INÉÉN GEMEENSCHAP ZEELAND De provinciale graslandkeuring Wie doet er mee? ew nabeócltouwincf over 1955 Y UITSLAG GRASLANDKEURING 1955 ZATERDAG 17 MAART 1956 16* T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapel-Ie v ZON, NATUURSCHOON EN HISTORIE Door N. FILIUS. ruim hand voedde ze haar baby en de ande re hand hield ze op voor een aalmoes, gehou- Even verder lag weer een oude man ivels is te bedelen. Door zoiets wordt men wel i mooie getroffen, wanneer men juist uit de pm zyn tempel der rijkdom terugkeert, iderne Ik heb hier dan ook m'n eigen gé- jn en dachten over. Rome Euro- Van 't Vaticaan naar Rome, waar we het gedenkteken beklommen van Vic tor Emanuel II, ter ere van de Italiaan se onafhankelijkheid opgericht. In dit rijven, gedenkteken, dat 135 m. breed en 60 m. te be- hoog is, bevindt zich het graf van de g. Wij onbekende soldaat, in die De volgende morgen zagen we nog al een terloops de aflossing van de wacht, begin- Achter dit blinkend witte bouwwerk tnstad. bevindt zich het Forum Romanum. Dit an de zijn dan de overblijfselen van wat eens n bijna het centrum der wereld was. Het Colos- Op het seum, een arena die plaats bood aan n voor 50.000 toeschouwers, is een imposant telijke gebouw. Hier, op deze plaats, heerste men- eens een onmens als Nero. Hij organi- >orden seerde er z'n bloedige feesten. Onder de zitplaatsen kon men nog de kooien 67 ge- der wilde dieren zien, waar men de ijgen- eerste Christenen voor wierp. Er zijn gang, 8C ingangen en, evenals tegenwoordig [rde op in een modern stadion, had men ifor- toentertijd ook entreebiljetten, waar- ve in- van het nummer correspondeerde met it. Pie- dat wat op de ingang stond. men Dit was zowat het voornaamste, wat ?t bin- wij in Rome zagen. Om alles te zien, 80.000 was de tijd natuurlijk té kort. Des avonds brachten we de tijd door in modern Rome; het biedt 't zelfde ivwerk wat bijna elke grote stad in elk land ;aven heeft, met dien verstande, dat 't avond der en nachtleven in Rome rustiger is, dan van b.v. in Parijs, welke Dezelfde indruk krijgt men van de js kan Tiber, die Rome doorsnijdt. Deze heeft meer 't karakter van een landelijk ri- 'og is, viertje. Beziet men in Parijs de Seine, met haar bruggen, dan is deze meer hitte- karakteristiek. Ik kan mij voorstellen, |t het dat, ook in verband met 't leven, dat zich langs de boorden van de Seine af- 'verk- speelt, deze rivier meer aantrekkings kracht op de mensen uit zal oefenen, dan de Tiber, inden Rest mij nog te vermelden, dat we wor- ook nog de woning zagen waar Musso- van lini -verbleef vóór hij z'n leven ergens zijn in Noord-Italië aan een benzinepomp eis eindigde. Van 't baicon van deze wo- at de ning sprak hij in z'n glorietijd tot de taar, verzamelde menigte, mag van Rome gaat het weer zachtjesaan t het huiswaarts. We troffen het de dag van in de ons vertrek niet. Tot aan Pisa was er piste- een druilerige regen. Dit was wel jam mer, want men rijdt over een goede tekers weg met aan één kant dikwijls een gezicht op de Middellandse Zee. Enfin, op heel onze tocht was dit, Sang behoudens dan de dag van vertrek, de was eerste keer, dat we geen goed weer in. hadden, waar We kwamen op deze tocht naar het werd Noorden door gebergten rijk aan mine- unst- ralen en zagen dan ook nog aluminium- tieke fabrieken. De hellingen in deze geberg- rwer- ten zijn matig. In één dag reden we tot aan Pisa, de stad van de scheve toren, racht Pisa is