Noord-Brabantse Mij van Landbouw IN MEMORIAM ADR. BREURE HZN. GOUDEN FEEST VAN „NOORD-BRABANTS EERSTELING" AFDELING ZEVENBERGEN AFDELING WOUDRICHEM VERKEERSVOORSCHRIFTEN VOOR DE LANDBOUW HET VOEDERWINNINGSPLAN OOK DE LAATSTE KG KRACHTVOER? DE HEFFINGSAANSLAG VAN HET LANDBOUWSCHAP EN DE CONTRIBUTIE DER N. B. M. L. ZATERDAG 31 MAAKT 1956 205 Zondag j.l. overleed nog vrij onverwacht na een gedurig gedragen lijden, de heer Adriaan Breure Hzn., Willemspolder te Dinteloord in de ouderdom van ruim 72 jaar. De heer Breure was een man, die zijn gaven en talenten in velerlei opzicht ten dienste van de gemeenschap heeft gesteld. Gedurende ruim 15 jaar was hij voorzitter van de Coöp. Ver. „Land- bouwt'oelang" ter plaatse en lid van het Hoofdbe stuur der Noord-Brabantse Mij. van Landbouw. Voorts diende hij vele jaren de Ver. „Het Groene Kruis" als bestuurslid en was hij Kerkvoogd van de Hervormde Gemeente te Dinteloord. De heer Breure was een figuur, die in zijn vele functies nooit allereerst zichzelf wilde laten gelden, doch zich sterk bewust was van de dienende taak, waar* voor hij was gesteld. Door zijn aangenaam karakter maakte hij zich vele vrienden en velen hebben dan ook gedurende de maanden van zijn ziek zijn van nabij met hem meegeleefd. Een werkzaam leven is thans afgesneden. Gaarne hadden wij gezien, dat hem nog enkele rustige jaren zouden zijn gegund, God heeft het in Zijn ondoorgrondelijke wil anders beschikt en wij heb ben ons daarnaar te voegen. Moge zijn nagedachtenis ons tot voorbeeld strek ken bij het vervullen van de taak, die ons in dit ïeven is opgelegd. BAX 50 JAAR VOORZITTER Zevenbergschen Hoek zal op 6 april a.s. het 50- jarig (bestaan van de Fok- en Contrölevereniging en «evens het 50-jarig voorzitterschap van de heer A Bax Gzn., feestelijk gaan herdenken. Redenen voor een luisterrijke herdenking zijn daar meerdere aanwezig. Ten eerste is een Fok- en Contrölevereniging van fundamentele betekenis voor de inkomsten uit de veehouderij. Ten tweede is de voornaamste initiatiefnemer voor de oprich ting, de heer Bax, gedurende de halve eeuw van het bestaan onafgebroken voorzitter geweest. Een wellicht zeer zeldzaam jubileum. Ten derde is deze herdenking van meer dan plaatselijke betekenis. De vereniging is de oudste in Noord-Brabant, dus de pionier. Zij heeft vele navolgers gehad, zodat tegenwoordig op elk dorp een Fok- en Contröle vereniging (bestaat en haar bestaansrecht reeds lang zeer algemeen wordt erkend. Bovendien kan Bax de nestor worden genoemd uit de organisaties voor de vee verbetering in Noord-Brabant. Kortgeleden is hij afgetreden als voorzitter van de Provinciale Commissie voor de Rundveefokkerij, na een 40-jarig lidmaatschap. Verder heeft hij zijn zetel in het Dagelijks Be stuur van het N. R. S. beschikbaar gesteld na 49 jaar een functie in het stamboek (bekleed te hebben. De Bond van Fok verenigingen heeft hem sinds de oprichting, d.i. nu 45 jaar geleden, nog als haar voorzitter kunnen behouden. Het doet om alle redenen goed te vernemen dat de huidige leden het ju/bileum groots willen vie ren. e Wij kunnen deze gelegenheid nog juist benutten om Bax nu hij zich uit zijn voornaamste functie reeds heeft teruggetrokken, te eren als de grote voorman uit de rundveeverbetering in Noord-Bra bant. Op vrijdag 6 april a.s. zal in Hotel Brabant" het stamhuis van de vereniging, te Zevenbergschen Hoek van 3.30 uur5 uur receptie worden gehou den, om 6.00 uur gevolgd door de feestvergadering, waarbij gezamenlijke koffiemaaltijd voor de leden en genodigden. Ik hoop, dat het in Hotel „Brabant" niet aan belangstelling zal ontbreken. De Jubileum-viering moet een demonstratie worden van de waardering voor het streven naar veeverbetering en in het bij zonder een hulde voor de langdurige en enthou siaste arbeid van de heer Bax voor Zevenbergschen