Van Boerderij en Organisatie PROVINCIALE NUMMERBEWIJZEN VERVALLEN IN 1956 BEZOEK VAN MINISTER MANSHOLT AAN INDIA EN PAKISTAN LANDBOUWPRIJSINDEXCIJFERS, DECEMBER 1955 80 ZEEUWS LANDBOUWBL/D SCHOUWEN—DUIVELAND. 3 februari. Dat het klimaat in ons land een sterk wisselend karakter draagt, is ons de laatste week gebleken. Onverwachts zaten we in een soort Siberische koude. Vooral de strenge, tijdelijk stormach tige, wind was er oorzaak van dat de vorst snel doordrong in schuren en woningen. Dit had tot gevolg, dat tal van waterleidingen bevroren, zodat het vee vaak op ^en andere manier ge drenkt moest worden en we zodoende weer eens merkten hoe onmisbaar de waterleiding is. Onwillekeurig dachten we toen aan vele collega's die hier nog helemaal van verstoken zijn. Ook de voederbieten e. aardappels moesten vaak snel nog op de een of andere manier wat beter verzekerd worden. Zo hier en daar is er echter toch nogal eens een bietje bevroren. Van de aardappelen, die nog onder het gronddek zitten, moeten we het nog even afwachten. Bij een vluchtige in formatie bjj enkele bewaarplaatsen, bleek dat deze zich goed hebben ge houden. Ook met de gepoederde aard appelen, in niet-luchtgekoelde bewaar plaatsen, waar in de ergste dagen wat bijgestookt werd, schijnt het resultaat gunstig te zijn. Overigens werden deze nu wel op de proef gesteld. Mocht dit werkelijk goed gaan, dan ligt hier ook een mogelijkheid voor de afgelegen be drijven waar de electriciteit nog op zich laat wachten. Een andere vraag, die zeer zeker ook vele gemoederen bezighoudt, is, hoe zal de wintertarwe deze winter doorkomen? Hier valt nog weinig positiefs over te zeggen. Op de goed-ontwaterde percelen, met een goed gezond, vrij goed wintervast ras, zal het hopelijk nog wel meevallen. Voor de minder goed wintervaste ras sen, alsmede die percelen, welke veel wateroverlast hebben, zien we het maar donker in. We zijn inmiddels 1 februari weer gepasseerd. Velen zullen daarbij terug gedacht hebben aan die rampzalige nacht van 3 jaar ge'eden, toen zij van huis en hof verdreven werden, en wat nog erger was, vaak familieleden of kennissen hebben verloren. Eveneens zullen velen, die nog steeds in een nood woning vertoeven, soms een heel eind van hun boerderij, met schrik hebben moeten constateren, dat zij nu al 3 jaar van huis waren. Laten we hopen, dat ook zij dit jaar naar hun nieuwe boerderij kunnen terugkeren. WEST ZEEUWS-VLAANDLREN. 4 februari. De snel en hevig ingetreden vorst zal voor menigeen minder aangename gevolgen hebben. Vooral aan de poot- en consumptieaardappelen en de wa terrijke voedergewassen zal deze tijd niet ongemerkt voorbij gaan. Ook voor de wintertarwe is de over gang van het zachte regenachtige weer naar deze strenge vorst niet gunstig. Het zal voor de nieuwe weinig winter vaste rassen een zwaar examen zijn. De gevolgen zullen we moeten afwachten. Juist nu alle buitenwerk stil ligt, is het van belang een goed afgesloten ruimte voor de machines te hebben, of in elk geval een goede werkplaats, waar, met behulp van een verplaats bare oliekachel, ook nu aan de machi nes gewerkt kan worden. Op vele bedrijven is aan de inrichting van de werkplaats nog veel te verbete ren. Het hoeft niet altijd gepaard te gaan met hoge kosten om het aan wezige gereedschap, eventueel met kleine aanvullingen, overzichtelijk te rangschikken. Reparaties zullen vlug ger gedaan kunnen worden, terwijl ook de mogelijkheid om zelf reparaties uit te voeren groter wordt. Ook wan neer een vakman een reparatie op het bedrijf zelf komt uitvoeren, zal dit bij aanwezigheid van b.v. een werkbankje met bankschroef, vlugger en dus goed koper uitgevoerd kunnen worden. Waar vroeger op vele bedrijven een hoefstal voorkwam, zal nu een goede werkplaats ingericht moeten worden. Voor de opslag van oliën en vetten geldt precies hetzelfde. Verwisseling of verwarring van olie kan fatale gevol gen voor de motor hebben. Een afgesloten ruimte voor de be strijdingsmiddelen wordt veelvuldig aanbevolen, maar nog weinig toege past. Wellicht wordt dit laatste binnen afzienbare tijd wettelijk verplicht, maar kunnen we dit niet beter vrijwillig aanpakken, om zodoende de verplich ting tegemoet te komen? Op vele bedrijven is een vaste kern aanwezig. We kunnen deze mensen een poos naar huis sturen met doorbe taling van loon, maar we kunnen, waar dit nog niet gebeurd is, ook zor gen, dat naast ons