THOMASMEEL \^verzicM- Klimaatverschillen tussen Zeeland, de N. O. P. en het N. O. Kleigebied 142 (Vervolg le pag.) vaste, winstgevende prijs vastgesteld, gebaseerd op kostprijsberekeningen van het L. E. I. Maar als de prijzen van deze produkten pas worden vastge steld als het zaad reeds in de grond zit of reeds aangekocht is, dan betekent dit, dat de boer op goed vertrouwen, dat het wel weer in orde zal komen met deze prijzen, een gedeelte van zijn be drijf voor bedoelde produkten moet bestemmen. Geschokt vertrouwen. Een dergelijk beleid nu wekt niet veel vertrou wen, vooral omdat uit het koolzaadgeval en de deining om de melkprijs zonneklaar is gebleken, dat de Minister van Landbouw niet bereid is of niet in staat wordt gesteld een royale politiek te voeren. Een beleid, dat met voldoende middelen uit de staatskas aan alle Nederlandse boeren, die hun bedrijf verantwoord voeren, een redelijk be staan waarborgt, waarbij wij dan onder dit rede lijk bestaan verstaan een inkomen, dat tenminste gelijk is aan dat van de landarbeider. En wanneer men in de armere zandgebieden gaat kijken en vragen, dan ontbreekt hier veel aan. Een beleid bovendien, dat aan de wat grotere bedrijven op de betere gronden, de gelegenheid verschaft die investeringen te doen, die in deze dynamische tijd, waarin mechanisatie, industriali satie en zelfs automatisering in tal van andere bedrijfstakken aan de orde van de dag zijn, ook voor de landbouwsector vereist zijn. Willen wij tenminste niet hopeloos ten-achter komen en wil len wij nog arbeidskrachten behouden, dan zal ook de landbouw in staat gesteld moeten worden zich aan te passen. Hiervoor is meer nodig dan de gelden die thans voor cultuurtechnische werken beschikbaar wor den gesteld. Hoe nuttig deze ook zijn, men be denke, dat de bedrijfsvoering, mechanisatie enz. steeds door het particuliere initiatief verbeterd dienen te worden. Dit initiatief moet echter ont spruiten aan geboden financiële mogelijkheden. Uit de winsten moet dit voortkomen. De zo juist gepubliceerde prijzen voor de tarwe en de suiker zijn nog gebaseerd op de kostprijs berekeningen, welke hebben gediend voor de prijs vaststelling in 1955. Een kleine verhoging is toe gepast wegens de loonsverhoging. Het mag bekend verondersteld worden, dat de georganiseerde landbouw zich momenteel over eventuele wijziging van de uitgangspunten en af spraken, welke bij de berekeningen in acht wor den genomen zoals de waardering van de grond en de bedrijfsgebouwen, het zich baseren op pacht - of eigenaarsbedrijven, de hoogte van de bedrijfs leidersbeloning, de waardering van de handen arbeid van de boer, het laten meetellen van de ver schillende kostprijsgebieden en andere beraadt. Zeker zullen hierover de nodige gesprekken met de Minister gevoerd moeten worden. Gehoopt moet dan worden dat deze eindelijk eens zijn té enge marges zal verruimen. UIT DE INHOUD Overzicht. Kiem remmingsmi cldelen in luchtgekoelde aardappelbewaarplaatsen. Klimaatverschillen tussen Zeeland, de N.O.P. en het N.O. Kleigebied. De teelt van vezelvlas. Niet verrekenen, maar berekenen. Boerderij en Organisatie. Naar hogere opbrengsten in de veehouding- Naar hogere opbrengsten in de veehouderij- Weeroverzicht februari 1956. Op de eregalerij Radio Zitdagen Verplichte Voorjaarsstierenkeuringen Korte Wenken. Opvoering van kwaliteit beste wapen tegen concurrentie. Onder de Tuinbouwlantaarn. Afstelling en standarisatie van de rijenaf- stand bij zaaimachines. Lonen en sociale voorzieningen. Bram uit de Slikhoek. De Boeren jeugd. (Editie Zeeland.) Noord-Brabantse Mij van Landbouw. (Editie N.