Zaaizaadvoorziening NATIONALE voorbeeldbedrijf ,,'t Hof Zwagerman 135 INVLOED VAN DE VORST OP DE De RESULTATEN het van OOGSTJAAR 1954 ZATERDAG 3 MAART 1956 In ons nummer van 21 januari kwam een artikel voor over de zaaizaadvoorziening van zomergranen en peulvruchten. Daar de inhoud van dit artikel ook door verschillende landbouwbladen geheel of gedeeltelijk werd gepubliceerd en er intussen veel veranderd is, menen wij er goed aan te doen, nog eens een kort overzicht te geven van de huidige stand van zaken. Er is voldoende zaaizaad van goede kwaliteit. Dit was eind januari onze mening. De prijzen lagen over het algemeen op een laag peil. Door tijdig fee- stellen kan men hiervan profiteren, zo werd in het genoemde artikel geschreven. Gelukkig zullen zijn zij, die deze raad hebben opgevolgd. Als gevolg van de zeer strenge koudeperiode, waarin talrijke records zijn gesneuveld, wordt ge. vreesd, dat vele wintergewassen schade hebben geleden. Volgens de landbouwtelling december 1955 waren in Nederland de volgende oppervlakten win tergewassen uitgezaaid voor oogst 1956. 55.785 ha wintertarwe 172.031 ha winterrogge 10.236 ha wintergerst 12.535 ha koolzaad 4.842 ha karwij Van de wintertarwe zal ongetwijfeld een groot deel verloren zijn. Hetzelfde kan gezegd worden van wintergerst en koolzaad. Over de winterrogge is men minder pessimistisch. Voor de verloren ge- gane oppervlakte zou zeker voldoende te velde gekeurd zaad van zomergranen beschikbaar zijn, ware het niet dat ook andere landen als kopers zijn gaan optreden. In België werd de schade aan de wintertarwe enkele weken geleden op ca 60.000 ha geschat; op het ogenblik is deze schatting al weer groter. In Frankrijk spreekt men over een verlies van een miljoen ha wintertarwe. In deze landen zal men in plaats van de wintertarwe bij voorkeur zomertarwe gaan zaaien, omdat de telers- prijs voor tarwe in verhouding tot voedergranen veel gunstiger ligt. In ons land zal de verloren gegane wintertarwe voor een groot deel wel ver vangen worden door zomergerst en haver. De hoe veelheden zaaizaad van zomertarwe, aanwezig in België en Frankrijk zijn bij lange na niet voldoende om in de abnormale behoefte te voorzien. Men heeft (Advertentie). Iedere hoer vormt tvintervoorraad Op de langste dagen brengt U de voorraad naar huis voor, de kortste dagen van het jaar. Nooit mm-# zal U dit verzuimen want de winter komt zeker. Maar hebt U ook gedacht aan de „winter" van Uw leven. Ook die komt zeker. Daarom is het nood zakelijk in de „zomer"-jaren van Uw bestaan een voorraad apart te leggen. Laat de NATIONALE deze voor U bewaren. U hebt dan voor delen, die U met sparen -alleen nooit kunt bereiken. Vraagt" in lichtingen. Koopt op tijd Uw zekerheid? tr ligt bij ons een aardig boekje voor U klooi1 over het leven op de boerderij en de zorg voor de toe komst van U en de Uwen. Het wisselen der seizoenen, heet het. Wanneer U de vier onderstreepte woorden even op een briefkaartje schrijft en met Uw naam en adres erbij aan ons zendt, sturen wij U l dit boekje graag zonder kosten of verplichtingen toe. LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. SCHIEKADE 130 RÓtTERDAM TEL 82700 dérhalve de invoer van zomerzaaitarwe toegestaan, waaronder ook Peko, ofschoon dit ras niet in de Belgische en Franse rassenlijsten voorkomt. Grote aankopen werden reeds door België en Frankrijk gedaan, waardoor het te velde gekeurde zaad zeer spoedig uitverkocht was. Het Produktschap voor landbouwzaaizaden besloot dan ook de handel in niet te velde gekeurde zomertarwe het z.g. handels, zaad, zowel voor het binnenland als voor export toe te staan. Ook van dit handelszaad zijn reeds duizenden tonnen