Tiiinbouwlantaam ONDERWU5 Welvaart en vleesverbruik Z A T K K o A G 18 FEBRUARI 19 5 6 9§ ONOER ZIEKTEBESTRIJDING BIJ PEREN In onze tuinbouwlantaarns van 21 septemiber en 24 december 1955 hebben wij Uw aandacht gevraagd voor het rapport van het Landbouw Economisch^ Instituut over de kostprijzen van appels en peren" in Zeeland. Eerst hebben we een algemene weergave van dit rapport gegeven, daarna gavert we een overzicht van de kosten van ziektebestrijding bij appels en wij meenden er goed aan te doen deze week nog een keer Uw aandacht te vragen voor dit belang rijke rapport en wel over de kosten van de ziekte bestrijding bij peren. Zoals wij reeds eerder hebben geschreven is het zeker de moeite waard dit schema eens te verge lijken met Uw schema van ziektebestrijding dat U toch zult hebben. Ook kunt U dan de kosten van Uw schema en van het schema van het L. E.I. eens naast elkaar zetten en misschien komt U dan wel tot belangrijke conclusies, waarmee voordeel te be halen valt. Dat is uiteindelijk het doel van deze lantaarn. Wellicht ten overvloede wijzen wij er nog op dat de cijfers van ons schema betrekking heb ben op goedgeleide bedrijven in onze provincie en dat de prijzen zijn gebaseerd op de kostprijs van het voorjaar 1955. Ons schema geeft een zo volledig mogelijk beeld van de ziektebestrijding met een nevelspuit, zoals deze onder gemiddelde omstandigheden verloopt. De keuze der middelen is niet in de eerste plaats gericht op het verkrijgen van een uit fruitteelt- kundig oogpunt bezien ideale combinatie, maar wel om aan de hand van de beschikbare gegevens de werkelijke kosten van de ziektebestrijding zo goecl mogelijk te benaderen. Uit de praktijk is gebleken dat niet alle in ons schema aangegeven bespuitingen zullen worden uitgevoerd. Daartegenover staat echter weer extra bespuiting in ernstige schurftjaren of iets anders. We moeten er ook nog op wijzen dat de tijdstippen als gevolg van weersomstandigheden in het bedrijf anders kunnen uitvallen dan in ons schema. Verder bepaalt evenals dat bij de ziektebestrij ding bij appels het geval is het niveau van de be drijfsvoering in welke mate er dure of minder dure bestrijdingsmiddelen worden aangewend. Ook kan de hoeveelheid vloeistoffen per ha verschillen. Vol gens de beschiklbare gegevens bedragen de kosten van de ziektebestrijding bij peren met de nevel spuit 90 van de volgens in het schema berekende kosten van 255,per ha. We komen dus voor de peren aan een bedrag van 230,per ha. De kosten van appels bedragen voor dit doel 283,per ha. We zien dus dat een perenaanplant wat de ziektebestrijding betreft goedkoper is dan een appelaanplant. De winterfoespuiting wordt op het merendeel der bedrijven slechts eenmaal per 2 of 3 jaar uitgevoerd. De insectenbestrijding geeft over het algemeen minder moeilijkheden dan bij appelen hetgeen ook duidelijk in de kosten van de insecticiden tot uiting komt. Wat de schurft- bestrijding betreft komen er bij peren zeer grote verschillen voor. Er zijn rassen die zeer vat baar voor schurft zijn en zowel voor als na de bloei alle aandacht vragen, terwijl andere na de bloei slechts geringe eisen aan deze bestrijding stellen. In de praktijk blijken de kosten per ha van de fungiciden zowel voor appelen als voor peren ge middeld ongeveer op hetzelfde niveau te liggen. Dit is verklaarbaar, daar In de goede appelpercelen hier en daar nog goedkope fungiciden worden ge bruikt, terwijl in de goede perepercelen zeer weinig zwavelhoudende middelen meer worden aangewend, behoudens op enkele rassen, waarop men bijzonder is gesteld op de bruine kleur van de vruchten, De geringere hoeveelheid bestrijdingsmiddelen als ge volg van een naar verhouding groter aantal min der sehurftgevoelige rassen bij de peren wordt hier gecompenseerd door duurdere middelen. We laten thans ons schema volgen en hopen dat U er waardevol vergelijkingsmateriaal in zult vinden. Overigens willen wij gaarne het gehele rapport in uw belangstelling aanbevelen. Het is onder No. 226 verkrijgbaar bij het Landbouw Economisch Instituut te Den Haag. Schema voor ziektebestrijding bij peren Te bestrijden Tijdstip zwammen Winterbespuiting Half maart Half april Kosten van de bestrijdingsmiddelen per ha. D. N. C.