- BALDER AANKOOPVOORWAARDEN Garantieregeling pootaardappelen oogst 1955. Bekalking Herverkavelingsgebied Zeeland. Tips van de Hoofdinseminaior. zomergerst 159 De beste prijs. ZATERDAG 17» MAART 1956 Onder verwijzing naar de onlangs gepubliceerde „Garantieregeling Pootaardappelen, Oogst 1955" maakt de Stopa (Stichting Overname Pootaardap» pelen te 's-Gravenhage) de door het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weide- bouw op 29 novemlber 1955 vastgestelde en hierna afgedrukte „Aankoopvoorwaarden" bekend. De belangrijkste verschillen met de condities van het vorig seizoen zijn de volgende: a. teruggekeerd is tot het stelsel der vaste prijzen, terwijl het aantal groepen is teruggebracht van 8 op 5; de prijzen zijn op hele en halve guldens afgerond. Het Bedrijfschap heeft echter het recht, indien het saldo van het Pootaardappel Egalisa tiefonds door de verplichtingen voortvloeiende uit de aankoopvoorwaarden te zwaar zou worden belast, deze voorwaarden zodanig te wijzigen, dat het verlies voor evengenoemd fonds wordt be perkt. b. in de prijzen zijn de afleveringskosten en de be- waarvergoeding volledig begrepen. Voor pootaardappelen, welke worden afgenomen na 22 april 1956 wordt door de Stopa een onder- houdsvergoeding van 10 cent per 100 kg per week vergoed, zulks echter uiterlijk tot 2 juni 1956. c. nog niet tegen Rhizoctonia ontsmette pootaard appelen, welke bij aflevering dan wel op het mo ment van de controle door de N. A. K. zodanig met Rhizoctonia zijn besmet, dat zij slechts na ontsmetting voor plombering dus voor overname in aanmerking komen, worden uitsluitend niet- or.tsmet overgenomen; deze pootaardappelen worden onder „rood-label" geplombeerd. De af trek voor ae „rood-iabel"-partijen is dit seizoen vastgesteld op 1,per 100 kg. d. in het algemeen gaat het risico voor de kwali teit en het gewicht op de Stopa over bij de af levering. Het ligt in de bedoeling risico-data vast te stellen. Ook dan blijft de mogelijkheid echter geopend de Stopa te verzoeken de controle op het gewicht en de kwaliteit te doen plaats heb ben op het tijdstip van aflevering; het risico gaat dan ook bij de aflevering over. e. de minimum-hoeveelheid is verhoogd tot 1.000 Kg per ras, klasse, grondsoort en opslagplaats, dan wel in totaal 1.500 kg per opslagplaats. Onder toezicht van de N. A. K. is combinatie van partijen toegestaan. f. de afgeleverde hoeveelheid wordt naar beneden afgerond op een veelvoud van 50 kg. Verdere mededelingen over de regeling, zoals ten aanzien van de data, waarop: a. de verkoopbevestigingen moeten zijn ingezon den; b. de pootaardappelen gereed moeten staan; c. het risico op de Stopa overgaat zullen worden bekendgemaakt in de landbouwpers en de vakbladen van de aardappelhandel. Exemplaren van de aankoopvoorwaarden, de be- vestigings- en de annuleringsformulieren zijn ver krijgbaar bij de Gewestelijke Keuringsdiensten van de N. A. K. De aankoopvoorwaarden liggen bovendien ter inzage bij de Provinciale Voedselcommissarissen, de Plaatselijke Bureauhouders, de Gewestelijke Raden van het Landbouwschap, zomede bij de Districts kantoren van deze Raden. Omdat in het herverkavelingsgebied Zeeland, omvattende Schouwen-Duiveland, Tholen, Waarde en de Zak van Zuid-Beveland, de kalkvoorziening (pH) van veel percelen zeer veel te wensen over laat, heeft de Herverkavelingscommissie besloten om het gebruik van kalkmeststoffen voor deze ge bieden te stimuleren. De zuurgraad van sommige percelen, gelegen in de meest kalkarme kernen, is vaak dermate laag,.dat na een bekalking een op brengstverhoging van 15 20 bij verschillende gewassen geen uitzondering is. Dat dit ook bij de boeren bekend is, blijkt wel uit de belangstelling, die er nu al voor het bekalken bestaat, vaak nog op voorlopig toegewezen percelen, b.v. op Tholen. Zeer terecht merkt men dan