gelegen in de laagvlakte van de i ook Arno en is juist door deze toren wereld- Deze bekend geworden. Deze toren staat van met een prachtige Dom, op een veldje Mers, in 't Noorden van de stad en is ge bouwd in de 12e eeuw. Het is een won- prlijk der li, gezicht om bij deze vervaarlijk iden hellende t'oren te staan. Men vertelt, dat zij binnen 20 jaar om zal vallen, krij- maar naar 't schijnt vertelde men dit honderd jaar geleden ook al. |p bij In ieder geval vaart de stad Pisa er ;ale- wèl bij, want jaarlijks trekken duizen- rme den toeristen er heen om deze raadsel één achtige toren te bezichtigen. De voorjaarskeuring werd eind april gehouden. Het onderhoud van de ontwatering was over het algemeen vrij goed. In sommige gevallen had door een opper vlakkige begreppeling piasvorming te gengegaan kunnen worden. Soms wa ren de eindbuizen niet te vinden. De cijfers liepen uiteen van 6 tot 10. In de verzorging waren ook dit jaar weer vrij grote verschillen te consta teren. In enkele gevallen waren de mestflatten van het vorige najaar niet gespreid. Soms was het perceel bossig de winter ingegaan, wat een ongelijke groei en ongelijke afgrazing tot gevolg heeft. Het tijdig slechten van de mols hopen liet te wensen over. Op percelen met mollenoverlast is bestrijden nood zakelijk. De cijfers van het grasbestand vari eerden van 4% tot 8%. Door de natte herfst van '54 was de zode soms sterk beschadigd, waardoor slechte grassen en onkruiden een kan9 kregen. In een nat najaar het vee tijdig opstallen kan veel schade aan de zode voorkomen. De zomerkeuring vond in de laatste week van juli plaats. De cijfers voor het gebruik varieerden van 6 tot 9. In sommige gevallen had men de groeitrappen, ondanks de aan houdende droogte, nog aardig kunnen handhaven. Soms kwam in vrij ernsti ge mate overbegrazing voor, waardoor de zode vrij ernstig beschadigd werd. In een droge periode moet het vee niet te lang op hetzelfde perceel blijven, ook al geeft men voldoende bijvoedering. In enkele gevallen was een perceel ge hooid. Het is ven belang dat vroeg ge maaid wordt om een snellere nagroei en een betere zode te krijgen, afgezien van de betere kwaliteit hooi, die men oogst. De onkruidbestrijding en verzorging varieerden vrij sterk (cijfers van 3 tot 9). In enkele gevallen waren nog geen mestflatten of molshopen gespreid, was de weide zeer bossig en stond er hier en daar flink wat onkruid. De bemesting van kali en fosforzuur vond bijna algemeen volgens een grond- analyse plaats. In een paar gevallen was geen grondonderzoek toegepast. Meestal gaf men tijdens de droge perio de geen stikstofbemesting. Men dient echter rekening te houden met de mo gelijkheid van enkele regenbuien, die de N tot oplossing kunnen brengen. Er was maar in één geval nog in septem ber stikstof gestrooid. Dit moet alge meen worden toegepast om ook in Octo ber nog over voldoende eitwitrijk gras te kunnen beschikken. De stikstof moet in 5 a 6 keren worden gegeven na elke beweiding, vanaf maart tot september. In enkele gevallen was er twee keer N gestrooid, met als laatste datum 16 mei. Over het algemeen kan de stikstofgift veel hoger zijn om een hoge productie te krijgen. De drinkwatervoorziening en de afras tering waren over het algemeen goed. De watervoorziening uit enkele drink putten was uitgesproken slecht. Goed drinkwater is altijd van groot belang, dit klemt nog meer in een droge zo mer. Goed water is minstens