KUNSTMATIGE INSEMINATIE ZEEUWS LANDBOUWBLAD 57 Waarom nauwkeurige registratie van belang is Wanneer men in deze tijd het woord kunstmatige inseminatie, kortweg K. I., hoort, weet men meteen, dat hier sprake is van rundveefokkerij in groot verband. Van een stier, welke voor K. I. wordt gebruikt, worden gemiddeld 1000 kalveren per jaar ge boren. Dit is slechts een gemiddeld aantal, want ook in ons land komt het wel voor, dat 8000 a 9000 kalveren in één jaar van één stier worden geboren. Natuurlijk gaat men hier pas toe over als men weet dat een stier goed fokt. Om dit te weten te komen, is het noodzakelijk dat alle kalveren, welke van K. I.-stieren geboren worden, geregistreerd worden. Geboorteregistratie Ieder lid van de K. I.-vereniging hoort in het bezit te zijn van een kalverboekje. Wanneer dit niet het geval mocht zijn, kan men dit gratis krijgen bij de inseminator of de administratie. Leest U de voorpagina van dit boekje eens rustig na. U ziet al direct, dat de veehouder verplicht is van ieder kalf, geboren van één der K. I.-stieren, binnen drie dagen na een geboorte aangifte in te zenden. Indien dit niet wordt ingezonden, is de admini stratie genoodzaakt navraag te doen naar de ge boorte van het kalf. Dit gebeurt momenteel met behulp van een dubbele kaart, waarop dan alle gegevens kunnen worden ingevuld. Wacht U deze kaart echter niet af, maar maak meteen een volledige schets. U zult zich misschien afvragen waarom dit nodig is. Een geboorte-administratie is in de eerste plaats nodig voor veeverbetering en produktieverhoging. Aan de hand van deze administratie is het mo gelijk afstammelingen-keuringen te verrichten. Hieruit moet dan blijken, of een stier een goed of een minder goed verervend vermogen bezit, voor wat de exterieur-vererving betreft. Hoe groter het aantal afstammelingen wat ver geleken kan worden is, des te betrouwbaarder is de mening omtrent de fokeigenschappen van de stier. Ook voor de vererving op produktie is het nood zakelijk, dat geboorte van de afstammelingen wordt vastgelegd. Komen de dieren eenmaal in de produktie, dan wordt de moeder-dochter vergelijking gemaakt. Dit is echter slechts mogelijk indien de dieren op pro duktie worden gecontroleerd door de erkende melk- controle-verenigingen. Geboorteregistratie heeft' echter niet enkel het bovenstaande ten doel. Uit de ingekomen geboorteberichten wordt ook nagegaan of van een stier niet te veel kalveren met gebreken worden geboren, welke erfelijk zouden kunnen zijn. Zo kennen we: Doodgeboorte van een vrucht. Misvormingen, zoals otterkalveren, bulldogkalve- ren. dwergkalveren e.d. Abnormale of zware verlossingen; het is mogelijk, dat van een bepaalde stier te veel abnormale ver lossingen voorkomen, doordat het kalf zodanig breed of zwaar is gebouwd, dat het moeilijk ter wereld komt. Draagtijd; door de juiste geboortedatum te ver melden, kan de draagtijd nauwkeurig in dagen wor den vastgesteld. Ook dit kan van belang zijn, daar het erfelijk kan zijn. Kleurafwijking; deze wordt wel volledig bepaald door erfelijke factoren. Zo zouden we nog meer afwijkingen kunnen op noemen. doch de praktische veehouder is hiermee wel voldoende op de hoogte. Hij kan zelf wel constateren of het kalf afwijkingen vertoont. De vruchtbaarheid Tot nog toe zijn we onvoldoende in de gelegen heid geweest, na te gaan of een stier uit een vrucht bare familie komt. Toch zal het raadzaam zijn, hieraan de nodige aandacht te schenken. Vooral nu van een stier, door de toepassing van de K. I., een zeer groot aantal afstammelingen kan worden verwekt, is het nog dringender noodzakelijk dan voorheen om aan de erfelijke aanleg van de vruchtbaarheid grote aan dacht te besteden. Het is niet gemakkelijk om van alle K. I.-stieren in ons land cijfers te verzamelen, welke onderling goed vergelijkbaar zijn. Het is gemakkelijker voor een bepaald station in een bepaalde streek verge lijkbare cijfers te krijgen. Wordt een afstammeling van een K. I.