Van Boerderij en Organisatie 176 ZEEUWS LANDBOUWBLAD SCHOUWEN-DUIVELAND. 17 maart. Donderdag lag geheel ons eiland weer onder een wit sneeuwpak, terwijl de lage temperaturen van de laatste week nog dicht rond het vriespunt ble ven. Desondanks heeft men op de lich te grond toch reeds kans gezien wat zo- mertarwe te zaaien, terwijl men ook op andere bedrijven bezig is met het strooi en van de kunstmest. Het doet altijd prettig aan om in het voorjaar weer de eerste paarden en trekkers in het land te zien rijden. We krijgen dan zo'n behaaglijk gevoel ook aan de slag te kunnen gaan. Elke dag lopen we dan het land eens over om te zien of we ook al kunnen beginnen. Maar ons eiland bestaat uit zeer veel verschillende soorten grond en daardoor wordt het geduld van velen onzer nogal eens op de proef ge steld. Tengevolge van de vorst is de struc tuur van de grond best. We hebben alle hoop, dat de grond goed zal werken. Dat dit echter niet overal het geval is, blijkt wel als men eens 'n kijkje neemt in de polder Schouwen. Het zijn heus nog niet alleen de geëgaliseerde perce len, die erg slempig zijn. Ook tal van andere percelen hebben door hun hoge afslibbaarheid, gepaard gaande met een laag kalkgehalte, vaak een slechte structuur. Veelal speelt hierbij ook de gipstoediening en de najaarsbewerking een vrij grote rol, evenals de tijdelijke toedelingen. Juist deze laatste factoren zijn van groot belang, omdat we dat zelf in de hand hebben. Het ware dan ook te wensen, dat hieraan meer aandacht werd besteed. Door bevoegde instanties is daar reeds over gesproken, zodat er dit jaar maatregelen zullen worden ge troffen, indien men ingebreke blijft. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 18 maart. Er is de afgelopen week heel wat wintertarwe uitgereden. Over de nacht vorst ging dat redelijk goed, want dan komen de struikjes met het bevroren korstje mee omhoog. Met vele percelen koolzaad ging het evenzo. Op verschillende plaatsen werd dit met de cultivator gedaan, wat we niet zo graag zien. De cultivator kan in de regel in het voorjaar meer bederven dan goedmaken. Met het oog op de structuur van 't zaaibed lijkt het beter met de wiedmachine de rijen uit te schoffelen. Dit kan oppervlakkiger ge beuren en toch afdoende. Zodra de grond boven goed droog is, kan het goede koolzaad geëgd worden. Hiermee wordt veel onkruid vernietigd, vooral wanneer zwaar geëgd wordt. De koolzaadplanten zitten met een ste vige pen in de grond en hebben hier van geen last. Er is hier en daar gezaaid, maar de meesten wachten toch liever tot de grond meer opgedroogd is. Ze zijn, te recht, zeer benauwd voor structuurbe- derf, hoewel het geleverde werk niet overal slecht was. We zitten allen te springen om te beginnen en wanneer het weer zo zon nig blijft, zal er de komende week on getwijfeld veel gezaaid worden. Hierbij komt het er ook op aan, hoe we alles regelen; zodat alles vlot verloopt. Op deze manier kan in het voorjaar met weinig mensen een hoop werk verzet worden. WALCHEREN. 19 maart. De eisen die vandaag aan de dag ge steld worden aan een landbouwer, zijn legio. Hy moet de ingewikkelde tech niek van zijn bedrijf goed beheersen. Hij moet zowel op de hoogte zijn van een rationele bemesting als van een goede vruchtopvolging, zowel kennis hebben van rassenkeuze als inzicht in sociale problemen rondom zijn bedrijf. Hij is naast werkgever ook arbeider op zijn eigen bedrijf. Verder is hij boek houder en financier en gaat u zo maar door met het opsommen van te stellen eisen. Wanneer men er in slaagt goede pro- dukten van prima kwaliteit te produ ceren, dan