even be langrijk als goed voedsel. Het gebruik van overtollig gras was over het algemeen zeer goed. Door de droogte was er meestal maar nauwe lijks genoeg of te kort aan gras. In het najaar was er soms wat te veel. In de laatste week van november vond de derde keuring plaats. Hierbij wordt speciaal beoordeeld hoe het perceel de winter ingaat. Door het mooie herfstweer bleven de dieren tot eind november buiten. Over het algemeen was de verzorging goed. In sommige gevallen was de wei wat ruig om de winter in te gaan. In een paar gevallen waren bietenkoppen op het grasland in bescheiden mate bijge voerd. Over het algemeen had men dit nagelaten. Enkele deelnemers hadden nog geen tijd vrij kunnen maken voor het verspreiden van de mestflatten. De gegeven cijfers lagen tussen 6 en 9. Het invullen van de weideboekjes was over het algemeen goed. In enkele ge vallen liet dit te wensen over, waar door het berekenen van de zetmeel- waarde-opbrengst moeilijk werd. De ge geven cijfers varieerden van 5 tot 10, met vrij veel 9. De meeste deelnemers hebben hun uiterste best gedaan om op verschillen de onderdelen verbeteringén aan te brengen, waardoor een hoger punten- aantal hun deel werd. Deze graslandkeuringen zijn zeker be langrijk voor een intensiever grasland gebruik, terwijl de interesse voor het grasland gestimuleerd wordt. Het centrale jurylid, F. DE RONDE. Verbeterings wedstrijd aantal punten 16.9 (II) Aantal 1955 1. D. Vos, Grijpskerke 10814 2. J. D. A. Haak, Hoek 107% 3. Z. Francke, Oostkapelle 10714 4. J. Haak, Biervliet 104% 5. A. C. Breure, St. Maartensdijk 103% 6. L. Breure, St. Maartensdijk 10314 7. J. Ooms, Oud-Vossemeer 10314 8. Z. Poppe, Grijpskerke 103 9. J. M. v. d. Weele, Oud-Vossemeer 9914 10. J. Goorden Pzn, Oud-Vossemeer 98 11. K. Poppe, Grijpskerke 96% 12. W. de Blaay, Biervliet 9614 13. J. Verkruijsse, Schoondijke 96 14. J. Poppe, Oostkapelle 95 15. A. Dingemanse, Grijpskerke 92% 16. M. A. Geuze, Oud-Vossemeer 9214 17. P. de Visser, Zoutelande 9114 18. A. Maljaars, Oostkapelle 91 19. Chr. Maljaars, Oostkapelle 91 20. M. Risseeuw, IJzendijke 90 21. J. van Hee, Biervliet 87% 22. W. Allaart, Serooskerke 86 23. J. Cijsouw, Biervliet 83 24. A. J. v. d. Meulen, IJzendijke 7614 punten 1954 91.3 99 91.5 96.5 95% 89 89.5 90 83.5 83.5 94.5 71% 91 86 88 88,5 86.5 71 Zetmeelw. p. ha 2990 3273 5425 3862 3980 4470 3560 2700 3152 2662 3565 4150 3243 3342 3270 3040 4700 3650 3706 2790 2313 (III) 8% 16 7% 8 1414 (IV) 13% 13 1414 (V) 13% 2 24% 4 6% 3 114 1% (I) 514 Voor zover dit niet ingevuld is, betekent het dat de deelnemers hun boekjes niet hebben ingezonden. Door verwisseling waren enige cijfers in de vorige opgave niet op de juiste plaats terecht gekomen. Daarom wordt de uitslag nogmaals weergegeven, te zamen met het oordeel van de jury en de opgave van de prijzen die gewonnen zijn door de eerste 5 deelnemers voor zover het de wedstrijd van het jaar 1955 betreft en met de romeinse cijfers voor zover het de verbeteringswedstrijd betreft. PRIJZEN. Wedstrijd in 1955: le prijs: mëlkteems (D. Vos) 2e prijs: 30 weide-isolatoren (J. D. A. Haak) 3e prijs: koehalster (Z. Francke) 4e prijs: spanketting (J. Haak) 5e prijs: draadspanner (A. C. Breure) We zien hier dus uit dat men ook met weinig punten nog een prijs kan halen in de verbeteringswedstrijd en dat prjjzencombinaties ook heel goed mogelijk zijn. Verbeteringswedstrijd le prijs: veetondeuze (J. Verkruijsse) 