bouw- en, bemes tingsplan, ons verzorgingsplan in orde is. Als de dooi invalt zullen de wegen afgesloten worden voor het zware ver voer. Denkt U eraan om de eerst- nodige kunstmest en andere voorjaars benodigdheden zoveel mogelijk naar het bedrijf te halen. Dit voorkomt stremming bij het werk en topdrukte in de pakhuizen. voor mens en dier weinig aangenaam. Vooral in de oudere schuren, met veel kieren en plankenbeschotten, is het moeilijk om de temperatuur in de hand te houden. In de nieuwe stallen, met spouwmuren en regelbare luchtaanvoer en -afvoer, gaat dit veel beter. De vorst heeft het belangrijke voor deel, dat de structuur van onze grond hierdoor aanzienlijk verbetert. Door de uitzetting van water bij bevriezing vriest de grond goed los. Dit is van groot belang voor de voorjaarsbewer king en de groei van het nieuwe gewas. Hoe groot het nadeel van deze felle vorst zal zijn, zuilen we nog even moe ten afwachten. Het feit, dat de grond erg nat was toen de vorst inviel, doet vrezen voor de wintertarwe. Binnen enkele weken zal het blijken of we misschien toch nog te vroeg van de Heine's VII zijn overgeschakeld naar de minder wintervaste rassen, als Cap- pelle Desprez, Staring C. B. enz. Op vele bedrijven zal er nogal wat .veevoer zijn bevroren. Hiermee dient men extra op te passen om voedings stoornissen zoveel mogelijk tegen te gaan. Bij het opstellen van het bouwplan zullen alle bedrijven in het herverkave- lingsgebied van Walcheren in hun grondmonster-adviezen een goede basis vinden voor een doelmatige bemesting. Maar niet alleen de bemesting komt hierbij te pas, ook het vruchtwisselings- schema, de arbeidsvoorziening, de grondsoort, de rassenkeuze, de prijzen der produkten en mogelijke planten ziekten, die in de grond kunnen voor komen, spelen een belangrijke rol. Op de gemengde bedrijven dient men eerst ln het bouwplan te zorgen voor' voldoende veevoer voor de nieuwe stal- periode. Het is geen eenvoudige opgave om, rekening houdend met bovengenoemde factoren, een bouwplan op te stellen dat de hoogste winst belooft. Boven dien zijn er altijd onberekenbare facto ren, als prijzen en het weer. Het weer alleen al kan een jaar voor de boer goed of slecht maken, hoe goed het bouwplan verder ook is opgezet. Heeft U 17 februari vrijgehouden voor de algemene ledenvergadering van onze kring? Op deze vergadering zal onze Algemene Voorzitter een lezing houden over een onderwerp dat de volle belangstelling verdient. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. 7 februari. 6 februari. Koning Winter houdt onze polders in zijn kille greep. De betrekkelijk milde winterlempeiatu.en daalden plotseling met ongeveer 20 graden Cel sius en deze plotselinge overgang was Hadden de weerkundigen een zachte winter voorspeld, het is anders uitge komen. Een paar dagen regeerde ko ning winter wel bijzonder heftig. Een vraag, die direkt naar voren komt, is wel of de wintertarwe deze aanval zal hebben doorstaan. Was het ras Heine's VII nog favoriet, we zouden niet bang behoeven te zijn. Nu echter de grootste oppervlakte met matig of weinig win tervaste rassen is ingezaaid, ligt de zaak anders. Een voordeel is, dat het gewas er vrijwel zonder uitzondering prachtig voor stond en het wortelstelsel zich flink heeft kunnen ontwikkelen. Veel zal er van afhangen hoe de opdooi plaats heeft. Zou er voor Alba en Sta ring nog een redelijke kans bestaan, dat het er doorkomt, voor Cappelle Desprez, dat nog minder wintervast is, moot worden gevreesd. Ook zijn we nieuwsgierig of de in de kuil bewaarde aardappeler het niet te koud hebben gehad. Vooral kort voor de vorst omgezette kuilen moeten wel goed afgedekt zijn geweest, wil er geen schade-zijn ontstaan. Vorige week een bezoek gebracht aan de spuit dag. We hebben daar ge hoord, dat het gebruik van natrium- arsenieten voor het doodspuiten van aardappelen tot het uiterste beperkt dient te blijven. Bij veelvuldig gebruik kan jarenlang schade in de gewassen optreden. Het arsenicum wordt in de grond moeilijk afgebroken. De nawer king is heftiger naarmate de grond lichter, en duurt langer naarmate de grond zwaarder is. De inleiding: „Hoe te werken met spuitmachines?" was leerzaam. Dat hier veel kennis voor nodig is, wisten we reeds, maar het bleek wel dat dit langzamerhand zodanig is geworden, dat de gemiddelde boer op dit gebied hierover niet beschikt, Wi! dit nu zeggen, dat op geen enkel