ver zie Rt Geldbehoefte in verband met het bouwplan ZATERDAG 17 MAART 1956. Zitdagen Boekhoud Bureau. voor cle ocgót 1956 Gras- en Klaverzaden Rietenzaden en l'ootaardappelcn Gebrs De .longh - Goes No. 2318. Frankering bij abonnement: Terneuzen 44e Jaargang ZEEUWS LAHlBOUWBLAD waarin opgenomen HET NOORD-BRABANTS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de Noord-Brabantse Mij van Landbouw en andere Verenigingen Wanneer de lezers van dit blad dit nummer onder ogen krijgen is het wintervergaderseizoen 1955/1956 achter de rug. Alle Z.L.M.- kringen en afdelingen hebben dan hun gebruikelijke bijeenkomsten ge houden. Voor de functionarissen van het secretariaat breekt daarmede een iets rustiger tijd aan, althans wat be treft de avonden. Wij zelve hebben in de achter ons liggende winter een 55-tal kring- en afdelingsvergaderin- gen bezocht en hebben daar vanzelf sprekend weer de nodige nuttige er varingen opgedaan. Want men gaat wel naar een dorpsafdeling of een kringbijeenkomst toe om aldaar een lezing te houden of een bepaald on derwerp uiteen te zetten, maar als het een goede vergadering is met een geanimeerde discussie, een uit voerige behandeling van de vraag punten en nog een gemoedelijk na praatje, dan leert men zelve op zo'n avond ook heel wat. En wat voor een gezond organisatieleven van groot belang is, men leert een aan tal van de noden, verlangens en wen sen van de leden kennen. Men hoort er eens hun nuchtere en bezadigde oordeel over de in de landbouw han gende kwesties, welk oordeel dikwijls zo nuttig is, omdat zij de problemen meer van een afstand kunnen be kijken dan diegenen, die, bij wijze van spreken, dagelijks met hun neus in die problemen zitten. Zo ziet men al weer, dat deze dorpsvergaderingen hun voordeel naar beide zijden afwerpen en al is het afwerken van zo'n gevuld win- terprogramma vermoeiend naast het gewone werk, toch zouden wij het als belangrijk onderdeel van ons werk niet willen en kunnen missen. Goed bezoek doch het kan nog beter. Het is ons opgevallen, dat het be zoek aan de diverse vergaderingen overal zeer bevredigend was. In vele gevallen zelfs zeer goed. Dat is een verheugend verschijnsel. Zowel voor de besturen als voor de sprekers, als voor de Z. L. M. in zijn geheel. Toch blijven er altijd nog een aan tal leden thuis. Afgezien van die genen, die verhinderd zijn omdat nu eenmaal belangrijker zaken hun be langstelling opeisen, zouden wij tot de overigen willen zeggen, dat wij dat wegblijven niet begrijpen. Want Uw landbouworganisatie is geen ge zelligheidsvereniging of een sport- of andere ontspanningsvereniging, waar men niet heen gaat als men geen zin heeft. Neen, Uw landbouworganisa tie is een veel-omvattende vereniging, waarin zaken besproken worden, die Uw directe belangen raken. De be langen van Uw bedrijf, zowel op tech nisch, economisch als sociaal gebied Die enkele avonden in een jaar kun nen als een noodzakelijke aanvulling beschouwd worden van de bedrijfs voering. Zo goed als het lezen van het landbouwblad dat is. De bestu ren van de afdelingen dienen natuur lijk te zorgen voor een actueel pro gramma. Wij weten wel, dat dit laatste aan sommigen hoofdbrekens kost, maar daar staat toch tegenover, dat er ook heel wat besturen zijn die een gevarieerd en interessant winter- programma weten op te stellen. Wij stellen ons voor de gehele program ma-vorming nog eens nader te be zien en te zijner tijd met de afdelings besturen te bespreken. Dit dient dan weer in het najaar te geschieden. Wij vestigen bovendien de aandacht op de door de Z. L. M. rondgestuurde vraagpunten. Deze handelen steeds over problemen, die in de landbouw leven of waarbij de agrarische sector veel belang heeft. Het behandelen van deze vraagpunten in de afdelin gen kan zeker een flink deel van een avond vullen. Maar dan zal men de aanwezige leden, nog meer dan tot heden toe het geval was, in de dis cussie dienen te betrekken. In de enkele afdelingen, waar dit geschied de, ontstond over beide dit jaar rondgezonden vragen een soms felle discussie. Over het algemeen gesproken kun nen wij dus over het winterseizoen tevreden zijn, al zal het noodzakelijk zijn ons nog op enkele zwakke pun ten te beraden. Tevreden kunnen wij ook zijn over de prijzen van de aardappelen. De strenge winter in geheel West- Europa heeft een sterke exportvraag doen ontstaan. Hierdoor zijn de prij zen opgelopen tot een niveau, dat hoger ligt dan normaal. Dit kan dus de strop van verleden jaar goed maken, mits men nog aardappelen voor de verkoop heeft. De gang van zaken toont weer eens overduidelijk aan hoe wisselvallig en hoe specu latief het boerenbedrijf geworden is. Alles hangt af van de prijzen, die men min of meer toevallig maakt. Natuurlijk