VIRTUS De luchtverdeling in de luchtgekoelde aardappelbewaarplaatsen 11 ronde Goed onderhoud van landbouwwerktuigen 177 beapaart tijd en geld! groene erwten ZATERDAG 24 MAART 1956 Het nieuwe model lattenrooster dat ontwikkeld werd op het Instituut voor aardappelbeivaring in Wageningen, Ter vergelijking worden op deze pagina ook nog enige oudere modellen getoond, Dc lucht wordt met behulp van een ventilator in het z.g. perskanaal gejaagd om via de latten- roosters of de roostervïoer in de partij aardappe len te worden verdeeld. Nu voor de boer het drukke jaargetijde weer voor de deur staat, zal hij er goed aan doen zijn werktuigen aan een grondige inspectie te onder werpen. Veel tijd, geld en... ergernis kan men zich besparen, door te zorgen, dat men straks beschikt over goed functionerende werktuigen. In een onlangs gehouden radio-uitzending van het Ministerie van Landbouw worden de navol gende aanwijzingen gegeven: Bezien wij allereerst de grondbewerkingswerktuigen. Aan eg en ploeg op zichzelf is niet veel te doen, tenzij schaar en ploegrister roestig zijn geworden. Het is nuttig deze onderdelen glad te maken, voordat met het ploegen wordt begonnen. Ook de verstelling van trekhaak, voorschaar en kouter moet vlot functio neren; dus losmaken met wat vet, insmeren en weer goed vastzetten. Verder dient de trekinrich- ting te worden gecontroleerd: zijn bij een paarden- inspan de strengen en de trekknuppel nog in goede staat? V De z&aimachine moet goed zijn afgesteld, d.w.z. op gelijke rijenafstand, gelijkmatig diep en op regelmatig zaaien. De pijpen dienen dus goed t.o.v. elkaar te worden ingesteld. Houdt daarbij rekening met de rijenafstand van het eerste gewas dat zal worden gezaaid, b.v. erwten, bonen of een graan gewas. Voor het zaaien op gelijkmatige diepte mogen de schuivende delen in de zaaipijp niet stroef gaan. Ook de aandrijving van de zaai-as moet worden gesmeerd, evenals de draaipunten in de (Advertentie) - C.B. rassen zijn oogstzekere rassen - zeer produktief ■£- resistent tegen topver- geling lydt weinig van lege ring grove erwt Verkrijgbaar bij de plaatselijke landbouwverenigingen stuurinrichting en de wielen. De wielen kunnen worden afgenomen en de naven schoongemaakt en opnieuw ingevet. Bij een aardappelpootmachine dient de trans portketting te worden nagezien. Zitten de bakjes er goed aan? Kunnen deze, als het een type met verwisselbare bakjes betreft, goed worden afge nomen en door andere vervangen? Ook de vviedmachine moet worden nagezien. De draaipunten van de parallelogrammen moeten worden gesmeerd, de schroeven in de bevestigings beugels losgemaakt, evenals de klemschroef in de schoffelsteel. De schoffels moeten worden ge scherpt vóórdat het werk begint. Op het weidebedrijf L de controle van de elec- trische weide-afrastering, dus het nazien van iso latoren en paaltjes, één van de eerste werkzaam heden in het veld. Het is nu ook al tijd om de oogstmachines aan een onderzoek te onderwerpen. Stagnaties tijdens het maaien of zichten kunnen daardoor worden voorkomen. Bovendien heeft de reparateur nu meer tijd om mankementen rustig te verhelpen, dan in het ook voor hem zeer drukke oogstseizoen. Bij de zelfbinder zijn het vooral de transportdoe ken die aan slijtage onderhevig zijn en de nodige zorg vereisen. Kijk ze na. Let vooral ook op de soliditeit van de bevestiging. Een gedeeltelijk uit gescheurde gesp of een half versleten rubber be vestigingsband kan nu nog zonder tijdverlies wor den hersteld. Straks geven ze ergernis en opont houd. Een machine, die zeker niet mag worden ver geten, is de trekker. Zelfs al heeft deze