ONZE STATUTEN 198 Het Huishoudelijk Reglement. ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGERE? *13 oor/aar De plaats van de ZEEUWS LANDBOUWBLAD IX (Vervolg Artikel 3.) De secretaris houdt in een daarvoor bestemd notulenboek aantekeningen van alle handelingen en besluiten in de verga dering; zorgt voor de ingekomen stukken en brieven en voert correspondentie, terwijl hij het archief bewaart. Hij zorgt dat op elke vergadering een presentielijst aan wezig is, waarop de aanwezige leden hun handtekening plaat sen, zonder welke handeling zij beschouwd worden niet tegen woordig te zijn. De notulen worden door hem bij het begin der volgende bij eenkomst voorgelezen en vastgesteld, zijnde door hem en de voorzitter getekend. Zo lezende spreekt dit alles voor zich. Zelf toch zitten ook hier bij nadere beschouwing nog wel enige punten die behandeling behoeven. Zo lang het in 'een ver eniging crescendo gaat geven al deze bepalingen geen moeilijk heden en op deze gang van zaken hopen we natuurlijk alle maal en toch mogen we hierop niet vertrouwen. De secretaris houdt een notulenboek bij, waarin hij alle be sluiten opneemt in de vergadering genomen. De volgende ver gadering worden deze notulen voorgelezen en na goedkeuring der vergadering getekend door de voorzitter en secretaris. De voorzitter is dus nu tevens mede verantwoordelijk voor deze notulen. Doch heeft de voorzitter ook de notulen zelf doorgelezen om na te gaan of de secretaris niet opzettelijk een bepaald besluit anders heeft voorgelezen dan hij in de notulen heeft beschreven? Een dergelijk geval kan dus later gevolgen met zich brengen. Ter voorkoming van dergelijke fouten wor den de notulen wel door een ander lid van het bestuur voor gelezen. Ook behoort de secretaris voor de ingekomen stukken zorg te dragen. Deze dus niet in de prullemand te gooien, doch te verzamelen en in de volgende bestuurs- of algemene vergade ring voor te lezen. Het vooruit bespreken in de bestuursvergadering heeft als voordeel dat stukken van minder groot belang op zij gescho ven worden, aangezien anders het punt ingekomen stukken op de algemene vergadering wel eens te langdradig wordt. Het tekenen van de presentielijst i9 zeer belangrijk, vooral op de vergaderingen met verkiezingen, aangezien men hier door een goed en vertrouwd overzicht heeft van het totaal der uitgebrachte stemmen. Dit is ook voor een eventueel latere controle ook zeer belangrijk. Het zou b.v. voor kunnen komen, dat eep aanwezig niet-lid toch aan de stemming deelnam, de presentielijst naast de ledenlijst kunnen hier dus opheldering geven. Artikel 4. Dit artikel behandelt het werk van de penningmeester. Hij is belast met de ontvangsten (contributies enz.) en uitgaven (zaalhuur e.d.) van de vereniging en ook de correspondentie betreffende de financiële zijde van de vereniging. Hij legt voor het verkrijgen van een overzicht van inkomsten en uitgaven een boek hiervoor aan (kasboek). Op het- eind van het jaar geeft hij het bestuur van de vereniging rekening 'en verant woording van het werk. Dit komt nog ter sprake in een vol gend artikel. Artikel 5. Naast de hierboven genoemde functionarissen (voorzitter, secretaris en penningmeester) kent de L. J. G. nog 2 andere personen in het bestuur, n.l. de vice-voorzitter en de algemeen adjunct. De vice-voorzitter vervangt de voorzitter indien deze afwezig is en is dan ook gemachtigd dezelfde handelingen te verrichten als de voorzitter. De algemeen adjunct zou men het manusje van alles kun nen noemen. Deze vervangt de overige bestuursleden bij hun afwezigheid. Artikel 6. Het streekbestuur kan men zien als een overkoepelend or gaan, in een bepaalde streek (eiland) over de afdelingen in deze- streek. Voorheen hebben we reeds gezien hoe het streekbestuur samengesteld is. Dit bestuur legt dus contacten tussen de verschillende afdelingen, neemt de leiding op zich wanneer de afdelingen gezamenlijk acties ondernemen. Zij kan de. afdelingen helpen met hun werk, de Provinciale Raad van advies dienen en jaarljjks op advies van de afdelingen een werkplan opstel len en dit aan de Provinciale Raad toezenden. Hier is dus weer uitdrukkelijk gesteld dat het werkprogram ma vanuit de afdelingen moet komen. Artikel 7. Het streekbestuur komt bijeen al9 de voorzitter of de meer derheid der leden van het streekbestuur zulks nodig acht, dbc'n minstens tweemaal per jaar. Artikel 8. De Provinciale Raad heeft tot taak het contact te leggen tussen de diverse