De TREKPAARDEN oP de Algemene vergadering Kon. Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" m <:Paa6veetentoonóteUincj te otterdam Z A T ïj A (J S 5 51 AART ISüó De hengst Castar, geïmporteerd door de combinatie IJ sebaer t-Kerckhaer t. BUITENGEWONE HENGSTENKEURING KAPELLEBRUG. Op een buitengewone hengstenkeuring werd in Kapellebrug ingeschreven onder no. 2461 en voor dekking; goedgekeurd de achtjarige Castar de l'Ab- baye, B.S. 52/92, voor rekening van de heren M. L. M. IJsebaertvan der Linden te Axel en P. Kerck- haert te Stoppeldijk uit België ingevoerd. Deze zoon van de algemeen bekende en bij velen zeer gewaar deerde Belgische oud-kampioen Costaud de Marche is uiteraard bruinschimmel en in meerdere opzichten een typische zoon van zijn vader. Een opvallend mooi paard op de grens van de grote- en middenmaat, zeer regelmatig gebouwd, fraai in bovenlijn en achter hand, best in schouder en hoofd, goed gespierd en met voorbenen en voeten die door, hoefbevangenheid iets bleken te hebben geleden, hetgeen vanzelfsprekend de fokwaarde niet schaadt. Ongetwijfeld is Castar de l'Abbaye een chique en adellijke verschijning, kenne lijk beschikkend over een aangeboren bijzondere drafactie. Natuurlijk is hij op Albion ingeteeld en wel langs minstens vier lijnen, t.w. over EspoirAvenir, Bella du KautBois, Bloc de Chaussée en Avenir de Scau- becqAvenir. Zijn kwaliteiten werden in België ge honoreerd met de navolgende primeringen: eerste als driejarige in Thuin; derde premie als driejarige op de nationale in Brussel; tweede als vierjarige in Thuin en tweede premie als vierjarige op de natio nale; in 1954 gewerd hem voorts de provinciale fok premie en het certificat de raceurs te Brussel en in 1955 te Soignies de grote bewaarpremie a B. frs 40.000. Ongetwijfeld een lijst van bekroningen die ge zien mag worden. Belangrijker evenwel is een hope lijk volgende periode van successen in de Nederland se fokkei-y met welk zeer te waarderen doel impor- taties als deze bij tijd en wijle plaats vinden. Vast staat reeds dat een groot deel der talrijke aanwezigen in Kapellebrug Castar de l'Abbaye met instemming en sympathie hebben begroet. C. Deze, waarschijnlijk door .de voorjaarswerkzaam heden in de landbouw, matig bezochte vergadering, werd op 23 maart j.l., onder presidium van de heer J. A. Stols, in de Marijke-zaal van hotel „Centraal" in Den Haag gehouden. De voorzitter herdacht, terwijl de aanwezigen hem staande aanhoorden, in zijn openingswoord op de eerste plaats enkele prominente figuren, die de trek paardfokkerij sedert de laatste algemene vergadering zijn ontvallen, t.w. de heren Mr. Reijers, Ir. Timmer mans, Cyr. Steyaert, P. Scheele, Mr. v. d. Minne en E. Bruins. Speciaal welkom werden geheten Ir. Rijssenbeek, dir. v/h veeteeltwezen, Dr. Groeneveld, consulent voor de paardenfokkerij, Dr. Wagenvoort, adj.-dir. van de veterinaire dienst, H. D. Louwes, voorz. van het Landbouwschap, De Veer, voorz. van het Bedrijf schap voor vee en vlees, A. Bax Gzn, erelid der ver., Den Har tog Jager, lid der jury voor de hengstenkeu- ringen, G. Grootenhuis, adj.-dir. v/d Gezondheids dienst voor dieren in Zeeland, en de pex*s. Bericht van verhindering was ingekomen van Mi nister Mansholt, van de dir. van de Landbouw en van de heren H. Boonen, voorz. der jury voor de heng- stenkeuringen, en G. O. Sneep, erelid der vereniging. De voorzitter, in zijn openingswoord diverse aspec ten der fokkerij belichtend, memoreerde het geslaag de' keuringsseizoen 1955 met als glanspunten „Den Bosch" en „Hoofddorp," brak opnieuw een lans voor krachtiger regeringssteun en herinnerde in dit ver band aan wat de Belgische regering doet voor de fokkerij. Gezien in Benelux-verband is Nederland wel zeer in het nadeel. Verblijdend is* overigens de geconstaeerde opleving in de fokkery. De export neemt weer toe, de invoer daalt, de prijzen vertonen een stijgende tendenz en verwacht wordt een aan zienlijk groter aantal dekkingen. De voorzitter