blïlïlf twCaq RATIONALISATIEKERNEN Door Dr. Ir. C. W. C. VAN BEEKOM No. 2314. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956. 44e Jaargang; ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen HET NOORD-BRABANTS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de Noord-Brabantse Mij van Landbouw en andere Verenigingen van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M.9 gehouden op maandag 13 februari 1956 De Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, heet de aanwezigen van harte welkom en opent de vergadering. Mededelingen. Het L. E. I. is nog steeds niet klaar met de kostprijsberekening voor de tarwe en voor de suikerbieten. Dit is het gevolg van de nieuwe bereke ningsmethode die is toegepast. Wan neer dit instituut de bedoelde bereke ningen gereed heeft, moeten deze nog getoetst worden door de Toetsings commissie. Als het vaststellen van de prijzen voor de _tarwe en de suiker van de oogst 1956 moet wachten op dit ge hele proces, zou het veel te laat wor den, daar dan de zaaitijd reeds achter de rug :.ou zijn. Vandaar dat door de georganiseerde landbouw bij de Mi nister van Landbouw ten sterkste is aangedrongen op een spoedige vast stelling van de prijzen voor genoem de producten, waarbij dan als basis genomen zal dienen te worden de kostprijsberekening van verleden jaar met een correctie ten opzichte van de hogere kosten, zoals de loonsverho gingen. Er bestaat een gerede kans dat aan deze wens zal worden tege moet gekomen. KostprijsversehÜlen. Het vraagstuk van de vrij grote kostorijsverschillen die er voor vele landoouwprodukten in verschillende streken van ons land bestaan, wordt wordt steeds dringender. Dit pro bleem heeft zich vooral toegespitst bij het vaststellen van de melkprijs door de Regering. Het speelt echter ook bij proaukten als suikerbieten een rol. Aangezien dit vraagstuk de mogelijk heid inhoudt van onderlinge verdeeld heid in de boerenstand, acht de ver gadering het ten zeerste gewenst, dat in het komende jaar hiervan een diep gaande studie wordt gemaakt, ten einde de moeilijkheden die er uit voortvloeien zo bevredigend mogelijk op te lossen in de toekomst. In ieder geval zal gezocht dienen te worden naar een gemeenschappelijk standpunt dat door de gehele boeren stand gedeeld kan worden. Consumptie-aardappelen. Zoals wel reeds bekend zal zijn wordt er gezocht naar een regeling dié beoogt het prijspeil van de con sumptieaardappelen op een redelijke hoogte te houden en die meer bevre diging zal dienen te schenken dan de regeling die tot nu toe gegolden heeft en die gebaseerd was op het ingrij pen van het consumptie-egalisatie- fonds bij een overschot. Er is een plan ontwikkeld waarbij de Overheid de consumptie-aardappelen zou erken nen als basisprodukt en hiervoor een prijs zou garanderen van 75 van de kale kostprijs. Besprekingen over dit voorstel zijn nog gaande, waarbij tevens aan de orde wordt gesteld of het consumptie-egalisatiefonds zou dienen te blijven bestaan, indien ge noemd plan door de Overheid zou wor den aanvaard. Of één en ander kans van slagen heeft, valt nog niet te bezien. Vlas. Er worden door de georganiseerde landbouw nog pogingen aangewend om de maatregelen van de Minister, volgens welke al het ongekeurde vlas ongerepeld naar België mag worden uitgevoerd, veranderd te krijgen. Men acht het n.l. billijk, dat ook het ge keurde vlas ongerepeld zou mogen worden uitgevoerd, echter dan als on gekeurd. Medegedeeld wordt, dat de Nevlex een regeling heeft getroffen voor de betaling, hetgeen de vergadering van groot belang acht. De lijst van ex porteurs, die aan deze betalingsrege ling meewerken, zal in dit blad wor den gepubliceerd. Provinciaal Landbouwschap. In de vergadering van de bestuurs commissie van het