GALEf'b Wenken Aangifte veldkeuring Winter- en Zomergewassen. Korte RADIO 194 SCHRIKDRAADINSTALLATIES Zitdagen Boekhoud Bureau. Z. L. M. EXCURSIE NAAR DUITSLAND ZEEUWS LANDBOUWBLAD Aan de deelnemers, die vorig jaar gewassen voor de keuring hebben aangegeven, 2ijn de formulieren voor aangifte weer verzonden. De aangifte is opengesteld tot en met zaterdag 21 april a.s. (stambonen en mais tot 1 juni d.a.v.). Tegelijk met de aangifte moeten alle certificaten, welke op het aangegeven perceel betrekking hebben, worden ingeleverd, terwijl het verschuldigde aangiftegeld bij in levering van het aangifteformulier moet worden voldaan. Het aangiftegeld bedraagt: Voor granen, zaden en peulvruchten f 12,— per ha niet een minimum van f6,— per bedrijf. Voor mais f 15,— per ha met een minimum van f 9,— per bedrijf. Voor aardappelen (zonder kosten voor onderzoek na- controle) f 17,50 per ha met een minimum vair^f 8,— per bedrijf. Bovendien zullen later in het jaar van alle goed gekeurde aardappelpercelen monsters genomen worden, die onderzocht worden voor nacontrole (Igel-Lange test). De hieraan verbonden kosten zullen achteraf in rekening gebracht worden. Het aangiftegeld is verschuldigd over de gemeten maat van het aangegeven perceel, dus over de bezaaide oppervlakte. Voor de aangegeven percelen aardappelen is geen aangiftegeld verschuldigd over de oppervlakte van de wendakkers (kopeinden). Deze oppervlakte mag dus worden afgetrokken van de totale oppervlakte. De opbrengst van de wendakkers mag ook niet bij de gekeurde partij worden gevoegd. De aangifte voor de keuring van gewassen kan ge schieden rechtstreeks bij de Keuringsdienst Zeeland, Grote Markt 9, Goes (postrekening no. 438510) of bij de hieronder genoemde controleurs, die zitting zullen houden in de navolgende plaatsen in het tijdvak van 9 tot en met 21 april voor het in ontvangst nemen van de aan gifteformulieren. De aangevers worden verzocht hun formulieren zo veel mogelijk thuis in te vullen en daarmee niet te wachten tot op de zitdagen. Dit werkt een vlotte af werking in de hand terwijl de aangevers met ingevulde formulieren in de regel eerst geholpen worden. De telers die geen aangifteformulieren ontvangen heb ben en dit jaar toch voor de keuring wensen aan te geven, kunnen de benodigde formulieren (voor elk aan te geven perceel een apart formulier) aanvragen bij het secretariaat (telefoon K 1100-2443) of bij de controleurs, die voor toezending zullen zorgdragen. Evenals vorig jaar zullen de keuringslijsten en jaar verslagen beschikbaar wordengesteld tegen betaling van f 1per exemplaar. Opgave voor toezending van de keuringslijst en/of het jaarverslag moet tegelijk bij de aangifte worden ge daan, zomede de betaling der kosten. Controleurs. P. Flikweert, Esdoornstraat 11Nieuwerkerk. A. C. Breure, D 126, Sint Maartensdijk. J. Koole Wzn., Biggekerksestraat 33, Koudekerke. J. Verburg, Westhavenstraat 4, Colijnsplaat. P. Bakker, Nieuwstraat 7, Ovezande. J. J. Goetheer, Veerweg B 44, Wolfaartsdijk. A. Hamelink, Prinses Beatrixstraat 9, Kruiningen. P. de Feyter, Prins Hendrikstraat 69, Axel. W. van Cadsand, Singelweg 23, Axel. R. van Damme, Hulsterweg 184, Hulst. J. Maas, Prins Hendrikstraat 10, Lamswaarde. G. Th. M. Staal, Dreef 23, Lamswaarde. G. de Bruyne, Prinses Beatrtxstraat 23, St. Jansteen. J. de Bruyne, Weststraat 26, Oostburg. Zitdagen Hulst, maandag 9 en 16 april van 1-4 uur in de r.