Klimaatverschillen tussen Zeeland, de N. O. P en N. O. Groningen v. 180 BLOED ONDERWIJS ZEEUWS LANDBOUWBLAD MAART. Vooral in het voorjaar wordt de aandacht ge vestigd op de temperatuurverschillen en daarom willen wij deze voor de maanden maart, april en mei meer in detail bespreken. Wie het temperatuurkaartje van de winterse situatie in een van de vorige nummers van het Zeeuws Landbouwblad vergelijkt met onderstaand isothermenkaartje valt onmiddellijk het geheel verschillend verloop van de lijnen op. In het temperatuurkaartje van de eerste decade van maart (van de tweede en derde decade is het verloop van de lijnen vrijwel gelijk aan dat van de eerste decade, alleen zijn de temperaturen hoger) verlopen de lijnen ongeveer W.-O. De grootste temperatuurverschillen vinden we dus in de richting Z.-N. In de eerste decade van maart bedraagt de gemiddelde temperatuur in Zeeland dus 5° Door Dr Ir. C> in de N* °- P* ongeveer een graad minder; het verschil tus- J. J. POST. sen de N. O. P. en het noorden van Groningen is kleiner dan 0,5° C. In onderstaand tabelletje geven wij een overzicht van de temperatuurverschillen in maart: Zeeland N. O. P. N.-Gron. le decade 5.0 4.0 3.7 2e decade 5.7 4.8 4.5 3e decade 6.7 6.3 6.0 Wanneer wij aannemen dat een redelijke (meet bare) groei van de voorjaarsgewassen begint bij temperaturen van circa 5° C, dan kunnen wij dus zeggen, dat in Zeeland het voorjaar in de eerste decade van maart haar intrede doet. De gemiddel de temperatuur wordt, gerekend over een groot aantal jaren, in de eerste tien dagen van maart daar bereikt. In de N. O. P. en N.-Groningen wordt deze temperatuurdrempel eerst in de tweede deca de (voor N.-Groningen waarschijnlijk aan het einde van de tweede tot in het begin van de derde deca de) overschreden, dus, ruwweg, circa 14 dagen later. Dit verschil van 14 dagen t.a.v. het tijdstip, waarop de gem. temperatuur de waarde van 5° C overschrijdt, vinden wij terug in de ontwikkeling van de gewassen. Gerekend over vele jaren wordt in het noorden van het land 10 12 dagen later gezaaid dan in het zuiden. Wat dit, in verband met de klimaatverschillen in de overige voorjaars maanden, betekent, zullen wij in een volgende bijdrage nader bezien. Om nog even bij de temperatuur te blijven, ver gelijken wij het aantal vorstdagen voor Zeeland Wanneer wij in de provincie Zeeland eens de balans opmaken inzake de abortus-bestrijding, dan is er nog geen reden om al te optimistisch te zijn. Zonder op het geheel van de abortus-bestrijding nader in te gaan, willen wij er op wijzen, dat spe ciaal de aankoop van vee in vele gevallen met grote onvoorzichtigheid gebeurt. Wanneer wij verder bedenken, dat juist door het aankopen van vee in vele gevallen de besmetting op het bedrijf wordt gebracht, dan is het goed dat hier eens wat meer aandacht aan wordt besteed. Nu zou het gemakkelijk zijn om te kunnen zeg gen: „Koop al je vee met een abortus-verklaring." Men was er dan van verzekerd, dat het vee afkom stig was van een melkvrij bedrijf, terwijl er reeds een bloedonderzoek had plaats gevonden. Juist door het feit echter, dat het bloedonderzoek bij de verkoper moet plaats vinden, wordt het af geven van verklaringen geremd. Het blijkt, dat er veel te weinig runderen met verklaringen op de markt komen. Dit zou kunnen verbeteren, wanneer er verkla ringen zouden worden afgegeven met alleen de -aantekening „bedrijf 3 x melkvrij." De koper zou dan het nog wel gewenste bloed onderzoek achteraf kunnen laten verrichten. Tot nu toe kunnen deze verklar ngen nog niet worden verstrekt. Door deze verklaringen zou de Nederlandse veestapel in twee delen worden ge splitst. De abortus-vrije stallen zouden dan zonder moeite uit de vrije helft kunnen kopen, een bloed onderzoek zou dan een proef op de som zijn. Zolang als dit niet het geval is, moeten wij voor de aankoop het volgende advies geven: 1. Tracht bij voorkeur runderen aan te kopen, waarbij een officieel abortus-stempel op de ver klaring aanwezig is. 2. Kalveren jonger dan Vz jaar kunnen veilig worden aangekocht zonder enig onderzoek. 3. Eis, dat van ieder rund ouder dan Vz jaar, een bloedonderzoek plaats vindt op uw bedrijf en beslis daarna pas over de koop. Koop dus alleen runderen met een negatief bloedonderzoek. 