ver zie fit KIEMREMMINGSMIDDELEN in ZATERDAG 10 MAART 1956. waarin opgenomen HET NOORD-BRABANTS LANDBOUWBLAD Zitdagen Boekhoud- Bureau. No. 2317. Frankering bij abonnement: Terneuzen 44e Jaargang. ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de Noord-Brabantse Mij van Landbouw en andere Verenigingen Vol ongeduld wacht de Zeeuwse boer op het ogenblik, dat zyn grond droog is. Dan kan hij uitrijden. Dan gaat hij het zaad aan de goede aarde toe vertrouwen in de hoop op een goed gewas. Dan komt er eindelijk volop werk aan de winkel en leeft de ge hele plattelandsbevolking op. Geen tijd meer voor vergaderingen. Zelfs niet voor beursbezoek. Slechts inge spannen arbeid met steeds grote zorg voor het gewas! Wie door onze provincie Zeeland rijdt, moet het wel opvallen, dat het water in de geïnundeerd geweest zijnde polders veel slechter weg wil, dan in de overige. De grond is dan zogenaamd wel genezen, maar de boer weet wel beter. En de leek ziet het aan de grote plassen en de zwem baden, die hij in dat landschap ziet, waar ook geen bomen meer te zien zijn. Niet voor niets kochten de in de oorlog geïnundeerd geweest zijn de boeren nog jaren lang gips bij en zo zal het ook nu weer wel gaan. Het verhoogt de bedrijfsuitgaven en be- invloedt de uiteindelijke bedrijfs resultaten ongunstig. In deze tijd van hoge onkosten en zeer matige prijzen geen prettige ervaring. Het is begrijpelijk, dat op het ogen blik in de gesprekken van de boeren veel over de tarwe wordt getheoreti seerd. Een ieder is zo gauw bij kon naar zijn percelen wintertarwe gaan kijken en men kan nu de mensen in delen in optimisten en pessimisten. D^ eersten zijn ervan overtuigd, dat het nog mee zal vallen, de anderen zien alle plantjes zo dood als een pier. Sommigen omvatten naai oud ge bruik de veldsla in hun overpeinzin gen, maar men zal nog even moeten afwachten om té ervaren, wie "van de twee groepen gelijk heeft of dat de waarheid ook hier in het midden ligt. In ieder geval zal er heel wat win tertarwe de bevriezingsdood gestor ven zijn en zijn o.a. de kosten van het zaaizaad dus vergeefs gemaakt. Bij de kostprijsberekeningen door het L. E. I. wordt met dit uitvrie- zingsrisico rekening gehouden, door dat men aanneemt dat de winter tarwe gemiddeld eens in de vijf jaar deze weg opgaat en men dus Vr, zaai zaad meer beregent. -Maar onderde-, hand is dit jaar de strop er maar. Ook de klaver en de lucerne worden met argusogen gade geslagen. Ho pelijk valt alles mee, doch schade staat vast. Nog juist voor de uitzaai heeft de Regering de tarweprijs en de suikerprijs bekend gemaakt. Zoals nog in het vorige nummer van dit blad kon worden opgenomen, is de tarweprijs iets verhoogd tot 26 en ook de sui kerprijs ging met 95 eent omhoog en komt dus op f 52,35 per 100 kg. Hoewel de Minister van Landbouw nog in het Verre Oosten vertoeft, is de regering tot publicatie van de prijzen overgegaan, voornamelijk na sterke aandrang van de georgani seerde landbouw. Wij hebben boven dien zo'n idee, dat het korte maar krachtige stukje, dat de voorzitter van de Z. M. enige weken geleden in dit blad schreef, aan en en ander de zo hoog nodige stoot heeft ge geven. Wij ménen namelijk, dat in de eer ste plaats, nu de prijzen bekend zijn gemaakt, gezegd dient te worden, dat wij niet de minste bewondering heb ben voor een prijzenbeleid waarbij de Overheid de prijzen pas d&n bekend maakt, als het zaad al lang in de grond zit. Het opmaken van het bouwplan is één van de voornaamste handelingen voor de boer. Drie belangryke