Verdeeldheid in het Landbouwschap leidt tot besluiteloosheid UIT DE INHOUD KORT VERSLAG Uitwisseling met Groningen RATIONALISATIEKERNEN ZATERDAG 1» FEBRUARI 195 6 E deze week gehouden 13e openbare vergadering van het Landbouwschap heeft geen duidelijk standpunt over de praktische prijzenpolitiek voor melk, tarwe en suikerbieten gebracht. Zowel hij de behandeling van akkerbouw als de veehouderijzaken was de neiging aanwezi°r ëe prijzen meer aan te passen aan de regionale kostprijzen. We zijn drukte Ir Knottnerus zich waarschuwend uit bezig ons in te graven in een systeem waar we straks onder bedolven kunnen worden. Hij sprak dit naar aanleiding van de sulkerbietenprijs voor 1956, doch had het evengoed van toepassing kunnen verklaren op het melkprijsdetbet, waarin met garantieprijzen gegoocheld werd, zonder dat tot een standpunt ge komen kon worden. Ondanks het dringende verzoek van de voorzitter om een vrijblijvende en onverbindende uitspraak te doen, waarbij hij er op wees, dat het beleid door net bestuur gemaakt moet worden en niet door de hoofdafdeling veehouderij, kon de vergadering niet tot een richtlijn komen. De verantwoordelijkheid komt zo op een verkeerde plaats te liggen. Daar deze hoofdafdeling ook geen vast standpunt heeft, is het zeer de vraag of het overleg met Minister Mansholt, dat na het onbevredigende debat in de Tweede Kamer op gang gekomen is, nog wel enig resultaat op zal leveren. Minister omschreef z'n standpunt duidelijk. Het eerste overleg met de minister heeft er reeds toe geleid dat deze zijn standpunt duidelijk heeft •omschreven in de volgende punten: 1" De genomen beslissing over de melkprijsga rantie is juist en er zijn onvoldoende argumen ten voor een verdergaand prijsverschil. 2' Als het Landbouwschap verder wil gaan, wil de minister dit in overweging nemen op voor waarde dat toch wordt uitgegaan van de ge middelde landelijke kostprijs van 23.25 cent. Een hogere garantieprijs voor de zandgebieden brengt dus direct een lagere voor de weidege bieden met zich mee. Daarbij gaat de minister er van uit dat noch in de gestegen welvaart, noch in de onvolkomenheden in de kostprijs berekening motieven zijn te vinden om niet van. de landelijke kostprijs uit te gaan. Het Landbouwschap heeft zich nu woensdag he mden op verdere te nemen stappen, 'waarbij men tot de conclusie kwam dat er drie mogelijkheden zijn, te weten: 1° Berusten in de door de Regering genomen beslissing. ^2° De ter beschikking gestelde gelden op een an dere wijze verdelen. 3® Trachten meer geld beschikbaar te krijgen, waarmee dan in het algemeen de kleine bedrij ven geholpen zouden moeten worden. 1 Voorstanders van drie opvattingen. Voor alle opvattingen waren voorstanders te vin den. Degenen die de eerste mogelijkheid aanhingen, betoogden dat de uitspraak van mmister en rege ring duidelijk is en dat de volksvertegenwoodiging hier geen verandering in had kunnen brengen. Hun leek het beter zich nu reeds op het komende melkprijsjaar voor te bereiden. Degenen die de tweede mogelijkheid verkozen, kwamen o.a. met voorstellen van 22 en 24,5 ct, waardoor de verschillen niet zo groot zouden zijn als bij de geheel gescheiden kostprijzen van 21,6 en 24,9 ct. Tenslotte kwam de derde groep, mede door een voorstel van de voorzitter van de hoofdafdeling Veehouderij, met het plan over het geheel een halve cent meer te vragen, wat de gemiddelde landelijke garantieprijs op 23,75 ct zou torengen. Dit voorstel zo bleek wel uit de discussie was in hoofdzaak bedoeld om de rust in de (boeren, wereld te doen wederkeren. Korf Verslag Dagelijks Bestuur der Z. L. M. Rationalisatiekernen. Verdeeldheid in het Landbouwschap leidt tot besluiteloosheid. Een economisch verantwoord bedrijfsbeheer Samenwerking gewenst. Lonen en sociale voorzieningen. Klimaatverschillen tussen Zeeland, de N.O.P. en het N.O. Kleigebied. C.A.O. Tuinbouw goedgekeurd Be invloed van de maan op het weer Zitdagen - Radio - Agenda vergaderingen Korte Wenken Onder de Tuinbouwlantaarn. Welvaart en vleesverbruik De Boerenjeugd. (Editie Zeeland.) Noord-Brabantse Mij van Landbouw. (Editie Noord-Brabant.) Areaafheffing aardappelen Enkele nieuwe K. I.-stieren in Zeeland. C'entr. Hengstenkenring Hengsten 's Bosch Marktberichten. Bram uit de Slikhoek. o Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Over name van artikelen Is slechts geoorloofd met duidelijke bronvermeluing. