sccim vccRzi&rineen KORT VERSLAG VERGADERING VAN HET DAGELIJKS BESTUUR UIT DE INHOUD 174 ZEEUWS LANDBOUWBLAD (Vervolg van vorige pagina.) gekeurd de grens over zouden gaan. Sommige han delskringen zijn hiervan een felle tegenstander. De Minister heeft nog geen beslissing genomen, zodat voorlopig de regeling geldt dat alleen onge keurde partijen vlas ongerepeld naar België mogen worden uitgevoerd. De Franse Regering heeft bepaald dat oudere nabouw van het Nederlandse lijnzaad niet meer zal worden toegelaten. Wratziekte De Plantenziektenkundige Dienst heeft een plan om ter bestrijding van de wratziekte een groot deel van de zandgronden boven de rivieren te verbieden voor de teelt van de rassen Bintje en Eigenheimer. Het is begrijpelijk dat er in die streken tegen een dergelijk plan veel tegenstand is, hoewel het areaal Bintje en Eigenheimer daar niet zo groot meer is en nog steeds achteruit loopt. Een beslissing in deze zaak is nog niet gevallen. PROVINCIAAL LANDBOUWSCHAP Medegedeeld wordt dat er een bespreking heeft plaats gevonden tussen het bestuur van de Gewes telijke Raad van het Landbouwschap, de Commissie Waterbeheersing en Ontzilting en het Onderzoek centrum, teneinde een vorm te vinden van samen werking waardoor bovengenoemde commissie zo efficiënt mogelijk werk kan doen ten bate van de problemen die zich in Zeeland voordoen. Tevens werd in een bespreking tussen de 6 in Zeeland werkzaam zijnde landbouw- en landarbeidersorga nisaties overeenstemming bereikt inzake de ver deling der zetels in de Plaatselijke Sociale Commis sies van het Landbouwschap en de sociale verze keringscommissies. De werkgebieden van beide soorten commissies zullen in de toekomst samenvallen. De kringbestu- ren hadden allen hun voordracht voor benoemingen in genoemde commissies ingediend en het Dage lijks Bestuur besloot alle voorgedragenen aan de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap door te geven. WERKGEVERSBELANGEN Uitvoerig werd gesproken over de loonsituatie in ons land, waarover zojuist door de Regering na overleg met het Bestuur van de Stichting van den Arbeid beslissingen waren genomen. Deze beslis singen zullen in de praktijk veelal neerkomen op een loonronde van minstens 3 waaraan zelfs in zekere zin terugwerkende kracht kan worden verleend door een uitkering ineens, over het jaar 1955. Deze uitkering zal uit de winst moeten ge schieden. Gezien de toestand in de landbouwsector ziet het Dagelijks Bestuur niet hoe een dergelijke uitkering in de landbouw te verdedigen zou zijn. Wij mogen voor deze kwestie voorts verwijzen naar het artikel van drs Vaandrager dat elders in dit blad onder de rubriek „Lonen en Sociale Voorzie ningen" is opgenomen. Overeenstemming werd in de provincie zelve be reikt over de akkoordtarieven. Deze zullen met 5Vz omhoog gaan, waarbij bedacht dient te wor- Kort verslag Dagelijks Bestuur der Z. L. M. Tien jaar buitenlandse handel. Lonen en sociale voorzieningen. De teelt van vezelvlas. Landbouw en Industrie. Boerderij en Organisatie. De liiohtverdeling in de luchtgekoelde aard appelbewaarplaatsen. Goed onderhoud van landbouwwerktuigen. Radio Studiebijeenkomst Zitdagen Uit de herverkavelingsgebieden Eregalerij Korte Wenken. Onder de Tuinbomvlantaarn. De groentegewassen in de eerste helft van maart. Klimaatverschillen tussen Zeeland, N. O. P. en N.-O. Groningen. Bloed Onderwijs Paard en paardesport. Waarom nieuwe aardappelrassen? (editie Zeeland.) Entstof voor vlinderbloemigen. Noord-Brabantse Mij van Landbouw. (editie Noord-Brabant.) De Boerenjeugd. Marktberichten. Bram uit de Slikhoek. Richtprijs bacon-varkens. Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Over name van artikelen is slechts geoorloofd met duidelijke bronverméluing. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouv<; ontvan gen het blad gratis. ABONNEMENTSPRIJS voor niet-le^en, niet- grondgebruikers, bedraagt 10,— per jaar bij vooruitbetaling. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 18 cent; mimmum per advertentie 2,70. Incasso kosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief, inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdag avond aan de Uitgeefster N.V. h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis Goes Tel. K. 1100—2345 REGERING BEMIDDELT IN LOONC ONFLICT Toen het loonoverleg op 2 maart j.l. opnieuw vast liep, was het duidelijk, dat de Regering moest in grijpen. Deze heeft inmiddels geïntervenieerd en hier bij tegelijkertijd met gunstig resultaat een poging gedaan om partijen alsnog tot een akkoord te bren gen. Aan de hand van een aantal suggesties van de Regering werd n.l. tussen beide partijen alsnog vol ledig overeenstemming verkregen. Het van overheidswege genomen initiatief getuigt den dat hierin voortaan het werkgeversaandeel van de W. en W. premie zijnde 4.4 is opgenomen. De werk:lijke verhoging van de akkoordtarieven is dus minder. STREEKVERBETERING Besloten wordt een bespreking over het aanwij zen van gebieden waar streek ver beteringen door gevoerd zouden kunnen worden op de eerstvolgen de vergadering van het Dagelijks Bestuur van 16 april te houden, waarbij tevens zal worden uitge nodigd de voorzitter van de Gewestelijke Raad voor de Landbouwvoorlichting, die alsdan over het werk van genoemde Raad en van het Onder zoekcentrum mededelingen zou kunnen doen. 'ADVISEREND LID Besloten wordt de heer ir L. Appelman onder nadere goedkeuring van het Hoofdbestuur te be noemen tot adviserend lid van Dagelijks- en Hoofd bestuur. LANDBOUWRISICO Door alle land bouwmaatschappijen aangesloten bij het K. N. L. C. en een aantal bedrijfsverenigin gen, waaronder de C. L. T. O. is besloten tot oprich ting te komen van een nieuwe vereniging op onder linge grondslag die de vrijwillige verzekeringen, zoals ziekte- en ongevallen en W. A. bedrijf zai gaan opvangen, die over enige tijd door de afdelin gen van de bedrijfsvereniging voor de Agrarische Bedrijfstak zullen worden afgestoten. De concept statuten van deze nieuw op te richten vereniging worden door het D. B. aanvaard en besloten wordt deel te nemen. VEEHOUDERIJCOMMISSIE Het D. B. besluit een veehouderijcommissie in te stellen, welke de specifieke veehouderijoelangen in Zeeland zal gaan behandelen. Tot leden worden benoemd de heren M. de Bruijne te Zuidzande, J. Lindenbergh te 's-Heer Abtskerke, P. J. Goorden, Tholen, M. A. v. Varik, Middelburg, C. Zee, Middel burg, Js. Vos, Koudekerke, P. van Cryningen, Zuid zande, J. W. v. d. Bijl, Zonnemaire en W. Minnaard- de Graag te 's-Heer Abtskerke. LAND ARBEIDERS WONINGEN Het Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland heeft een voorlopig onderzoek ingesteld naar mo gelijkheden om gezamenlijk landaifoelderswoningen te bouwen. Besloten wordt aan dit bureau te ver zoeken de onderzoekingen met kracht voort te zet ten, waarbij o.a. gebruik gemaakt kan worden van de commissie boerderijenbouw van het Landbouw schap. AGRARISCHE SOCIALE VOORLICHTING Aan de hand van het verslag van de laatst gehou den vergadering van de Commissie „Voorlichting in de Herverkavelingsgebieden" komt het bestuur tot de conclusie dat het aanbeveling zou verdienen in de verschillende gebieden een forum te