4. Voor mestvee zijn de gevaren niet zo groot, mits: a. Het mestvee beslist niet drachtig is. b. Het niet pas gekalfd heeft of melkgevend is. Eis in andere gevallen wèl een bloedonderzoek. Alleen als men streng is bij de aankoop, zal men kunnen voorkomen, dat de besmetting met abortus Bang uw bedrijf, via het aangekochte rund, binnen «luipt. W. Lijnen van gelijke gemiddelde temperatuur (le decade van maart) en Groningen, dan zien wij voor Zeeland in de maand maart een gemiddelde van 7 vorstdagen op getekend (het station Vïissingen telt er gemiddeld slechts 4 tegen voor noordelijk Groningen 12). Voor de N. O. P. is de reeks waarnemingen nog te kort om een betrouwbaar gemiddeld cijfer te kunnen geven; het aantal vorstdagen kan voor dit gebied worden geschat op 10 a 12. De verschillen in neerslag tussen de drie ge noemde gebieden zijn te verwaarlozen. Voor alle geldt een normale hoeveelheid van 4050 mm. Evenals in de reeds behandelde maanden is het zuidwesten van het land wat zonniger dan het noorden. Voor Vlissin6en bedraagt het normale aantal uren zonneschijn 129, voor Groningen 109. Per dag omgerekend laat de zon zich in Vïissingen dus circa 3 kwartier meer zien dan in Groningen. GEZELLIGE AVOND VER. OUD LEERLINGEN R.L.W.S. GOES. Woensdag 7 maart werd door de Vereniging van Oud-leerlingen der R. L. W. S. te Goes een gezel lige avond gehouden in de „Prins van Oranje". Deze avond was georganiseerd om het 35-jarig jubileum van de secretaris, de heer Hendrikse, te herdenken. In zijn openingswoord kon de voorzitter een 85- tal personen, waaronder vele dames, welkom heten. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de heer Van Baak, als oud-leraar, de heer Dootjes, als oud-concierge, en Ir. Jurriëns, als vertegen woordiger der R. L. W. S. Er waren brieven ontvangen van de oud-leraren Hofstra en Mesu. Door hun hoge leeftijd waren beiden helaas niet in staat deze avond bij te wonen. Een orkest van de L. J. G. bracht op vlotte en vaardige wijze enige nummertjes ten beste, waar na de heer R. de Jonge uit Kloetinge, als conferen cier en declamator, in Zeeuws dialect de aanwezi gen aangenaam bezighield. Ook het ernstige genre wist hij naar voren te brengen. Speciaal zijn voordracht „Herinnering" mag hier wel ge noemd worden. Hierna kwam de heer Burger aan het woord, die een terugblik gaf vanaf 1921. Hij voerde ons terug naar die tijd vóór de dertiger jaren, welke voor de boer behoorlijk was. Velen kochten hun boerderij, al was die duur. Later moesten velen weer verkopen maar nu voor een goedkopere prijs, waarvan de heren profiteerden. Het was de tijd van 70 ct voor een hl aardappe len, 50 ct voor een hl uien en 2 ct voor een ei. Langzamerhand werd het weer wat beter, maar toen overviel ons de oorlog. De landbouw stond er aan 't einde beroerd voor, maar dank zij 't Marshall-plan en onze energie kwamen we er weer bovenop. De vooruitgang op 't gebied van mechanisatie ging wel eens zó hard, dat de boer ook wel grote verliezen leed bij de investeringen. In dit verband noemde spreker de „Zee!and"-bietenlichter waar op in 2 jaar voor 1% miljoen afgeschreven moest worden. Ook de eerste vlasplukmachines, die door een paard getrokken werden, waren spoedig ver ouderd. Daarna kwam in 1953 de ramp met z'n herstel en de grote verkavelingswerken. Nu krijgen we weer te maken met het probleem der arbeidskrachten. Zo waren er in 1955 Vz min der landarbeiders dan in 1920. Na dit alles naar voren gebracht te hebben, deed spreker speciaal op de jongeren een beroep om met hun tijd mee te gaan. Nog steeds is er op alle gebied veel voor hen te leren. Zij zullen aandacht moeten besteden aan 't organisatieleven, 't dorps leven en aan de politiek. Verder cursussen moeten Dat het paard in de moderne wereld altijd nog een attractie vormt, bleek zaterdag j.l. wel in de P. Z. C. Niet alleen de rijvereniging Walcheren stond er in afgebeeld, maar ook de Schouwse rui ters, die de nieuwe burgemeester van Noordgouwe op zijn eerste officiële rit begeleidden. Bij al zulk soort plechtigheden vervult het paard een belang rijke rol. Het is te hopen dat het dit nog lang zal kunnen doen. Dit jaar herdenkt de Federatie haar 30-jarig be staan. De