Tuinbon wlantaai 131 GLADIOLEN Men zij hiermede omzichtig! GROTE BELANGSTELLING VOOR DE LANDBOUWGIDS KOPER-EN COBALTGEBREK BIJ MELKKOEIEN BEVAT: magnesium, koper mangaan, cobalt, borium zmk.molybdeen SPORENELEMENTEN in wateroplosbaar, met gegarandeerde gehalten TEGEN: kopziekte en weide- diarrhee bij vee, hartrot bij bieten, zuurziekte bij granen enz. GEEFT:prima kwaliteit gras, hoge melkproductie, gezonde haarkleur enz. eerste keer too kg perhectare voldoende; later kan met de helft worden volstaan ZATERDAG 3 MAART 19 5 6 ONDER de Welke schade heeft de zeer strenge vorstperiode, die wij beleefd hebben, aan onze tuinbouwproduk- ten berokkend? Deze vraag lag bij een ieder voor in de mond. Vooral zij die hun bestaan hebben in deze branche zien met zorg naar de schade welke nog niet zichtbaar en nog niet te overzien is, maar toch ongetwijfeld bij vele gewassen ernstig zal zijn. De groentebedrijven zullen zeker een gedeelte van het gewas over moeten zaaien. De nog te velde staande gewassen zoals prei en spruitkool zullen zo niet alles, dan toch zeker een groot gedeelte van de kwaliteit hebben verloren. Ook geloven wij dat in de fruitbedrijven zeer zeker schade zal zijn te be. speuren. Ik denk hierbij allereerst aan de aardbeien en bramen. Hopelijk zal alles misschien nog mee vallen maar men moet het ergste maar vrezen. De temperaturen waren te laag en de sneeuwlaag kwam voor een goede bedekking te laat. Het werk op alle tuinbouwoedrijven heeft dan ook enkele we ken praktisch helemaal stilgelegen. Het was ge dwongen rust, want werk was er volop. De snoei is op de meeste bedrijven nog maar ten dele uitge voerd. Vooral de grote bedrijven kunnen op dit gebied nog vooruit. Men kan ook nu weer conclu deren dat wij met weersinvloeden moeten rekenen bij verschillende werkzaamheden. Dit geldt zeker voor de wintersnoei. Vroeg beginnen, vooral wanneer het weer dan goed is, blijKt altijd weer aan te bevelen. Men ziet zo vaak dat verschillende werkzaamheden uitge steld worden tot het voorjaar en wanneer dan zoals thans een gedwongen rustperiode komt, moet men alles op alles zetten om tijdig klaar te komen. Zo worden verschillende werkzaamheden maar half gedaan of soms geheel overgeslagen, wat niet gewenst is en ook altijd onbevredigende resultaten met zich meebrengt. Vooral de snoe.werkzaam heden lijden daar veel onder. Ook in de veilingen was tijdens de vorstweken weinig handel te zien. Er werd wel wat verhandeld maar alles ging stroef. Nu er echter sprake is van een inval van de dooi, is er ook weer wat meer leven in de brouwerij gekomen. Wij geloven dat dit ook verstandig is want Italië heeft de laatste weken een onderge schikte rol gespeeld op de internationale fruit markt. Verwacht mag worden dat dit land weer met grote hoeveelheden appels zal komen als de dooi definitief doorgaat. De prijzen op onze mark ten zijn de laatste weken flink gestegen. Toen Uw lantaarnman in het begin van de week dan ook weer eens rondneusde in de veilingen, was men overal volop aan het klaarmaken voor de komende veilingen. De pakstations draaiden weer op volle toeren en ook zelf-sorteerders waren aan het werk ge. togen. Ook kwam mij ter ore dat verschillende fruitkwekers een partij administratief hadden ver kocht. Is dit nu wel de goede manier om de pro- dukten te verhandelen? Ik geloof dat we veilig vast kunnen stellen dat dit niet zo is. Worden op die manier de hoogste prijzen besteed? Het is zo dat er op die manier geen concurrentie is. Men is liet wel eens over de prijs en is hiermee momenteel tevreden, maar wanneer men over de klok ver koopt, hetzij op monster of aangevoerde partijen, dan worden zeer zeker de hoogste prijzen bedongen. Met een geregelde aanvoer is de handel en toch ook de verkoper gebaat. De kwaliteit van het bewaar- fruit is tot op heden nog redelijk goed te noemen. Men