ONDERWU5 fcJAARD en A ARREN SPORT— EXAMENS UITGIFTE GROENTETEELTBEDRIJVEN IN DE NOORDOOSTPOLDER. UITGIFTE FRUITTEELTBEDRIJVEN IN DE NOORDOOSTPOLDER. De runderhorzelbestrijding. ZATERDAG 17 MAART 1956 nnnrt'm =?^3££lnnnn BOEKHOUDEN EN BEDRIJFSLEER De door de Stichting Examens van de Georgani seerde Landbouw ingestelde examens ter verkrij ging van het diploma boekhouden en bedrijfsleer in de landbouw zullen op 17 en 18 april 1956 in de volgende plaatsen worden afgenomen: Amsterdam, Arnhem, Dordrecht, Eindhoven, Em- men, 's-Gravenhage, Groningen, Leeuwarden, Maastricht, Middelburg, Utrecht, Zwolle. De candidaat is geheel vrij in de keuze van exa menplaats, doch het Examenbureau behoudt zich het recht voor in een bepaalde examenplaats het examen wegens onvoldoende deelname te laten ver vallen en bij overgrotedeelname meer examen plaatsen aan te wijzen. Bij eventuele wijziging van examenplaatsen ontvangen de betrokken candida- ten tijdig bericht. Belangstellenden kunnen zich wenden tot het Examenbureau van de Stichting Examens van de Georganiseerde Landbouw, Belgischeplein 6, 's-Gra venhage (post Scheveningen), alwaar men exa menformulieren met de exameneisen, benevens de examenopgaven van 1955 (tegen betaling van 1,-) en verdere gewenste inlichtingen kan verkrijgen. LOONSPUITEN IN DE LANDBOUW Ter verkrijging van het diploma vakbekwaam heid loonspuiten in de landbouw, zullen dit voor jaar op diverse plaatsen examens worden afgeno men. Zij zijn reeds vastgesteld te: Goes op 9 maart (alleen plantenziekten). Steenbergen medio april. Belangstellenden kunnen zich wenden tot het Examenbureau van de Stichting Examens van de Georganiseerde Landbouw, Belgischeplein 6, 's-Gra venhage (post Scheveningen), alwaar men examen formulieren met de exameneisen benevens ver dere gewenste inlichtingen kan verkrijgen. STOKER KASVERWARMING Ter verkrijging van het diploma vakbekwaam heid stoker kasverwarming zal een examen worden afgenomen te Rotterdam op 10 april 1956. Belangstellenden kunnen zich wenden tot het Examenbureau van de Stichting Examens van de Georganiseerde Landbouw, Belgischeplein 6, 's-Gra venhage (post Scheveningen). VOORBEREIDENDE CURSUS RIJKSLANDBOUYVWINTERSCHOOL GOES Het ligt in het voornemen bij voldoende aanmel ding in mei weer te be~innen met een voorberei dende cursus (1 dag per week) voor adspirant- leerlingen, die in september 1956 toelatingsexamen wensen te doen. Inzonderheid zal aandacht worden besteed aan de algemeen vormende vakken, (rekenen en Ned. taal). De voorbereidende cursus is vooral bestemd voor hen, die reeds enkele jaren van school zijn en hun kennis van vorengenoemde leervakken wil len toetsen aan de toelatingseisen. Aanmelding bij de Directeur der School, Ravelijn De Groene Jager 8, Goes, vóór of op maandag 16 april e.k. De Directie van de Wieringermeer (Noordoost- polderwerken) te Zwolle is voornemens in 1956 een aantal groenteteeltbedrijven in de Noordoost polder in pacht uit te geven voor de termijn van 12 jaren. Gegadigden naar deze uitgifte moeten op 1 no vember 1956 de leeftijd van 26 jaar hebben be reikt, doch mogen die van 50 jaar niet hebben overschreden. Voorts moeten zij in het bezit zijn een erkennningA (groenteteelt) of voldoen aan de eisen om hiervoor in aanmerking te kunnen komen. De pachters worden bij voorkeur gekozen uit degenen, die in het bezit zijn van tuinbouwteelt vergunningen. Aanmelding als gegadigde moet uitsluitend per briefkaart en vóór 23 maart 1956 geschieden bij de Directie, Postbus 56 te Zwolle. Naam en adres in blokletters en in de linkerbovenhoek van de adreszijde vermelden: Groenteteelt. Het prospectus, waarin nadere bijzonderheden over deze uitgifte worden meegedeeld, zal worden toegezonden na ontvangst van 1,25 op giroreke ning 269847 van de Comptabele van de Directie. Dit bedrag moet vóór 23 maart 1956 worden over gemaakt. Op het girostrookje vermelden: Voor prospectus