-emulsie 7 kg ti f 3,— 21,— Koperoxychloride 6,6 a 2,30 ID,18 Kwikpreparaat 5 6,50 32,50 Zincarbamaat 7,8 4,90 38,22 T. M.T. D. 8,2 a 5,25 43,05 Orthocide 3 a 9,50 28.50 Parathion 25 spuitp. 2,8 a 6,75 18,90 Chlorocide 2 h 13,50 27, - Malathion 5,7 5,25 29,93 Water 2 m 0,40 0,80 Totaal 255,08 Wij menen weinig te moeten toevoegen aan deze cijfers, welke een beeld geven van de kosten van de bestrijdingsmiddelen. We kunnen slechts hopen, dat U ze met Uw cij. fers zult vergelijken. We wnlen deze week tenslotte nog melding ma ken van een circulaire van nel FrouuKtschap voor Groenten en Fruit, welke wij ter inzage kregen en gericht was aan de fabrikanten. Deze tarier nandelde over de grondstoffenvoor- ziening ten behoeve van de girciente- en fruitverwer- kende industrie. Hierin werd medegedeeld, dat voor de groenten en fruitverwerkende industrie in 1956 de mogelijkheid zal bestaan om contracten af te sluiten voor de teelt van prodUKten (Duiten net «oor de blijvende tuinbouwteeltvergunning gedekte areaal. Voor 1956 geldt hiervoor de regeling dat een aangeslotene A, die in het bezit is van een blijvende tuinbouwteeltvergunaing punt 4, voor zover nouig voor de duur van het kalenderjaar 1956 een extra teeltrecht zal krijgen tot ten hoogste een oppervlaK- te geiijk aan die welke achter punt 4 van zijn blij vende teeltvergunning staat aangegeven, zulks met «en maximum van 2 ha. Deze regeling geldt uitsluitend voor onder de teeltregeling vallende warmoezerijgewassen, met uitzondering van witte kool en augurken. De fabrie ken zuilen volgens dit schrijven nog nader bericht krijgen welke hoeveelheden zij mogen contracteren. Het houcit dus in, dat er een uitbreiding kan komen van de oppervlakte tuinbouwgewassen, een mogelijkheid waartegen in tuinderskringen reeds eerder veel verzet is gerezen. Het vorig jaar kreeg de industrie teeltvergunning. Nu is een en ander in zoverre gewijzigd, dat de telers een extra teelt- recht kunnen krijgen voor een jaar, maar het houdt óók in de mógelijkheid van uitbreiding. Wij vermoe den dat over déze zaak het laatste woord nog niet gezegd zal zijn. CURSUS ZIEKTENBESTRIJDING Op woensdag 8 februari vond te Kraibbendijke dc eindies plaats van de cursus in ziektenbestrijding in de landbouw. Deze cursus was georganiseerd door <ie Werkgroep Bestrijdingsmiddelen van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting op Oost Zuid- Be vela nu. Nadat door de beide docenten, de heren Van Liere en Verhage, beiden van het Rijkslandbouw- consulentschap te Goes, de cursisten met een aan tal vragen die vlot beantwoord werden op hun kennis hadden getoetst, voerde de heer Ver- schuure van Riiland-Bath als voorzitter van de or ganiserende groep het woord. Kennis van zaken en begrip voor hetgeen men toepast en bestrijdt zijn op dit terrein onmisbaar, volgens spreker. Hierna sprak ook de voorzitter van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, de heer Van Gorsel van Riiland-Bath, zijn waardering uit voor het werk van de leerlingen, docenten en werkgroep. Na afloop van het meer officiële gedeelte werden enkele interessante films vertoond. No. 1. 2. 3. 4. insecten, spint enz. wintereieren enz. Eind april schurft schurft schurft 5. Bloei schurft 6. Half mei schurft 7. Eind mei schurft 8. Half juni schurft 9. juli schurft 10. augustus schurft 11. september schurft luis, spint, rupsen zaagwesp, spint fruitmotje, blad. roller, spint fruitmotje, blad roller, spint bladroller Bestrijdings Aantal middelen l./ha. D.N.C.-emulsie 2,8 250 Koperoxychloride 3,0 220 Kwikpreparaat 1,5 200 Kwikpreparaat 1,0 j 200 Parathion 0,4 Zink (ijzer-) Carbamaat 1,5 200 Zink (ijzer-) Carbamaat 1,2 t 200 Parathion 0,5 Chlorocide 1,0 Zinkoarbamaat 1.2 200 T.M.T.D. 1,5 j 200 Parathion 0,5 T.M.T.D. 1.5 j 200 Malathion 1.5 T.M.T.D. 1,2 180 Malathion 1,5 Orthocide 2,5 120 TUINBOUWMIDDAG DER Z.L.M. te houden op woensdag 29 februari a.s- ota 14 uur in het beursgebouw van Hotel „O* Korenbeurs" te Goes. Programma 14 uur. Opening door de Voorzitter van de TuinbouwCommissie der Z. L. M. 14.15 uur: Inleiding door Ir. W. van Soest, Rijk»- tuidöouwconsulent te Naaldwijk over» „INDRUKKEN VAN DE TUINBOUW IN ITALIë". Het is zeer zeker interessant van de heer Vat* Soest, de oud-Rijkslulnbouwconsulent van Zeeland, te vernemen hoe hij over de ontwikkeling van de tuinbouw en in het