-stier ge- irisemineerd, dan is het echter wel van belang, dat de vader en moeder nauwkeurig aan de inseminator worden opgegeven, opdat deze gegevens betrouw baar moeten zijn. U kunt dit nauwkeurig bijhouden door van ieder kalf, wat geboren wordt, direct een schets te maken en deze nauwkeurig in te vullen. Maak, met gebruik van het in ieder kalverboekje voorkomende carbonpapier, twee schetsen en be waar het duplicaat in het boekje. Zendt het originele direct aan de inseminator. Na verloop van tijd kan men aan de schets steeds een dier terug vinden. Is deze dan nauwkeurig in gevuld, dan weet men meteen de ouders hiervan. De fokwaarde van de stier Bij aankoop van een stier zal een aankoop commissie gebruik maken van produktie en exte rieure van de familieleden van vaders en moeders zijde. Hierbij dient bijzonder aandacht te worden besteed aan de exterieur-eigenschappen van de ouders, maar ook aan de produktie-eigenschappen. Van gróót belang is het hierbij, dat een wille keurig monster wordt genomen. Een door belang hebbenden tevoren geselecteerd monster kan mis leidend werken. Door zo te 'handelen, wordt de vermoedelijke fok waarde bepaald. Is een stier eenmaal in gebruik genomen, dan dienen vorenstaande regelen in acht genomen te worden. Immers, door exterieur-keuringen en pro- duktie-vergelijkingen te verrichten, kan men pas komen tot de werkelijke fokwaarde van de stier. En daar gaat het toch juist om. Een vader of moeder van een stier kan dan nog zo goed hebben gefokt, maar de aangekochte stier laat het zitten, dan heeft men daar weinig aan. Al deze gebeurtenissen zijn alleen mogelük, als er een nauwkeurige administratie en registratie aan voorafgegaan zijn. Afstammingsbewijzen Wanneer men aldus handelt, kan men, als een dier voor verkoop is bestemd, hiervan gratis een afstammingsbewijs krijgen, mits aan de gestelde voorwaarde is voldaan. Voorwaarden zijn, dat binnen drie dagen een volledig ingevuld geboortebericht moet zijn inge stuurd. Omtrent het vaderschap mag geen twijfel bestaan. Een dergelijk bewijs zal bij verkoop tot hogere prijs kunnen leiden. Bovendien is inmiddels de tijd voorbij, dat alleen maar op exterieur gekocht werd. Iedere veehouder heeft nu wel iets meer over voor een dier, waarvan de afstamming bekend is. Dekbewijzen Voor geïnsemineerde dieren kan men bij de in seminator en bij de administratie dekbewijzen ver krijgen. Op deze wordt vermeld, dat het dier geïnsemi- neerd is van een K. I.-stier. Op grond hiervan zal de adspirant-koper meer waarde hechten aan het te verwachten kalf. Dit kan dan ook nog wel tot een hogere prijs leiden. Bovendien worden de dek bewijzen gratis verstrekt. Op grond van de op tijd, dus binnen drie dagen, ingestuurde geboorteberichten, verleent het N. R. S. ook nog faciliteiten voor de provincie Zeeland. Deze gelden echter alleen voor niet-leden van het N. R. S. en niet door het N. R. S. geregistreerde dieren. Ook dit is weer aan voorschriften gebonden: 1. De kalveren zullen binnen drie dagen na de geboorte moeten worden geschetst en de schets aan de inseminator worden gestuurd. Hiervoor moet gebruik gemaakt worden van de schetsen uit het kalverboekje. De hierop gevraagde ge gevens moeten nauwkeurig worden ingevuld. 2. Kalveren, waar enige twijfel omtrent het vader schap bestaat of die anderszins niet voldoen aan de voorwaarden voor registatie bij het N. R. S., zullen door het N. R. S. niet worden erkend. Wordt een dier bij herinseminatie geïnsemineerd met sperma van een andere stier dan waarvan de voorgaande inseminatie is verricht, en de koe kalft op een tijdstip tussen deze twee data, dan is niet met zekerheid te zeggen, van welke stier dit kalf is. Tot registratie door het N. R. S. kan dan niet worden overgegaan. De veehouder dient hier zelf op toe te zien. 3. De kalveren moeten geboren zijn bij niet-leden van het N. R. S. en vóór de inschrijving van de moeder in het Register N. R. S. Dit houdt in, dat genoemde toestemming niet geldt voor leden van het N. R. S. Deze moeten dus naast het geboortebericht van de kunstmatige inseminatie tevens een geboortebericht model N. R. S. aan het N. R. S. insturen. Ook geldt het niet voor dieren, welke reeds in het N. R. S. zijn ingeschreven. Heeft men dus een stamboekkoe en wenst men het hiervan ge boren kalf te laten registreren door het N. R. S., dan moet door de veehouder een geboortebericht model N. R. S. worden ingestuurd aan het N. R. S. Zoals U reeds uit deze uiteenzetting kunt con cluderen, is nauwkeurige administratie en registra tie van groot belang. Het is in de eerste plaats van belang voor de fokker zelf. Ten tweede is de gehele fokkerij er mee gebaat. Ten derde is het nodig voor de K. I.