de Tninbouwlantaarn CENTRAAL BUREAU CONTRACTTEELT ZATERDAG 17 MAART 1956 163 GNDER We willen deze week eens uw aandacht vragen voor het planten van vruchtbomen. Want als we vruchtbomen gaan planten, moeten we met ver schillende factoren rekening houden. Allereerst dienen we dan te bedenken, dat de keuze van de grond wel zeer belangrijk is voor het slagen van een boomgaard. We menen zelfs te mogen schrijven, dat de keu ze van de grond belangrijker is, dan alle andere kwesties tezamen. Dat is ook te verklaren, want met de aanleg van een perceel boomgaard is heel wat geld ge moeid. Dit geld zal eerst dèm rendabel zijn als de bomen bet straks goed doen. Verder moeten we niet vergeten, dat de boom gaard iets is voor het leven. Wanneer dus na en kele jaren zou blijken, dat de bomen niet op goede grond staan, dan heeft men wel een zeer grote strop. Het beste zou dan zijn om de boomgaard te rooien. Maar daar komt men ook niet zo gauw toe en dan zit men met de moeilijkheden. Hierbij komt bovendien, dat grondverbetering na het inplanten niet meer kan worden uitgevoerd. Wanneer er een grondverbetering moet plaats vinden, dan dient dit te gaoeuren vóór met het planten wordt begonnen. Staan de bomen er eenmaal, dan kan men dit moei lijk meer doen. Onze eerste conclusie moet dus zijn, dat aanplan ten op grond, welke van tevoren niet terdege is onderzocht, ontraden moet worden. Bijna altijd zal het tot teleurstellingen leiden. Er zijn immers gronden, welke nu eenmaal niet geschikt zijn om vruchtbomen op te planten. We moeten dus overgaan tot grondonderzoek en dit moet van tweeërlei aard zijn. We dienen na melijk een onderzoek in te stellen naar de voe dingstoestand van de grond en verder naar de op bouw van de grondlagen, het zgn. profiel-onder zoek. We geloven rustig te mogen vaststellen, dat wel niemand het grondonderzoek zal nalaten. Toch mogen we cok het profielonderzoek niet vergeten, want het is óók zeer belangrijk. Wanneer we een advies krijgen en dat zegt ons, dat we er vruchtbomen kunnen planten, dan mo gen we ook vol vertrouwen hiertoe overgaan. Over het grondonderzoek hebben we reeds eer der geschreven. U kent ongetwijfeld nog wel de naam van het laboratorium voor Grond- en Ge- wassenonderzoek te Oosterijeek. Na enige tijd krijgt U dan het analyserapport en U weet hoe uw grond er uit ziet. Maar nog eens de raad: laat ook het profieloi'-.derzoek niet na, want het is van groot belang voor uw boomgaard. Neem hiervoor een bodemdeskundige in de arm en U weet zeker, dat het goed gebeurt. Als dan alle factoren gunstig zijn om te gaan planten, moet U er voor zorgen, dat de grond goed losgemaakt wordt. Vruchtbomen vragen namelijk een goed losgemaakte en goed ontwaterde bodem. Voor U echter met het planten gaat beginnen, moet er ©ok eerst een plantschema komen. Ga hier bij niet over één nacht ijs. Maak dat schema, want als U dat hebt, krijgt U een overzicht van het ge heel. Bovendien kunt U er later aardig vergelij kingsmateriaal in vinden, als U de groei van de verschillende onderstammen op verschillende grondsoorten eens na wilt gaan. Leg daarom zulk een schema aan, U zult er geen spijt van hebben. Het is nu een kleine moeite. Later geeft het U veel plezier. Vanzelfsprekend moeten we ook de volle aan dacht schenken aan het plantmateriaal. Dit moet van uitstekende kwaliteit zijn. Mankeert hier wat aan, dan is een belangrijke voorwaarde voor een goede boomgaard niet vervuld. Men heeft hiervoor dus in de eerste plaats nodig NAK-B gekeurd ma teriaal, dat bovendien afkomstig dient te zijn van vertrouwde