Hoek, voor Noord-Braibant, ja zelfs voor Neder land. Ir. W. G. BLAUWHOFF. Op 20 maart j.l. hield de afd. Zevenbergen in hotel Tholenaar een ledenvergadering. ,Na een openingswoord van de voorzitter de heer A. de Lint en voorlezing der notulen bracht de secretaris de heer P. Groenewege het jaarverslag over 1955 uit. Deze wekte in verband hiermee op tot het tonen van meer belangstelling voor de vraagstukken, waarmee de landbouw te maken heeft. De kascommissie bracht vervolgens verslag uit over de financiële positie, boeken en bescheiden waren in orde bevonden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Mol herkozen. De heer G. P. Timmermans, die ruim 40 jaar bestuurslid was, stelde zich niet meer her kiesbaar. In diens plaats werd gekozen de heer G. A. Korteweg. De voorzitter bracht de heer Timmermans dank yooi; alles wat hij gedurende deze lange periode voor de afdeling heeft gedaan. Van de erkentelijk heid hiervoor zal nog op tastbare wijze blijk wor den gegeven. Vervolgens trad de heer Smaal, hoofdassistent bij de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst op als spreker over: „Kostprijsberekeningen in de land bouw". Spreker schetste op overzichtelijke wijze de ma nier, waarop deze berekeningen tot stand komen. Deze inleiding gaf aanleiding tot een geanimeerde gedachtenwisseling. Bij de rondvraag kwam o.a. de areaalheffing voor consumptie-aardappelfonds en het pachtprijs- beleid nog aan de orde, waarna deze leerzame ver gadering door de voorzitter met een woord van dank werd gesloten. Op 22 maart j.l. hield de afd. „Woudrichem" der Noord-Brabantse Mij. van Landbouw in Café Groeneveld, onder voorzitterschap van de heer C. M. Schaap, haar jaarvergadering. In zijn openingswoord herdacht deze het heugelijke feit dat onze afdeling dit jaar juist tien jaar bestaat. Het was voor het bestuur een voldoening, dat alhoewel aan deze avond geen bijzondere attrac ties waren verbonden, de opkomst zo groot was. Uw tegenwoordigheid, aldus de voorzitter, geeft ons de overtuiging dat tijdens deze periode de organisatiegeest nog niet is verslapt. Dit geeft ons moed voor de toekomst De rekening over 1955, nagezien door de heren W. de Zeeuw en J. W. Schaap, werd in orde be vonden. De aftredende bestuursleden J. Daim en T. Ottevanger werden met vrijwel algemene stem men herkozen. Na de pauze bracht de voorzitter in be spreking, het door de secretaris zo kernachtig ge formuleerde agendapunt n.l. „Problemen rondom de ruilverkaveling". De voorzitter trachtte aan de hand van het geen hem bekend was, de plannen te verduide lijken. Dit had tot gevolg, en dit was juist wat het bestuur gehoopt had, dat zich een geani meerde gedachtenwisseling ontspon, die zeker verhelderend heeft gewerkt. Deze gezellige samenkomst die de kroon zette op het afgelopen tijdperk, werd besloten met een tombola zonder nieten. De secretaris, H. DE LORM Sr. De door het Landbouwschap uitgegeven brochu re „Verkeersvoorschriften voor de Landbouw" is intussen herdrukt en dus weer verkrijgbaar. Men geve dit handige boekje, waarin alles is te vinden wat men bij gebruik van de trekker op de weg dient te weten, ook eens in handen van de trekker-chauf feurs. Het boekje wordt toegezonden na overma king van 50 ets. op postrekening 67646 ten name van de Noord-Brabantse Mij. van Landbouw, te Zevenbergen, met vermelding „Verkee^voorschrif ten". Hebt U al eens nagedacht over het voeder- winningsplan van de komende groeiperiode Wanneer U boer bent op een weidebedrijf of ge mengd zandbedrijf waar de melk de hoofdbron van bestaan vormt, dan moet alles gericht zijn op de veestapel. Nu reeds weet U bij ruwe benadering wat er de volgende winter nodig is; past daaraan het voederwinningsplan dan ook zoveel mogelijk. Hoe beter evenwicht tussen behoeften en voorraden, hoe goedkoper men de melk kan