moet echter zeker acht slaan op de datum die wij thans reeds schrijven. Bekend is dat per maart de Zeeuwse Goudreinette's op hun einde gaan ge raken en de kwaliteit na deze datum met rasse schreden achteruit gaat. Men zal hiermede dan ook trdege moeten rekenen. Verkopen terwijl het pro- dukt nog goed is, lijkt altijd de verstandigste weg te zijn. Iedere bewaarder dient dit ten volle te aan vaarden. Verwacht mag worden dat het fruit door de barre vorstperiode wel in trek zal blijven, maar niettemin moeten we toch deze raad geven: Be waar niet tot in het oneindige. De financiële resul taten vallen dan bijna altijd tegen. Ook werd mij verteld, dat in verschillende dorpen voorlichtings avonden worden gehouden, uitgaande van veiling en rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst. Op deze avonden worden door middel van een forum allerlei vragen ibesproken welke be trekking hebben op de teelt en afzet van tuinbouw- produkten. Deze praktische avonden zijn zeer zeker voor ieder die hiermede te maken heeft, hoogst belangrijk. Verder willen wij deze week nogmaals Uw aan- dacht vragen voor de wintenbespuiting in de fruit, teelt. Voor de winterbespuiting in de fruitteelt zijn de weersomstandigheden tot nu toe niet gunstig ge weest. Na enkele zachte januari-weken maakte de barre vorst elke bespuiting onmogelijk. In de eer ste weken waren de weersomstandigheden nog wel geschikt voor het uitvoeren van de winterbespui ting, doch in verband met de ontwikkeling van de parasieten was het toen nog aan de vroege kant. Weinigen zullen dan ook in die periode gespoten hebben. Heeft men in de gunstige januari-periode geen bespuiting met vruchtboomcarbolineum kun nen uitvoeren, dan moet worden gevreesd, dat men in tijdnood zal komen. Ook na het invallen van de dooi zal het immers nog wel even duren eer met 6puitmachines in de doorweekte boomgaard kan worden gewerkt. Bovendien is het zeer de vraag of inmiddels niet de ontwikkeling van de gewassen zover is, dat men geen vbc meer kan gebruiken. Vbc dient immers verspoten te worden wanneer de knoppen nog in volkomen rust zijn, aldus ir. C. A. R. Mejjneke van de afdeling Tuinbouw van de Plantenziektenkundige Dienst in een onlangs in een uitzending van het Ministerie van Landbouw gehouden causerie. Indien de bomen zich al te ver hebben ontwikkeld zal men dienen over te gaan op DNC-bevattende middelen, die gebruikt kunnen worden, indien er reeds werking in de knoppen is en bij niet snel drogend weer, dus als de lucht bedekt is. Daarbij dient de gemiddelde etmaal-temperatuur tenminste 5 C te bedragen, terwijl ook het spuitwater min stens die temperatuur moet hebben. Ook deze be spuitingen moeten echter worden beëindigd zodra de knoppen opengaan. Als er te laat wordt gespo ten bestaat gevaar voor beschadiging van knoppen en mogelijke jonge blaadjes. Dan is er ook kans, dat eenmaal verschenen parasieten zich in de knop pen hebben verscholen en niet meer kunnen wor den geraakt. In het algemeen zullen dus in maart of begin april, kort vóór het uitkomen der blad. luizen, de omstandigheden voor een bespuiting met DNC-bevattende middelen het gunstigst zijn. Zoals gewoonlijk zullen via het radioweerpraatje van het K.N.M.I, voor land- en tuinbouw de gun stige tijdstippen voor het gebruik van deze mid. delen worden bekend gemaakt. Het verdient overigens aanbeveling de bomen zogenaamd te wassen, d.w.z. alle winterbestrij- dingsmiddelen met kracht en overvloed te verspui ten. Ook eigenaars van nevelmachines kunnen een vvinterbehandeling met DNC-bevattende middelen toepassen. Zij kunnen daartoe echter slechts ge bruik maken van enkele typen uit deze groep mid delen, en wel van combinaties van DNC met teer- oliën en andere oliën (niet met minerale olie) en van de vernevelbare DNC-poeders (niet de DNC- ammoniumzouten) Tegen welke parasieten is