-administratie, daar de K. I.-fokkerij in groot verband is. Om dit te kunnen bereiken, hebben we de mede werking van de veehouders nodig. Stuur van alle kalveren, geboren van K. I.-stieren, binnen drie dagen een geboortebericht in. Meen niet. dat dit van kalveren, welke direct worden verkocht, niet nodig is. Hebt U drachtige dieren verkocht, deelt U dit ons dan, gelijk met een geboortebericht, eens mede. Wij behoeven dan geen navraag te doen. ADM. „CENTRAAL STIERENSTATION". Zuid-Beveland beloofhet centrum van de Zeeuw se trekpaardfokkerij te worden. Op de Centrale keuring behaalde rtal Timmer man 4 van de 10 eerste prijzen, en daabbij zat de kampioen. Maar ook de vereniging Zuid-Beveland heeft, na de mislukte poging om Fifils du Chateau te kopen, niet stil gezeten. Nu is Costaudzoon Wallen de Libenne, de kampioer van België 1951, aangekocnt. Als er niets tussen komt, zullen we hem maandag morgen aan de grens in Kapellebrug kunnen bekij ken, tezamen met zijn zoon Crisus de Culsmus, die in Zeeuws-Vlaanderen onderdak zal vinden. Costaud krijgt grote invloed in Nederland. Dit jaar werden 6 zonen van hem goedgekeurd en bij de herkeuringen werd daar nog één aan toege voegd. Ondanks alles staat hij hiermede onbetwist aan het hoofd van de vaderpaarden. Gevolgd door Nico van Melo met 4 zoons, waarna met 2 goedge keurde zoons volgen: Nico van Annie, Nico van Beek, Nico van de Klef, Jaap van 't Paviljoen en Moustic van Urbain, welke laatste deze plaats wist te bereiken na goedkeuring van zijn 2e zoon Dij herkeuring. In Zeeland A dus geen dominerend vaderpaard meer. Het is zeer te hopen dat enkele veeloelovende jongeren zich binnenkort als zodanig zullen open baren, al zal het voorlopig wel moeilijk zijn de Limburgse hengsten te verslaan. De verplichte keuringen hebben dit jaar nog een nieuw gezichtspunt gébracht. De goedkeurings termijn voor 4 jaar staat op de helling. Van de 22 voorgebrachte hengsten, die voor deze termijn in aanmerking kwamen, werden er slechts 4 voor 4 jaar goedgekeurd, 4 werden er afgekeurd en de grote meerderheid, n.l. 149 kreeg de kaart slechts voor één jaar. De termijn van 4 jaar is hiermede praktisch van de baan. Of dit een juiste gang van zaken is, meen :k ernstig te moeten betwijfelen. Foktechnisch is het niet juist oude hengsten die niets presteren telkens weer voor 1 jaar goed te keuren. Een oude hengst, die in de fokkerij zijn plaats verdiend heeft, moet voor 4 jaar goedge keurd kunnen worden. Die mogelijkheid is er nu in theorie nog wel, maar daar heb je ook alles mee gezegd. Nog onlogischer wordt het als je ziet, ïat derge lijke hengsten, die niet waard zijn goedgekeurd te worden voor 4 jaar, toch geprimeerd worden door dezelfde jury. Deze hengsten acht de jury, wat ex terieur betreft, meer dan voldoende. Het knelpunt moet dan in de fokkerij zitten. En, zoals zojuist gezegd, een oude hengst, die in de fokkerij niet voldoende is, moet onvoorwaardelijk worden afge keurd, ook al is zijn exterieur nog zo goed. Het gevaar dreigt, dat het keuringssysteem gespeend zal worden van elke foktechnische achtergrond. Deze keer is er weinig ruimte overgebleven voor de landelijke ruiters. Ze zijn volop net het winter werk bezig: ruiteravonden. Zaterdag was er in Oostkapelle een gesiaagde avond en de 17e is het in Willemstad ruiteravond ter herdenking van het 10-jarig bestaan van de Oranjeruiters. Op de 21e komen alle landelijke ruiters in Goes bijeen om het 10-jarig bestaan van de Gewestelijke Bond te vieren. En om dan volledig te zijnde 24e is het ruiter avond in Nieuwland ter herdenking van het tweede lustrum van de rijvereniging „Walcheren". Tot de volgende keer. TOONTREDER. (Advertentie)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 11