factoren. Behalve dat hij met de landbouw- technische kwesties, zoals een be hoorlijke vruchtwisseling heeft te maken, dient hij met verschillende andere factoren rekening te houden. Uit economisch oogpunt zal hij een zekere spreiding van gewassen moe ten toepassen. De prijzen van de meeste landbouwprodukten zijn im mers weer geheel vrij en de hoogte hiervan is dus het gevolg van vraag en aanbod. Dit laatste hangt juist voor deze vrije produkten, zoals peul: vruchten, vlas, uien, zaden en in zekere zin ook aardappelen, voor een flink deel van het buitenland af. Is daar overal zelf een goede oogst ge weest, dan kunnen wij onze over schotten maar zeer moeilijk afzetten. Mislukt ergens een oogst of doen zich andere onverwachte omstandig heden voor, dan ontstaat er plotse ling vraag en trekken de prijzen aan. Er is dus ten aanzien van de afzet en de prijsvorming van bovenge noemde produkten een behoorlijk risico en de akkerbouwboer doet er goed aan dit risico te spreiden door al deze produkten jaarlijks in zijn bouwplan op te nemen. Daarnaast speelt tegenwoordig de arbeidsbezet- ting een overwegende rol, waarbij naast de vaste kernen, voor zover nog aanwezig, de mogelijkheden van de streek bekeken dienen te worden. Een bouwplan met meer arbeidsin tensieve gewassen dan met de ar beidsmogelijkheden kah worden uit gevoerd en tot een goed einde ge bracht, levert het risico op, dat het meer geld kost dan het opbrengt. Tenslotte dient de boer rekening te houden met zijn beschikbare machi nepark en zijn financiële mogelijk heden tot uitbreiding, aanpassing en moderniseering hiervan. Dat hierbij de liquiditeitspositie een voorname rol speelt zal een ieder duidelijk zijn. Naast deze reeds zeer moeilijke en soms onoverzichtelijke factoren heeft de akkerbouwer dan twee zeker heden waarop hij kan bouwen. Het zijn de tarwe en de suikerbiet. Hier voor wordt door de regering nog een lucktcfekcelde aarclappelbewaarplaatóen AAN alles komt een eind, dus ook aan een lange strenge vorstperiode. De balans kan nu opgemaakt worden. Hoe hebben de luchtgekoelde bewaarplaatsen zich tijdens deze strenge vorst gehouden? Voor zover ons bekend, goed Slechts in enkele bewaarplaatsen is er tegen de buitenmuren een gering aantal aardappelen bevroren. In de goed geïsoleer de en verzorgde bewaarplaatsen was de temperatuur over het algemeen sterk opgelopen. Temperaturen van T C waren geen uitzondering. Alleen in be waarplaatsen waar tijdens de vorstperiode met menglucht of op een gunstige dag met 0 graden, of iets daaronder, is geventileerd, beweegt de temperatuur zich om de 3 of 4 graden Celcius. Het gevolg van deze vrij hoge temperatuur is, dat in veel bewaarplaatsen de aardappelen in meer of mindere mate zijn gaan spruiten. Zijn de ogen eenmaal los, dan is het geen eenvoudige opgave ze weer in rust te krijgen. In de achter ons liggende jaren is wel gebleken, dat dit in het aankomende voorjaar vrijwel niet mogelijk zal zijn. Wat kan er nu gedaan worden om te trachten het spruiten tegen te gaan of althans af te remmen?