groenteteelt. DE DIRECTEUR VAN DE WIERINGERMEER N oordoostpolderwerken Ir. A. P. MINDERHOUD. Heel Veere liep uit toen Piet Blok in de trouw koets zat. Niet omdat men zijn bruid wilde zien. Natuurlijk hoorde dat er wel bij, maar als lid van de landelijke rijverenging Walcheren zetten zijn medeleden luister bij door middel van een escorte te paard. En een van de mede-oprichters van de rijvereniging, de nieuwe men-instructeur de heer L. Boone, had zijn fraaie span vossen voor de trouw koets gespannen en stuurde deze zelf door de histo rische straten van V^re, terwijl de ere-voorzitter De Buck als palfrenier fungeerde. Alles was goed in het geheim voorbereid, zelfs de journalisten hadden er geen lucht van gekregen. Op zichzelf was dit jammer, want een foto van deze bijzondere gebeurtenis zou in de dagbladen wel de aandacht getrokken hebben. Misschien is er tegen 16 maart iets van uitge lekt, dat een ander lid Jo Cruq dezelfde eer te beurt zal vallen. De rijvereniging Walcheren is door deze gebeur tenis wel ineens goed uit de gedwongen winlerrust tot activiteit overgegaan. Er wordt ook al aan het a.s. concoursseizoen gedacht. Als het eenmaal voor jaar is, staat dit ook maar weer zó voor de deur. Maandagavond door de radio een gesprek ge hoord over het paard als trekkrachttoron op een modern landbouwbedrijf van 36 ha in de N. O. P. De heer Metz vertelde ons iets over zijn bedrijf in de polder en hoe hij dit nog geheel met paarden- tractie gaande hield. Toch wel even opmerkelijk, een nieuwe polder, die lokt tot motorisatie, en toch nog volledige paardenbedrijven. Er liggen daar ook nog overheidsbedrijven, waar zuivere paarden- tractie vergeleken wordt niet motortractie. Met grote belangstelling zien we de vergelijkings- cijfers van deze bedrijven tegemoet. Jammer, dat het altijd zo lang duurt, vóórdat over zulke zaken gegronde conclusies getrokken kunnen worden. Maar de heer Metz durfde toch maar te verkla ren, dat hij met paardentractie zeker niet meer loon moest betalen dan op de trekkerbedrijven. Als dat zo is, zal hij zeker meer winst maken dan zijn collega's, die grote investeringen hebben ge daan onder het motto: Van de Kieft betaalt er ook aan mee. Gelukkig zijn de belastingfaciliteiten nu wat verminderd en zullen investeringen, die enkel en alleen gedaan werden om wat winst weg te werken, wel sterk beperkt worden. Opmerkelijk w s het antwoord van de heer Metz op de vraag wat hij zou doen, als hij nu eens geen paardenfokker was. Als ik het goed verstaan heb, dan zou hij in plaats van 4 paarden een lichte trek ker en twee paarden nemen en het zware werk door een loonwerker laten doen. Met dat laatste kan ik me goed verenigen. Het lijkt me toe, dat we beslist méér naar loonwerk toe moeten. De mecha nisatie en motorisatie vragen steeds hogere investe ringen. De individuele bedrijven kunnen deze werk tuigen vaak niet zo rendabel maken, als de loon werker en daarom zal hij het goedkoper kunnen doen dan wijzelf. Wat de heer Vfetz als voordelen ziet in een lichte trekker naast paarden is mij niet duidelijk. Mijns inziens is een lichte trekker gelijk een tuig paar den, en hangt het van de instelling van de boer en van de anbeidsbezTetting af, wat lm zal kiezen. In ieder geval hebben we duidelijk gehoord, dat in ons modernste landbouwgebied het paard zijn plaats ook nog waard is, niet uit traditie of ver daan onder het motto: Van der Kieft betaalt er in het bedrijf zijn kost nog volop kan verdienen. Tot de volgende keer. TOONTRËDER. De Directie van de Wieringermeer (Noordoost- p'blderwerken) te Zwolle is voornemens in 1956 een aantal fruitteeltbedrijven in de Noordoost polder in pacht uit te geven voor de termijn van 50 jaren. De grootte der bedrijven varieert van 5—12 ha. Gegadigden naar deze uitgifte moeten op 1 no vember 1956 de leeftijd va:i 26 jaar hebben be reikt, doch mogen die van 50 jaar niet hebben overschreden. Voorts