kwekers. Het gebeurt soms nog te weinig, maar we zouden willen zeggen: gaat U ook eens kijken naar de kwekerij waar U uw bo men van krijgt. Dan ziet U ze groeien. Over de noodzaak om goede bomen te kopen behoeven we toch wel niet uit te wijden. Het wor telgestel dient goed te zijn en de wortels dienen vrij te zijn van knobbels. Verder zouden we nog een verhandeling kunnen geven over het vervoer van de vruchtbomen, over de noodzakelijkheid dat dit voorzichtig gebeurt. (Advertentie.) Wij kunnen nog teeltcontracten afsluiten voor een beperkte oppervlakte GRASZADEN WITTE KLAVERAAD RODE KLAVERZAAD Inlichtingen worden gaarne verstrekt Afd. Zaaizaad Postbus 182 Rotterdam Tak- en wortelbreuk moet ten koste van alles voor komen worden. Bij de aankomst dienen de bomen direct opge- kuild te worden om uitdrogen te voorkomen. Over het uitzetten van de plantafstanden behoe ven we niet uit te wijden. We mogen veronderstel len, dat dit wel voldoende bekend is. Wél willen we het hebben over HET PLANTEN. Dit dient met de meeste zorg te geschieden. Het plantgat dient niet groter te worden gemaakt dan de doorsnede van het wortelgestel van de boom. Het graven van een breed en diep gat, wat nog zo dikwijls gebeurt, is fout. Het kost veel arbeid en het werkt later juist verkeerd, aangezien de losse grond in elkaar zakt en er zo een watergat kan ontstaan. Ook is het verkeerd om in natte grond te gaan planten, omdat men die dan teveel in elkaar loopt. Dat geldt zowel voor verse grond, die npg niet is opgedroogd na de grondbewerking, als voor grond, die nog niet droog is na regenval. Bovendien kan men als de grond wat is opge droogd de wortels van de bomen veel beter met grond bedekken en aanvullen, dan wanneer dit met natte grond moet gebeuren. Het is van groot belang, dat de wortels van de bomen vóór het planten zo min mogelijk uitdrogen, omdat de fijnere wortels daarvan het eerst te lij den hebben, terwijl die juist niet gemist kunnen worden. Houdt de bomen dus zolang mogelijk uit de zon en uit de wind: dus opgekuild. Het insnoeien van de wortels dient te geschieden even vóórdat de boom wordt ingeplant. Dit dient men te doen met een scherp mes. waarbij men de boom met het wortelgestel naar zich toe houdt. Op deze manier kunnen de wortels gemakkelijk en goed worden bijgesneden, dat wil zeggen zó dat het snijvlak tegen de vaste grond aandrukt bij het planten. Gebroken en beschadigde wortels worden cok glad weggesneden. Een grote fout, welke men bij het planten van fruitbomen dikwijls maakt, is het te diep planten. Het nadeel van te diep planten is, dat de bomen dan met hun veredelingsnlaats in de grond komen te staan. Deze laag bij de grond veredelde bomen maken dan boven de veredelingsplaats een eigen wortel. v Vooral is dit eeii bezwaar bij bomen, diè veredeld zijn op zwakke of matig sterk groeiende onderstam men. De invloed van deze onderstammen op de bo men gaat dan geheel verloren, omdat de eigen wor tel van de boom een veel krachtiger groei heeft. Het gevo'g hiervan is, dat de boom niet meer vol doende heeft aan de hem toegemeten plaatsruimte. Door krachtig ingrijpen bij de snoei wil men de boom dan toch dwingen het met de ruimte te doen, die hem is toegemeten en dit gaat vaak ten koste van de vruchtbaarheid. Bij een juiste plantdiepte, als de veredelingsplaats dus ongeveer 10 cm boven de grond uitsteekt, heeft men van het vormen van eigen wortels geen hinder.. Algemeen plant men een boom even diep als hij in de kwekerij heeft gestaan Niet ondieper, want dan wordt de kans op uitdrogen en omwaaien weer groot. We moeten