houden waar de belangrijkste vragen aan de orde gesteld kunnen worden en waar aanwezig kunnen zijn de bestuursleden van de Z. L. M. en die van de Bond van Plattelandsvrouwen en L. J. G. De praatavon den hebben n.l. wel geleerd dat de problemen eerst meer in bestuurskringen doorgesproken zullen moe ten worden. Ter vergadering wordt nog medege deeld, dat aan de beroepskeuze- en beroepenvoor- lichting weer gewerkt wordt en dat binnenkort in het Landbouwblad aandacht besteed zal worden aan die beroepen die nauw met de agrarische sec tor verband houden. Voor een door het convent van plattelandsorganisaties te houden congres over dit onderwerp worden als vertegenwoordigers aan gewezen de heren G. M. F. Bom en A. Geluk. RONDVRAAG Bij de rondvraag komen neg verschillende pun ten aan de orde. Zo wordt o.a. geïnformeerd naar bepalingen inzake de bedrijfsveiligheid. Hieraan zal in het landbouwblad opnieuw de nodige aan dacht worden geschonken. Voorts wordt geklaagd over de lange wachttijden aan het veer KruiningenPerkpolder. Vervolgens komt aan de orde dat het land van Saeftinge ge heel rijp is voor inpoldering en dat het met. het oog op het gebrek aan grond te hopen is dat deze inpoldering spoedig zal kunnen worden aangepakt. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd dat in andere delen van Zeeland het planten van Spar- tinagras op aanwezige slikken noodzakelijk is. Aan een en ander zal de nodige aandacht worden be steed. Aan het einde van de vergadering licht de heer ir Knottnerus nog uitvoerig de agenda van de ver gadering van het Hoofdbestuur van het K. N. L. C. toe. Hierbij wordt vooral gesproken over het prijs beleid van de regering, de berekeningsmethoden van het L. E. I, de grootte van bedrijven enz. van een wijs beleid. Immers hierdoor werd niet alleen een constructieve bijdrage geleverd tot het beëindi gen van een crisis in de Stichting van den Arbeid, doch bovendien werd door de gevolgde procedure voorkomen, dat de beslissingen inzake de lonen van bovenaf moesten worden opgelegd. Bezien wij de resultaten van het overleg, dan moet worden vastgesteld, dat Regering en bedrijfsleven ge zamenlijk tot de conclusie zijn gekomen, dat bij de te nemen loonmaatregelen de prijsstabilisatiepolitiek niet wezenlijk mag worden aangetast. Hieruit volgt, dat loonsverhogingen en verbeteringen in de andere arbeidsvoorwaarden, de prijzen slechts bij uitzonde ring in beweging mogen brengen. De suggesties van de Regering hielden het midden tussen de loonvoorstellen waaromtrent partijen ver deeld waren. Zo werd het voorstel van de vakcentra- len om door een nabetaling over het jaar 1955, een uitkering uit de winst mogelijk te maken, terugge bracht van 4 op 3 waarbij aansluiting werd ge zocht bij het aanbod, dat door de industriële werk gevers en de middenstand was gedaan. De uitkering ineens mag dus maximaal 3 van het jaarloon be dragen. De regeling van de wijze waarop hiertoe kan worden overgegaan, is aan het bedrijfsleven overge laten. Er zijn echter enkele voorwaarden gesteld, o.a. deze, dat de uitkering uit de winst over 1955 moet geschieden en dat m.b.t. de uitbetaling voorzover mogelijk een zekere spreiding in de tijd moet zijn gewaarborgd. Van een doorberekening in de prijzen kan gen sprake zijn; evenmin mag de winstuitkering ten laste van de bedrijfsresultaten over 1956 worden gebracht. De loonrichllijnen zullen niet worden verlegd. De oplossing is dus niet gevonden in een algemene loon ronde, zoals in voorgaande jaren bij herhaling werd doorgevoerd. Men is tot een andere beslissing geko men en wel deze, dat het