ITALIË ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONG IEN 164 ONZE STATUTEN Het Huishoudelijk Reglement. ZAAIEN UITWISSELING. v zo: - ZEEUWS LANDBOUWBLAD VIII Artikel 22. De ledenvergadering stelt zo nodig een huishoudelijk regle ment en andere reglementen vast, welke geen bepalingen mogen bevatten in strijd met de statuten. Het kan natuurlek voor een bepaalde afdeling, streek of het Hoofdbestuur wel eens nodig zijn een reglement samen te stellen voor een te organiseren aktiviteit. Dit blijkt dus t n alle tijde mogelijk, als men maar geen reglement gaat samenstellen op hetzelfde vlak als welke in de statuten zijn behandeld en hiervan af wijken. Dus b.v. wijziging in vereiste stemmen meerderheid enz. Hiermede zijn nu de statuten behandeld. Nadat wij de Statuten hebben bekeken, zijn we nu aan het Huishoudelijk Reglement gekomen. Het huishoudelijk regle ment van een vereniging kan op een algemene vergadering op voorstel van het bestuur worden samengesteld. In het huis houdelijk reglement worden o.a. behandeld de werkzaamheden van het bestuur als geheel en ook van elk bestuurslid afzon derlijk, het beheer der geldmiddelen, het organiseren van ver gaderingen en conferenties en eventuele andere activiteiten, welke we hier niet zullen noemen aangezien deze ook niet in ons reglement worden behandeld. We beginnen met het Bestuur. Artikel 1. Het bestuur is belast met de handhaving der statuten en de door de ledenvergadering eventueel 'vast te stellen regle menten en doet aan de ledenvergadering die voorstellen, welke het in het belang der vereniging acht. Hieruit zien we, dat naast de statuten en de hier volgende artikelen van het reglement, ook nog reglementen gemaakt kunnen worden hetzij door provinciaal streek- of afdelingsbestuur, die dan de goedkeuring van de algemene vergadering behoeven. Zo kan het bestuur een winterprogramma voorleggen aan de verga dering, wat dan door deze vergadering met eventuele wijzi gingen of aanvullingen wordt goedgekeurd. Het bestuur wordt hierdoor verplicht dit programma ten uitvoer te brengen. Deze gang van zaken heeft als voordeel dat er een vast omljjnd winterprogramma is, waarbij de leden weten wat zij de komende periode van de vereniging kunnen verwachten. Natuurlijk kunnen naast dit programma ook nog tussen tijdse voorstellen gedaan worden, die in het belang van de vereniging zijn. Het is immers nooit te voorzien welKe moge lijkheden zich plotseling voor een vereniging kunnen voordoen. Verder is er omschreven: Het is gerechtigd, behoudens mededeling in de eerstvolgende ledenvergadering om in elk onvoorzien of spoedeisend geval handelend op te treden. Dit behoeft verder geen commentaar; immers het bestuur is door de leden gekozen, zodat zij ook een dusdanig vertrouwen van haar leden behoort te hebben dat zij in dergelijke gevallen hand in hand op kan treden. Natuurlijk is zij hiervan ver antwoording schuldig, zodat de leden toch op de oogte blijven van het beleid van haar bestuur. Ook heeft het bestuur het beheer over de gelden der ver eniging en is bevoegd tot het doen van alle noodzakelijke uit gaven. Ook dit is logisch indien het bestuur hierbij vooral maar het woord „noodzakelijk" in haar gedachten houdt. De zin welke nu volgt wordt in de praktijk nog wei eens vergeten, n.l. dat de afdelingspenningmeester bevoegd is kwi tanties te verlenen voor bedragen, let wel: tien gulden niet te boven gaande; voor hogere bedragen is tevens de handteke ning van de voorzitter vereist. Midden in artikel 1 staat nog het zinnetje: Het bestuur vertegenwoordigt de vereniging in en buiten rechten. Deze bepaling vindt men in vele reglementen. Er wordt mee be doeld, dat het bestuur als geheel de belangen