voor export verkocht. Behalve in Nederland hebben België en Frankrijk grote hoe veelheden zomerzaaitarwe in andere landen ge kocht, doch wanneer de vorstschade zo groot is als wordt geyreesd zal er niet voldoende zomerzaai tarwe kunnen worden aangevoerd. Het aanbod van Nederland wordt bijvoorbeeld beperkt door de scho- ningscapaciteit, daar vanzelfsprekend alles in zeer korte tijd klaargemaakt moet worden. (Nader vernemen wij dat de Franse autoriteiten de afgifte van in voermachtigingen voor zomer zaaitarwe wegens monetaire redenen tot nader order hebben stopgezet. Dit zal zeker invloed heb ben op de Nederlandse markt.) Evenals in Nederland, zal ook in België en Frank rijk daarom een deel van de tarwe door andere ge. wassen vervangen moeten worden. In. de eerste plaats komt hiervoor zomergerst in aanmerking. Invoer van rassen, die in de rassenlijsten van deze landen voorkomen is reeds toegestaan. Evenals de prijs van zomerzaaitarwe liepen de prijzen van zomerzaaigerst snel op, zij het niet in dezelfde mate als bij zomertarwe. Bij zomergerst dient men ook meer rekening te houden met de buitenlandse concurrentie. Denemarken en Zweden bieden de meest gevraagde rassen o.a. Herta in grote hoeveelheden aan tegen concurrerende prij zen. Zaaihaver werd door België en Frankrijk nog niet gevraagd, doch ook de prijzen daarvan werden door de andere zaaigranen mee omhooggetrokken. Of het buitenland tenslotte ook nog zaaihaver zal gaan vragen, is niet bekend. Zeker is echter, dat het binnenland meer nodig zal hebben dan oor- spronkelijk was verwacht. Een moeilijkheid kan worden, dat de schoningsinrichtingen niet in vol doende mate zaaihaver zullen kunnen klaarmaken, daar zij vol bezet zijn met zomertarwe. De voorraden origineel zaad van vele rassen van zomergranen zijn uitverkocht of beginnen snel te ruimen. Wil men origineel zaad uitzaaien, dan zal men er snel bij moeten zijn, wanneer men ten minste al niet te laat is. Hetzelfde geldt voor na bouw. Op de positie van zaaipeulvruchten is de vorst, schade van minder invloed, maar helemaal zonder betekenis is zij toch niet. De prijzen van consump tiepeulvruchten zijn de laatste weken enkele gul- dens opgelopen en het is niet uitgesloten dat door het verloren gaan van groente de consumptie zal stijgen. Ook hier geldt dat de telers er verstandig aan doen tijdig het nodige zaaizaad te bestellen. Bij plotselinge vraag blijkt dikwijls, dat de voor raden gereed produkt niet zo groot zijn als men wel eens denkt. Tenslotte heeft de vorst grote invloed op de markt van gras- en klaverzaden en de zaden van andere groenvoedergewassen. Vanwege de vorst schade aan rode klaver komt er bijvoorbeeld veel vraag naar Westerwolds raaigras. Verder moet er rekening mee worden gehouden, dat de zaadteelt van Italiaans raaigras voor oogst 1956 voor het grootste deel als mislukt moet worden beschouwd, wat natuurlijk nu reeds invloed heeft op de prijzen. Ook de schade aan de stekbieten voor de teelt van voederbietenzaad is nog niet te overzien. Zo zijn er meer voorbeelden te noemen. Dit alles moet voor de boer aanleiding zijn aan- dacht te besteden aan de zaaizaadvoorziening voor het komende voorjaar. Men dient dit niet uit te stel len. Hoe langer men wacht, hoe minder kans men heeft datgene te krijgen wat men wenst. 