ITALIË WIJ EN DE WERELD WAARIN WIJ LEVEN ORGAAN VAN DE LANDBOUW JQNGffiEN 100 „MET DE ANDER IN DE WERELD" ONZE STATUTEN OP DE WEEGBRUG iEEUWS LAN'DBOÜVVBL/D Wij hebben allen in het leven te maken met een aantal levenskringen, die ons leven in hoge mate bepalen en be ïnvloeden. Wanneer we de schooltijd achter de rug hebben, blijven nog over gezin, kerk en organisatie. Vragen we ons wel eens af wat deze kringen voor ons betekenen? En brengen we deze levenskringen wel eens met elkaar in verband om te zien wat ze met elkaar te maken hebben? We wachten Uw antwoord niet af, maar wijzen U op de STUDIEDAGEN die op 1, 2 en 3 maart in Vlissingen in de Jeugdherberg worden gehouden. Daar komen deze on derwerpen ter sprake in het volgende programma: Donderdag 1 maart: 's middags Lezing van Mejuffrouw M. Bos uit Schoondijke: Het gezinsleven op het platteland. 's avonds Schouwburgbezoek te Vlissingen. Opgevoerd wordt het stuk „Vals beschuldigd" door het gezelschap „De Nieuwe Comedia". Vrijdag 2 maart: 's morgens Lezing van Mr. C. Ph. Abbing uit Den Haag: Kerk en platteland. 's middags Vrij programma. 's avonds Lezing van Ir. M. A. Geuze uit Poortvliet: Organisatieleven op het platteland. Zaterdag 3 maart: 's morgens Samenvatting en nabespreking van de lezingen onder leiding van Ir. J. Bos. Lezing van de heer H. Stam, directeur van de Zeeuwse Muziekschool, over het luisteren naar muziek. Deze lezing wordt met gramofoonplaten toegelicht. De kosten van deze dagen zijn zo laag mogelijk gehouden en bedragen slechts 12,50, als men zich opgeeft vóór 21 februari. Na die datum wordt de prijs met 2,50 ver hoogd, terwijl er ook de kans bestaat dat het niet meer mogelijk is kaarten voor de toneeluitvoering te krijgen. Daarom is het gewenst direct een briefkaart te schrijven aan het Secretariaat van de L. J. G., bandbouw huis, Goes. Ban weet U zeker dat U alles mee kunt maken, terwijl wij weten waar we aan toe zijn. CURSUS VOOR MEISJES VAN ZEVENTIEN JAAR EN OUDER VAN MAANDAG 5 TOT EN MET VRIJDAG 9 MAART 1956. Naar aanleiding van het succes van het vorig jaar is er ook dit jaar weer een cursus voor meisjes en jonge vrouwen. MAAK DAT JIJ ER NU OOK BIJ BENT! Het Meisjesverbond C.J.V.F., de Zeeuwse Plattelandsmeisjes en het Vormingscentrum „Hedenesse" hebben samen deze cursus opgezet. Ieder meisje of jonge vrouw is hartelijk welkom, in het bij zonder zij, die thuis hun werk vinden. Het centrum beschikt over een grote recreatiezaal, een eet zaal, slaapzalen (dekens en vaste wastafels) en een beperkt aantal kleine kamertjes voor hen die dit graag wensen. Overal is goede verwarming. Voor de deelneemsters van het vorig jaar: het is mogelijk om Dinsdagmorgen te komen; voordien is een korte herhaling van de eerste cursus. Programma. Maandag 5 maart: Aankomst tussen 4 en 5 uur 's middags. Kennismaking en spel. 's Avonds: „Wij als man en vrouw". Dinsdag: „Hoe richten wij ons huis in". Causerie over het Vluchtelingenvraagstuk. „Make-up en lichaamshygiëne". Woensdag: Rytmische gymnastiek. „Hoe lees ik de krant". Culturele avond (we luisteren samen naar gedichten en muziek). Donderdag Handenarbeid en spel in het gezin. „Hoe worden de inkomsten in een gezin besteed." Forum. Bonte slotavond. Vrijdag: Nabespreking en wensen van de deelneemsters. Vrijdagmiddag sluiting, zodat allen nog met het avondeten thuis kunnen zijn. Naast de inleidingen en gezamenlijke besprekingen zal er ruimschoots gelegenheid zijn voor ontspanning en gezelligheid- De onkosten voor de gehele cursus bedragen 15,per persoon. Opgaven gaarne zo spoedig mogelijk en liefst vóór 27 februari bij: Mej. Wika M. A. DE VLIEGER, Westwal 19, Goes. Landbouwhuis, Grote Markt 28, Goes. Wika R. WASTERVAL, Noordwal 57, Oostburg. Gelieve bij de opgave de leeftijd te vermelden. Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lie Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. V EEN LAND KIJK Ai Door Tot nu toe hebben we bekeken wat de L. J. G. als vereniging is. Misschien zouden we ook kunnen zeggen: uit die artikelen kunnen de leden lezen, wat hun vereniging kan bieden. De artikelen 5 t/m 7 beschrijven de leden van de vereniging. Dus o.a. be palingen, die de bestuurders een richt lijn kunnen geven wie zij als L. J. G.'ers op mogen nemen. Art. 5. a. Geeft de leeftijdsbepaling aan, n.l. van 15 tot 30 jaar. In de praktijk levert deze bepaling in de L. J. G. geen moei lijkheden op. Meestal ziet men, dat de leden al vóór hun dertigste jaar naar de ouderen-organisatie overgegaan zijn. Vorige week is hierover al in „De Boerenjeugd" geschreven en zijn de na delen naar voren gebracht. Toch zie ik hiervoor geen andere op lossing en zullen we niet moeten pro beren de oudere leden met een zekere pressie in de L. J. G. te houden. Veeleer ligt er voor ons een taak jongere bestuurders te krijgen. Hier door kan men de te snelle wisseling van bestuursfuncties opvangen. Anders gaan we dezelfde weg op als verschil lende Bonden van Oud-leerlingen, die bij de P. J. G. N. zijn aangesloten, waar bij men zich toch wel eens afvraagt wie de jongeren daar bestuurt. De jonge ren zélf, of de ouderen? De minimum-leeftijdsgrens is ook al verschillende malen een punt van dis cussie geweest, waarop we hier niet verder zullen ingaan. b. Omschrijft tot welke richting de leden moeten behoren of welke levens uiting de leden moeten hebben. Dit is echter reeds voldoende in de vorige artikelen beschreven, zodat we dit gevoeglijk over kunnen slaan. Art. 6. Behandelt de mogelijkheid tot toetre ding van een vereniging in haar geheel. B.v.op een bepaald dorp is een ver eniging van plattelandsjongeren, die tot de conclusie komen, dat zij zich bij de L. J. G. willen aansluiten. Dit artikel opent hiervoor de mogelijkheid. Zij gaat dan (schriftelijk) een over eenkomst aan met een ter plaatse be staande afdeling van de L. J. G. of met het streekbestuur of de Provinciale Raad. Bij de eerste twee gevallen is echter ook de goedkeuring van de Pro vinciale Raad nodig. Na deze overeen komst is de aangesloten vereniging naar haar werkgebied vertegenwoor digd in de Prov. Raad, Streek- of Af delingsbestuur. „Naar haar werkgebied vertegenwoordigd," d.w.z. sluit ze zich aan bij een bestaande afdeling, dan gaat ze hiermee bestuursfuncties ver delen. Wordt ze een aparte afdeling, dan krijgt ze dezelfde afvaardiging naar streekbestuur en Provinciale Raad, zo als alle andere afdelingen. Art. 7. Gaat in op de beëindiging van het lidmaatschap. Het lid moet immers be paalde mogelijkheid hebben het lid maatschap op te zeggen. Ik schrijf be paalde mogelijkheid, aangezien hiermee steeds veel te weinig rekening wordt gehouden. Maar al te dikwijls moet de secretaris van de penningmeester te horen krijgen, dat hij lid A. maar moet schrappen, omdat hij geweigerd heeft zijn contributie te betalen. Zo is het voor een afdeling al heel moeilijk een juist overzicht te krijgen van het leden tal van haar vereniging. V. In de statuten staat: Het lidmaat schap eindigt door schriftelijke opzeg ging aan de desbetreffende afdeling van de L. J. G. Ik geloof toch niet, dat hiermee teveel is gevraagd; een brief kaart is voldoende Doch ook de vereniging heeft de mo gelijkheid om het lidmaatschap van een lid te beëindigen. Indien deze niet meer voldoet aan de gestelde eisen, genoemd in art. 5, dus b.v. indien het lid ouder is dan 30 jaar. Ook heeft de vereniging het recht iemand te royeren, doch hiervoor moet een stemming op de ledenvergadering plaats hebben, waarbij 2/3 van het aan tal leden, dus niet van het aantal uit gebrachte stemmen vóór het royement moet zijn. Daarom is er tevens nog bepaald, dat, wanneer er minder dan 3/4 der leden aanwezig is, er een volgende ver gadering uitgeschreven moet worden. Op deze tweede vergadering is, onge acht het aantal aanwezige leden, een meerderheid van 2/3 van het aantal uitgebrachte stemmen voldoende om een lid uit de vereniging te stoten. Een dergelijk royement kan alleen op voor stel van het bestuur plaatsvinden. Ook beëindigt het lidmaatschap bij opheffing van een afdeling. Wil men dus in een dergelijk geval toch lid blij ven, dan moet men zich bij een nabij bestaande afdeling aansluiten. Om een meer afgerond geheel te krij gen is het beter om een volgende keer op de indeling van de organisatie in te gaan. Ad. D. Enige honderden jongeren hebben de vorige Zaterdag de Algemene vergade ring van de P. J. G. N. meegemaakt. We waren één van de weinigen uit Zeeland. Overigens vroegen we ons af in hoe verre de vlag de