ook op, dat een be kalking in een paar jaar al rendabel kan zijn. Om dit alleszins juiste streven zoveel mogelijk te bevorderen, heeft de Herverkavelingscommissie op één van haar laatste vergaderingen het volgen de besloten:. Ie. Volledige bekalking door de herverkaveling van het grasland, dat door cultuurteclinlsche maatregelen voor bouwland geschikt is ge maakt, in de onderstaande gebieden: No. 12 Over de maand februari is het aantal geinsemi- neerde dieren weer 150 stuks boven het aantal van dezelfde maand in het vorige jaar. Dit betekent, dat over de eerste vier maanden van het boekjaar het aantal 550 boven het aantal over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar ligt. Het aantal dieren stijgt dus gestadig. Een bewijs dat het goed gaat met de K. I. (Advertentie) - C.p. rassen zijn oogstzekere rassen - de beste brouwgerst Verkrijgbaar bij de plaatselijke landbouwverenigingen Op Tholen: polder Schakerloo; polder Scherpenisse; polder Poortvliet ten noorden van de weg; PoortvlietScherpenisse en het Oudeland van St. Maartensdijk. In de Zak van Zuid-Beveland: pokier Ellewoutsdijk polder Baarland ten zuiden van het dorp Baarland. Zowel het grondonderzoek, als de aankoop en het uitstrooien geschiedt hier geheel voor rekening van de herverkaveling, te beginnen in nazomer van 1956. Voor een vlotte gang van zaken verdient het dan ook aanbeveling om op de betreffende perce len in de polders Schakerloo, Scherpenisse en Ellewoutsdijk zoveel mogelijk gewassen te zaaien, die vroeg het veld ruimen. Indien op deze percelen reeds grondonderzoek of bekalking door de boer heeft plaatsgevonden, zullen de kosten hiervan worden terugbetaald. 2e. Alle andere percelen, gelegen in het herver kavelingsgebied Zeeland, kunnen indien de Rijksiandbouw voorlichtingsdienst dit voor schrijft worden bekalkt met een subsidie van 33 Zi op de aankoopprijs van de kalk- meststof. Voor de verschillende, eveneens door de R.L.V.D. geadviseerde, kalkmeststoffen zal een vaste norm per ton meststof worden aangehouden. Verder dient rekening te worden gehouden met de volgende factoren: a. Het voorafgaande volledige, grondonderzoek geschiedt op normale wijze en voor rekening van de boer. De monsters moeten worden on derzocht door het Bedrijf slaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Goes. b. De geadviseerde hoeveelheid kalk dient te worden aangewend. Dit om te voorkomen dat te kleine hoeveelheden worden gestrooid. Tevens dient de meststof goed te worden in gewerkt. c. De kalk moet goed worden uitgestrooid, waar op door de rayonassistenten zal worden toe gezien. d. Bij eventuele verandering van perceel kan geen verrekening met de opvolger of de her verkaveling plaats vinden. e. De bekalking kan zowel bij oen voorlopige als bij een definitieve toedeling plaatsvinden. f. Voor nadere inlichtingen kunt u overleg ple gen met de rayonassistent van de R.L. V.D. De Assistent A voor Bodem en Bemesting, R.L.V.D., Goes. KI. BUWALDA. Het vooruitzicht de beste prijs voor de produkteii te kunnen maken, is voor iedere boer aantrekkelijk. Ieder heeft zo z'n eigen verwachtingen over de marktontwikkeling, die verband houden met het waarnemen van bepaalde feiten, die al dan niet ieder jaar voorkomen. Zo heeft vrijwel iedere boer een zekere vaste ontwikkelingsgang gedurende het gehele jaar in het hoofd en tracht hij verkopen tot stand te brengen op het door hem gunstig geachte tijdstip. Het is echter de vraag of in vele gevallen niet de meer tijdelijke invloeden het beeld vértroebelen. Om de tijdelijke invloeden te kunnen uitschakelen zal men uiteraard moeten werken met de gemid- delden van vele jaren. Deze cijfers zeggen maar weinig over de hoogte van de prijzen, doch wel over het prijsverloop in een geheel jaar. Aan de hand van de huidige prijs kan zo dus voor de toe komst een voorspelling