-Brabant.) Marktberichten. o Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Over name van artikelen is slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouv ontvan gen het blad gratis. ABONNEMENTSPRIJS voor niet-le^en, niet- grondgebruikers, bedraagt 10,-— per jaar bij vooruitbetaling. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 18 cent; minimum per advertentie 2,70. Incasso kosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief, inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdag avond aan de Uitgeefster N.V. h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. RedactieSecretariaat der Z. L. M. Land bouwhuis Goes Tel. K. 1100—2345 FEBRUARI. Ook februari geeft wat de temperatuur betreft nog een winterbeeld. Zeeland heelt gem. over deze maand een temperatuur van 3.5 C tegen het noor delijk - deel van Qroningen 2.5° C. De N. O. P. is gemiddeld nog een halve graad kouder dan Gro ningen. Er zijn echter duidelijke tekenen dat de winter teneinde loopt, de gemiddelde etmaal temperatuur van de tweede decade van deze maand bedraagt in De^ Bilt nog 2.3° C, en de derde reeds 3.4" C. Dat het noorden in deze maand - belangrijk kouder is blijkt wel duidelijk uit het aantal vorstda- Door Dr. Ir. gen. Zeeland telt er gemiddeld J. J. POST. 10- Groningen daarentegen 15. Hoewel lang niet altijd duide* lijk is het klimaatverschil Zee- land-Groningen in verschillende jaren goed in de natuur terug te vinden. De winterrust is op het Zeeuwse landbouwbe drijf vaak een dag of veertien korter dan in Gronin gen en dit kan worden toegeschreven aan het ver schil in temperatuur en aan een verschil in zonne schijn zoals wij direct zullen zien. Naast het reeds genoemde verschil in gem. overdag temperatuur IV Belastingfaciliteiten gewenst. In andere, sterker geïndustrialiseerde landen zo als West-Duitsland en België, verleent men meer faciliteiten aan de eigen landbouw dan in ons land. Orndat men ondanks de sterke industriële inslag zijn boerenstand wil behouden. Wij willen hiermede niet beweren, dat in die landen alles veel beter is, maar als wij lezen, dat daar op het ogenblik vooral op belastinggebied aan de boeren bedrijven verschillende gemakken worden ver strekt, dan zouden wij hierop ook onze regering eens willen wijzen. Voor de nodige investeringen zou dit zeker een stimulans zijn. En bovendien zouden dergelijke maatregelen geen gevolgen heb ben voor het prijspeil van de produkten. Het is reeds lang bekend, dat men met de be lasting schroef de conjunctuur kan beïnvloeden. Onze regering past dit systeem toe evenals vele andere regeringen. Maar waarom hier geen diffe rentiatie aangebracht. Evenals men dit per be drijfstak voor de loneti wil, zou dit ook ten aan zien van sommige belastingen kunnen per be drijfstak. De totale opbrengst der Nederlandse belastingen levert toch elk jaar meer op dan de voorzichtige Ministers van Financiën ramen. Spe ling is er dus nog wel en men zou hiermede een bedrijfstak als de landbouw, die kennelijk bij de conjuncturele ontwikkeling van het bedrijfsleven in zijn geheel achter blijft, kunnen steunen zonder gevolgen voor de prijsontwikkeling te ontketenen. Wij zijn geen voldoende belastingdeskundigen om aan te gevefi wélke belastingen verlaagd zou den moeten en kunnen worden, maar dat hier mogelijkheden zijn, staat vast. Nu het drukke seizoen weer voor de deur staat, komt de arbeidsvoorziening weer meer in het teken van de belangstelling. Zonder hier diep op dit onderwerp te willen in gaan, willen wij toch even een artikeltje aanhalen, dat wij met verbazing en ontsteltenis in de Provin ciale Zeeuwse Courant van woensdag 7 maart lazen. Het was getiteld: „Bouwen" en handelde over de ror.selactie van de gemeente Amsterdam naar b vakarbeiders. Wij