zullen diegenen, die hun aardappelen gehouden hebben en nu een goede prijs maken, wel weer aan gezien worden voor de slimmeriken, die het toch zo goed hebben zien zit ten en zullen diegenen, die vóór de intrede van de winter verkochten meewarig als mensen beschouwd worden, dié geen handelsgeest en geen durf hadden. Maar de ingewij den weten wel beter. Factoren, die niemand kan voor zien, spelen hierbij een overheersen de rol. En ook nu zullen er wel en kelen zijn, die het onderste uit de kan willen hebben en misschien het deksel op de neus krijgen. Wij zullen echter dienen te beden ken, dat er velen zijn die weinig of niet van de thans geldende prijzen zullen kunnen profiteren. Vooral zij, die niet kapitaalkrachtig genoeg wa ren om de aardappelen te bewaren. Voor een juichtoon is zeker geen plaats. Veeleer voor bezinning. Deze leert ons opnieuw hoe afhankelijk de financiële uitkomst van het akker- bouwbedrijf is van tal van moeilijk te beïnvloeden omstandigheden. Deze leert ons ook van hoe weinig belang het landbouwbeleid als zodanig is ge worden met nog slechts garantieprij zen voor tarwe en suiker. Deze bezinning moet ons ook leren, TTUDENS het opstellen van een bouwplan voor de komende oogst moet met veel factoren rekening worden gehouden. Vaak wordt echter weinig gedacht aan de gevolgen die een opgesteld plan kan hebben in verband met de financiering er van. Toch is dit een punt dat de aandacht verdient. Per gevjps bestaat een groot verschil in de te betalen directe kosten en daardoor in de geldbehoefte die de in opzet verschillende bouwplannen met zich brengen. In het hier- volgende wordt daarop nader ingegaan. TERNEUZENWoensuag 21 maart in Hotel „Des Pays Bas". OOSTBURG: Woensdag 21 maart in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 22 maart in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 22 maart in Café „De Eendracht". THOLENZaterdag 24 maart in Hotel „Hof van Holland". DE TOTALE GELDBEHOEFTE VOOR HET PRODUKTIEPLAN. Het is bekend, dat voor de uitvoe ring van, een produktieplan plm. 1000,-— per ha cultuurgrond moet worden betaald. (Hierin dan niet be grepen de bedragen welke voor aan koop van grote werktuigen e.d. zul len worden gebruikt.) Een deel van dit ongeveer benodig de bedrag per ha hangt samen met het gekozen bouwplan. Zo zullen de benodigde bedragen voor kunstmest, zaaizaad, werk door derden, bestrij dingsmiddelen en enkele andere kos ten direct voor de gewassen worden betaald. De resterende jaarlijkse uitgaven worden echter niet beïnvloed door de keuze van het bouwplan. Zo veran deren pacht, tijdloon voor de vaste arbeiders, onderhoud van de werk tuigen en de algemene kosten daar door niet. Deze kunnen bij een be schouwing van de te betalen bedra gen in verband met het bouwplan dus binten beschouwing blijven. Dit, hoewel deze bedragen belang rijk zijn en het grootste deel van de totaal te betalen som uitmaken. DE GELDBEHOEFTE IN VER BAND HET HET BOUWPLAN. Om te kunnen bepalen in hoeverre de geldbehoefte afhankelijk is van het bouwplan, dient bekend te zijn hoeveel per gewas moet worden be taald. Dit kan worden nagegaan aan de hand van de directe kosten die voor elk gewas worden gemaakt. Van bedrijf tot bedrijf kunnen deze echter aanmerkelijk verschillen. De in hiervolgende staat aange geven cijfers worden als voorbeeld genomen. Het kan zijn dat de wer kelijke kosten op een bedrijf veel af wijken. Dit zal het geval zijn wan neer extra loonkosten voor de te verbouwen gewassen worden ge maakt. Deze dienen dan als directe kosten te worden opgenomen. Met deze en andere in de praktijk voor komende omstandigheden dient na tuurlijk rekening te worden gehou den. Wanneer hier gegeven directe kos ten als uitgangspunt worden geno men, geeft het volgende staatje een indruk van de hoeveelheid geld, die voor betaling nodig zal zijn; (de ren te van het omlopend kapitaal is hier bij als niet te betalen kosten buiten beschouwing gelaten). Geldbehoefte per ha gewas in guldens Wintertarwe 301,— Erwten 478, Aardappelen 1020,— Suikerbieten 314,— Hieruit blijkt, dat per ha gewas een groot verschil bestaat. In ver band met de financiering stelt het gewas aardappelen hoge eisen. Voor al wanneer de kasmiddelen niet ruim zijn, is dit een belangrijk gegeven. (Advertentie) Direct* kosten per ha gewas. Gewas Bemesting totale k8 ZUIV" kosten Zaaizaad poot- Werk door Bestrij- Rente dings- omlopend Diverse kosten Totaal koster. N 51 Wintertarwe Erwten Aardappelen 143 Suikerbieten 150 P 45 54 90 90 K 100 120 160 160 gld. 110 7b 244 253 goed derden middelen kapitaal gld. gld. gld. gld. gld. gld. 56 135 20 321 250 114 138 20 498 525 56 05 35 90 1055 36 35 25 349 Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1