is daarmee de kous nog niet af. Dan moeten de produkten ook nog een keer worden verkocht. Elke boer is de verkoper van zijn produkten. Wat betreft de verkoop van de melk is de situatie in Walcheren vrij eenvoudig geworden. De rompslomp van het zelf ontromen van de melk en de boterbe- reiding op de boerderij behoren geheel en al tot het verleden. Bij de coöperatieve melkfabriek „Wal cheren" is de afzet van melk en melk- produkten in veilige handen. Deze melkfabriek is een symbool van wat de Walcherse boeren door eendrachtige samenwerking hebben kunnen bereiken. Vorige week werd het 40-jarixre ju bileum gevierd. Graag willen wij onze gelukwensen voegen bij de vele andere goede wensen.-Wij hopen dat directeur en bestuur ook in de toekomst er in zul len slagen de belangen der leden veilig te stellen om zo in belangrijke mate bii te dragen aan de welvaart van de streek. De wintertarwe is de laatste weken hard achteruit gegaan. Enkele percelen zullen nog blijven liegen. Een half ge was geeft als regel veel onkruid en narigheid: uitriiden en een zomer graan is als regel de beste oplossing. De voorjaarsinzaai is weer begonnen: de struktuur is uitstekend zodat te diep za«ien zeker niet onmogelijk is. Bedenkt u echter wel. dat te diep zaaien altijd zv/akke planten geeft. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. 19 maart. Naast de vele land- en tuinbouw scholen waarvan het nut al jaren be kend is, heeft de L. M. ook haar landbouwhuishoudscholen. die van zeer groot belang ziin voor de verdere op voeding van de meisjes en waarvoor een steeds groeiende belangstelling be staat. Het was dan ook. zeertpevadig, dat wij voriee week aanwezig kond°n zyn op een ouderavond van de landbouw- hm«hnudschool te Axel. Er heerste daar vrijdagavond j.l. een gp7;ei];o-0 sfeer in de bioscoonzaal van „Het Centrum". Met voldoening werd geconstateerd, dat 500 bezoekers kon den worden verwelkomd. Het nut van het huishoudonderwys werd naar voren gebracht en in het bijzonder werd gewezen op de grote betet-nnis, die deze avond voor de per soonlijke vorming van de leerlingen heeft en op het contact van de ouders met de school. Een programma waarin zang, decla matie, toneel spel en gymnastiek elkaar afwisselden, werd in een zeer vlot tempo afgewerkt. Vooral de gym nastiekles, de jaargetijden, het toneel, het raden wie ben ik en de modeshow oogstten veel succes. De heer J. M. Berrevoet, hoofdcon sulent voor lichamelijke opvoeding, die soeciaal voor deze avond uit Amster dam naar Axel was gekomen, gaf in een korte lezing niet alleen zijn bewon dering te kennen voor de prestaties die de leerlingen bereikt hadden op het terrein van de gymnastiek en volks dans maar ook voor andere nummers van het programma. Hot leerzame, maar ook het aan trekkelijke van deze schooluitvoering was, dat alle leerlingen vlot en enthou siast meewerkten deze avond te doen slagen. Men stond verwonderd hoe onge dwongen, beschaafd en elegant deze leerlingen voor het publiek optraden. Ongetwijfeld was het jammer, dat niet meer hoofden van onderwijsinrichtin gen, consulenten, bestuurders van jeugdorganisaties deze avond konden bijwonen. Een compliment van de hoofdconsu lent aan de directrice en leerkrachten? in het bijzonder aan de 'heer Huitema, was dan ook zeker op zijn plaats. Het was een goed geslaagde avond voor de school te Axel en de Z. L. M. in het algemeen. TIIOLEN EN ST. PHILÏPSLAND. 