- OOSTBURG: Woensdag 14 maart in café „De Windt." ZIERIKZEE: Donderdag 15 maart in hotel „Huis van Nassau." MIDDELBURG: Donderdag 15 maart in café „De Eendracht." KORTGENE: Donderdag 15 maart in hotel „De Korenbeurs." ST. PHILIPSLANDZaterdag 17 maart Hotel „De Druiventros", Door de Stichting Aardappelbewa- ring te Wageningen en de Land'oouw- voorlichtingsdienst voor de Zeeuwse eilanden zijn in het voorjaar van 1955 enkele proeven genomen met 't door- blazen van een kiemremmingsmiddel. De verkregen resultaten waren be vredigend. In hoeverre partijen aard appelen met veel grond op deze be handeling zullen reageren, is nog niet bekend. Het is zonder meer duidelijk, dat het poeder niet, of weinig, zal doordringen in z.g.n. stortplekken. Stortplekken zijn uit de boze; ook voor een goede verdeling van het kiemremmingsmiddel. Talrijke bezitters van aardappelbe waarplaatsen hebben thans het plan hun aardappelen met een poeder te gaan behandelen. In iit verband lijkt het gewenst de te volgen werkwijze nader te omschrijven. Vooropgesteld zij, dat een en ander nog niet volmaakt is. Het wil ons na melijk voorkomen, dat in de boven ste laag nog iets te weinig poeder blijft hangen. Door de Stichting Aard- appelbewaring en door de Landbouw- voorlichtingsdienst vordt nagegaan of een andere, betere methode ont wikkeld kan worden. Te zijner tijd hopen wij in de gelegenheid te zijn daarover nadere mededelingen te doen. Het inblazen van poeder geschiedt als volgt: Bij open cellen of boxen wordt het open gedeelte tussen schotwerk en plafond afgesloten, b.v. met karton of board. Op deze wijze krijgt men een afgesloten cel. De luchtcirculatie wordt op „intern" gesteld (dus zoals tijdens de vorstperiode). De ontluch- tingsgaten in het plafond worden af gesloten. De ventilator wordt inge schakeld. Het poeder wordt nu door het luchtinlaatluik of -deurtje in de interne luchtcirculatie verstoven, waar het in de luchtstroom opgeno men en in de partij aardappelen ver deeld wordt. Het is nodig, dat bedoeld inlaatgat wordt afgesloten met een stuk kar ton, board of iets anders, zodat geen buitenlucht aangezogen kan worden. Het verstuiven kan het best geschie den met een hand- of motorverstui ver, waarvan de uitmonding door een daartoe gemaakte opening in het hiér* voor genoemde stuk karton in de in terne ventilatiekoker wordt gebracht. Bedieningspersoneel en verstuiver staan dus buiten de cel. Het verstui ven moet langzaam en regelmatig plaats vinden, niet meer dan 20 tot 30 kg per uur. Bij sneller werken heeft men kans dat een groot gedeelte van het poeder op de bodem van het pers kanaal terecht komt. In dit verband is het ook noodzakeiijk, dat de wan den en de bodem van het perskanaal goed glad, schoon en droog zijn. Per ton aardappelen wordt circa 1 kg poeder verstoven. Zodra de ge wenste hoeveelheid in de partij ge bracht is, wordt met intern venti leren gestopt. Vervolgens laat men de partij aardappelen enige dagen rustig zitten, zodat het poeder zich aan de knollen kan hechten. Daarna kan weer normaal met bui tenlucht geventileerd worden. Het behoeft ongetwijfeld geen na der betoog, dat alleen geventileerd wordt met lucht waarvan de tempe ratuur lager is dan die in de partij aardappelen. Het is niet noodzake lijk, waarschijnlijk zelfs niet wense lijk, te trachten de temperatuur na de behandeling terug te brengen tot 3 graden Celsius. Een temperatuur van 4 tot 5 graden C. lijkt ons de meest gewenste. De aardappelen ver zoeten dan niet en laten zich beter verwerken (minder kans op stoot- blauw) Na het inbrengen van het kiem remmingsmiddel dient de ventilator grondig gereinigd te worden. Tot slot zij er op gewezen, dat er op gelet dient te worden, dat zich tijdens het verstuiven geen andere produkten in de buurt bevinden. Pootaardappelen b.v. verdragen een dergelijke bek^ï.Jtrxlng niet. Mocht een en ander nog bepaalde moeilijkheden opleveren, raadpleeg dan de rayon-assistent in uw gebied. De Hoofdassistent M. MURRE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1