streken en de leiding op zich te nemen bij provinciale acties. Hier ziet rrien' dus dat de Provinciale Raad dezelfde taak heeft ten opzichte van de streken, als het streek bestuur ten opzichte van de afdelingen. Jaarlijks stelt de Provinciale Raad op advies van de streek- besturen een werkplan samen en stuurt dit aan alle afdelin gen. In art. 6 hebben we gezien dat dit advies van de streek- besturen uiteindelijk uit de afdelingen komt. Dit programma werd samengesteld om meer eenheid in het werkprogramma der afdelingen ten opzichte van elkaar te verkrijgen. Dit pro gramma dat verschillende jaren uitgegeven is, bleek door de te grote verschillen van belangstelling in de verschillende af delingen wejnig belangstelling te hebben, zodat hiermee opge houden is. Het volgende punt dat in art. 8 vermeld staat nl. „De Pro vinciale Raad geeft adviezen aan streekbesturen en afdelings besturen" is door het afschaffen van het uitgeven van een winterprogramma uitgebreid, zodat de afdelingsbesturen regel matig deze adviezen nu in de bus vinden. Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Bij mijn morgendolen In 't ruisen van een zoele wind Hoorde ik muziek als van violen En zang van een gelukkig kind Het gras begon te groenen De knoppen werden groot Insecten zag ik in miljoenen En een vogel floot devoot 'k Zag het leven stromen Door 't heelal en onze aard De natuur schrok uit z'n dromen En de vogel riep ontwaakt Zo gaat het alle jaren In een kringloop ongestoord Niemand kan 't begin verklaren Het voorjaar is er; zegt het voort M M. OPDEWEEGBRUG Drente, veelal ten onrechte gedoodverfd als een achterlijke en armoedige provincie met hei en plaggenhutten, meldt zich ook aan bij het plattelands jongerenwerk. De Drentse plattelandsmeisjes, helaas nog niet aangesloten bij de P. J. G. N.. ontwikkelen een bewonderenswaardige activiteit, getuige de 14 verslagen, die we onlangs aantroffen in het Drents Landbouwblad. Opvallend is ook de gedurfdheid en actualiteit der onderwerpen, die voor lezingen door deskundigen gekozen worden. We geven hier een paar voor beelden, die voor zichzelf spreken: Erfelijkheid en geneeskundig onder zoek vóór het huwelijk (dokter)mo derne huidverzorging (schoonheidsspe cialiste); ziekenverpleging f thuis (zus ter); tafeldekken en tafelmanieren; hoe komt een weerbericht tot stand? (K.N.M.I.). Wanneer men dan verder nog leest hoe er een schaatsestafette werd ge houden naast een melkwedstrijd, een boekbespreking, een discussie-avond, bezoek aan dé Volkshogeschool en ex cursies, dan merkt men hoezeer deze jonge afdelingen de spot drijven met het beeld, dat wij ons gaarne van de provincie Drente vormen. Deze plattelandsmeisjes laten door hun programma, dat met behulp van deskundigen wordt samengesteld, zien, dat ze met het werk van hun vereni ging in het volle leven staan. En wjj, laten we ons verheugen over deze ontwikkeling en er een nieu we stimulans in vinden de leden te hel pen op de weg naar volwassenheid en zelfstandigheid. B. CONFERENTIES Artikel 9. Er kunnen conferenties gehouden worden, waarop alle leden genodigd worden. Bij de aanvang van elk winter seizoen wordt in de maand november een dergelijke conferentie gehouden, waarin o.a. het werkplan voor het ko mend seizoen besproken wordt. Derge lijke conferenties kunnen ook dienstig zijn voor kadervorming. Hierbij den ken we dus aan de besturen-conferen- tie (waar ook niet-bestuursleden wel kom zijn) en aan de Kaderdagen, die elk jaar georganiseerd woorden. CONTRIBUTIE Artikel 10. De leden betalen jaarlijks een contri butie aan hun afdelingen, welke door de ledenvergadering telkens voor één jaar wordt vastgesteld. De betaling kan geschieden in maan delijkse termijnen. Nieuwe leden zijn de contributie verschuldigd vanaf de maand waarin zij als lid zijn toegetre den. Van deze contributie dragen de af delingen een bepaald bedrag af aan de Provinciale Raad, welk bedrag ieder jaar door de Provinciale Raad wordt vastgesteld. Ook wordt er meestal een bepaald bedrag aan het streekbestuur afgedragen. Dit wordt door het streek bestuur bepaald. De afdelingen hebben dus met deze bedragen in eerste instan tie rekening te houden, terwijl daar naast natuurlijk voor het werk in de af deling zelf voldoende geld moet over blijven. Artikel 11. Gelden, voortvloeiend uit streekge- wijze of provinciale acties, komen ten goede aan streekbesturen of Provinciale Raad. Uiteindelijk komt dit toch ook ten goede aan de afdelingen, daar