lading dekte. Natuurlijk, op de morgen met een openingsrede van de voorzitter en een lezing, was niets aan te merken, al mist men dan ook het huishoudelijk gedeel te. De lezing had tot doel te wijzen op onze plicht tegenover de naaste in ver re landen die vergeet je wat gemak kelijker dan je buurman en was zeker de moeite waard. WEL AARDIG, MAAR TOCH Doch het middagprogramma met lied jeszanger, accordeonist en goochelaar waarom noemen ze die nu zo ge wichtig illusionist? viel, naar onze smaak, wat uit de toon. Niet, omdat het gebodene ook maar in enig opzicht beneden peil zou zijn, al moest ook hier amor haar werk doen en werden we aan Johny Jordaan herinnerd. Doch wèl, omdat naar onze smaak een dergelijk programma, dat ook vertoond kan worden voor school kinderen en ouden van dagen, te wei nig punten van overeenstemming heeft met de hooggestelde doeleinden van de P. J. G.N., die een specifieke' platte landsorganisatie wil zijn. De vrolijke karnavalsstoet, die we bij onze gang naar het station door het statige Utrecht tegenkwamen, had zo waar meer dan deze elementen. B. IV U 't zc langzamerhand traditie is ringen voor de lezers van dit bi; deze gewoonte voortzetten en wel m< naar en door Italië. Tevoren was er weer een drieman; verkregen. Dit was wederom een n zochten we Noord-Italië en waren zouden we dan maar eens door Duit Op een vroege Zaterdagrfl8f£en we ons voertuig de sporen gegdVen, zod we alras Zeeland verlieten lm terec. kwamen op de middeleeuwse (straat w< naar Bergen op Zoom. Op kan men zich tenminste niei te leven in de eeuw van de i gie Noord-Brabant en Linj den snel gepasseerd. Verg Zeeland waant men zich re buitenland, zo geheel ander; schap. Een stukje land me eiken-haag als ommanteling daar een slanke berk op de sen populieren ziet men de ken van de verspreide boerd zo nu en dan een of andere In Venlo gingen we vlot Nederlandse douane en zag eerste platte pet-heren. Laarzen en platte petten s( een eigenschap in dat land tl' formaliteiten verliepen echtijr zeer g< moedelijk. Ik heb dat in m'| leven w< eens anders meegemaakt, (L»£ar zeil de bekende snauwtoon uit dit tijd wa er niet bij. Daar we een flink voorraadje pre viand en olie voor de auto b® ons hac den, was er afgesproken, cjat we - wanneer we daar aan de Duitse gren moeilijkheden mee zouden k jjgen - rechtsomkeerd zouden maken en vi België en Frankrijk naar Italië zoude: gaan. Niets van dat alles' vfas nodig met een paar stempels en de b'ste wen sen voor een goede reis, konden w verder. Van verbazing reed ik prompt ver keerd en na veel geslinger door bin nenwegen belandden we in Keulen. Dit is de grootste stad aan de Rijr die in de oorlog echter voor een groo ujnen w< zijn. All een drul belang gen. Ooi kte Keu deel is verwoest. Het heeft scheepvaartverkeer en is ee rijk knooppunt van spoorwe de Dom uit de 13e eeuw mai len bekend. Nadat we dwars door de stald gereder waren en één van de bruaêV» die Rijn overspannen, nog passee men we dan eindelijk op een Dit zijn autosnelwegen, die z breed wit lint door het Duitse land schap slingeren. Deze kwamei tot stanc onder het Nazi-regime. Heli niet alleen tot heil van het factor verbindingslijnen voo; transport speelde de heren door 't hoofd. Onze route voerde door 't r looie bos achtige Westerwald en de Ta mus. In middels was het gaan regeren, maar desondanks hielden we een bihoorlijke snelheid aan, daar we de avond in Heidelberg wilden doorbreng ;n Door den, kwa autobahn h als eer i as echter volk. De oorlogs- tien reeds deze snelheid maakten we chter op een gegeven monrent een esc pade, die wel eens het einde had kunn n zijn en dan niet enkel van de reis Komende van een heuvel onderaan de heuvel een aanh. zich dwars achter een vrachtauto voort bewegen. Daar was het blijk* par glad. Ruimte om voorbij te rijden vj meer, terwijl alras bleek, da een zeer riskante bezigheid kunst en vliegwerk en een po waar niemand buiten kan, luk vlakbij tot stilstand te komei Een Volkswagen, die dat gelukte, zag ineens zijn be eindigd,. en, naar wat ik er zien, waren de twee inzittend beter aan toe. «gen we tngwagen as er niet remmen 'as. Met ie geluk, e het ons !et meer £an ge- van kon 1 er niet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 8