bijzonder van de fruitteelt ït* Italië denkt. De heer Van Soest maakte onlangs een studiereis naar Italië van welke reis tevens een aantal lan taarnplaatjes zullen worden geprojecteerd. Dit onderwerp is vooral ook van belang in ver band met de toenemende concurrentie van Italiaan se zijde op de exportmarkt. Na de inleiding van de heer Van Soest is er ge legenheid tot gedachtenwisseling over urgente tuinbouwvraastukken. In 1955 is het rundvleesverbruik met bijna 9 procent toegenomen Het nieuwe produktschap voor vee en vlees heeft voor de eerste maal vergaderd en in de eerste open bare vergadering zijn niet alleen interessante cij fers medegedeeld, doch ook beslissingen genomen over enkele vraagstukken. De voorzitter, Joh. de Veer, heeft hierbij de openbaarheid nog eens aangesneden en stelde hier. bij twee mogelijkheden naast elkaar. De eerste is dat het bestuur, fungerend 'als dage lijks bestuur in besloten vergadering de zaken be spreekt en voorbereid, om daarna als bestuur iti het openbaar tot beslissing over te gaan. De andere weg die bewandeld kan worden is die waarbij de voorzitter de zaken die hij voor open bare behandeling geschikt acht in openbare be stuursvergaderingen aan de orde stelt, waarbij de openbare behandeling fris en oprecht is en voldoet aan het oogmerk van de wetgever. In het eerste geval is de openbare behandeling aldus de heer De Veer te veel spel en te veel spreken voor de tribune, of wordt het een (besluit zonder discussie, omdat de bestuursleden er niet toe komen over een zaak die eigenlijk al beslist is, nogmaals te vergaderen alleen ter wille van de openbaarheid. De heer De Veer verkoos dan ook de tweede weg, die hij reeds dadelijk toepaste, als was hij er van overtuigd dat het bestuur op deze wijze geen gelegenheid meer heeft in een meer vertrouwelijke bespreking de zaak onderling te bezien. Daarom was hij er zich ook van bewust dat deze weg niet ten aanzien van alle zaken gevolgd kan worden. De praktijk zal leren hoe het [beginsel van de openhaarheid het beste kan worden toegepast. Om alle mogelijkheden zo zei de voorzitter te onderzoeken, te regelen en uit te voeren, is een krachtig en slagvaardig bestuursbeleid nodig. Vooral op het gebied van de export moeten uitwas sen naar boven en beneden worden voorkomen, om zowel de exportmogelijkheden te handhaven als'aan de toenemende binu^ilandse vraag te voldoen. Het afgelopen jaar hadden we een hoge ibaconproduktie van 560.000 ton met een exportoverschot van 140.000 ton, zodat bij een inkrimping van de pro- duktie met 25 al geen export meer mogelijk zou zijn. Ook voor de export van vleeswaren en vers vleest is een stabiele produktie van groot belang, omdat alleen zo een vast afzetgebied opgebouwd kan worden. Daarom kan het nodig zijn voor het behoud van een vaste markt een offer te brengen, evenals voor het op gang brengen van de export naar eeit nieuw land. Het vertoruik van rundvlees in het binnenland ia toegenomen van 160.500 ton In 1954 tot 174.300 ton in het jaar 1955, terwijl daarnaast het percentage van het rundvlees toenam tot 40,9 De prijzen van het rundvlees zijn wat aan de hoge kant gekomen, doordat enerzijds de consumptie is toegenomen, terwijl anderzijds de prijzen het vorig jaar te laag waren. Door het invoeren van 700 Deense koeien en het uitvoeren van 200 koeien naar Zwitserland is het beeld wat rustiger gewor-' den, waarmee één der doeleinden van het produkt. schap het scheppen van een stabiel prijspeil zo goed mogelijk benaderd wordt. Op het gebied van schapenvlees, speciaal voor ex port zijn nog vele mogelijkheden aanwezig, zodat uitbreiding van de schapenstapel verantwoord Is. Het produktschap voor vee en vlees heeft d» taak van het vroegere bedrijfsschap van dien naam overgenomen «n daarm«ie ook de goede naam van dit lichaam, dat niet alleen bekend stond als een instantie die via de z.g. kraancommissie snel em doelmatig kon ingrijpen bij moeilijkheden op hefc gebied van export en prijsregelingen, doch die ook bereid was de beslissingen tegenover de pers toe t* lichten en te verdedigen. Wanneer het produkt- schap deze goede tradities weet te handhaven Ikwa het gemeenschapjKdijk belang van de l>efri>kk«*i ondernemingen liet best worden Ix-hartigd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 7