jubileumvergadering op 25 april vindt dit jaar voor de variatie in Amersfoort plaats. Na afloop zal een speciale voorstelling van circus Van Bever bezocht worden. Hieraan zullen ook veel landelijke ruiters hun medewerking verlenen. Voorts ligt het in de bedoeling een opmars met verenigings-standaarden te houden. We zuilen maar afspreken, dat alle standaarden van de Ge westelijke Bond aanwezig zijn. Vooraf moet de Gewestelijke Bond ook nog ver gaderen. Door slechte verbindingen met de ijs gang is dit telkens verschoven. Nu zal na de zaai op 10 april de vergadering uitgeschreven women. We herdenken dan het 10-jarig bestaan van de Bond en verwachten een groot aantal be zoekers. In de trekpaardwereld ook weer schokkende ge beurtenissen. Gastar de Labbaye werd 15 maart in Kapellebrug op een juweel van een monster baantje waardig bevonden orn de streep over te steken. Deze zoon van Costaud is door een nieuwe combinatie IJsebaertKerckhaert geïmporteerd. Op zijn komst in Nederland schijnt daarna een goede dronk te zijn uitgebracht. We hopen van harte, dat hij aan alle verwachtingen zal beant woorden-en nieuwe bloei van de Zeeuwse fokkerij zal bewerken. Mogelijk kan Honved I, de nieuwkoop van W. de Buck, hieraan ook een handje helpen. Zeeland is hierdoor een oud-kampioen van Duitsland rijk geworden. Een dergelijke grootheid zullen we nog wel nooit gehad hebben. Inmiddels zijn de eerste veulentjes al geboren en gaan we alweer aan het dekseizoen denken. De laatste tijd worden er veel onderzoekingen ge daan. Op de C. L. O.-dagen in Utrecht heeft dieren arts De Vries uit Stadskanaal, hierover één en ander medegedeeld. Gedurende 3 jaar werd door hem op een dek- station met 2 hengsten, nagegaan, hoeveel merries na één hengstigheidsperiode wegbleven. Opvallend is het hoge percentage dat na 1 mei in één heng stigheidsperiode drachtig werd, 65 Vóór 1 mei was dit beduidend lager, 42 In één hengstigheidsperiode zijn vele merriën twee of drie maal gedekt, in twee gevallen zelfs vier maal. De heer De Vries raadt ten sterkste aan een merrie, die 2 dagen of langer na het dek ken nog hengstigheidsverschijnselen vertoont, op nieuw ter dekking aan te bieden. Hij heeft met deze methode wel succes gehad, want de cijfers die hij vermeld zijn zeer gunstig. Als één van de oorzaken van een ongunstig drachtigheidspercentage noemt hij de voeding. Vooral bij jonge hengsten kan dit percentage de eerste weken verontrustend laag zijn, terwijl er naderhand een stijging plaats vindt. De voeding is dan waarschijnlijk meer gericht geweest op een goede plaatsing bij de keuringen dan op een suc cesvol dekseizoen. Deze laatste opmerking van de heer De Vries, zal waarschijnlijk weinig weerklank vinden. In het belang van de paardenfokkerij zou hiermede wel rekening moeten worden gehouden. Een taak voor de stamboeken. Van primering zou den b.v. hengsten uitgeschakeld moeten worden, die het vorig seizoen een onbevredigend bevruch tingsresultaat gaven. Tot de volgende keer. TOONTREDER. volgen, vakbladen lezen en bovenal eensgezind zijn. Hierna richtte de voorzitter zich tot de heer Hendrikse, die hij dank bracht voor 't vele werk, dat hij gedurende 35 jaar in 't belang der vereni ging had verricht. Hij bood voor het vele dat de heer Hendrikse in die tijd gedaan heeft een boekwerk aan, terwijl mevr. Hendrikse bloemen werden aangeboden. De heer Burger bood als oud-voorzitter zijn ge lukwensen aan en noemde het speciaal voor de heer Hendrikse teleurstellend, dat er meestal zo weinig belangstelling van de leden is op vergade ringen. Hij herinnerde aan vroegere vergaderin gen en excursies, die veel meer leden trokken dan thans. Ir. G. J. Jurriëns feilciteerde de heer Hendrikse namens de school. Hij sprak de wens uit, dat in de toekomst nog een inniger contact met de school tot stand zal komen, vooral mede door 't organiseren van cur sussen en excursies. De heer Hendrikse sprak mede namens z'n vrouw woorden van dank voor deze huldiging. Het ging hem wel eens aan het hart, dat er op verga deringen soms zo weinig leden waren. Tenslotte deed hij een beroep op aller mede werking. De verdere avond werd op een gezellige wijze doorgebracht. N. F.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 8