DBS! m GBREN GEMEENSCHAP ZEELAND JË 101 BIJEENKOMSTEN e„g NIEUWE ACTIVITEITEN OP SCHOUWEN? ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Joes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle D KIJK AAN ZON, NATUURSCHOON EN HISTORIE Door N. FILIUS. I traditie is geworden, dat ik ieder jaar mijn reiserva- van dit blad neerschrijf, wil ik ook dit jaar wederom a en wel met U enige indrukken te geven van een tocht »n driemanschap gevormd en waren de nodige papieren een niet gering aantal. Enige jaren geleden be en waren er toen via Zwitserland gekomen; ditmaal door Duitsland en Oostenrijk gaan. ;n^f£en werd vsq Dp lie) e ïrd ne i le e )t ven, zodat n terecht straatweg deze weg indenken oomener- burg wer- ieken bij ds in het is 't land- een oude Hier en teide, tus- ieten da- rijtjes en jorpstoren. voorbij de tn we de gZ' se zitti als een itse land- tot stand elaas echter |volk. De oorlogs- tben reeds et -en nni >1 ta itooie boa- Tatanus. In- ijen, maar behoorlijke avond in ngpn Door échter op tpade, die >n zijn en pgen we fngwagen to voort- jar glad. is er niet remmen vas. Met e geluk, het ons iet meer aan ge- van kon 1 er niet sièiijnen wel tij zijn. Alle zeer ge- i'Ü leven wel ^iar zelfs dfle tijd was rraadje pro bij ons had dat we Dié t se grens k ij gen aken en via Italië zouden was nodig; le b<'ste wen kenden we prfrnpt ver- door bin- n Keulen, aan de Rijn, or een groot ïfl een druk eeh belang- weren. Ook Keu die de «ien, kwa- utobahn. Na deze ervaring heb ik de eerste tijd maar op een drafje gereden Nabij Frankfurt a/d Main werd het al donker, zodat we nog een uurtje met licht op verder moesten vóór we in Heidelberg waren. Hier was spoedig een hotel gevon den en konden we aan onze eerste warme maaltijd in 't buitenland begin nen. Deze viel in alle opzichten mee, óók wat de prijs betrof. Heidelberg is een universiteitsstad, maar naast studenten, waren er zeer veel Amerikanen. Wellicht daardoor zijn er dan ook nogal wat bars enz. Bij geruchte had ik wel eens iels over het amusementsleven in die stad gehoord en werkelijk behoeft men zich als jon geman daar nu niet bepaald te ver velen. Er was geen muziektent te zien, maar toch kon je nergens komen of je hoorde muziek, en zo waren er nog wel meer dingen, die je in je eigen dorp niet tegenkomt. We vertrokken dan ook de andere morgen met spijt in 't hart en een „Auf wiedersehen Een uitdrukking, welke men in Duitsland te pas en te onpas bezigt. Door de Boven-Rijnvlakte konden we nog steeds over de Autobahn goed op schieten en via Karlsruhe en Ulm be landden we 's avonds in Füssen, juist vóór de Oostenrijkse grens. Onderweg kregen we de eerste belangrijke hellin gen en op één daarvan veranderde de auto in een stoommachine Geen druppel water meer over, dus een km lopen naar een boerderijtje om water. Erg blij over zo'n wandelingetje, waren we niet bepaald en, om herhaling te voorkomen, werd de ontsteking verzet. Füssen is min of meer een landelijk plaatsje. Dientengevolge hadden we 's avonds laat met de waard en verschil lende stamgasten urenlange gesprek ken over prijzen, politiek en boeren- problemen. Eén van de stamgasten was goed op Walcheren bekend, waar hij twee jaar was geweest. Wanneer men over die tijd sprak, kon men toch merken met Duitsers te spreken. Hitler was niet alleen de schuld van de oorlog. De behandeling der Joden keurde men wel niet goed, maar daarnaast somde men toch op, wat men zoal tegen dit volk had. De wandaden, in Nederland bedreven, wer den door hen ten dele verklaard onder 't motief, dat het nu eenmaal „Krieg" was De opmerking, dat de Nederlan ders, die met hen heulden, veel meer schade aan ons hebben toegebracht, dan