2e prijs: mestriek (D. Vos) 3e prijs: melkstoeltje (Z. Francke) 4e prijs: koekam (L. Breure) 5e prijs: draadspanner (J. Gooi'den) De laatste jaren is het aantal deel nemers aan de graslandkeuring regel matig toegenomen. Alleen is het jam mer dat de deelnemers, met één uitzon dering, wonen op Tholen, Walcheren of in West Zeeuws-Vlaanderen. Daar zou verandering in moeten komen, om dat onze leden op Schouwen, Zuid-Beve land en in Oost Zeeuws-Vlaanderen toch ook belang hebben bij een goede wei land-exploitatie. We hopen daarom, dat zich dit jaar weer vele nieuwe deelnemers aan zul len melden. Dit kan door een brief kaart. te sturen aan het Secretariaat van de L. J. G., Landbouwhuis, Goes. REGLEMENT. 1. Het doel van de graslandkeuringen is: a. Door middel van het wedstrijd wezen een indruk krijgen van de exploitatie van het grasland op de bedrijven van de deelnemers. b. Belangstelling wekken voor een beter en doelmatiger gebruik en het opvoeren der productie. c. De verbeteringsmogelijkheden in de ruimste zin onder de aan dacht te brengen van deelne mers en anderen. 2. Het perceel, dat voor keuring wordt aangegeven, moet ten minste ha groot zijn. Tijdens de keuring zal tevens gelet worden op de toe stand, waarin andere percelen van het bedrijf zich op dat moment be vinden. 3. Het is toegestaan om meerdere per celen samen te voegen, indien met 1 perceel de minimum oppervlakte van ha niet gehaald kan worden. 4. De percelen moeten tijdig worden opgegeven bij de jury met vermel ding van kadastraal-nummer, groot te en omschrijving van de ligging. 5. De keuring vindt 3 x per jaar plaats en wel in de maanden april, juli en november. Indien de gras- groei aanmerkelijke verschillen met het gemiddelde zou vertonen, kan van deze tijd worden afgeweken. 6. De percelen worden gekeurd door een jury van 3 personen. Deze ge ven vooraf geen bericht, dat ze van plan zijn om te komen keuren. 7. Bij de beoordeling in juli wordt ge let op de volgende onderdelen, waar bij het er achter staande aantal pun ten maximaal behaald kan worden. Beweiding (rantsoenbeweiding, stand weide, om weiding) 15 Verzorging (goed afweiden, on kruidbestrijding; 15 Bemesting (bij geen grondon derzoek) 5 Bemesting (bij grondonderzoek) 10 Waterregeling (drinkwater voorziening en afrastering) 10 Gebruik overtollig gras (hooien, inkuilen, drogen) 10 8. 9. Maximaal aantal punten 60 Bij keuring in april zal gelet wor den op de volgende onderdelen, waarbij het er achter vermelde aan tal punten maximaal behaald kan worden. Ontwatering (begreppeling, drainage) 20 Verzorging (molshopen, mest flatten, geilbossen) 10 Bestand (waarderingsgraad) 10 Maximaal aantal punten 40 Bjj het innemen van de weideboek jes in november of bij de laatste keuring zal gelet worden op het volledig invullen van de uitgereik te weideboekjes. Hiervoor zal maxi- Punten maal worden toegekend 10 Tevens zal gelet worden op de tóestand, waarin het grasland de winter ingaat. Verzorging 10 Maximaal aantal punten 20 10. Gedurende het gehele jaar kunnen dus hoogstens 120 punten worden behaald. Er worden 2 categoriën van prij zen toegekend. a. Voor hen, die dat jaar het groot ste aantal punten behaalde. Voor hen, die in de loop der jaren de grootste vooruitgang boekten. Deze vooruitgang zal worden gemeten aan de hand van het aantal punten, dat méér is gehaald dan in het afgelopen jaar. b.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 9