worden gemaakt, die welis waar door onverwachte omstandigheden nog gewij zigd zal worden, doch ondanks dat een zekere basis voor de verkooppolitiek geeft. Het is de verdienste van het boekje: „Wanneer maakt de boer de beste prijs" dat een serieuze poging is gedaan het prijsverloop van een groot aantal landbouwprodukten over het hele jaar vast te leggen. Zo komt de schrijver o.a. tot de con clusie, dat het verschil tussen hoogste (januaxi) en laagste (half maart - half augustus) melkprijs ge middeld 25 bedraagt. De eieren liggen in oktober en november 20 boven de gemiddelde jaarprijs. De slachtveeprijzen zijn in de maanden oktober en november ruim 12 lager dan in mei en juni. En over de granen en aardappelen kan gezegd worden al spreken hier de internationale ver houdingen sterk mee dat in het algemeen de prijsdaling na de oogst vrij groot is en dat spreiding van het aanbod zeer gewenst is. Vooral bewaar plaatsen en poolvorming kunnen hier een belang rijke functie vervullen. o Behalve de wetenschap op welk tijdstip het best tot verkoop overgegaan kan worden, is het van belang dat zo min mogelijk risico's worden ge nomen. Met moet in de praktijk vaststellen dat met deze omstandigheid minder rekening wordt ge houden, en dat een groter risico gaarne op de koop toe v;ordt genomen, wanneer de prijs hoger is. Men kan dit dagelijks constateren, doordat diverse keren moeilijkheden rijzen over een reeds afgesloten, doorgaans mondelinge, koopovereenkomst. Er zijn de laatste jaren algemene handelsvoor- waarden met de daarbij behorende koopbriefjes tot stand gekomen voor stro, consumptie-aardappelen, vlas, zaaizaden en contractzaden. Ze geven koper en verkoper de gélgenheïd de voorwaarden zo een voudig en doeltreffend mogelijk vast te leggen, terwijl bij mogelijke conflicten snelle en goedkope arbitrage door terzake deskundigen mogelijk is. Het zijn goede voorbeelden van moderne zake lijkheid, die voor de boer beperking van het risico geven en daarom, op de lange duur gezien, er ook aan medewerken, dat de beste prijs wordt gemaakt. o Het afsuliten op algemene handelsvoorwaarden heeft echter alleen dan zin, als de teler deze voor waarden kent, of in' ieder geval in huis heeft om ze in voorkomende gevallen te kunnen raadplegen. Het is ontstellend te moeten bemerken, dat b.v. veel gladiolentelers rustig contracten afsluiten op de handelsvoorwaarden die gelden in de bloem- bollenhandel, zonder dat ze in de verste verte weten wat deze inhouden. Gemakshalve veronderstellen we dat ze over de teelt zelve voldoende weten, doch ook dit is niet altijd het geval. Deze telers worden maar al ie gemakkelijk een prooi van handelaren die ver weg wonen en, gebruik makend van de onkunde van de telers, de uitvoering van het contract laten af hangen van de prijs die ze te zijner tijd voor het produkt kunnen maken. Een heel ander geval ziet men als de telers plaatselijk een vereniging vormen, die aan de hand van deskundige adviezen het drogen, sorteren én de afzet der bollen verzorgt. Deze verenigingen geven de telers een zekere steun en bescherming tegen ondeskundigheid over de marktsituatie, die vooral bij een produkt als gladiolen dat erg aan mode onderhevig is niet overbodig is. Bij de andere produkten wordt in deze behoefte redelijk voorzien door de dagelijkse marktberichten, zoals die door het Landbouwschap worden verzorgd. Al zou uitgebreider marktonderzoek gewenst zijn om een beter overzicht te krijgen van de in de toe komst te verwachten omstandigheden. Aan de hand van dit onderzoek en de kennis van de ieder jaar optredende seizoenschommelingen kan iedere boer, die kennis van zaken heeft, de beste prijs althans redelijk goed benaderen. B. Geschreven door drs G. Greidanus en uit-^ gegeven door Uitg. Mij. Ceres in MeppeL

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 3