zij, vond ik wel merkwaardig, hoewel zij, in haar algemeenheid, misschien wel juist is. Zo zijn we nogal een poosje bezig ge weest, waarbü de nodige pullen bier, met een gehalte van 12 en een in houd van 1 liter, niet ontbraken. Voor AFDELING ZUIDZANDE DER Z. 1'. M. EN L. J. G. Op 27 en 28 januari gaven de afde ling der Z. P. M. en L. J. G. hun jaar lijkse uitvoering in zaal „De Witte", beide keren voor een talrijk publiek. De tweede avond had de presidente der Z. P. M., mej. M. Sanders, de touw tjes in handen. Een goed gevariëerd programma werd vlot op de planken gebracht. De heer P. Risseeuw hield een interessante causerie over: „Onze houding in het verkeer." De muzikale omlijsting van de avond bestond uit een-, koortje, accordeon- en pianomuziek. Magda Provoost vertolkte heel goed: „De geslaagde bakvis" en P. Risseeuw vertelde dc historie van „de pastoor van zo'n liter bier betaalt men 80 ct; voor de brouwgerst werd bij hen 30 cent be taald. Wanneer men in Nederland de prijs beziet van de brouwgerst en van 't bier, dan zou men haast aannemen, dat de Duitse brouwerijen met verlies werken. De prijs van de brouwgerst schommelt in Nederland nog wel eens, maar die van t bier i9 de laatste jaren tamelijk vast. De prijs der aardappelen lag bij hen rond de 10 ct. Een poging om enige aardappels, die men haaide, te determi neren, mislukte. De namen, die zij er aan gaven, ben ik vergeten; ik had al genoeg moeite om 't voornaamste- van 't gesprokene in die ux-en te onthouden. De meeste stamgasten waren lid van de Beierse Boerenpartij en toen dit on derwerp ter sprake kwam, konden we weer vooruit. Twee zulke avonden en men spreekt vloeiend Duits en lust nooit meer bier. Wat we later nog hoorden, en reeds hadden gezien, was, dat de prijzen van radio's, fototoestellen, horloges enz. aanzienlijk lager waren dan bij ons. In 't algemeen genomen kan men zeggen en vooral in Beieren dat het de bevolking goed gaat. Vooral in de grote steden ziet men nog grote verwoestingen van de oor log en ziet men ook veel invaliden. De woningnood is er óók een probleem, maar dat vindt men óók in landen, waarvan men zegt, dat die de oorlog hebben gewonnen. De volgende morgen hebben we nog een bezoek gebracht aan 't koningsslot van Ludwig de Tweede. Dit ligt op een hoge rots, zodat we een paar uurtjes hebben geklommen en door de sneeuw geploeterd. Vooral de Mariënbrücke, 90 m boven een waterval, was interes sant. Toen bleek, dat we de sleutel van onze kamer nog in ons bezit hadden, zijn we die ook nog maar gaan terug brengen. We maken er wel geen aan spraak op tot een „Herrenvolk" te be horen, maar toch zo nu en dan wel eens tot een fatsoenlijk volk Dat dit werd gewaardeerd, bleek wel dra uit de grote pullen bier, waarmee men aan kwam dragen en de vele „Auf wiedersehens" bij het nu definitieve afscheid. We kregen nu de klim over de Fern- pas voor de boeg, met hellingen van 7 tot 10 Ondanks de sneeuw, die wel eens lastig kon zijn, was dit een prach tige rit. Deze pas-overgang tussen Bei eren en Tirol staat dan ook bekend als één der mooiste. De DuitsOostenrijkse douanepost leverde geen moeilijkheden op. B\j het dorpje Lermoos heeft men een fraai gezicht op de Zugspitze, die bijna 3000 m hoog is. Innsbrück, waar we overnachtten, is prachtig gelegen aan de voet van steile hoge bergen. Het telt pl.m. 100.000 inwoners en is de hoofdstad van het „Bundesland" Tirol. Jammer, dat het tijdens ons verblijf mistig en zeer koud was. De prijzen van verschillende artikelen zijn wel wat lager dan in Nederland. Goed fruit kostte echter toch rond 1,per kg. Dê brandweer zagen we ook nog met groot materiaal uitrukken. Remmen is er dan niet bij; men reed