van de vereni ging behartigt, waar dit maar nodig is, dus ook als eenheid handelend op kan treden in de vereniging, maar ook daar buiten. Artikel 2. Het bestuur vergadert zo dikwijls de voorzitter of de meer derheid der leden van het bestuur zulks wenselijk oordeelt. Besluiten worden genomen bij meerderheid van stemmen. Over zaken wordt mondeling, over personen wordt schriftelijk ge stemd. Dit artikel is reeds voldoende bij de statuten behan deld, waarin dan ook nog bepaald is, dat een zeker aantal leden gerechtigd is het bestuur voor te stellen een vergade ring te beleggen. De bepaling, dat over personen schriftelijk moet worden gestemd, is in de statuten reeds behandeld, doch ik wil het hier nog eens speciaal aanhalen, dat er nog maar al te dikwijls bij acclamatie wordt gestemd. Artikel 3. De voorzitter is belast met de leiding der bijeenkomsten, die door hem worden geopend en gesloten. Hij geeft het woord aan hem die het vraagt en ontneemt het hem die buiten de orde gaat. Hij zorgt voor stipte uitvoering der genomen be sluiten en heeft de leiding der uit te voeren werkzaamheden. Hierbij wil ik speciaal de aandacht richten op het feit, dat de voorzitter iemand het recht kan ontnemen zijn mening te zeg gen. Laten wij eens aannemen dat er door een bepaald lid een ernstige nalatigheid van het bestuur ontdekt is en dit de vergadering kenbaar wil maken, doch hem hiervoor het woord door de voorzitter ontnomen wordt. Daar is deze immers ge rechtigd toe. In een dergelijk geval kan er een motie inge diend worden, waarover gestemd moet worden. Bij aanneming van een dergelijke motie van wantrouwen, zal het bestuur moeten aftreden. Een dergelijk geval kan zich ook voordoen tegen slechts één bestuurslid, in een dergelijk geval behoeft niet het gehele be stuur af te treden. U begrijpt wel, dat dergelijke moeilijkheden in een vereni ging als de L. J. G., welke alleen de ideële belangen van zijn leden behartigt, praktisch nooit voorkomen. Dergelijke moei lijkheden kunnen zich eerder voordoen bij verenigingen die d* materiële (stoffelijke) belangen van haar leden behartigen. Ad. D. Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jag Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Gq WIE WIL ER UITWISSELEN? Groninger boerenzoon, 22 jaar, diplo ma R. L. W. S., landbouwmechanisatie, trekkerkennis en veeverloskunde, wil graag uitwisselen met een Zeeuwse. Het eigen gemechaniseerde bedrijf is 36 ha groot met 20 ha akkerbouw, warmbloedfokkerij en zwartbontfok- kerjj, schapen en varkens. Hij wil graag worden geplaatst op een gemotoriseerd en gemechaniseerd akkerbouwbedrijf van 50 ha. Nadere inlichtingen verstrekt het Secretariaat der Z. L. M. WIE WIL ER NAAR GRONINGEN? Op het Secretariaat van de Z. L. M. zijn 3 adressen aanwezig van Groninger boeren, die graag een Zeeuwse boeren zoon willen ontvangen. Hoewel nadere gegevens gaarne aan belangstellenden worden overgelegdvolgen hier reeds een paar gegeven: 1. Akkerbouwbedrijf 40 ha met trekker en 4 paarden. 2. Akkerbouwbedrijf 65 ha gemoto riseerd. 3. Akkerbouwbedrijf 38 ha gemoto riseerd. De tijd die men op deze bedrijven wil doorbrengen .s geen bezwaar en kan nader worden geregeld. WIE NEEMT GRONINGER BOERENZOON OF. Een Groninger boerenzoon van 24 jaar, afkomstig van een groot akker- bouwbedrijf in Groningen, wil graag geplaatst worden op een Zeeuws be drijf. Hij heeft een diploma van de Landbouwwinterschool en stelt geen bepaalde eisen. Opgaven zo spoedig mogelijk aan het Secretariaat van de Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. JAARVERGADERING L. J. G. EN Z. P. M. AFD. AXEL OF 20 JAN. 1956. De voorzitter, de heer Murre, opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom.. Onmiddellijk