bedrijf een eigen spuitmachine past? Zó moeten we de zaak zeker niet stellen. Wanneer op een groot land bouwbedrijf, laten we zeggen van boven de 60 ha, een zoon of een arbei der is, die zich hiervoor interessen wil, en de arbeidstoestand op het bedrijf dit toestaat, dan kan het voordeel opleve ren dat er over een eigen machine be schikt kan worden. Zaak is dan echter, dat men zich zowel theoretisch als praktisch goed inwerkt. De theoretische kennis kan opgedaan worden op de daarvoor bestemde cursussen, zoals deze ook dit jaar op Zuid-Beveland worden gegeven. Dat het ook zaak is, dat de loonspuiters bij blijven. is wel duidelijk. De rede van Dr. Posthumus Meijes droeg een ander karakter. Hij hield een pleidooi voor rationeel werken en een goede omgang van de boer met zijn arbeiders. Wat dit laatste betreft kunnen we wel zoggen, dat dit een wijsheid is, die moeilijk uit boeken te leren valt. Het is een groot voorrecht over die wis heid te beschikken. Want niet alleen de arbeiders maar de gehele samen leving profiteren hiervan. De Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie (E. V. O.) in het district Zeeland ves tigt er de aandacht op, dat volgens mededeling van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en de Rijksdienst voor het Wegverkeer alle provinciale nummerbewijzen van: a. personenauto's; b. motordriewielers; c. vrachtauto's; d. bestelauto's; e. trekker met oplegger combinaties; ln 1956 komen te vervallen aan het einde van de maand, waarin zij in enig jaar vóór 1951 zijn afge- gegeven. Voor genoemde categoneën van motorvoertui gen zullen kentekenbewijzen bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer aangevraagd moeten worden. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer te Middelburg, de plaatselijke politie en de E.V.O. De E. V. O. adviseert de belanghebbenden niet tot het laatste ogenblik met het indienen van de aanvraag te wachten. Het ligt in de bedoeling te bereiken, dat op 1 Januari 1957 alle motorvoertuigen van kenteken bewijzen voorzien zijn. A. DROST. Op uitnodiging van de regeringen van India en Pakistan z:il Minister S. L. Mansholt in de komende weken een bezoek brengen aan deze landen. De Minister van Landbouw, vergezeld van zijn mede werkers Mr. J. J. van der Lee, directeur voor inter nationale organ'saties, en Ir. G. H J. Moliepiard, raadsadviseur, vertrekt vandaag, per K. L. M. Hij zal op 13 februari in New Delhi arriveren en 12 dagen in India verblijven, waarbij versche'dene agrarische projecten en instellingen in Noord en West-India zuilen worden bezocht. Zo:1 ls bekend zijn er ook in Pak'stan en India in het kader van de FAO verscheidene Nederlandse agrrrische en cultuurtechnische deskundigen werk zaam op die terreinen waar Nederland een gespe cialiseerde Kennis bezit. Op het gebied van land- bouw-technische samenwerking en opleiding zijn er voorts rechtstreeks contacten tussen beide lan den en Nederland. Het handelsverkeer in agrari sche en andert produkten tussen Nederland ener zijds en India en Pakistan andcrz'jis is nog niet e.iork ontwikkeld, doch hiedt ste'lig mogelijkheden. De gezamenlijke bevolking van beide landen telt immers bijna 500 miljoen zielen, zodat hier bij voortgaande economische ontwikkeling een zeer grote potentiële markt ligt. Op 9 maart z 1 Minister Mansnolt uit Oost-Paki- stan via Calcutta per K. L. M. naar Nederland te rugkeren. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek daalde het landbouwprijsindexcijfer (basis 1949''50 1952'53 100) van 114 in november tot 113 tn december 0,9 Ten opzxhte van december 1954 geeft het een stijging te zien van 111 tot 113 1,8 Het prijsindexcijfer van akkerbouwprodukten liep, als gevolg van de hogere prijzen voor granen en consumptie-aardappelen, op van 95 tot 98 3,2 Vergeleken met december 1954 daalde het van 100 tot 98 2,0 Bij de veehouderijprodukten veroorzaakten de lagere prijzen voor eieren en melk een teruggang van het groepsindexcijfer van 119 tot 117 1,7 Ten opzichte van december 1954 nam het echter toe van 114 tot 117 2,6 Onder invloed van de hogere prijzen voor voeder- stoffen, kunstmeststoffen en zaaizaden steeg het indexcijfer van het totaal der kostenfactoren van 115 in november tot 116 in december (4- 0,9 %)t doch vergeleken met december 1954, toen het in- dexcijfer 118 bedroeg, is het met 1,7 verminderd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 4