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ontvan gen het blad gratis. ABONNEMENTSPRIJS voor niet-leden, niqt- grondgeoruikers, bedraagt 10,per jaar bij vooruitbetaling. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 18 cent; minimum per advertentie 2,VU. Incasso kosten C,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief, xnzending van advertentiën uiterlijk Dinsdag avond aan de Uitgeefster N.V. h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis Goes Tel. K. 11002345 Men zou dan, afgezien van de overgartgsrêgeling, kunnen komen tot tenminste 4 garantieprijzen voor grote weidebedrijven, kleine weidebedrijven, grote zandbedrijven en kleine zandbedrijven van resp. 22,4, 23,2, 24,1 en 24,9 ct. Daardoor zou dus zowel met de bodemvruchtbaarheid, als met de bedrijl's- grootte rekening worden gehouden. Het heeft geen zin hier nog meerdere voorstellen over beviezen van toeslagen e.d. te noemen, daar deze reeds door de Minister zijn afgewezen. De voorzitter waarschuwde duidelijk tegen de verdeling van het beschikbare geld door het Land bouwschap, waarbij hij er op wees dat we op deze manier op de duur tot een boerenbezoldigingsbe- sluit komen, door overal rekening mee te willen houden. Gelukkig was er ook nog een aantal leden dat zich niet door het cijfer-gegoochel, dat de onrust (Vervolg van vorige pagina.) Pachtkamer. Besloten wordt de heer A. de Buck te Oostkapelle opnieuw voor te dragen als plv. van het 2e lid van (ie Pachtkamer van het Kantongerecht te Middel burg. Bouwbureau voor de Landbouw. Volgens de nieuwe statuten van de Coöperatieve Vereniging Bouwbureau van de Landbouw in Zee land'' U.A. kan de Z. L. M. vier bestuursleden aan wijzen. De vergadering besluit de heren K. A. van Lan- geraad te Kerkwerve, G. D. Kloet te St. Maartens dijk. J. de Regt—Dekker te Zaamslag en Mr. J. F. G. Schlingemann als zodanig aan te wijzen. Veehouderijbela nge n. Teneinde de veehouderij- en zuivelbelangen van de leden der Z. L. M. in de toekomst beter te kun nen behartigen, besluit het bestuur een veehouderij- commissie in te stellen. Eij het aanwijzen van de leden dezer commissie zal worden rekening ge houden met de verschillende richtingen, die er in de veehouderij te vinden zijn. G i psve r strekking. De vergadering besluit om nogmaals bij Land- bouwherstel aan te dringen op een extra gipsver- strekking, vooral voor de zwaardere gronden. Het is uit een enquête gebleken, dat er nog heel wat gips boven <ie verstrekkingen van Land bouw lier- stel door de boeren is en wordt bijgekocht. Afscheid Ir. Post. De Voorzitter richt aan het einde van de verga dering hartelijke woorden van afscheid tot Ir. J. Post, die Zeeland gaat verlaten. De heer Post heeft zijn werkzaamheden in onze provincie als cultuur consulent onder zeer moeilijke omstandigheden moeten verrichten. De wijze waarop hij dit gedaan heeft verdient de dank van alle belanghebbende boeren en van het georganiseerde bedrijfsleven. De Voorzitter wenste de heer Post een goede toekomst en verzekert hem dat hij in Zeeland steeds een graag geziene gast zal zijn. De heer Post dankt met enkele woorden de Voorzitter voor het gesprokene. Hij heeft in Zee land met zeer veel voldoening zijn taak verricht. Hij wijst tenslotte op het feit, dat er ook na de grote herverkaveiingswerken nog heel wat culuur- technische arbeid in Zeeland noodzakelijk zal zijn. Hij hoopt, dat men op dit gebied dan ook niet zal verslappen. onder de boeren alleen maar verplaatst, liet mis leiden en zich niet bij de beslissing wenste neer te leggen. Zij vroegen het eertijds ingenomen stand punt te handhaven. Helaas was deze groep, die de realiteit van de situatie op de voorgrond stelde, niet bij machte de andere leden te overtuigen, waardoor de indruk werd gevestigd dat het bestuur als geheel wegliep voor de verantwoordelijkheid. Standi Hint t.a.v. akkerbouwprijzen. Wat de prijs van de tarwe en de suikerbieten betreft, werd het standpunt van de hoofdafdeling akkerbouw overgenomen. DU houdt het volgenae in: 1° Zich te baseren op de gegevens die gebruikt zijn voor de vaststelling van de prijs voor 1955, waarbij de invloed van de loonsverhogingen doorberekend moet worden. Op deze wijze kan iedere teler er op rekenen dat hij in geen geval een lagere prijs dan in 1955 zal ontvangen. 