College van Rijksbemidde laars gemachtigd is om, wanneer bij vernieuwing van C.A.O.'s en loonregelingen een loonsverhoging wordt voorgesteld, hieraan zijn goedkeuring te hech ten, voorzover hiervan geen prijsverhogingen het ge volg zullen zijn. Belangrijk is echter de bepaling, dat, indien de voor stellen beperkt blijven tot een loonsverhoging van maximum 3 een gehele of gedeeltelijke doorbe rekening in de prijzen mogelijk is, wanneer althans aan de Minister van Economische Zaken of Landbouw kan worden aangetoond, dat dit onvermijdelijk is. Aldus is voor het gehele bedrijfsleven de mogelijkheid ontstaan een loonsverhoging met maximum 3 te bewerkstelligen. Men zou kunnen spreken Van een verkapte algemene loonsverhoging, omdat in de ge geven omstandigheden moet worden verwacht, dat vrijwel het gehele bedrijfsleven hiervan gebruik zal maken. Bij verdergaande loonvoorstellen, welke ge bonden zijn aan een maximum van 6 zal in het geheel geen toestemming tot prijsverhoging worden gegeven, dus ook niet over de eerste 3 Wij zien dus, dat het de bedoeling is een begin te maken met differentiaties in de lonen en andere arbeidsvoorwaarden van 0 tot 6 in te voeren bij de vernieuwing van C. A. O.'s en loonregelingen. Ein digen de geldende contracten niet vóór september 1956, dan kunnen per die daéum wijzigingsvoorstellen worden ingediend. Daar de Regering en het georganiseerde bedrijfs leven het er over eens zijn, dat prljsconsequenties zoveel mogelijk moeten worden vermeden, ligt het voor de hand aan te nemen, dat, wanneer over het jaar 1955 een uitkering uit de winst wordt gedaan, in het algemeen geen toestemming zal worden ver kregen voor een doorberekening in de prijzen van loonsverhogingen over 1956, ook al blijven déze tot - een maximum van 3 beperkt. In het bedrijfstaksgewijze te voeren overleg moet thans worden uitgemaakt, welke van de genoemde mogelijkheden tot wijziging van de lonen kunnen worden benut. Ook het Landbouwschap zal zich hier over vermoedelijk willen beraden. Bij dit beraad zal in ruime mate aandacht moeten worden geschonken aan het feit, dat de economische situatie in de ver schillende sectoren van de agrarische bedrijfstak niet gelijk is. Zo vertonen de bedrijfsresultaten in de akkerbouw en veehouderij sedert 1953 een belang rijke achteruitgang. Wij verwachten dan ook, dat de landbouwwerkgevers er niet voer zullen voelen voor de akkerbouw en veehouderij mee te doen aan het realiseren van de mogelijkheid tot het verstrek ken van winstuitkeringen over 1955, b.v. door het bedrijfsleven dit aan te bevelen. Gecompliceerder ligt de situatie o.i. ten aanzien van eventueel te treffen loonmaatregelen, nu, zoals hierboven werd aange geven, door het gehele bedrijfsleven loonvoorstellen kunnen worden gedaan. Gaan deze voorstellen niet verder dan tot maximaal 3 dan kan een beroep op de overheid worden gedaan deze door te bereke nen in de garantieprijzen. Wil men een te grote achterstand in het landarbeidersloon voorkomen, dan lijkt het onvermijdelijk, dat het Landbouwschap op nieuw met loonvoorstellen komt. De voor handen zijnde prijsindexcijfers leveren een overtuigend bewijs, dat bij een wijziging der lonen de prijzen moeten worden aangepast. Het is niet uitgesloten, dat het overleg over een en ander nog vóór 1 mei a.s. zijn beslag krijgt. In verband met de genomen loonpoli tieke beslissingen, achten wij het gerechtvaardigd, dat het Landbouwschap op honorering aandringt van de afspraak, welke onlangs met het College van Rijksbemiddelaars werd gemaakt. N, A. V.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 2