tenminste iemand bijna de veters uit z'n schoe nen; maar desondanks'hollen maar. (Wordt vervolgd.) Keutelaar". De declamatie werd ver zorgd door M. Sanders. De schets: „Als men meisjes fopt" was voor de jongge zellen jwcI tot lering als tot vermaak. Het hoogtepunt van de avond was ongetwijfeld het deteclivespel: „Een dode klaagt aan", dat o.l.v. regisseur Basting de aanwezigen tot het laatste ogenblik In spanning hield. Het spel peil was goed te noemen. Het telkens weer opklaterend applaus bewees, dat de boerenjeugd van Zuidzande er in was geslaagd, een ontspanningsavond van goed gehalte te organiseren. Tot deze conclusie kwam ook de afd. voorzitter P. de Smit, toen hij aan het eind van de avond alle medewerken den dankte voor hun prestaties. Z. P.M. AFDELING GROEDE. Deze afdeling hield 23 januari haar jaarvergadering. De presidente opende de vergadering met allen hartelijk wel kom te heten. Daarna zei ze, dat 1955 een goed verenigingsjaar was geweest, met vele hoogtepunten zoals o.a. de ontspanningsavond, excursie E 55, en een leuke St. Nieolaasavond waar Sint en Piet niet ontbraken. De Z. P. M. had daar toen de tafels versierd en voor hartige hapjes ge zorgd. De gezelligheid werd nog ver hoogd door de populaire versjes die de band ten beste gaf. Nadat de presidente dit alles dus nog eens had aangehaald, gaf ze het woord aan de secretaresse en de penning- meesteresse. Deze dames lieten haar jaarverslagen horen die met veel be langstelling werden gevolgd. Daarna kreeg iedereen een consumptie uit de kas. Nu, dat liet niemand zich voorbij gaan. En tot slot volgde de bestuursverkie zing. De presidente mej. J. Brakman is weer herkozen. Mej. C. Cijsouw, secretaresse: mej. R. Barendse, penningm.esse; mej. M. Dekker, vice-presidente; mej. Jo Ctf- souw, alg.-adj. Hierna vertelde de presidente nog, dat de pitrietcursus op woensdagavond zal zijn en sloot de vergadering. Z. P. M. AFDELING GOES. Op dinsdagmiddag 31 januari kwam deze afdeling in vergadering bijeen. Nu ja, vergadering kunnen we het niet noemen. Het was nl. de openbare en tevens slotles van de cursus „Spreken in het openbaar" gegeven door mevr. Huisman-Griep. De presidente opende deze les en heette mevr. Huisman-Griep en de an dere leden hartelijk welkom. Alle cursisten hielden daarna een korte toespraak over diverse onderwer pen zoals: de verzorging van kamer planten; volkshogescholen; sieraden; speelgoed voor kinderen, enz. Dit alles werd op een prettige en on derhoudende manier verteld, zodat het plezierig was om naar te luisteren. Hieruit bleek dat de cursus werkelijk een succes is geworden. Na de pauze hield mevr. Huisman- Griep op zeer boeiende wijze een boek bespreking over „Madame Curie". Tenslotte bedankte de presidente de spreekster voor de medewerking aan deze middag verleend en sloot de verga dering. ONTSPANNINGSAVOND KOUDEKERKE. De Afd. Koudekerke der L. J. G. geeft zaterdag 25 februari haar ontspannings avond in het Gemeentelijk Verenigings gebouw te Koudekerke. Opgevoerd wordt de klucht: „De klomp en de goudvis". Verder medewerking van het L. J. G.- orkest uit Hoek. Entree 1, INZENDING KOPY De leden worden er nogmaals op merkzaam op gemaakt dat artikelen en mededelingen uiterlijk dinsdagmor gen op het Landbouwhuis moeten zijn om nog dezelfde week opgenomen te kunnen worden. Alleen in gevallen van noodzaak kan van deze regel wor den afgeweken. RED. Het leek mij goed eens enkele regel» te wijden aan de stand van zaken in de L. J. G. op Schouwen en Duiveland. Te meer, omdat de laatste jaren hierover maar weinig in „De Boerenjeucd" te lezen valt. De L. J. G. werd een dezer dagen in een vergadering bijeen geroepen. Het zou een belangrijke