zij hierdoor in mindere mate behoeven af te dragen. Doch ook over hoe meer middelen het streek- en provinciaal be stuur beschikt, des te meer de leden ook hiervan kunnen verwachten. REKENING EN VERANTWOORDING Artikel 12. Het vereniging9jaar, tevens boekjaar, loopt van 1 januari tot 31 december. Artikel 13. Ieder afdelingsbestuur dient jaarlijks binnen een maand na afloop van het boekjaar, bij de afdelingsvergadering zijn rekening en verantwoording over het afgelopen jaar in, welke tenminste 14 dagen vóór die vergadering in han den wordt gesteld van een commissie van 3 leden, die belast is met het na zien der rekening en verantwoording. De commissie wordt benoemd door de ledenvergadering voor de tijd van één jaar. Het hoofdbestuur handelt evenzo, waarbij de bedoelde commissie wordt benoemd door de Prov. Raad en de re kening en verantwoording wordt inge diend bij de Prov. Raadsvergadering. Op deze vergadering wordt tevens door het hoofdbestuur een begroting voor het lopende jaar ingediend. Deze begro ting geeft dus de leden van de Prov. Raad een overzicht van de te verwach ten uitgaven, zodat het hoofdbestuur bij goedkeuring zich verzekerd weet van de steun van de leden van de Prov. Raad, dus uiteindelijk van de gehele L. J. G. Bij een goede organisatie im mers hebben de leden van de P. R. deze begroting ook in de afdeling besproken. JAARVERGADERING Artikel 14. In de afdelingsvergadering, bedoeld in artikell3, vindt tevens de verkiezing plaats van leden van het bestuur. Voorts wordt in deze vergadering door de secretaris verslag uitgebracht over de toestand der vereniging en over de door de vereniging verrichte werk zaamheden gedurende het afgelopen Onlangs heeft er een gesprek p ring van de L. J. G., waarvoor wi en de heer A. J. Klaassen uit overleg inzake het landbouw jonge De aanleiding tot dit gesprek hield ter gelegenheid van dp Alge wat reacties teweeg bracht, prridat voorkwam. In het onderstaande is getracht te geven. Waar deze anders uitval jeugd van 26 november 1915, zal zoeken in de aard van de Jijeenk Een gesprek in kleine klrig, w is nu eenmaal heel anders |n het grote zaal, ook al zijn de i Om de discussie op gang gemaakte vergadering wee daar bewust scherpe opmei Wanneer men echter tè en gezien de discussie moet versterkt door de verslagei Dagblad en de Boerenjeugdl hij zich heeft afgevraagd o| gesprek heeft daarover vee De punten die in deze be dacht van leden en bestuur een plaatsbepaling in de Z In zijn lezing heeft Mr. Si over elkaar gesteld het lal lbouwj gerenwerk en het jeugdwe gemeen. Deze twee „plaatj| zoals Mr. Stapel gaarne ?este e brei wat i ingen iherp et laa die o' welke hij zij ophei >rekini sden e uwse el teg het zijn egeeft wat scherp uitgevallen toej i\j in critische beschouwing, ge seerd eigen ervaringen en uitli ngen anderen, de vraag heeft ichten beantwoorden of het land renwerk „nog" past in het van vandaag. Hoewel het woord „noglboet v iuwjon >ugdw< overstellen dat dit vroeger val geweest zou zijn, is dit niet geheel juist. Door de wordt dit echter als een voeld, omdat hij nu voli ndig 1 positieve antwoord kan gev kig niet", want het landbou werk heeft meer mogelijk! len". En wel om drie redenen 1. De landbouw jongeren werken met jongere gaans niet onder de terwijl de jeugdorgan met jongere personen li 2. De landbouwjongeren- zijn vrije jeugdorgai zonder aanwijzingen vi zonder vaste, opgeleg' ma's werken. ;anisati doe aar zij es o< en. anisati ties, d ioven rograr De landbouwjongeren zijn algemeen, ze beval schillende groepen sterkere mate dan he der andere organisaties nisatii de ve alt!# in ve rende' Gezien deze drie punt werk vóór op de andere In het daarop volgen komt tot uitdrukking dal punten 2 en 3 niet zo sti aangevoeld als voordeel. Het vrije jeugdorganisatie ook vele verplichtingen heden en er wordt vaak n bestuursleden gevraagd dan nen brengen. Inplaats naar voren gebrachte bezv bestuursleden te oud word! weg willen gaan, hebben werkjaar. Dit verslag wordi tijd opgezonden aan het streekbestuur, hetwelk aa daarvan een streekverslag en dit de algemene streek\ en tegelijkertijd de Prov. biedt. Het hoofdbestuur sö een provinciaal verslag op in bij de Provinciale Raad. 1 het j zichz Staj rdeel j „Gelu mgere ligt h< ïisaties, gespre )oral d worde ijn geel ïoeilijk van d op kun vee dar d' n nooi in Zee vi het jelijker effendt e hanc aensteli idering aan- arvan nt dit ad 4. D.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 10