Landbouwschap in Zeéland werd besloten een nader on derzoek in te stellen naar de moge lijkheid van coördinatie van het werk van de Commissie Waterbeheersing en Ontzilting, Gewestelijke Raad voor de Landbouwvoorlichting en de Com missie Grondgebruik van de Gewes telijke Raad van het Landbouwschap. Aan de Gewestelijke Raad zal tevens worden voorgesteld in de loop van dit jaar een secretaris te benoemen. Er zullen besprekingen plaatsvinden tus sen de organisaties om te komen tot een verdeling van de zetels in de in te stellen plaatselijke Commissies van het Landbouwschap. Tuinbouw. De vergadering besprak de situatie, die ontstaan is door de beslissing van het bestuur van het Landbouwschap om de leden van de Z. L. M. en van de N. F. O. een aftrek te geven op de heffingen van het Landbouwschap. De vergadering bleef bij haar mening, dat een zo nauw mogelijke samenwerking tussen beide organisa ties in de toekomst noodzakelijk blijft, waarbij de belangen van de Zeeuwse fruitteler steeds voorop dienen te staan. De Algemeen Voorzitter der Z. L. M. zal in deze geest verdere be sprekingen met het bestuur van de N. F. O. blijven voeren. Medegedeeld wordt nog, dat de Tuin- bouwmiddag van de Z. L. M. thans zal worden gehouden op woensdag 29 februari a.s. Werkgeversaangelegenheden. De heer W. Koster brengt verslag uit van de vergadering van de afde ling werkgevers van hot K. N. L. C., waarin uitvoerig de verschillende as pecten van het loonvraagstuk, zoals dat op het ogenblik in Nederland ligt, aan de orde kwamen. De vergadering heeft sterk de in druk, dat bij het conflict, dat is ont staan in de Stichting van de Arbeid tussen de werkgevers- en de werkne mersvertegenwoordigers inzake uit keringen ineens, verhoogde vakantie toeslag en het toepassen van een zeke re differentiatie in de lonen, van werkgeverszijde geen gebrek aan so ciale bereidheid valt op te merken. Veeleer heeft de economische nood zaak, waarbij vooral de wens van de regering om prijsverhogingen te voor komen, een belangrijke rol gespeeld en de werkgévers in de Stichting van de Arbeid gedwongen hun standpunt te bepalen. De lonen in de landbouw zij.n thans met 5 cent voor de vaste en 3Y2 cent voor de losse arbeiders per uur ver hoogd. Hierbij is bepaald, dat de lonen voor het nieuwe contract jaar, dat zal lopen van 1 mei 19561 mei 1957, niet opnieuw verhoogd zullen worden. Over de tarieven in onze pro vincie is nog geen accoord bereikt tussen werkgevers- en werknemers vertegenwoordigers. De vergadering is algemeen van mening, dat deze tarieven reeds aan de hoge kant liggen, zodat met even tuele verhogingen de uiterste voor zichtigheid betracht zal dienen te wor den. (Zie verder volgende pagina.) Rijkslandbouwconsulent te Goes /Geïnspireerd door de successen van de voorbeelddorpen, heeft zich b;j de landbouwvoorlichting een methodiek ontwikkeld, waarbij de aandacht wordt geconcentreerd on groepen van bedrijven. Door een intensieve voor lichting gecombineerd met een premieverlening voor verbeteringen wordt verwacht dat dergelijke groepen of kernen van bedrijven een st.mulans zullen vermen om de bedrijfsvoering in een geheel gebied op hoger plan te brengen. In het spraakgebruik van de landbouwvoorlichting worden dergelijke kernen van een aantal bedrijven, die gemeenschappelijk streven naar een doelmatiger of rationeler bedrijfsvoering kortweg „rationalisatiekernen" genoemd. Van voorbeeldbedrijf tot rationalisatiekern. Er is bij de landbouwvoorlichting een duidelijke ontwikkeling waar ie nemen, waarbij eensdeels de voorlich ting op onderdelen heeft plaats ge maakt voor een voorlichting, waarbij het hele bedrijf betrokken is en an derdeels ijverig is gezocht om de be tekenis van deze bedrijfsvoorlichting aan de hand van praktijkvoorbeelden