vergadering wor den, want er stond een bestuursverkie zing op het programma. Liefst 3 van de 5 bestuursleden zouden om diverse re denen aftreden. Buiten heerste Koning Winter met een felle Noord-Oosten wind en een temperatuur van 10° on der nul. Was dit misschien reden voor de ove rige 24 leden om achterwege te blijven? Dat is wel jammer, want ze hadden die avond zeker bij moeten wonen. Er werd druk gediscussieerd, terwijl de voorzit ter nog ,,'n rondje" weg gaf, in ver band met z'n aanstaand huwelijk. Maar de 18 aanwezige leden waren kennelijk van binnen toch nog warm, zodat me nigeen van zijn hart geen smoorkuil maakte. Geschaard rond de zwarte warmte bron in de grote zaal van het „Huis van Oranje" werd de situatie van de L. J. G. op ons eiland wel op de proef gesteld, waarbij bleek, dat er nog veel open werkterrein ligt. Na de openingswoorden van voorzit ter Marco Romeijn en het lezen van de notulen door secretaris P. Hanse, kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Dit had tot gevolg, dat na enig gestom en wat aanmoedigende woorden, toch een drietal jonge krachten bereid werd ge vonden om zitting te nemen in het nu merendeels vernieuwde bestuur. Het zijn de heren C. Kuiper uit Ouwerkerk, Ad. Hanse uit Renesse en .J. van Ast uit Brouwershaven, waar van eerstgenoemde de voorzittershamer voortaan zal hanteren. Enkele oude be stuursleden zullen indien nodig als raadgevers de nieuwe bestuursleden nog wat inwerken. We hopen, dat het nieuwe bestuur zich zijn taak bewust is, en alles zal doen wat mogelijk is om de L. J. G. tot groter bloei te brengen. Dit mogen wij echter geenszins alleen van het bestuur verwachten. Gelukkig is er in het afgelopen jaar door het oude bestuur nog een ledenwerfaktie op touw gezet waardoor nog een 12-tal leden kon worden bijgeboekt. Dit heeft tot gevolg gehad, dat nu ook meer kleine boerenzoons in de L. J. G. zitten. Hierdoor is als het ware een andere sfeer ontstaan, wat zeer zeker van groot belang is. Want onze L. J. G. staat open voor iedere plattelands- jongere, met als doel de ontwikkeling van deze plattelandsjeugd. Om echter de L. J. G. tot groter bloei te brengen is zeker ook in de eerste plaats de medewerking van alle leden nodig, want zonder deze medewerking kan geen enkel bestuur een vereniging in stand houden. Dat er ook onder de leden nog wel iets leeft, bleek gelukkig toen op genoemde vergadering de volgende vra gen werden gesteldHeeft onze L. J. G. nog oen bestaansmogelijkheid op ons eiland? Zo neen, waarom niet? Zo ja, welke mogelijkheden ziet U dan om deze vereniging actiever en bloeiender te maken? Bij de discussie op deze vragen bleek toch wel duidelijk, dat er nog enthou siaste leden in de L. J. G. schuilen. Welnu, laten we dan niet langer dra len, maar allemaal doelbewust meewer ken. De daad bij het woord voegende, heb ben we ook een aantal vraagpunten over de mogelijkheid van een dit jaar te houden zaaiwedstrijd in behandeling genomen, welke, evenals de overige, door schrijver dezes waren opgesteld. Uit de opgave blijkt de animo voor zulk een wedstrijd. Van de 18 aanwezi gen gaven zich 13 personen Voor deel name op. Laten de thuisblijvers hun voorbeeld volgen, zodat we een flinke groep heb ben om eikaars krachten op dit gebied te meten. Zo mogelijk, als voorproef, op een ploegwed9trijd in de a.s. na zomer. Aan het einde der vergadering was het de heer Doeleman, dia de scheiden de bestuursleden dank bracht voor hun bewezen prestaties. Twee hunner had den reeds een 6-tal jaren zitting in het bestuur en hebben zich, met name vóór de ramp, als waardige bestuursleden van hun taak gekweten. K. P. te B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 9