prees de samenwerking met andere stamboeken en verklaarde zich voorstander van steunverlening aan wetenschappelijke onderzoekin gen, die zich de sanering van de paardenfokkerij ten doel stellen. Spreker besloot met zijn waardering uit te spreken t.a.v. het voorlopig verslag m.b.t. het ontwerp dieren- wet, waaruit blijkt dat vele Kamerleden sterk ge kant zijn tegen de clausule betreffende het coupeer verbod en deze geschrapt willen zien. Ook het Land bouwschap en de drie standsorganisaties steunen ons streven, aldus de voorzitter. In het vertrouwen, dat de gewraakte clausule uit het wetsontwerp zal ver dwijnen, wordt met belangstelling de memorie van antwoord tegemoet gezien. Aan het jaarverslag van de algem. secretaris, de heer Bom, die met ingang van 1 augustus a.s. zal af- ti-eden aan welk feit op deze vergadering, op uit drukkelijk verzoek van de scheidende functionaris, stilzwijgend werd voorbijgegaan ontlenen we het volgende In het jaar 1955, organisatorisch zowel als foktech- nisch tevreden stellend, daalde het ledental met slechts 4 tot ruim 11.000. I.v.m. het lagere aantal dekkingen nam ook het aantal goedgek. hengsten af. De afdelingen fokpaarden en -vee op deze enorme en in hoge mate imponerende paasveetentoonstel- ling blijken zich in een stijgende belangstelling te magen verheugen. Had de groep trekpaarden direct na de oorlog niet veel om het lijf, sedert ontwikkelde deze zich tot een kleine veertig stuks w.o. diverse heel goede. Natuurlijk is eind maart niet erg geschikt voor keuringen van trekpaarden en dat wel om verschillende redenen, maar dat neemt niet weg, dat de fokkers die daartoe in de gelegenheid zijn deze keuring zo veel mogelijk dienen te steunen. Men kan dat doen door in te zenden en „Rotterdam" kan o.i. in de toekomst een heel belangrijke keuring worden in een tijd dat er elders op dit gebied niets te doen is. Mogen we daar nog aan toe voegen, dat de organisatoren ter bevordering van de deelname alles doen wat in hun vermogen ligt; men is allesbehalve schriel mét premies en kampioenschappen en het aantal bekers, medailles en andere aantrekkelijke ereprij zen is nïet»gering. Jac. Fr. Brooijmans van „Bleyendaal" en Gebr. Van Velde waren ditmaal de belangrijkste inzenders. Ver leden jaar behaalde A. J. E. Temmerman een twee tal kampioenschappen, t.w. met Lia van Veerhoek en Karolina d'Ahéa. Helaas moest deze inzender dit keer i.v.m. de voorjaarswerkzaamheden verstek laten gaan. De éénj. merriën, gr. maat waren niet al te best. Eerste werd Rikie van Keent, d. Ant. van Boomhof, van Visser te Bolnes. Goed, grof, diep en mager veulen. Geen tweede prijs. Derde: Mona v. Bleyen daal, d. Nico v. Stegeshof, van Brooijmans. Aan de grote kant en minder typisch. Beter was de kleine maat. 1. Diana v. d. Zandweg, d. Karei v. Nooit- Gedacht, van A. v. Ballegooie, Dubbeldam. Diep, grof, soortig en correct. 2. Ada, d. Castro van Ge- leenhof, van A. Visser, Bolnes. Zwaar en grof veulen met soort en even minder droge benen. 3. Irma v. Veldzicht, d. Jaap van Beek, van H. de Mol Zn., Zoetermeer. Niet opvallend. Tweej. merriën, gr. maat. Vrij goed. Aan de kop Toos v. h. Zwartewater, d. Honved I, van Brooij mans. Zwaar, gespierd, zeer diep, boven sterk, vrij goed type, stap wat kort. 2. en 3. resp. Sehna van Bleyendaal en Sonja van Bleyendaal, beide d. Nico v. Stegeshof en van Brooymans vnd. Eerstgenoemde heeft een extra typisch koffer, laatstgenoemde is soortig, maar wijkt in 't achterbeen wat af. Beter waren de tweej. van de kl. maat met aan het hoofd de uitstekende Liza van Sénateur, d. Sénateur d'Amice, van Brooijmans. Brillant type, diep, geblokt, kort en breed, met expressieve benen en goede gan gen. 2. Nellie van Nico, d. Nico van Ulft, van Dordt- se landb. ondern. Strijen. Soort best, fraai in hoofd en met goed, niet te grof beenwerk. 