te tonen en over te dragen. Er kwa men voorbeeldbedrijven, waarvan hoe nuttig zij ook zijn, toch maar een be perkte invloed op de omgeving bleek uit te gaan. De voorbee'tddorpen, die op zekere hoogte gezien kunnen wor den als een aantal in elkanders on middellijke omgeving gelegen voor beeldbedrijven leerden evenwel, dat werken in groepsverband opvallende voordelen bood. Vooral bestonden de voordelen hierin, dat bij een groep be drijven er de mogelijkheid is tot het gesprek tussen de deelnemers onder ling, waardoor het inzicht wordt ver diept en de stimulans verkregen om metterdaad verbeteringen in de be drijfsvoering aan te brengen. Boven dien is gebleken, dat de invloed op de omgeving van een groep van 10 of meer bedrijven, die gemeenschap pelijk verbetering van de bedrijfsvoe ring beogen, die van een enkel be drijf, dat de praktijk al gauw geneigd is te zien als een uitzonderingsgeval, vele malen overtreft. Wat er in Zeeland gebeurt. Ook in onze provincie bevinden zich thans een aantal rationalisatiebedrij- ven, deels verenigd in kernen. Voor zoveel de eilanden betreft zijn er ker nen te 's-Heer Abtskerke (13 bedrij ven), Koudekerke (10 bedrijven) en de onlangs tot stand gekomen kern van 12 bedrijven te Scherpenisse. Wil zo'n rationalisatiekern tot leven komen, dan dient zij ook geleid te worden. De ervaring heeft geleerd, dat de leiding het best uit kan gaan van de deelnemers zelf, die daartoe een kleine bestuurscommissie uit hun midden aanwijzen. Ontbreekt een der gelijke commissie, dan blijft de kern inactief, hoeveel moeite zich de land bouwvoorlichting ook geeft. Belang rijk is, dat de kern vooral in de moei lijke beginperiode regelmatig verga dert, uiteraard onder leiding van de bestuurscommissie. Daarbij kunnen dan naast wat wij zouden kunnen noemen nuishoudelijke zaken, land- bouwtechnische onderwerpen na een korte inleiding door een deskundige, in bespreking komen. Het beste laat zich de gang van zaken ook hier illu streren aan een praktijkvoorbeeld, waarvoor wij gaarne zouden kiezen. de „rationalisatiekern" te 's-Heer Abtskerke. Deze kern omvat 13 bedrijven. Er is een bestuurscommissie, waarvan de heer P. Minnaard, Sinoutskerke 2 ('s-Heer Abtskerke) voorzitter is. De rayonassistent in het gebied waar van sprake, is secretaris van de com missie. Hij richt zich voor alle zaken, de kern betreffende tot de commis sie. De commissie beslist na overleg met de overige deelnemers omtrent de te volgen gedragslijn. Welbewust is een grote verantwoordelijkheid ge legd bij de deelnemers zelf om hun zelfwerkzaamheid te stimuleren en vooral niet de indruk te geven iets1 op te dringen. De kern vergadert op onregelmatige tijden, 's winters vrij vaak, in de zomer uiteraard minder. Iedere deelnemer is uiteraard vrij, die bedrijfsverbeteringen aan te brengen, die hij nuttig en nodig acht. Niet temin, waar mogelijk en wenselijk sluit dit gemeenschappelijke activi teiten niet uit, zoals de aankoop van palen en draad voor weideafrastering, waarbij gezien het kwantum nog een aantrekkelijke korting bedongen werd. Bezien wij nu de prestaties van de kern, dan mogen deze toch wel aanleiding tot voldoening schenken. Vooral wanneer wij bedenken, dat nog maar 1 jaar is gewerkt. Het totaal geïnvesteerde bedrag in 1955 op de 13 bedrijven van de „ra tionalisatiekern" te 's-Heer Abtskerke bedroeg rond 19.000,Hierop werd 30 in de vorm van premie ver strekt. Op 1 bedrijf werd de stal- ruimte, op een ander de ruimte voor bewaring van landbouwprodukten verbeterd. Vijf bedrijven werden voorzien van automatische drink- waterbakjes voor het vee. Voor 3 kalf vaarzen kon bij de aan koop een premie worden toegezegd. (Zie verder volgende pagina.).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1