille Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen; le prijs: N. Eversdijk en Co, Kapelle, Lombarts Cal ville met 83 punten, sproeimiddelen; le prijs: Fa M. L. Eversdijk te Kapelle met rode goudreinette, 83 punten, sproeimiddelen. De grootste aanvoer van verpakt fruit was van de heer D. de Jonge Jzn te Kapelle (6275 kg). Deze kreeg een siertegel. Ook voor de kopers waren er prijzen. Deze wer den als volgt toegekend: Voor het hoogste bedrag per kg voor een partij van minstens 10 kratten C. Eversdijk, Kapelle, wel ke 93 cent per kg betaalde voor Golden Delicious. Voor het meest gekocht door commissionnairs: 1. de heer C. Eversdijk; 2. Fa P. Zegers, en 3. de heer J. J. Ganseman, allen te Kapelle.. Het meest gekocht door groothandel: 1. Fa J. L. Trlmpe, Goes; 2. J. de Priester, Middelburg en 3. Th. Boudewijn, Den Haag. Het meest gekocht.door kleinhandelaren: 1. Gebr. Vroegop, Bergen op Zoom; 2. J. Jansen, Middelburg en 3. F. Bekers, Breda. GOEDE PRIJZEN. Wij zouden niet volledig zijn wanneer wij ook nfet enkele regels zouden wijden aan de prijzen wel ke werden betaald. Gezien de verwachting vielen deze beslist niet tegen. De geruchten waren voordien niet best. Er zou weinig vraag zijn, maar het is alle maal bijzonder meegevallen. Vooral de Golden De licious werd goed betaald. Hiervoor was vraag voor Frankrijk en dit resulteerde ip een prijs van 85 tot 99 cent per kg voor de goede kwaliteit. De Jona than werd behalve voor het binnenland ook gekocht voor België. Hiervoor lag de prijs tussen 60 en 70 cent per kg voor de goede Irwaliteit. De goudreinet te deed het heel wat minder. De prijs van dit ras lag voor de verpakte tussen 40 en 44 cent per kg. Dit is wel ongeveer 10 cent per kg minder dan en kele weken geleden werd betaald. Een gelukkige omstandigheid voor de Zeeuwse kwekers is dat dit ras praktisch is gieruimd. We vernamen later nog dat de middenprijs van al het aangevoerde fruit rond 57 cent per kg lag. Wat zeker bevredigend genoemd mag worden als men bedenikt, dat er behalve de 60 ton verpakt fruit ook nog 75 ton fruit was dat los in de kist zat. Een gedeelte hiervan was keuken en fabriekskwaliteit. Wat ons opviel was, dat de mindere kwaliteit over het algemeen nog duurder werd betaald, dan het goede fruit, althans naar verhouding. De kwaliteit van het aangevoerde fruit was bij zonder goed. Het was nergens aan te merken dat men reeds zover in het jaar zit. Wel waren er ver schillende partijen Golden Delicious welke wat grauw waren. Dat is geen ouderdomsverschijnsel, maar waarschijnlijk een gevolg van koude tijdens de groeiperiode. Het geheel overziende kunnen we niet anders doen dan de veiling Kapelle feliciteren met een der gelijke Paasfruitveiling. Het geheel was een goede propaganda voor het Zeeuwse fruit. Bewezen werd, dat er zeer lang kwa- liteitsfruit geleverd kan worden. De honderden kopers, kwekers en belangstellenden, die een be zoek hebben gebracht aan deze Paasfruitshow, zul len ongetwijfeld onder de indruk zijn gekomen van datgene wat zij zagen. Het is goed op geregelde tijden een dergelijke wapenschouw te houden, ook in de fruitteelt. Het is het bewijs, dat de Zeeuwse fruitteelt leeft; dat de kwekers hun vak verstaan en dat hun afzet organisatie eveneens haar taak niet verwaarloost. In de op 13 maart j.l. gehouden openbare be stuursvergadering van het Produktschap voor Aardappelen is de toekomstige aardappelregeling opnieuw besproken, waarbij o.m. het standpunt ingenomen is, dat: 1. de aardappel door de overheid als basisprodukt beschouwd dient te worden; 2. voor alle aardappelen, ongeacht ras, grondsoort soort of bestemming (met uitzondering van de in de aardappelmeelfabrieken te verwerken aardappelen), één prijs gegarandeerd dient te worden; de kostprijs overeen moet komen; 3. deze garantieprijs in principe met 75 van 4. bij deze garantieregeling geen kunstmatige teeltbeperking toegepast moet worden, tenzij over enkele jaren mocht blijken, dat het areaal zich onvoldoende aanpast aan de behoefte. Een verzoek van de Federatie Bonden an Klein handelaren in Aardappelen, Greenten en Fruit om de rechtstreekse verkoop van triors aan concamen- ten tegen te gaan, werd voor nadeer overleg tussen de Federatie en het Landbouw, chap aangehouden, evenals een op het iaa'.rt mo: ent .i het Land bouwschap ontvangen verzoek om de verkoop in de levensmiddelenfbedrijven te bevorderen van aardappelen in klein-verpakking als