produceren. Hierop hebben wij onlangs reeds gewezen, maar zoals de gestage druppel de steen uitholt, zo hopen wij dat deze herhaalde aanwijzing bij velen resultaat zal opleveren. Overlegt eens met de rayonassistent, deze heeft in de loop van de jaren ervaring gekregen op een groot aantal be drijven. En bedenk: Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. C.V.V. Met de laatste kilogram krachtvoer bereikt men niet hetzelfde resultaat als met de eerste kilogram. Het is zelfs zeer goed denkbaar dat de laatste kilogram melk niet kan goedmaken wat de daar voor benodigde krachtvoergift heeft gekost. Er moet dan geld bij deze laatste liter melk. Bekijken we de zaak wat ruimer, dan zal deze beter producerende koe straks ook in de weide beter volhouden en dat geschiedt op het goed- koopste voedermiddel dat wij kennen: het gras. Het advies luidt dan ook: Probeer nu uit de koeien te halen wat er in zit, straks komt de ruime vergoeding in uw portemonnaie. Streeft niet naar onvoordelige zuinigheid. G.V.V. Nog steeds blijken er misverstanden te zijn betreffende de heffingsaanslagen van het Land bouwschap en de aftrekregeling voor georgani- seerden. De heffingsaanslagen, die thans voor Noord- Brabant alle zijn verzonden, betreffen de hef fing 1955 van het Landbouwschap. De inning van deze heffing kon vorig jaar geen doorgang vinden en geschiedt dus eerst nu. Zij heeft echter betrekking op het vorige jaar. Voor de leden der standsorganisaties en dus ook die der N.B.M.L., die vorig jaar hun contributie aan hun organisatie betaalden en waarvan de dupli caat-lidmaatschapskaart tijdig bij de P.B.H. werd ingeleverd, wordt een aftrek op de heffing 1955 verleend. Deze aftrek bedraagt maximaal 42 van de totale heffingsaanslag. Voor het geval deze aftrek niet mocht zijn toegepast, gelieve men zich hiervoor in verbinding te stellen met het secretariaat der N. B. M. L., Stationslaan 4 te Zevenbergen. De heffingsaanslag 1956 van het Landbouw schap zal in het verloop van dit jaar worden ge- ind. In verband hiermee dienen de duplicaat lidmaatschapskaarten voor het jaar 1956 bij de a.s. mei-inventarisatie te worden ingediend. In tegenstelling met vorig jaar, belast het secretariaat der N. B. M. L. zich voortaan met het tijdig indienen der duplicaten, daar thans blijkt, dat dit vorig jaar door verschillenden werd ver zuimd. In verband hiermee wordt de contributie der N. B. M. L. voor 1 mei a.s. geïnd, opdat de be treffende duplicaten i.v.m. de aftrekregeling tijdig kunnen worden ingediend. Leden, die de hen toegezonden antwoordkaart nog niet ingevuld terugzonden, worden verzocht dit alsnog te willen doen. Na ontvangst van deze kaart wordt de contributie berekend en krijgen de leden per kaartschrijven mededeling hiervan, met het verzoek de contributie op de postreke ning der N. B. M. L. te willen overmaken. Gaarne doen wij nogmaals een beroep op aller jnede- werking, opdat stagnatie en e.t. latere moeilijk heden worden voorkomen._- .r (Ad verten tie.J ..Een schone belofte De lente met haar blauwe luchten en geurende bloe- |p|| sems maakt opgewekt en zorgeloos. De landman laat zich echter niet misleiden. Deze pracht is tijdelijk, de vruchten ervan zijn voor de koude wintertijd. Zo is het ook in een mensen leven Lente, zomer, herfst, winter. Laat de NATIONALE U in de lente terzijde staan vóór die winter gekomen is. Koopt op tijd uw zekerheid! £r ligt bij ons een aardig boekje voor U klaar over he' leven op de boerderij en de zorg voor de loekomsl Ül!|| van U en de Uwen. ,,Het wisse en der seizoenen", heel hei. Wanneer U de vier onderstreepte woorden even op een briefkaartje schrijft en met Uw naam en adres erbij aan ons zendt, sturen wli U dit boekje graag zonder kos'en o' verplichtingen toe 21Jj milliard verzekerd bedrag

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 17