geen lange winterrust gehad, toch is het nuttig, nu de drukke tijd begint, er wat extra aandacht aan te schenken. Controleer het ontstekingsapparaat, de accu op zuurgraad en de radiator, vooral als deze afgetapt is geweest, op eventuele lekken. Ook de banden verdienen een inspectie. Het is zeker de moeite waard om, wanneer de trekker enige dagen niet behoeft te worden gebruikt, de wielen af te nemen, de banden te demonteren, de velgen te ontroesten, zo nodig te laten uitdeuken en opnieuw'met lak- yerf te behandelen. laatste jaren is hierin meer uniformiteit gekomen, n.l. de halfronde lattenroosters. De huidige ontwikkeling gaat echter meer en meer in de richting van de roostervïoer. Dit is een geheel houten vloer, bestaande uit ribben van be paalde breedte en dikte. Deze ribben worden op onderlinge afstand van IV22 cm gespijkerd. Door de op deze wijze ontstane spleten ontwijkt de lucht in de opgeslagen partij aardappelen. Enkele jaren geleden werden bijna alle bewaar plaatsen uitgerust met lattenroosters. Deze wer den in de fabriek of door de dorpstimmerman ver vaardigd. Vandaar de verschillende modellen. De Het zal de lezer zonder meer duidelijk zijn, dat een dergelijke vloer aanzienlijk duurder is dan de eerder genoemde lattenroosters. Tegenover deze extra kosten staan echter enkele belangrijke voordelen: 1. Gemakkelijker stapelen van kiembakjes. 2. Bij bewaring in zakken: een betere luchtver deling. 3. Voor het drogen van graan geschikter. Men legt dan over de vloer grofmazig jute om te voorkomen, dat het graan door de spleten valt. 4. Bij het vullen met een transporteur geen moei lijkheden met losliggende lattenroosters. 5. Tijdens het opzakken geen kans, dat het pers kanaal volloopt met aardappelen. Aanvankelijk meenden velen, dat bij het schep pen met de aardappelriek over een vloer, de tanden van de riek in de spleten zouden haken. In de prak tijk is dit bezwaar echter niet gebleken. Conclusie. Bij de inrichting van een aardappel- of uienbe- waarplaats zal o.i. dan ook in het algemeen de roostervïoer de voorkeur verdienen. Wil men om financiële dan wel om andere rede nen beslist geen roostervïoer, dan vragen wij de aandacht voor een nieuw type lattenrooster. Door de heer Ir. Hagreis van de Stichting Aard- appelbewaring te Wageningen is een nieuw latten rooster ontworpen. Het heeft een driehoekige door snede en bestaat uit twee stukken, die i:i elkaar ge stoken kunnen worden, waardoor een driehoekig kanaal ontstaat. Zijn de twee helften in eikaar ge schoven, dan is een stevig geheel gevormd. Een en ander is bereikt door de klampen van de ene helft behoorlijk ver door de bovenste spleet van de andere helft te steken. In tegenstelling tot het eerstgenoemde halfronde lattenrooster, dat uit gebogen beukenhouten beu gels bestaat, kan dit nieuwe type gemakkelijk door elke timmerman gemaakt worden. (Werktekeningen kunnen tegen betaling van de kosten bij voornoemde stichting worden aange vraagd.) De voordelen van dit nieuwe type latten rooster zijn: het halfronde latten- 1. Het is goedkoper dan rooster. 2. Het is te gebruiken als roostervïoer. De stuk ken worden hiertoe uit elkaar genomen en op balkjes op de vloer gelegd. Wil men de gehele vloer beleggen, dan is een dubbel aantal stuk ken nodig. De op deze wijze te construeren vloer biedt dezelfde voordelen als de rooster vïoer. 3. Het opbergen van de lattenroosters vraagt minder ruimte dan die van het oude type, daar de zijstukken op elkaar gestapeld kunnen worden. De Hoofdassistent voor de Boerderijenbouw, M. MURRE. R. L. V. D. te Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 5