19 maart. Langzamerhand komt er een beetje beweging op de akkers. Hier en daar is men gestart met het kunstmest strooier De weiden hebben reeds een beurt gehad. De nachten zijn nog steeds veel te koud, hetgeen vooral voor de tarwe, zo zij de gevolgen van de strenge winter zal overleven, fu nest is. Over het al of niet uitgewintex-d zijn van de tarwe zijn de meningen nog steeds verdeeld. Inderdaad zien wij per celen Heine's, die zich herstellen. Voor andere rassen zijn wij niet optimist. Er zit nog wel wat leven in, maar het aantal planten dat leeft, is te klein. De herverkavelingswerkzaamheden komen ook weer op gang. Door de lange winterrust, is het werk zeer ver traagd en de opleveringstermijn zal dan ook noodgedwongen verlaat moe ten worden. Dat dit vele moeilijkheden met zich meebrengt, vooral in die pol ders waar men te maken heeft met veel klein grondgebruik, behoeft wel geen betoog. Niet alleen is door de vorst het werk opgehouden. Meerdere pasgegraven waterlopen hebben schade gekregen; de kanten konden na de vorst het op- perwater niet weerstaan en schoven af. Dit is ook weer al een tegenvaller en niet in het minst op financieel gebied. Het vergaderseizoen is bijna ten ein de; enkele verenigingen moeten hun jaarvergadering nog houden, hetgeen ook binnen afzienbare tijd zal gebeu ren. Diverse bijeenkomsten hebben we bijgewoond en over net algemeen was het bezoek redelijk tot goed. Het idee om de afgelopen winter en kele vergaderingen te houden, waarbij een forum werd gevormd, sloeg in. Het bezoek werd er door gestimuleerd en het stellen van vragen aan dit forum viel zeer mee. Het verdient in de toekomst aanbe veling op deze weg voort te gaan. Wel licht kan men dan nog een stap verder gaan, n.l. het vormen van discussie groepen. De problemenkomen dan nog dichter bij de mensen. NOORD-BEVELAND. 20 maart. De tijd is er weer, dat de boer zijn ar beidskracht en trekkracht zo efficient mogelijk benut, opdat de zaai zo vlot mogelijk verloopt en zo spoedig moge lijk eindigt. Er is een woekeren met be schikbare uren van het personeel en van de trekker wordt veel gevergd. Herhaaldelijk kan men tegenwoordig horen of lezen, dat een zekere gejaagd heid onze tijd kenmerkt; alles kan vlugger, moet dus ook vlugger. En om dat de mens dit tempo nauwelijks bij kan houden, het eerder ondergaat dan beheerst, spreekt men van gejaagdheid. Er wordt, ook wel geklaagd over een gejaagdheid binnen onze landbouwsec tor. Vroeger zou die er niet geweest zijn, lag men er niet wakker om, wan neer het zaaien en poten een maand in beslag nam, maar thans zou men zich rust noch duur gunnen tijdens de soms maar halve maand van zaaien en poten. Wanneer niet-practici dit zo zien, mensen dus die de landbouw alleen maar van buiten meemaken, dan kun nen we vaststellen dat hier van éénzij dige overdrijving sprake is. Een trek ker heeft nu eenmaal meer drukte dan een paard, en de stilte op onze erven van vroeger is er niet meer, maar daarom behoeft lawaaïerigheid nog geen gejaagdheid te zijn, al mag de bui tenstaander dit dus anders zien. Maar soms ook de mensen van de praktijk, de boeren, kunnen er niet aan ontkomen, dat er in de plaats van kalm overleg, zich een gejaagdheid heeft genesteld in het boerenhart. De trekker, de graanmaaier, de maaidor ser krijgen daarvan dan de schuld en de landbouw in paard-en-sikkel-sta dium wordt verheerlijkt vanwege de rust voor de boer. In feite ligt hier de schuld bij de boer zelf, die het aan'voldoend organisato risch vermogen ontbreekt, de snelle op eenvolging van de verschillende werk zaamheden dank zij mechanisatie en motorisatie bij te houden. Niet heeft hij de trekker, maar de trekker heeft hém in de macht. Het is dan ook zo, dat het paardeloze bedrijf van thans zich nog kan baden in innerlijke rust; wanneer de organisatie maar goed is. D<«> goede Noord-Bevelandse grond valt thans tussen talloos vele eggetan- den weer kruimelend uiteen. Niet over al gaat dat zo gemakkelijk en daarom moeten we dankbaar zijn voer onze goede grond, en dankbaar jegens onze voorouders, die, jaren geleden, met kruiwagen en spa dijken opwierpen rond waar het nu druist van onze trek kers. ZUID-BEVELAND. 