-k. Landbouwwinterschool. Heikant-St. Jansteen, dinsdag 17 april van 1-5 uur bij J. Inghels-de Block, café Centrum, Julianastraat 15. Terneuzen, woensdag 4, 11 en 18 april van 1.30-5 uur in Hotel Des Pays Bas. Oostburg, woensdag 11 en 18 april van 1.30-5 uur in Hotel de Vuyst. Westkapelle, woensdag 11 en 18 april van 11-2 uur in Café „de Valk". Wissekerke, woensdag 11 en 18 april van 10-1 uur in Hotel „de Kroon". Zierikzee, donderdag 12 en 19 april van 10.30-1.30 uur in „Huis van Nassau". St. Maartensdijk, donderdag 12 en 19 april van 10.30- 1 uur in Hof van Holland. Kortgene, donderdag 12 en 19 april van 10-2 uur in „De Korenbeurs". Middelburg, donderdag 5, 12 en 19 april van 10-4 uur in de „Eendracht". Koewacht, donderdag 19 april van 2-6 uur in Café M. A. de Schepper. Tholen, zaterdag 14 en 21 april van 10-1 uur in Hof van Holland. IJzendijke, zaterdag 14 en 21 april van 10-1 uur in Hotel Lievens. Axel, zaterdag 7, 14 en 21 april van 1.30-4 uur in Hotel C. Jansen. St. Philipsland, zaterdag 21 april van 11-1 uur in Hotel de Druiventros. Denk om de sluitingsdatum voor de aangifte van gewassen op 21 april 1956. De Algemene Technische Commissie van het Landbouwschap deelt mede, dat op haar verzoek de Directeur-Generaal van die Arbeid heeft goedgevon den, dat voor 1956 voor de schrikdraadinstallaties, die voor 1 april 1956 nog niet daadwerkelijk in ge bruik zijn, de datum 1 april waarop een nieuw certi ficaat aanwezig moet zijn, niet (behoeft te worden aangehouden. Hieraan moet dit jaar vóór 1 mei a.s. zijn voldaan. KOUDEKERKE: Woensdag 4 april in Hotel „Nieuw Walcheren'' van 91.30 uur. OOSTBURG: Woensdag 4 april in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 5 april in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 5 april in Café „De Eendracht". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 5 april in Hotel „Hof van Holland." SEROOSKERKE: Vrijdag 6 april in Café „Huysse" van 91.30 uur. IJZENDIJKE: Zaterdag 7 april in Hotel „Lievense". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 7 april in Hotel „De Druiventros". Op 1 april a.s. hoopt de heer L. W. Anfchonisse het feit te herdenken dat hij 45 jaar werkzaam is op het bedrijf van de fam. v. d. Slikke te Poort vliet. Wij wensen hem en tevens zijn werkgever van harte geluk met dit zeldzame jubileum. OP TWEEDE PAASDAG GEEN UITZENDING. De Afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat op maandag 2 april a.s., dus Twciede Paasdag, géén uitzending in de radioru briek van genoemd ministerie zal plaats hebben. ZEEUWS VOORUCHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z. V.B.) ZIERIKZEE: Donderdag 5 april in „Huis van Nassau" van 11—13 uur (de heer Van Burg). OOSTBURG: Iedere dinsdag op de beurs. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. De Z. L. M.-excursie zal dit jaar gemaakt worden naar Duitsland. De reis zal worden gemaakt per bus via Düssel- dorfHameln naar Einbeck bij Hannover, waar o.a. het veredelingslbedrijf Klein Wantzleben zal worden (bezocht. Voorts wordt gereisd door de Harz via Fritzlar-Dillenburg naar Schlangenbad bij Wies- baden en vandaar via KoblenzMonschau—Luik Antwerpen naar Goes. Een groot deel van tocht gaat door streken wel ke door hun natuurschoon een grote bekendheid genieten. De kosten van deze reis, welke gemaakt zal wor den van maandag 25 juni tot en met zaterdag 30 juni bedragen 195,per persoon. (Dus volledige reis en verblijfkosten). Bij meer dan 30 deelnemers zal dit bedrag nog iets kunnen worden verlaagd. Men kan zich voor deze excursie opgeven door overschrijving van de reissom op postrekening 172503 der Z. L. M. De deelnemers zullen een uitgebreid programma van de reis ontvangen. Spoedige aanmelding is met het oog op de ver dere voorbereidingen dringend gewenst. Voordat U gaat zaaien dient de machine gecon troleerd te worden. Let hierbij speciaal op de zaai zaadverdeling. Hiertoe moet de machine afgedraaid worden. Heeft men geen slinger, dan moet men niet slechts één wiel oplichten, want alleen ibij hori zontale stand kan dit werk goed gebeuren. De wijnpeen worden de laatste jaren in ernstige mate aangetast door de made van de wortelvlieg. Deze