dus vasthouden aan de stelregel: niet op heuveltjes planten maar ook niet in een greppel. Wél dient men er rekening mee te houden, dat de grond nog wat nazakt. Verder is he,t gewenst een boom zó te planten, dat zijr sterkst ontwikkel de wortels naar bet westen zijn pericht Kan men hem daarbij nog zó draaien, dat de sterkst ontwik kelde tak on het noorden staat, dan is dit van groot voordeel bij de latere vorming van de kroon. Soms tracht men door het op en neer bewegen van de boom tijdens het planten een goede aanslui ting van de wortels met de grond te krijgen. De dunne worteltjes kunnen hierdoor echter schade lijden. Beter is het om alleen onder gunstige om standigheden te planten, waardoor het schudden vanzelf overbodig wordt. Hoewel het voorzichtig moet gebeuren, om geen kans te maken bij het planten de wortels te breken, verdient het toch aanbeveling -om na het planten de grond wat aan te drukken. Het hangt geheel van de structuur van de grond af of men veel of weinig moet aan trappen. Het vaststampen, wat ook nog wel eens voor komt, is helemaal verkeerd. Vóór of tiidens het planten moet geen stal- noch kunstmest in het gat worden gestrooid want hierdoor wordt het tegen deel bereikt van wat men wil bereiken. Na het planten is het wel aan te bevelen om een laagje stalmest aan te brengen rondom de stam, om het bevriezen en uitdrogen der wortels tegen te gaan. Verder is het aan te bevelen om bij geplante bo men een plaat te zetten. Scheefwaaien en wortelbreuk wordt er door voorkomen en bij onze tegenwoordige spillen kan men deze helemaal niet missen. We hebben zo maar enkele van deze punten naar voren gebracht Het leek ons goed om dit te doen, omdat er bij het planten van een boomgaard zoveel op spel staat. Een boomgaard plant men immers voor vele jaren en juist daarom is het van zo groot belang, dat het goed gebeurt. vereist speciale kennis. Deze maand worden vele contracten afgesloten, mede omdat op de percelen mislukte wintertarwe toch wat gezaaid moet worden. De beslissing moet in vele gevallen snel worden genomen. Doch laat U nimmer verleiden een contract te tekenen, indien ge dit niet tevoren door een deskundige hebt laten beoordelen. Vooral als ge de teelt nimmer tevoren hebt beoefend, is het zaak meer te weten van de te verwachten op brengst en de verzorging die het gewas vereist. Waarbij vooral de afbakening nog wel eens ge noemd mag worden, omdat een te kleine afstand tot andere gewassen algehele afkeuring tenge volge kan hebben. Voor deze zaken kan men zich het beste wenden tot de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Verder zal het contract, dat wordt of is afgeslo ten, aan bepaalde eisen moeten voldoen. Het is zo makkelijk iemand voor te rekenen, dat 2000 kg zaad van 1,75 een opbrengst van 3500,— geeft. Maar degenen, die de Algemene Teeltvoorwaarden kennen, weten beter. Hoe zal het gaan met de kosten van het zaaizaad, met de veldkeurings- kosten, met de uitschoningskosten, met andere kortingen, met droogkosten, en gaat U zo maar door. Wie vooraf met deze dingen rekening houdt, zal de afrekening doorgaans niet tegenvallen. Maar wie een contract tekent zonder met de voorwaarden op de hoogte te zijn, die in de alge mene teeltvoorwaarden zijn beschreven, zal in de regel zijn mooie rekensommetje bij de afrekening lelijk in de war zien gestuurd. Wil men inlichtingen hebben over deze zaken, of over* de betrouwbaarheid van de firma en de hoogte van de geboden prijs, dan kan men zich tot de eigen organisatie wenden, met het verzoek con tracten en afrekeningen te willen laten