20 maart. Hoewel wij niet kunnen zeggen, dat de weersomstandigheden de laatste we ken ongunstig waren, droogt de grond slechts langzaam op, zodat het tot nu toe alleen in jonge zeekleipolders mo gelijk is de grond te bewerken en de voorjaarsgewassen in te zaaien. Hier kan echter een mooi zaaibed worden gemaakt en daarmee wordt immers de grondslag voor een goede oogst gelegd. Nu gebleken is, dat het merendeel van de wintertarwe is uitgevroren, heeft dit tot gevolg, dat er een veran dering in het opgestelde bouwplan moet worden aangebracht. Inplaats van win tertarwe zal niet steeds een graan wor den ingezaaid. Het is te verwachten, dat mede hier door b.v. de oppervlakte blauwmaan- zaad zal toenemen. De redelijke op brengst en de goede prijs van vorig jaar zal hiertoe bijdragen. Voor blauw- maanzaad moet een mooi fijn zaaibed gemaakt worden, zoals we, dit voor vlas gewenst zijn. Dit komt een vlugge en regelmatige opkomst ten goede. De rassenkeuze beperkt zich tussen Emmabloem of Nobel. Evenals voor alle zaaizaad, is het ook voor blauw- maanzaad gewenst, dat het zaad ont smet wordt met 3 gr T.M.T.D. per kg zaad. Dit gaat het wegvallen van kiemplantjes tegen. Het is gewenst dat het gewas zoveel mogelijk onkruid- vrij wordt gehouden. Bijzonder ge vaarlijk is het onkruid sleenrakket. Hiervan zijn de zaden niet uit te partij te verwijderen. Dit onkruidzaad geeft een bittere smaak aan de olie, waar door de waarde sterk vermindert. Vooral de rode klaver heeft veel van de vorst geleden; wat de lucerne be treft ligt dit gunstiger. Half uitgewin- terde gewassen kunnen doorgezaaid word^ met Westerwolds raaigras, waaraoor het mogelijk wordt een flinke hoeveelheid voeder te winnen. Hoe vlugger ingezaaid hoe beter, waarbij dan tevens een stikstof toegediend kan worden. We gaan een drukke tijd tegemoet. Niet dat we daarvan terugschrikken. Is het niet één van de mooiste tijden van het jaar? We zullen hopen, dat de moeite en de zorg, die we thans be steden, ook werkelijk aanleiding mag zijn tot goede opbrengsten en lonende prijzen. VORMENDE KRACHTEN OP HET „PLATTELAND." Er is heel wat aan de orde op het platteland, zeker niet in het minst door toedoen van Cultuur-Technische Dienst en Landbouwvoorlichting. Deze bijeenkomst is bedoeld als een ontmoeting tussen enerzijds personen uit de Kerk en anderzijds personen van de Landbouwvoorlichting, in de ruime zin des woords, opdat wij weten, wat in de hoofden en harten omgaat. Donderdag 5 april. „Wat is er aan de orde in de Cultuur- Technische sector?" door Ir. H. G. Kuipéxi. „Waarom heeft de Kerk speciale aan dacht voor het platteland?" door Drs. J. A. Bakkei\ Vrijdag 6 april. „Wat gaat er om in de landbouw?" door Ir. J. M. A. Penders. „Voor welke problemen ziet de Kerk zich geplaatst in verband met de struc tuurwijzigingen?" door Ds. H. M. Stra ling. Zaterdag 7 april. „Hoe kan aan de verantwoordelijk heid in sociaal en cultureel opzicht vorm gegeven worden?" door de heer J. Roseboom te Nederhemert. Kosten: 12,—. Aanmeldingèn, met vermelding van beroep, leeftijd en geslacht, zo spoedig mogelijk te richten aan „Kerk en We reld," Hoofdstraat 211 te Driebergen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 4