aantasting is bekend onder de naam van „wormstekighekl". Zonder bestrijding is in vele gevallen de teelt praktisch onmogelijk geworden. Tegen deze wormstekigheid bestaan echter zeer goede bestrijdingsmiddelen. Van Aldrin 2Vz stuifpoeder heeft men 200 kg per ha nodig en van Aldrin 25 emulsie is 20 liter per ha nodig. Beide middelen dienen vóór het in zaaien op de grond gebracht te worden eri daarna 10 cm inwerken. Een goede verdeling in tie grond is hierbij zeer belangrijk. Op vele bedrijven worden restanten van bestrij dingsmiddelen bewaard. U bergt ze toch ook op in een goede afsluitbare kast? Bestrijdingsmiddelen in emulsievorm worden door bevriezing dikwijls onbruikbaar. Bij twijfel is er maar één goede op lossing: ruimt ze op! Alle zaad dient ontsmet uitgezaaid te worden. De opkomst wordt er zeer door bevorderd en de beginontwikkeling is beter. De kosten zijn gering, daarom is het parool: geen korrel zaaien die niet ontsmet is! De ontwikkelig van verschillende percelen lu cerne laten nogal eens te wensen over. Hiervoor zijn diverse oorzaken aan te wijzen, doch dikwijls wordt de bemesting over 't hoofd gezien. Lucerne vraagt veel kali en fosforzuur. Omdat de bemes tingstoestand van de percelen sterk uitéén loopt, kunnen zonder meer geen cijfers genioemd worden. U dient echter hoeveelheden kali en super te geven als voor'aardappelen. Bietenzaaien naast Ibietenland van vorig jaar, levert het bezwaar op van een vaak ernstige be schadiging door het bietenkevertje. Dit insect is zeer moeilijk te bestrijden. Voorkomen is ook hier beter dan genezen. Moeten er toch (bieten in boven bedoelde omstandigheden gezaaid worden dan zal men er goed aan doen om op een schutstrook van 25 a 30 meter een ander gewas te verbouwen. In gescheurd land en in onkruidrijke (kweek) percelen komen dikwijls veel ritnaalden (koper wormen) voor. De eenvoudigste en meest doeltref fende bestrijding is hier een zaadbehandeling met lindaan. Een dergelijke behandeling is praktisch afdoende en kost zeer weinig. •fti Het is nog niet te laat. om een weideplan op te stellen, maar dan moet U er wel spoed achter zfet- ten. Wainneer U gaat weiden zonder weideplan, geeft dit aanmerkelijk minder opbrengst en daar door een minder financieel resultaat. Op percelen waarvan de voorvrucht vlas is ge weest, treedt elk jaar thripsaantasting op. Het is gewenst dat U aan die percelen, wanneer de gewassen juist boven staan, extra aandacht hier aan besteedt. Een vlugge bestrijding hiervan heeft een snellere groei van het gewas tot gevolg. Arfoeidstoppen in het bouwplan zijn moeilijk te vermijden. Vooral het bietendunnen kan een flinke arbeidstop tot gevolg hebben. Door nüet alle percelen bieten tegelijk te zaaien kan deze arbeidstop wat afgevlakt worden. Op geëgaliseerde percelen in de herverkavelings- gebieden moet U met de gewassenkeuze rekening houden met de mate waarin structuurverval kan optreden. Mocht U in moeilijkheden verkeren, vraagt dan advies aan de rayonassistent. Denk er aan, dat in het voorjaar, wanneer de grond droog is en stuift, het luchtfilter van de trekker veel stof te verwerken krijgt. Regelmatig onderhoud en verversing zijn hier dringend nodig. Het mengen van kunstmest geeft arbeidsbe sparing. Bedenk echter dat niet alle meststoffen gemengd kunnen worden. Het komt in de praktijk nog wel voor dat kalkammonsalpeter met super wordt gemengd. Dit kan alleen als het vlak voor het zaaien wordt gemengd en spoedig wordt inge werkt. Enige tijd voor het zaaien mengien is niet ge wenst. De kalkammonsalpeter wordt spoedig nat en laat zich dan minder gemakkelijk strooien. Laat ook nooit resten van de mengsel in de schuur achter. Dit is zeer gevaarlijk voor brand gevaar. Een gewaarschuwd man telt voor twee!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 6