daarop verzocht de pre sidente plaats te willen nemen aan de koffietafel. Na de maaltijd werden de ingekomen stukken doorgenomen en de financiële- en jaarverslagen behandeld. Het afgelopen jaar werden* er door beide afdelingen acht vergaderingen ge houden, waarvan vier gecombineerd. Op de gecombineerde avond in september werd door drie leden gesproken over het onderwerp: „Onze taak in deze maatschappij", waarop discussiegroepen volgden. Door de Z. P. M. werd een „Moeder"- cursus georganiseerd, waaraan onge veer alle leden deelnamen. In juli vorig jaar werd deze afdeling verfilmd. Dit waren dan enkele punten uit de jaarverslagen. Hierna volgden de be stuursverkiezingen die tot uitslag had den: L. J. G.: Voorzitter, M. Murre; vice- voorzitter, Jac. den Hamer; secretaris, J Dieleman penningmeester, Jac. de I'eijter; alg. adjunct, Jac. Dieleman. Z. P. M.Presidente, R. van Fraaijen- hove; vice-presidente, C. Murre; secre taresse, Chr. de Feijter; penningmeeste- resse, S. de Putter; alg. adjunct, H. de Bruijne. De tijd van het zaaien is een mooie tijd, al is het een hele drukte het zaad tijdig in de grond te krijgen. Het is ook een tijd van verwachting, zodat de dichter spreekt van een nederig werk. Nu de zwaai van de hand vervangen is door de gang van de zaaimachine, is er weinig meer te zien van de wijze waarop het zaad in de grond komt. De zaaibak en zaaipijpen doen het zaad vrijwel onzichtbaar in de grond ver dwijnen. Doch zo weinig er van het zaaien te zien is, des te meer loopt het resultaat enige weken later in hef oog. Het uitvallen van een zaaipijp, het niet recht rijden, het te vroeg of te laat in het werk zetten; het is alles te zien aan het opkomende gewas. De fouten die achteloos worden ge maakt, blijven niet verborgen voor het kritische oog van de vakman. En wie stelt er geen eer in dat zijn werk in alle opzichten gezien mag worden? De boer, zijn zoon en zijn arbeider moeten allen belangstelling hebben voor goed werk bij het zaaien. Daarom is het een goede gedachte van de O.Z. Bevelandse initiatiefnemers deze drie categorieën bij een zaaiwed- strjjd te betrekken. Ook in andere gebieden heeft men dergelijke wedstrijder, georganiseerd, of is men er nog mee bezig. Doch in vele gevallen vergeet men de arbeiders mee te laten doen. Hoewel de praktijk geleerd heeft, dat ze er terdege be langstelling voor hebben. We spreken veel over vakopleiding van de land arbeiders? Laten we niet vergeten deze dicht bij huis te laten beginnen, door de ar beider te laten tonen dat hij liefde en aandacht voor z'n werk heeft. Een zaaiwedstrijd is een vrij eenvou dige wedstrijd. Doch ook een eenvou dig middel om de landarbeider te laten zien, dat hij medewerker op het bedrijf is. B. ZAAIWEDSTRIJD L. J. G. EN KRING WALCHEREN Z. L. M. Opgaven van leden der L. J. G. of Kring Walcheren der Z. L. M. of hun personeel tot uiterlijk 1 April, bij A. Dingemanse te Zoutelande, of P. Wie- lemaker, Biggekerksestraat 89 te Kou- dekerke. Voorwaarden 1. Inleggeld 2,50; 2. Oppervlakte ten minste 1 ha. 3. Gewas suikerbieten. 4. Eerste 2 ronden kunnen meegedraaid worden, maar bij de 3e ronde moet er uitgedraaid worden. Bij ebn perceel met flauwe kromme kanten moet de kant, waar men langs aan wil houden om te zaaien, reeds bij de 3e ronde zo recht mogelijk zijn. Bij zeer kromme kanten moet na de 3e ronde een rechte slag getrokken wor den. Het afgeren kan dan later plaats vinden 5. Degenen, die het vorig jaar voor het eerst hebben meegedaan, kunnen nu hun diploma halen, terwijl degenen, die dit reeds haalden, kunnen meedin gen naar een prijs. Degenen, die te weinig punten had den over 1954 en 1955 en geen diploma kregen, kunnen nu een diploma halen over 1955 en 1956. 