3. Hermine v. d. Zandweg, d. Evert, van A. v. Ballegooie, Dubbeldam. Wel diep, maar niet zo typisch. Bij de driej. merries, in één maat gekeurd won Lizette v. Roozendaal, d. Costaud de Marche, van Gebr. Van Velde te Moerkapelle, gemakkelijk. Zeer mooie merrie met behoorlijk goed beenwerk en beste gangen niet in topvorm overigens, maar ze was wat dat betreft niet de enige. 2a. Charlotte v. Moerkapelle, d. Nico v. Hegelsom, van L. v. d. Spek, Moerkapelle. Vlotte merrie met beste bovenlijn en type. 2b. Annie van Graauw, d. Nico v. Annie, van Dordtse landb. on dern. Strijen. Diep, breed, gelijnd iets vlaams. 3a Roza van Emma, d. Carlo v. Zeedijk, van A. Visser vnd. Niet grof, maar met goede kwaliteit beenwerk en een onverbeterlijk en zeer fraai gelijnd koffer. 3b. Ruda, d. Moustic van Urbain, van B. Plaïsier, Heer- jansdam. Goedsoortig, minder goed in voorstand en stap. Olga van Moerkapelle, d. Bernhard v. cL Schaaps hoeve, van Gebr. v. Velde en nat. res. kampioene in 1955 was gemakkelijk eerste der oudere, gr. maat. Best paard met snit, kwaliteit en veel manieren. Qua type is desondanks beter. lb. Mina v. Veerhoek, d. Ur bain van Certain, ook van Van Velde. Boven extra, ruim en zeer soortig, benen goed, hoewel vóór niet he lemaal recht, voeten best, draf goed; prima fokmer- rie. 2a merrie van J. Koert te Sommelsdijk, niet in cat. opgenomen, gefokt door A. G. J. v. Waes, doch ter van Klaas v. Wieringermeer, vermoedelijk Roza v. Oudenpolder. Zwaar met regelmatig koffer en mooie sterke bovenlijn, iets bodemnauw, benen goed, vlot. 2b. Erna ,v. Vijfhuizen, d. Harold v. Berchem, van L. v. d. Spek vnd. Groot, grof en wat ordinair. 3. Metha van Land van Belofte, d. Solon van Clinge, van v. d. Spek vnd. Massaal, diep en breed, zondigt wat in 't middenstuk en in de benen. Idem, kl. nïaat. I. de Brutus-dochter Henny, van J. D. Kluifhooft, Oud-Beyerland. Best kopnummer met type, benen en opvallend beste gangen. 2a. Dora van Exhof, d. Jupiter van Hatenboer, van C. Huygens, Oosterhout. Wat kort van lijnen, maar goed gesloten en gespierd. 2b. Klara v. d. Zandweg, d. Edelman v. Deze dekken gemiddeld 70 merriën, in tegenstelling tot het buitenland, waar de hengsthouderij veel min der een bedrijf is dan hier te lande en waar door gaans relatief een veel groter aantal hengsten wordt aangehouden. Het bevruchtingspercentage ligt nog immer (e laag. Onderzoekingen naar oorzaken en verbetering daarvan zijn gaande en dienen gesteund. Voortbestaan van het K.-boek acht spr. noodzake lijk, gezien de grote belangstelling, die daarvoor blijft bestaan. Ook het H.-boek werd een succes, ondanks het feit dat het niet allerwegen metgroot enthou siasme werd ontvangen, tex*wijl het instituut der élite- en prestatie-merriën aan populariteit wint en aan de verwachtingen voldoet. Spreker releveerde de evolutie in de fokkerij, be handelde de huidige moeilijkheden, maar zag ook grote mogelijkheden en toonde zich in 't algemeen op timistisch m.b.t. de toekomst der trekpaardfokkex-ij. De rekening en verantwoording over het diensl- jaax- 1955, door 'n speciale commissie nagezien, bleek in ox-de bevonden, waarover de heer M. A. B. Puylaert rapporteerde. Ook de begroting van ontvangsten en uitgaven over het dienstjaar 1956 werd goedgekeurd. Met grote meerderheid van stemmen bleken ge- of herkozen als jurylid voor de hengstenkeuringen de heer D. J. den Hartog Jager te Herveld en als plv.- juryleden de heren C. A. C. Oomen te Vught, J. C. Bruynen te Kessel (L.), A. E. Bens te Beers, C. Roe- broeck te Berg en Terblijt en C. van Hoeve te Groede. Allen namen hun benoeming aan. Ook het voorstel tot wijziging van het reglement op de stamboekhouding en van het huish. reglement werd aangenomen. Een en ander was uiteraard reeds in de afdelingen behandeld. De voorzitter deed de mededeling, dat de heer Chr. Bertjens, secr. en contr. voor Limburg, ontheffing uit laatstgenoemde functie heeft gevraagd. De ver. verliest in de heer Bertjens niet alleen een „stuk historie," maar ook een eerste-rangs kracht. Prettig is 't te weten, dat de heer Bertjens het afd.