Klimaatverschillen tussen Zeeland, de N. O. P. en N. O. Groningen 190 HET PROBLEEM DER VEENKOLONIËN Wat doen we met die praatavonden? UIT DE INHOUD VOORLICHTINGSAVOND MACHINAAL MELKEN Voor zaadbehandeling ter voorkoming van RITNAALDSCHADE Öp 26 maart j.1. had een bespreking plaats van-de Dagelijkse Besturen van het Kon. Ned. Landbouw- Comité en de gewestelijke landbouworganisaties, in welker werkgebied veenkoloniale bedrijven voor komen. Hoewel de vergaderingvan mening was, dat de positie van de lichte gronden in het alge mene bij de huidige prijspolitiek aanleiding geeft tot ernstige bezorgdheid, meende men, dat het veenkoloniale gebied afzonderlijk kon worden be zien. Immers is de bestaansbasis van dit gebied al tijd reeds smal geweest; zulks is door de toepassing van de wet op de aardappelmoeheid nog duidelij ker naar voren gekomen. Het werd dan ook noodzakelijk geacht om voor 1956 te komen tot een garantieprijsregeling, die een lonende teelt van frbriekaardappelen, het be langrijkste produkt der Veenkoloniën, mogelijk maakt. Aangezien een omschakeling van het veen koloniale bedrijf noodzakelijk is en deze garantie prijsregeling op zichzelf onvoldoende is om deze omschakeling te stimuleren, dient daarnaast van Overheidswege een omschakelingspr°mie te wor den verleend. Voor de concrete uitwerking hiervan zou wellicht aansluiting kunnen worden gezocht bij het rapport van d,e studiecommissie, door de Mi nister en het Landbouwschap ingesteld ter bestu dering van de mogelijkheden tot verbreding van de bestaansbasis van de Veenkoloniën, dat binnen kort zal uitkomen. Besloten werd met klem bij het Landbouwschap erop aan te dringen om een en ander aan de orde te stellen op de eerstvolgende bespreking met de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. P Schouwen is de eerste reeks praatavonden over het onderwerp „Wat verandert er op het w bedrijf" vrijwel ten einde. Door de voorzitter van de Z. L. M.-commissie, de heer J. A. van Nieuwenhuyze, zijn in een 10-tal plaatsen inleidingen gehouden, waarna een bespreking volgde en de gestelde vragen zo goed mogelijk werden beantwoord. Het doel van deze eerste avond was de mensen er op te wijzen, dat ze niet te veel aan het heden moeten blijven vastzitten, doch reeds nu met hun bedrijf voor de toekomst moeten gaan werken, die geheel anders zal zijn. Het directe voordeel staat achter bij de mogelijk heden, die de jongeren-en volgende geslachten hier van zullen hebben. De moeilijkheden van dit mo ment zijn groot, doch deze mogen niet de gedach ten overheersen, omdat we verder moeten met de nieuwe toestand en daar het beste van moeten maken. In dit verband werd door de heer Van Nieuwen huyze gewezen op de voordelen, die straks geplukt zullen kunnen worden van de betere verkaveling, de kortere afstanden en de veranderde ontwate ring. De boer is nu vrijer in het gebruik van het land en kan het bouwplan zo beter bij de conjunc tuur aanpassen. Ook de voordelen van waterleiding en electrici- teit voor bedrijf en huishouding werden door hem nog eens uitdrukkelijk naar voren gebracht. Een ander punt, dat ruime aandacht kreeg, be trof de investeringen en de daaruit voortvloeiende kosten. Terecht werd er op gewezen, dat veelal in vesteringen worden gedaan omdat men daar een zeker gemak van heeft en het geld op dat moment aanwezig is. Wat de jaarlijks terugkerende lasten zullen zijn, wordt niet of onvoldoende berekend vóórdat de be- Door Dr. Ir. J. J. POST. APRIL. Naarmate het voorjaar vordert worden de tem peratuurverschillen tussen de hier behandelde ge bieden kleiner. Dit blijkt duidelijk indien men de cijfers van onderstaande tabel vergelijkt met die, welke wij in onze vorige bijdrage gaven. Tempera- Midden en tuur in: Zeeland N. O. P. N.-Gron. Zd. Limburg le decade 7.7 7.3 7.0 9.0 2e decade 8.7 8.4 8.2 10.0 3e decade 9.7 9.7 9.5 11.4 Voor de eerste decade dus nog een verschil tus sen Zeeland en Groningen van 0.7° C; in de derde decade nog slechts 0.2° C. Hier is duidelijk te zien, dat de ligging van een groot deel van ons land vlak bij zee haar invloed op het temperatuurverschil doet gelden. Het land Na een halve eeuw weer aan de zee ontrukt. Klimaatverschillen tussen Zeeland, N. O. P. en N.