nu deze winterbespui ting met DNC bevattende middelen gericht? Afhan kelijk van het gebruikte type van het middel wor den bladluizen, bladvlooien, wintervlinders en en kele andere gewoonlijk minder belangrijke insecten bestreden, terwijl de bestrijding ook gericht is op de spint- en wantseneieren. Uitvoeriger inlichtingen over deze bestrijding staan vermeld in Mededelin gen 86 van de Plantenziektenkundige Dienst (voor belanghebbenden aldaar verkrijgbaar). Winterbespuiting geeft over het algemeen een grotere zekerheid om insectenbeschadiging in het voorjaar te voorkomen dan een bespuiting in het voorjaar met andere middelen. U kunt de winter bespuiting beschouwen als een verzekeringspremie voor een risicoverzekering: het is mogelijk dat U hem voor niets betaalde, maar het zou onverstan. dig zijn hem niet te betalen. Wij kunnen slechts de hartelijke hoop uitspreken dat U aandacht zult schenken aan deze ibelangrijke zaak. De vraag naar gladiolen is na de oorlog belang1» rijk toegenomen. De export van gladiolen vertegen woordigt momenteel een waarde van ea 20 miljoen gulden. Bovendien is het areaal sinds 1939 verdub beld. Opmerkelijk is, dat deze uitbreiding voor een groot deel buiten de bloembollenstreek plaats heeft. l>e oorzaak van dit verschynsel is in de eerst» plaats gelegen in de omstandigheid, dat er l>ehoe<fto bestaat aan verse grond voor de gladiolen teelt, terwijl daarnaast vele landbouwers de gladiolen- teelt als nevencultuur zijn gaan uitoefenen of er in elk geval belangstelling voor hebben. Niet iedere landbouwer kan echter gladiolen telen. In een onlangs in de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw gehouden vraaggesprek met enkele deskundigen, met name de heren J. H. L. Vink, secretaris van de Nederlandse Gladiolus Vereniging, F. Limburg, directeur van de Keurings dienst van deze Vereniging en P. G. Balkenende, hoofdassistent van de Rijkstuinbouwvoorlichtings dienst te Lisse bleek n.l., dat niet alle gronden voor de teelt geschikt zijn. In Zeeland, Noord. Brabant en op de Zuid-Hollandse eilanden komen zeer geschikte gronden voor, dcoh beslist onge schikt zijn de vele zandgronden in Brabant en Lim burg, vooral vanwege de te lage waterstand. Een ander punt van overweging is, dat de gla diool een bijzondere verzorging vereist. Tijdig rooien is noodzakelijk, teneinde ziekten in het pro- dukt en kwaliteitsvermindering te voorkomen. Direct na het rooien moet het produkt intensief worden gedroogd, anders bestaat de kans van botrytus-aantasting, waardoor de knollen geleide, lijk tot verrotting overgaan. In het beginstadium wordt deze aantasting niet door de kweker opge merkt en in het vertrouwen een goed produkt af te leveren zal hij later ervaren, dat het niet aan de keuringseisen voldoet. Bovendien is er alles aan gelegen, dat uitsluitend gezond plantgoed wordt opgeplant. Voor de landbouwer houdt dit de waar schuwing in zijn plantgoed van betrouwbare han delaren te betrekken en niet, zoals wel eens voor komt, van handelaren, die het niet zo nauw nemen en die ongekeurd plantgoed tegen vaak abnormaal hoge prijzen te koop aanbieden. Doch vóór alle» dienen de landbouwers zich af te vragen, of hun land en hun bedrijfsinrichting zich voor de teelt lenen. De Tuinbouwvoorlichtingsdienst doet al het mogelijke de telers of toekomstige telers met raad en daad ibij te staan. Ook kan advies worden inge wonnen bij bonafide handelaren en niet te vergeten bij de Nederlandse Gladiolus Vereniging (secre tariaat Eikenlaan 8, Bennebroek). De Landbouwgids 1956 kan voorlopig nog worden geleverd, doch ook hier is het zaak spoedig te be stellen, hetzij bij de Staatsuitgeverij hetzij bij de erkende boe"khandel. N LAND-EN TU1N&OUWK.AFD.' EERSTE NEDERLAMDSCHE COÖPERATIEVE KUNSTMESTFABRIEK V L A A R D I N G E N

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 7