merkartikel. AARDAPPELREGELING De Hoofdafdeling Akkerbouw heeft zich nog maals uitvoerig beraden omtrent de voorstellen welke reeds in december 1955 door het Landbouw schap, zowel bij de minister als bij het Produkt schap voor Aardappelen, aanhangig zijn gemaakt. Deze voorstellen gingen er van uit dat door de overheid, in het kader van het landbouwbeleid, een minimumgarantie wordt verleend, terwijl daaraast door het Produktschap eventueel marktordenen- de maatregelen worden getroffen. GRAANREGELINGEN Met betrekking tot de toepassing van het sy steem van monopolieheffingen werd enige wijzi ging bepleit, welke tot gevolg kan hebben dat de richtprijs dichter wordt benaderd. De tarweregeling kan in grote trekken ongewij zigd worden gehandhaafd; er zal nog eens worden getracht verbetering aan te brengen in de vocht- clausule. ONGEREPELD VLAS Inzake de export van ongerepeld vlas kon geen overeenstemming worden verkregen met het Pro duktschap voor Iandbouwzaaizaden. De Hoofdafde ling Akkerbouw acht het principieel niiet juist, dat aan telers voor de keuring aangegeven een be paalde bestemmingsmogelijkheid voor vlas wordt onthouden terwijl, via handelsschakels, de export van ongerepeld vlas van gekeurde percelen wel kan plaats hebben. De hoofdafdeling vreest dat strikte handhaving van de huidige regeling zal kun nen leidien tot een belangrijke teruggang van de keuring en daardoor tot aantasting van onz'e zaai zaadpositie. Bovendien is de huidige regeling niet controleer baar. Deze dient daarom te worden ingetrokken of wel uitgebreid tot alle partijen vlas waarop door de N. A. K. geen verdere controle mebr wordt uitge oefend. Voorts sprak de hoofdafdeling nog over tarwe- en suikerprijs, waarin een eventuele verhoging van de akkoordionen nog niet is verdisconteerd, over kwekersvergoedingen, waarover overleg zal wor den gevoerd tussen het dagelijks bestuur van het Landbouwschap en het dagelijks bestuur van de N. A. K., over kwaliteitscontrole, over tegemoetko ming aan ernstig met aardappelmoeheid besmette bedrijven en over enkele andere onderwerpen. Op vragen in de Tweede Kamer heeft minister Mansholt op donderdag 22 maart geantwoord, dat de binnenlandse voorziening niet door de export wordt bedreigd. Hij voegde hieraan toe, dat het Produktschap voor Aardappelen gevraagd is de mi nister in te lichten over de voorraadpositie, aan de hand waarvan eventueel maatregelen genomen zullen worden om de aardappelvoorziening veilig te stellen. Daarmee neemt Nederland momenteel als exporteur een uitzonderingspositie in. In België zijn de prijzen vrij ver gezakt doordat geen uitvoervergunningen worden afgegeven. Op 17 maart meldde het blad ,,De Boer", dat voor goede Bintjes rond 180 frs 13,68) gemaakt kon worden. Het aanbod overtreft hier de vraag. Duitsland heeft op grond van de grote behoefte de invoer van consumptie-aardappelen verlengd. In Frankrijk zijn de autoriteiten verontrust door de hoge prijs, daar in Parijs begin maart reeds 2800 frs (ƒ29,90) voor de Bintjes werd betaald. Om de prijs te drukken is de minimum-afmeting reeds teruggebracht van 40 tot 35 mm. Daar de oogst van de vroege aardappelen langer op zich zal laten wachten dan normaal, is niet direkt een ommekeer te wachten. Hoewel deze ontwikkeling gunstig is voor hen die hun aardappelen nog niet of slechts gedeeltelijk hebben verkocht, houdt deze ontwikkeling mede door het vrij sterk uitvriezen van de tarwe een gevaar in voor een te grote verbouw van consump tie-aardappelen. Dit gevaar is niet alleen in Nederland aanwezig, doch in vele West-Europese landen, waardoor wel licht het komende jaar onze export-kansen kleiner zullen zijn. B. Het melkprijsgesprek sleept zich moeizaam voort. De brief van de heren Egas en Vondeling aan het Landbouwschap is gevolg door een brief van het Landbouwschap is gevolgd door een bief van het In deze laatste brief wordt geconcludeerd, dat slechts door een verhoging van de gemiddelde ga rantieprijs met 0,5 cent per liter het mogelijk is de toeslag voor de zandgebieden tot een redelijk niveau op te trekken zonder de algemene garantie prijs, die voor de meeste weidegebieden minimaal is, aan te tasten. We hebben, na a'lles wat reeds gebeurd is, wei nig hoop dat er nog verandering in de reeds vast gestelde prijs zal komen, behoudens de doorbereke ning van loonsverhoging, die wel weinig moeilijk heden zal opleveren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 7