lezen hierin, dat de animo de jeugdige arbeiders in de steden om bouwvakarbeider te worden zeer gering is. De cijfers wijzen uit, dat in 1930 ruim 43 van het aantal bouwvakarbeiders behoorde tot de „jeugdi- valt hierbij nog op het verschil in gera. minimum temperatuur. Voor noordelijk Groningen komen we voor febru ari op een gemiddelde minimum temperatuur van ongeveer 1 tot 1.5° C, voor Zeeland op circa +1° C. De gemiddelde maximum temperatuur be draagt voor noordelijk Groningen 4.5 a 5.0° C, voor Zeeland 5.5 a 6.0' C. Dat wijst er dus duidelijk op (tezamen met het kleinere aantal vorstdagen) dat in Zeeland de nachten over het algemeen minder koud en de dagen zachter zijn dan in het noorden van het land. De verschillen in neerslag zijn ook in deze maand (een van de droogste van het gehele jaar) gering. In Zeeland valt gemiddeld 30—40 mm neerslag, alleen het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen en Tholen zijn iets natter (40—50 mm). In de N. O. P. en in noordelijk Groningen valt gemiddeld eveneens 30 a 40 mm, alleen in het uiterste noordoosten langs de rand van de Dollard valt iets meer (4050 mm). De zon vertoont zich in het zuidwesten van ons land in februari wat meer dan in het noordoosten. Vlissingen telt normaal n.l. 75 uren"zon. Groningen 64. Hoewel dit verschil niet groot is betekent het toch gemiddeld per dag circa 20 minuten meer zon voor Zeeland. gen". Dit percentage bedroeg in 1947 nog slechts 20 De bouwvakken als beroep zijn niet meer in trek bij de jeugd. Ondanks alle gevoerde pro paganda en ondanks de verbetering van de sociaie positie der bouwvakarbeiders was men in 1955 nog niet boven die 20 uitgekomen. Men heeft nu weer andere plannen om toch vooral te trach ten het bouwvak weer populair te maken bij de jeugd. Wij moesten, toen wij dit lazen, denken aan de landbouw. Hier zien wij precies hetzelfde ver schijnsel. Het voortbrengproces van de voornaam ste levensbehoeften van de mens, het voedsel en het onderdak is dus weinig in trek bij de jeugd, die aan het werk moet. Het is een teken des tijds, maar een teken dat niet misverstaan moet wor den. Dit proces schrijdt gevaarlijk voort, ondanks de grote verbeteringen op sociaal terrein voor deze groepen. Wij dachten hieraan toen donderdag j.l. het 20.000ste pensioen uit het Bedrijfspensioenfonds voor de landbouw te Goes met enige plechtigheid aan een landarbei der uit de Wilhelminapolder werd uitgereikt. Dit alles helpt niets. Wanneer wij in de loop der jaren de bezwaren, die er tegen de landarbeid en tegen de bouwvakarbeid bestaan, goed hebben begrepen, dan is het voornaamste bezwaar de seizoenwerk loosheid. Maar om deze in de landbouwsector afdoende te bestrijden, zal het weer nodig zijn, dat de boeren dit financieel ook kunnen. En hier lan den wij weer aan bij liet regeringsbeleid ten aan zien van de prijzen. Toch zal het goed zijn als de georganiseerde landbouw de tekenen des tijds ook op dit gebied verstaat. Er is al heel wat studie in dit opzicht verricht. Resultaten, die ook verwezenlijkt kunnen worden, zullen moeten volgen. s. BRITSE MELKPRIJS EN BROODPRIJS Door verlaging van de subsidies worden de prij zen van melk en brood in Groot-Brittannië hoger. Een brood van 800 gram, dat eerst 33 ct kostte, zal nu 38 cent gaan kosten, terwijl de melk ongeveer 4 cent per liter duurder wordt. De kosten van het levensonderhoud stijgen daar door met 1 punt. (Adv.) Gebruikt nü Hei landbouwkundig Hamelakkerlaan 40 de goedkoopste, enkelvoudige Fosforzuur-meststof met de onmisbare nevenbestanddelen Bureau voor Thomasslakkenmeel Wageningen, verstrekt gaarne alle mogelijke inlichtingen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 2