-O. Groningen. Wat doen we met die praatavonden? Wat kan mijn zoon worden? Voorlichtingsavond machinaal melken. Zoeken naar nieuwe wegen. I>e oudedagsvoorziening en de boerenstand. Bekalken in het voorjaar. Aangifte veld- keuring. Z. L. M.-excursie naar Duits land. Korte wenken. Onder de Tuinbouwlantaarn. Openbare vergadering Produktschap aard appelen. Akkerbouw. Rondom de aardappelmarkt. Slepend gesprek. Hoge kalium- en magnesiumgehalten na de stormramp in 1953. Iets over stikstofbemesting van blauwmaan- zaad. De Boeren jeugd. Het Zeeuwse mineralenmengsel. Bram uit de Slikhoek. Buitengewone hengstenkeuring Kapelle- brug. De trekpaarden op de Paasveetentoon- stelling te Rotterdam. Algemene vergadering Koninkl. Vereniging „Het Nederlandsohe Trekpaard". Noord-Brabantse Mij van Landbouw. Marktberichten. o Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Over name van artikelen is slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouv ontvan gen het blad gratis. ABONNEMENTSPRIJS voor niet-leJen, niet- grondgebruikers, bedraagt 10,per jaar bij vooruitbetaling. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 18 cent; minimum per advertentie 2,70. Incasso kosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief, inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdag avond aan de Uitgeefster N.V. h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis Goes Tel. K. 11002345 VI. wordt, zoals wij reeds eerder op merkten, sneller opgewarmd dan de zee; in verder van de zee ge legen gebieden worden in het voorjaar en in de voorzomer dan ook hogere temperaturen geme ten dan dicht bij zee. Het zee water blijft langer koud en drukt daardoor de tem peratuur in het aangrenzende land. Vergelijken wij daarom de temperaturen van de genoemde ge bieden even met die van midden- of zuid-Limburg, dan zien wij een verschil van circa 2° met Gronin gen en van 1.0 a 1.5° C met Zeeland (zie tabel). Zoals te verwachten is op grond van boven staande gegevens, is ook het verschil in aantal vorstdagen kleiner geworden. In noordelijk Gro ningen moet men in april rekenen met 4 vorst dagen tegen in Zeeland 2. Het verschil Groningen N. O. P. is te verwaarlozen. Wat de neerslag betreft, Zeeland is in april ge middeld iets natter dan de beide andere gebieden. In Zeeland valt gemiddeld 4050 mm (evenveel als in maart); de N. O. P. en noordelijk Groningen zijn iets droger (3040 mm). De zonneschijn-cijfers geven het langzamerhand al vertrouwde beeld. Zeeland is weer wat zonni ger dan Groningen. Deze maand vertoont de zon zich in Zeeland gemiddeld 167 uren; in Groningen 155 uren. (Vervolg van pag. 191.) weer optrekt. Dit laatste wordt veroorzaakt, door dat de werking van bedoeld hormoon tijdelijk is. Om zoveel mogelijk melk te winnen, is het noodzakelijk, dat het melken in de kortst mogelijke tijd wordt ver richt. Om de melkafgifte te bevorderen, wordt een voorbehandeling toegepast. Deze voorbehandeling heeft ten doel: reiniging van de uier, masseren, ter bevordering van de melkafgifte en verwijderen van de eerste stralen. Met het verlopen van de lactatieperiode zal de voorbehandeling intensiever moeten zijn. Ook bij koud weer zal het in verhouding langer duren, voor dat de koe de melk laat vallen. Tussen de koeien onderling is ook veel verschil in de reactie op het vlug willen afgeven van de melk. De mate van voor behandeling dient hieraan te worden aangepast. Pas als de koe de melk heeft laten vallen, kan ïuat mel ken worden begonnen en dit dient vervolgens on onderbroken te worden verricht. Zodra bij machi- naal-melken de geregelde melkstroom ophoudt, moet het apparaat worden wegge nomen. Steeds zal er naar gestreefd moeten worden om de melktijd per koe zo mogelijk nog te bekorten. Bij deze handelwijze kan die hoeveelheid melk worden gewonnen, welke het dier onder de gegeven