2° Over het eventueel instellen van uiteenlopende prijzen i.v.rn. de kostprrjsverschillen, legde de voorzitter van de hoofdafdeling akkerbouw waarin deze zaak uitvoerig aan de oxde ge. weest is een verklaring af waarin gezegd wordt dat het-grote verschil in kostprijzen „het wellicht mogelijk zal maken te overwegen in hoeverre aan de duurder producerende gebieden tegemoet gekomen kan worden." Hoewel er verschillende waarschuwende stem men bij de bespreking van deze eventuele splitsing opklonken, dient men er toeh wel op te rekenen dat dit moeilijkste vraagstuk dat op de agrarische tafel ligt weliswaar dit jaar nog niet van invloed zal zijn op de prijs, doch dat de eenmaal begonnen discussie zeker nog niet afgelopen is. Wanneer daarbij het bestuur vin het Landbouw schap, op grond van de onderlinge verdeeldheid, dezelfde besluiteloze houding aanneemt als bij de melkprijs, ligt de eindeloze weg naar een verbrok kelend prijsbeleid verlokkend en gevaarlijk open. I-uit de boerenstand de consequenties van de keuze goed beseffen voordat de eerste stappen hier op gedaan worden. B. Contact met de Groninger Maatschappij van Landbouw heeft er toe geleid, dat tussen deze Maatschappij en de Z. L. M. een afspraak gemaakt is over de uitwisseling van jonge boeren. Hiermee hopen we te voldoen aan de bij velen bestaande wens om met de provincie Groningen en de Groninger boeren kennis te kunnen maken. In deze behoefte kon tot nu toe niet, of slechts gebrek kig, worden voorzien. Uiteraard hopen we dat niet alleen veel bedrijven genegen zullen zijn een jonge Groninger te ont vangen, doch dat ook vele jonge Zeeuwen van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Het mooiste ,s vanzelfsprekend als de een in de plaats van de ander komt. Dit zal echter niet in alle gevallen mogelijk zijn, doch behoeft ook weer geen bezwaar te zijn. De bedoeling is, dat de boerenzoons in het be drijf meewerken, in het gezin worden opgenomen en ook een nader vast te stellen zakgeld ontvangen. Daarnaast zullen ze bij voorkeur wat van de provincie moeten kunnen zien, om zich ook een algemeen beeld te vormen. Opgaven kunnen worden gericht aan het Secre tariaat van de Z L. M., Landbouwhuis, Goes, met opgave van de volgende gegevens: Voor bedrijven, die iemand willen ontvangen: 1. Bedrijfsgrootte. 2. Akkerbouw-, gemengd- of weidebedrijf. 3. Gemotoriseerd, of paardenbedrijf. 4. Godsdienst. 5. Aantal maanden, of, indien dit noodzakelijk is, bepaalde maanden. Voor jonge boerer die naar Groningen willen: 1. Akkerbouw-, gemengd- of weidebedrijf. 2. Gemotoriseerd- of paardenbedrijf. 3. Godsdienst. 4. Leeftijd. 5. Aantal maanden, met voorkeur voor bepaalde maanden. (Vervolg van vorige pagina. Op alle bedrijven werd overgegaan op het om- weidingssysteem; 1 veehouder paste zelfs met goed resultaat rantsoenbeweiding toe. Er werd door 7 deelnemers een elektrisch weideafrasteringsappa- raat aangeschaft, hetgeen bij allen tot grote vol doening heeft gewerkt. Op de overige bedrijven werden de percelen wei land omheind door puntdraad. Er werd een be hoorlijk kwantum klaverruiters aangekocht, waar door vrijwel de gehele hooioogst dit jaar werd ge- ruiterd. Op 3 bedrijven werd een groenvoedersilo aange kocht. Van 32 percelen werd een grondmonster ge nomen en het bemestingsadvies met de deelnemers besproken. Kalkmeststoffen werden in ruime mate aangewend. Voor de intensievere beweiding werd meer kalkammonsalpeter en kalksalpeter gebruikt. Op één bedrijf werd een kettingegge en op een ander een weidesleep aangekocht. Verder werden 2 stallen voorzien van hangkeifiiigen, terwijl ook nog wat klein gereedschap, zoals o.a. een vernevel- spuit, bascules en kruiwagens werden aangekocht. Slotbeschouwing. Hetgeen hieromtrent de „rationalisatiekernen" in het algemeen en de kern te 's-Heer Abtskerke in het bijzonder is medegedeeld, mag de indruk achterlaten dat met deze wijze van, wij zouden het kunnen noemen, geconcentreerde voorlichting aan groepen van bed rijven onder eigen verantwoorde lijkheid op korte termjjn resultaten mogelijk zijn, die langs de gebruikelijke methoden niet of slechts moeizaam bereikt zouden worden. Daarom verdienen de „rationalisatiekernen" ook voor de herverkavelingsgebieden, waarbij het er om gaat, dat de landbouwtechnische hervormingen niet op de cultuurtechnische achterblijven, alle aan dacht. De „rationalisatiekern" te Scherpenisse is inmiddels gestart, terwijl wij hopen bij voldoende belangstelling ook in de Vierbannen van Duive- land spoedig dit werk te kunnen beginnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 2