19 DIJ de feeoordeling van de financiële resultaten welke op het voorbeeldbedrijf werden bereikt, dient te worden bedacht, dat het de tweede oogst na egalisatie betreft. Verder hebben de on gunstige weersomstandigheden van het najaar 1954 de kosten doen stijgen. Elke landbouwer heeft dit eveneens ondervonden. Bouwplan. Het bouwplan was in 1954 als volgt samenge steld Wintertarwe 1.65 ha Zomergerst 0.73 ha Haver 0.53 ha Erwten 1.94 ha Veldbonen 0.60 ha Stambonen (witte) 0.73 ha Stambonen (bruine) 0.26 ha Suikerbieten 2.15 ha Voederbieten 0.85 ha Cons, aardappelen 2.00 ha Rode klaver 0.80 ha Grasland 10.29 ha Totaal 22.53 ha Daar erwten tegen een goede prijs voor vermeer, dering konden worden verbouwd werd een vrij grote oppervlakte peulvruchten in het bouwnlan opgenomen. Verder had mislukking van 0.26 ha mais tengevolge dat zeer laat in het seizoen nog 0.26 ha bruine bonen werden gezaaid. Kosten. Per ha cultuurgrond werden boekjaar 1954/55 de volgende kosten gemaakt: Arbeidskosten 706,— Werktuigkosten 99 89,— Werk door derden 99 101,— Zaaizaad en pootgoed 91 91,— Bemestingskosten 99 143,— Veevoer 99 195,— Pacht 99 166,— Overige kosten 99 211,— Totaal 1.702,— De arbeidskosten zijn hoog geweest. Ongunstige weersomstandigheden en vrij sterk met onkruid bezette percelen bouwland waren hiervan mede de oorzaak. Door nog lage onderhoudskosten zijn de totale kosten van de werktuigen vrijwel beperkt gebleven tot kosten van afschrijving en van aan schaf klein gereedschap. Er werd een vrij hoog bedrag betaald aan werk door derden. Schonings- kosten van de voor vermeerdering geteelde erw ten gaven hiertoe aanleiding. Het zaaizaad geeft geen aanleiding tot opmerkingen. Hoewel met de fosfaatbemesting een belangrijk bedrag was gemoeid, bestonden de bemestingskos- ten voor het grootste gedeelte uit die voor stikstof bevattende meststoffen. Vorig jaar was dit even eens het geval, sindsdien zijn de kosten hiervoor echter nog gestegen omdat een ruimere stikstof bemesting werd toegepast. De aankoop van veevoer bleef beperkt tot kracht voer. Meer koeien zijn er hoofdoorzaak van dat deze post aanzienlijk gestegen is. Voor de pacht werd een bedrag aangehouden dat op soortgelijke be drijven moet worden betaald. De overige kosten zijn vrij hoog geworden. Opbrengsten. Akkerbouw. Per ha gewas gaf oogst 1954 de volgende op brengst: Wintertarwe 5.855 kg 1.476, Zomergerst 4.795 1.707,— Haver 4.547 1.114,— Erwten (Big Ben) 3.518 5.185, Veldbonen 3.635 1.818,— Stambonen (witte) 1.740 567,— Stamibonen (bruine) 1.512 491,— Suikerbieten 49.595 1.961,— Aardappelen 20.961 1.088, Veeteelt (boekjaar 1954'55) Per melkkoe (gemiddeld ruim 12 koeien aan wezig) werd 4.739 kg melk verkregen met 3.85 vet. Geldopbrengst 1152, Per kip (gemiddeld aanwezig 71 kippen, broed 1953) 126 eieren. Geldopbrengst 15,36. De varkens (gemiddeld ruim 6 varkens aanwe zig met inbegrip van biggen) gaven een totale geld opbrengst van 1.871, Algemeen. De totale opbrengst per ha cultuurgrond be droeg 1.991, Van de akkerbouwprodukten is de kg-opbrengst over het algemeen goed geweest. Alleen van de aardappelen en stambonen waren deze matig. Reeds werd opgemerkt dat de bruine bonen zeer laat werden gezaaid. De prijzen waarvoor de produkten werden ver kocht waren goed met uitzondering van die voor aardappelen en stambonen. Voor de erwten en gerst werd zelfs een zeer goede prijs gemaakt. Ondanks het feit dat de rundveestapel eigenlijk nog in opbouw is, werden goede opbrengsten ver kregen. In de toekomst kan veel van deze sector worden verwacht. Van de kippenhouderij is de opbrengst niet best geweest. De resultaten van de varkenshouderij kunnen bevredigend worden genoemd. Rentabiliteit. Het resultaat van gegeven kosten en opbreng sten is, dat per 100,aan kosten 117,aan opbrengsten werd verkregen. Een belangrijk beter resultaat dan het voorgaande jaar. Mede gezien de ongunstige weersomstandigheden in 1954 kun nen in het vervolg nog betere resultaten worden verwacht. Dr Ir C. W. C. VAN BEEKOM.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 11