omstan digheden in staat is te pro duceren. Van de gelegenheid tot discussie werd ruimschoots gebruik gemaakt. slissing wordt genomen. Terwille van zelfstandig heid en gemakkelijk werken worden wel investerin gen gedaan, die in vele gevallen onverantwoord zijn uit bedrijfseconomisch oogpunt. Coöperaties en combinaties van landbouwwerk tuigen kunnen hier een uitweg geven, vooral voor het kleinere bedrijf. Dit geldt eveneens voor allen, die nieuwe bedrijfs gebouwen moeten laten bouwen. De heropbouw van de rundveestapel kwam even eens ter sprake, waarbij de heer Van Nieuwen huyze de cijfers van Walcheren ter sprake bracht om te laten zien, dat hier nog grote mogelijkheden liggen. In de akkerbouwsector is dit eveneens het geval, omdat de nieuwe grote kavels bij een goed opgezette vruchtwisseling geheel nieuwe mogelijk heden bieden. Zo was deze lezing een appèl op het verantwoor delijkheidsbesef van de mensen, die als gemeen schap de herverkaveling zelf hebben gewild en in hun vertegenwoordigers verantwoordelijkheid en medezeggenschap hebben gekregen bij de uitvoe ring. Alleen al hierdoor waren deze praatavonden van groot belang en hebben ze zeker aan hun doel beantwoord. WAAR WAREN DE ANDERE GEZINSLEDEN? Men kan dit echter niet in alle opzichten zeggen, want hoewel het bereiken van het gezin van het begin af in de bedoeling heeft gelegen, is daar niet veel van terecht gekomen. Hier en daar waren enkele dames en ook enkele jongeren aanwezig, doch doorgaans waren de man nen niet alleen in de meerderheid, doch ook de al leenheersers van de zaal. Daar moet verandering in komen, omdat de her verkaveling de gehele samenleving beïnvloedt en dus zeker ook het boerengezin. Daarom kunnen deze praatavonden eerst volle dig geslaagd genoemd worden als de andere gezins leden inderdaad aanwezig zijn. Aan één kant is het te begrijpen, omdat op de eerste avond een vrij sterk landbouw-technisch onderwerp aan de orde werd gesteld. De volgende avonden zal deze zaak wat anders komen te liggen, omdat de tweede avond het onder werp „Wat verandert er in het dorp?" aan de beurt is, waarbij maatschappelijke vraagstukken, die de herverkaveling oproept, zullen worden be sproken. Deze avonden die binnenkort gehouden zullen worden in Nieuwerkerk, Noordwelle en Haamstede, worden verzorgd door personen die ter plaatse goed bekend zijn en daardoor goed kunnen beoordelen wat er reeds veranderd is in de do rps samenleviin ,f en wat er in de toekomst nog zal gaan veranderen Eerst als we duidelijk zien wat er als gevolg van de herverkaveling verandert, kunnen we ook de middelen beramen om ongunstige ontwikkelingen tegen te gaan. Daarbij zal vooral ook £e nadruk gelegd moeten worden op de bezinning In de kring der besturen. De leden kunnen dan vanuit hun eigen organisatie opgewekt worden zich te beraden op de vraagstuk ken die er zijn, doch die nog niet altijd leven in de harten van hen die op het platteland leven. Want het gaat hier om de toekomst van dit hele boerengezin. Zo hopen we dat de volgende praatavonden, nog meer dan de eerste reeks, zullen voldoen aan de verlangens, die de Z. L. M. indertijd hebben bewo gen zich met deze vorm van voorlichting bezig te gaan houden. B. Praatavond „Wat verandert er op het bedrijf". Bruinisse woensdag 4 april 19.30 uur in Hotel Storm. VERKEERS VOORSCHRIFTEN VOOR DE LANDBOUW. De door het Landbouwschap uitgegeven brochure „Verkeersvoorschriften voor de Landbouw" is in tussen herdrukt en dus weer verkrijgbaar. Men geve dit handige boekje, waarin alles is te vinden wat men bij gebruik van de trekker op de weg dient te weten, ook eens in handen van de trekker chauffeurs. Het boekje wordt toegezonden na over making van 50 ets op postrekening 172503 ten name van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij te Goes. (Advertentie.) WESM ««tv Een product van N.V N0URY VAN DER LANDEs EXPLOITATIE HIJ. Deventer Verkrijgbaar bij: Jebo-Depóts. Verdugt-agenten en Plaatselijke Coöperatie*.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 2