moeten zij in het bezit zijn van een erkenning als fruitteler of voldoen aan de eisen om hiervoor in aanmerking te komen. Aanmelding als gegadigde moet uitsluitend por briefkaart en vóór 23 maart 1956 geschieden bij de Directie, Postbus 56 te Zwolle. Naam en adres in blokletters en in de linkerbovenhoek van de adreszijde vermelden: Fruitteelt. Het prospectus, waarin nadere bijzonderheden over deze uitgifte worden meegedeeld, zal worden toegezonden na ontvangst van 1,25 op giroreke ning 269847 van de Comptabele van de Directie. Dit bedrag moet vóór 23 maart 1956 worden over gemaakt. Op het girostrookje vermelden: Voor prospectus fruitteelt. DE DIRECTEUR VAN DE WIERINGERMEER (Noordoostpolderwerken Ir. A. P. MINDERHOUD. De winter is nauwelijks verdwenen, of we gaan al weer aan de weidetijd denken. In het begin van de weidetijd komen de runderhorzels. Reeds nu zitten er onder de rughuid van de pin ken en vaarzen zéér kleine larven. Deze larven stammen nog uit de vorige zomer. Toen zijn er door de runderhorzelvliegen verschillende eitjes op de haren gelegd. Uit deze eitjes zijn de larfjes geko men, die het lichaam van het rund zijn binnenge drongen. Na lange omzwervingen komen de lar ven in het voorjaar onder de rughuid. Na verloop van enige tijd boort de larve een klein gaatje in de rughuid, waardoor de larve kan ademhalen. Juist door dit gaatje echter is de runderhorzel- larve kwetsbaar geworden. Wanneer men de rug huid van de pinken goedMnfoorstelt met een Derris- poeder-oplossing, dan worden hierdoor de larven gedood. Voor een goede bestrijding zijn minstens twee wassingen noodzakelijk. De eerste wassing moet zo laat mogelijk in de staltijd gebeuren. De tweede wassing 4 weken later. Evenals de voorgaande jaren zullen er weer ver schillende „wassers"' in de provincie werkzaam zijn. Het is de bedoeling, dat zij op 26 maart hun eerste ronde beginnen. In de Joop van de jaren hebben deze wassers een vaste cliëntèle gekregen, veehouders waarvan zij weten, dat ze jaarlijks verwacht worden. Veehouders, die tot nu toe niet lieten wassen kunnen zich bij de Gezondheidsdienst of bij de be drijf s voor lichter opgeven. De tweede wassing moet dus eind april-begin mei plaats vinden. In verband met het feit, dat het rundvee dan in de weide loopt, is deze veel moei lijker uit te voeren. Toch is deze van groter belang dan de eerste, met het oog op een blijvend succes van de bestrijding. Iedere larve immers, die nor maal uit de huid komt, wordt weer een runder- horzelvlieg, die weer eitjes legt. Wanneer iedere veehouder aan deze bestrijding meewerkt, dan wordt de schade, veroorzaakt door de runderhorzel, tot een minimum beperkt. Wij kunnen trouwens wel zeggen, dat er op dit gebied al wat verbeterd is. Met nadruk wijzen wij er op, dat de veehouder verantwoordelijk blijft voor een goede uitvoering van de bestrijding. De veehouder moet dus zorgen dat een wasser komt, óf hij moet het zelf doen. De Gezondheidsdienst is echter gaarne behulp zaam, maar zonder medewerking van de veehouder is dit echter onmogelijk. W. (Adv.) 99Een schone belofte99 De lente met haar blauwe luchten en geurende bloe sems maakt opgewekt en zorgeloos. De landman laat zich echter niet misleiden. Deze pracht is tijdelijk, de vruchten ervan zijn voor de koude wintertijd. Zo is het ook in een mensen leven Lente, zomer, herfst, winter. Laat de NATIONALE U in de ienie terzijde staan vóór die winter gekomen is. Koopt op tijd uw zekerheid! £r igl bij ons een aardig Doekje voor U klaar over he 'even op de boerderij en de zorg voor de oekomsi van U en de Uwen. ..He, w se en dor seizoenen", heel hel. Wonneer U Ce vier onderstreepte «vooreen even op ten brie'kaartje schrijft en me. Uw noam en adres erbij aan ons zendt, sturen wii U dit boekje gr sag zonder kosten o* verplichtingen toe |l|l| 21Ij milliard verzekerd bedrag BÉ1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 11