- secretariaat zal blijven waarnemen. In de vacature zal niet worden voorzien, althans niet door benoe ming van een nieuwe controleur. Bij monde van de heer Den Hartog Jager werd een door de heer Boonen opgesteld verslag van de heng stenkeuringen '56 uitgebracht. Hierin worden diverse cijfers genoemd en technische détails nader belicht. De algemene tendenz was gunstig. Voorts bleek de jury in principe geenszins afkerig van een eventueel in te stellen commissie tot wering van ongeoorloofde practijken inzake 't soigneren. Ir. Rijssenbeek, sprekend n.a.v. een door de voor zitter gemaakte opmerking, wees er op, dat de re gering zich in het algemeen op het standpunt stelt, dat financiële steun de fokkerij in hoofdzaak via de gezondheidsdiensten, het onderzoek naar gebruiks waarde en cursussen in paardengebruik enz. dienen te bereiken. Dr. Wagenvoort deelde mede, dat een tevoren hier te lande niet bekende „bloedziekte" bij paarden hier haar intrede heeft gedaan via ingevoerde slachtpaar- den en hitten. Tegen deze hoogst gevaarlijke infectie ziekte zijn drastische maatregelen op hun plaats. De heer De Veer merkte naar aanleiding daarvan op, dat invoer van slachtpaarden zeer binnenkort aanzienlijk zal dalen, terwijl ook t.a.v. eventueel be smettingsgevaar maatregelen zullen worden genomen. En wat de Poolse hitten betreft, deze zullen met in gang van 1 juli a.s. geheel worden geweerd. Een en ander zal niet nalaten van gunstige invloed te zijn op de inheemse fokkerij. De heer M. G. Willemsen drong aan op het instel len van kampioenschappen voor kleine maatspaarden, zo b.v. op de nationale, beval meerdere centralisatie bij de keuring van driej. hengsten aan en zou gaarne zien dat paarden met veel beenbeharing op keurin gen werden achtergesteld omdat deze bij uitvoer- pogïngen door de buitenlanders worden geweerd. De heer A. J. E. Temmerman verzocht op de na tionale een rubriek voor stalgroepen in te stellen en de heer Buitenhuis klaagde over het feit, dat in som mige keuringsbanen tijdens de hengstenkeuringen te veel publiek in de ring aanwezig is, aldus het uitzicht aan andere liefhebbers benemend. Dezelfde spreker verzocht nog diploma's in te stel len voor deelnemers aan toiletteercursussen na af genomen examen. De voorzitter beantwoordde deze sprekers en zeide een nader onderzoek toe. Spreker dankte de wegens het bereiken van de leeftijdsgrens aftredende heer Wiegman, lid van het H.B. en de fin. commissie, voor het vele dat in 't belang der ver. werd veiTicht en gaf dan het woord aan de heer Grootenhuis die een lezing hield over het onderwerp: „Registratie ten dienste van de bestrijding van onvruchtbaarheid en veulenziekte". Deze zeer interessante en uitstekende lezing, door grafieken verduidelijkt, maakte sterk de indruk, dat men met het onderzoek naar oorzaak en bestrijding van genoemde kwalen op de goede weg is. Ongetwij feld zijn reeds belangrijke vorderingen gemaakt en verdienen onderzoekingen als deze niet alleen de be langstelling van de fokkerij, maar ook de steun. Uiteraard zou het ons te ver voeren op deze lezing, die een zeer aandachtig gehoor vond, hier dieper in te gaan. Een aantal vragen werd gesteld en door de spreker beantwoord, waarna spoedig sluiting volgde. C. Veldzicht, van M. J. Verheul, Rozenburg. Uit vorm, redelijk gespierd, wel mooi en goed vlot. 3. Irene v. Hoogvliet, d. Nico van Ella, van M. P. Noordzij, Hoogvliet. Soort, benen en gangen goed, niet tc veel macht. 4. Jaennet v. Kasteelhof, d. Indigène d'Ahea, van J. Flipsen, Oosterhout. Mager, met te weinig buik, voldoende benen en mooie lijnen. De vier voor de trekpaardafdelxng beschikbare kampioenschappen werden als volgt toegekend: van de tweejarigen: Liza van Sénateurvan de driejarigenLizette v. Roo zendaal van de oudere: Olga v. Moerkapelle, terwijl het algm. kampioenschap óók door Olga van Moer kapelle werd behaald. De keuringen werden door een bevredigend aantal toeschouwers gevolgd. C.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 15