6. Men moet opgeven waar het te zaaien perceel ligt. De voorzitter dankte de scheidende bestuursleden hartelijk voor het vele werk, dat ze voor de afd. hadden ver richt en feliciteerde de nieuwe be stuursleden met hun benoeming. De. Z. P. M. serveerde in de nu vol gende pauze heerlijke koffie met ge bak en er werd nog een kleine verlo ting gehouden. Nadat er nog een ge zellig spel was gedaan, sloot de presi dente deze genoeglijke avond. EEN LAND RIJK Rome, een metropool u 1.600.000 inwoners, wordt voc één de mooiste steden van de were den. Daar het op zeven gebouwd, heeft men voortdur i mooii vergezichten. Het is beroem jm zijl oudheden, maar is tevens eei lodern wereldstad met talloze fon ïen ei weelderige parken. Het statioi i Rom> is het grootste en modernste pa en maakt als zodanig, v T. Lie Door ruir gehou veis i Euro al wa betreft zijn indeling en inric ng, eei indruk mogelijk van wat c huidigi mensheid vermag. Alles, wat we er zagen, te l«irijven zou me te vèr voeren. Om te be zichtigen heeft men eken g. Wi waren er twee dagen en v in di< tijd door ons is gezien, ver al eer hele courant. Allereerst wil begin nen met ons bezoek aan Vat mstad We reden er heen met és ,an de talrijke trolleybussen, die me i bijna alle Italiaanse steden aantref Op hel onmetelijke plein stonden we n voor de grootste tempel der C deiyke wereld, waar, zonder ophoui men sen heengaan vanuit de vers oorden der wereld. Op deze plaats zou Petrus 67 ge kruisigd zijn. Brede, langzaai tijgen de trappen voeren ons naar c ngang, waar leden van de Zwitserse rde op wacht staan in hun kleurrijki inifor- men. Ons fototoestel moetei ve in leveren en dan staan we in df t. Pie- ter. De eerste momenten 1 i men moeilijk de enorme ruimte vai et bin nenste beseffen. Toch kunm 80.000 mensen hier een plaats vindei Over de marmeren vloer, lidden van ontelbare zuilen, beeld r. vwerk en grote taferelen in mozaïek, gaven we ons langzaam naar het i t der kerk en stonden voor het 1 van Petrus. Hierboven is de koepi welke men van ver buiten Rome zien. Deze koepel, welke 119 m kan werd gebouwd door Michelai lo en is cirkel noch ellips. Met zijr flitte ring van goud en mozaïek, m het een overweldigende indruk. De laatste 17 jaren van ziilwerk- zaam leven heeft het genie, dal ichel- angelo was, er aan gewijd. Rond het graf van Petrus inden zich 95 brandende lampen. Di wor den gevoed met olie uit de van Olijven te Jeruzalem. De zi\ zijn gemaakt van materiaal uit hlbaleis van Salomo. Achter het graf at de pauselijke, stoel en is het hoo Itaar, waar slechts de Paus de mis mag dragen. Rechts van het graf t het bekende beeld van Petrus. Dit in de 4e eeuw door een onbekende tnste- naar in brons gegoten. Het is de gewoonte, dat de b ekers de voet van dit beeld kussen. "W '.ogen dit dan ook verschillende b ekers doen. Doordat dit reeds eeu ilang door miljoenen pelgrims is gedi was deze voet reeds een eind af; leten. We zagen er ook de oude basilii waar Karei de Grote in 800 tot kei: werd gekroond. Verder de ongekendi unst- schatten, waaronder zeer veel tieke kunst. Schilderijen en beeldhi -wer ken zijn er in allerlei vormen n uit alle tijden. Dit alles is onderf racht in de Vaticaanse paleizen, waf i ook de pauselijke woning is gevestij Deze paleizen beslaan een oppervlai van 55.000 m2 en omvatten 1400 ners, zalen, kapellen, enz. Dit alles bezichtigen zou na irlijk een kwestie van dagen zijn. We dden echter in korte tijd genoeg ge i om een indruk van een en ander krij gen. Een andere indruk deden w p bij ons vertrek. Onder één der zui gale rijen naast de St. Pieter zat e< nme vrouw in versleten kleren. 3 één

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 8