beoordelen. Wat de contracten betreft verdient het aanbe veling deze op te zenden vóórdat het wordt ge tekend, zodat nog altijd een beslissing genomen kan worden over het al dan niet afsluiten. En, voor zover de betrokken firma deze nog niet verstrekt heeft, kan men ook de Algemene Teelt voorwaarden tegen betaling van 0,60 op het Secretariaat van de Z. L. M. verkrijgen. Niet voor niets zijn de beste contracttelers de telers die regelmatig één of meerdere teelten be oefenen. Gelegenheidstelsrs komen vaker óp de koffie, dan ze in de regel willen vertellen. CONTRACTZAADTELERS-VERENIGING ÏHELD JAARVERGADERING De landelijk werkende organisatie van contract telers hield te Groningen haar jaarvergadering, on der leiding van de heer H. Noteboom, te Nieuw- Beerta. Uit het jaarverslag van de Directeur, de heer B. Meihuizen, bleek de uitbreiding der organisatie in Friesland. N.O.P., Holland, Brabant en vooral Zeeland, niet zo zeer door individuele, maar in hoofdzaak door collectieve toetreding via de land- bouwstandsorganisaties. verenigingen voor bedrijfs voorlichting of via de commissies uit de contract telers met participatiecontracten. De contractzaadtelers-vereniging stelt zich ten doel, met behulp van de meest gerede gewestelijke of plaatselijke land- of tuinbouworganisaties, lan delijk een centrum te vormen en de contractprijzen cn de teeltvoorwaarden, de afrekeningen en de con tractfirma's te beoordelen. Met begrip voor de wis selende omstandigheden voor de betreffende handel en industrie en de wereldmarkt voor land- en tuin- bouwzaden, worden de belangen van de contract teelt cn de kweker-handelaren, die medewerking verlenen, behartigd; overigens is deze specifiek technische organisatie in het bijzonder gericht op individuele voorlichting en bijstand, vermijding van dure. onverkwikkelijke procedures en bevordering van vertrouwde relaties. Door deelneming aan de risicoverzekering kun nen de leden hun financieel risico, dat nu eenmaal aan de zaadhandel verbonden is, grotendeels dekken. De zaadteelt van 1955 stak door tegengestelde weersomstandigheden zeer gunstig af bij de moei lijke afwikkeling van oogst 1954, maar de stijging der contractprijzen als gevolg van de lage opbrengst in 1954, reageerde weer ongunstig door moeilijk heden met de export van spinaziezaad, tuinbonen en sommige graszaden. De snel wisselende omstan digheden werden de leden door periodieke Mede delingen ter kennis gebracht. Deskundige cultuurtechnische voorlichting is voor het welslagen van de zo gevarieerde zaadteelt- cultures uitermate belangrijk. De leden worden daarvoor verwezen naar de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst en de deskundigen der firma's. De heer P. H. de Haan van het Inst. voor Land bouwtechniek en Rationalisatie, was uitgenodigd een referaat te houden over het dorsen, daar nog vaak door zichtbare en onzichtbare dorsbeschadi- ging vooral de kiemkracht wordt bedorven. Spre ker ried voor radijszaad en zaailijnzaad het na- dorsen met een knopbreker aan, maar in het alge meen moet nu eenmaal met de beschikbare dors machines gewerkt worden, waarvan o.m. het toeren tal meer of minder geschikt is. De dorskosten van beemdgrassen variëren, zodat er behoefte is aan speciale dorsmachines, of althans accomodatie tegen vermenging van zaaigranen, stukslaan van zaaipeulvruchten, ontvelde korrels en kiembeschadiging van fijne zaden en goed uit- dorsen van graszaden. Verbeteringen op dit terrein zal de Contractzaadtelers-vereniging gaarne signa leren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 7