De garantiemeikprijs 1955-1956 TUBERCULOSE BIJ PLUIMVEE Emigrant Schokker erverkavelingsgebieden 86 STICHTING CENTRAAL BUREAU SLACHTVEEVERZEKERINGEN TE UTRECHT Uit de EXPORTREGELING VLASOOGST 1955 Dr. R. J. MANSHOLT's ZEEUWS LANDBOUWBLAD Inhoud brief Minister Mansholt aan het Landbouwschap. Minister S. L. Manshclt heeft in een brief van 31 januari jJ. geantwoord op het recente schrijven van het Landbouwschap over de melkprijs voor de veehouders in de periode november 1955novem ber 1956. De Minister bevestigt allereerst, dat hij de beide in de brief van het Landbouwschap genoemde punten, te weten: De wijze van voorbereiding van het melkprijsgarantievoorstel van het Landbouw schap; en een eventueel sterkere differentiatie van de garanties voor de zand- respectievelijk de weide gebieden, inderdaad in enkele recente redevoe ringen heeft behandeld. De aanleiding daartoe was o.a. gelegen in de naar zijn mening teleurstellende reacties van landbouwzijde op de vastgestelde melk prijs. Ondanks de daarvoor door de Minister met het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap ge voerde besprekingen wordt naar zijn inzicht in hoge mate tekort gedaan aan de waarde van de door de Regering genomen beslissing en wordt be paaldelijk onvoldoende aandacht geschonken aan de overwegingen, die tot deze beslissing hebben geleid. Openbaarheid. In bedoelde redevoeringen heeft de bewindsman uiting willen geven aan zijn bezorgdheid omtrent de wijze van behandeling van de vraagstukken, die besproken worden in het kader van de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie. De Minister heeft namelijk gemeend te kunnen constateren, dat de discussies te veel achter gesloten deuren plaats vinden, ook in die gevallen waarbij openbaarheid vereist of gewenstis. J uist ee: - behandeling in openbare vergadering van de problemen, die deze organisaties in discussies hebben, is ten zeerste gewenst, opdat een juist inzicht wordt verkregen in de problemen, waaromtrent de publiekrechtelijke organisaties beslissingen moeten nemen. Het is van grote betekenis, dat van de vraagstukken waarom trent het Landbouwschap beslissingen heeft te nemen, niet alleen de producenten uitvoerig ken nis nemen, doch eveneens het Nederlandse volk als geheel. Alleen op deze wijze zal ook de pers in staat worden gesteld zijn voorlichtend-^ taak zo goed mogelijk te vervullen. Dit geldt niet alleen voor het Landbouwschap, doch eveneens ten aan zien van andere schappen. Het is ook de Minister bekend, dat in de land bouworganisaties vele besprekingen zijn gevoerd over een eventueel door het Landbouwschap aan de regering voor te dragen voorstel omtrent de vaststelling van de garantieprijs voor de melk. Zijn bezwaren tegen dit deel van de voorbereiding van de melkprijsgarantievoorstel van het Landbouw schap komen dan ook niet hieruit voort. De uit deze discussies naar voren komende geschilpunten echter maakten het in hoge mate gewenst, dat de beraadslagingen over de melkprijs in het openbaar zouden plaatsvinden, teneinde een ieder in de ge legenheid te stellen kennis te nemen van de grond slagen, waarop het voorstel is gebaseerd en waaruit blijkt waarom en in welke mate is afgeweken van de gedragslijn, zoals deze het vorig jaar was ge volgd. Motivering ontbrak. De Minfaer had van het Bestuur van het Land bouwschap daarnaast zeker verwacht, dat uiteen gezet zou zijn waarom werd afgeweken van het voor het afgelopen melkprijsjaar aanvaarde stelsel, waarover uitvoerig beraad heeft plaats gevonden in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Minister stelt, dat het Bestuur daarenboven ook naar buiten blijk had moeten geven van het feit, dat het zich ervan bewust was, dat het voorstel van het Landbouwschap op twee gedachten hinkt. Ener zijds wordt namelijk uitgegaan van de garantie prijs zoals het voiig jaar voor de weidegebieden werd vastgesteld onder toevoeging van de inmid dels opgetreden kostprijsverhoging voor dit gebied, met voorbijgaan aan de werkelijke hoogte van de kostprijs in die gebieden. Anderzijds wordt voor de zandgebieden volledig afgeweken van de garantie prijs van het vorig jaar en houdt men wèl rekening met de werkelijke hoogte van de kostprijs voor dit gebied. In tegenstelling tot hetgeen het Landbouwschap stelt in zijn brief, verklaart de Minister, dat hij reeds op de bespreking van 30 november j.l., welke besprekingen slechts ten doel had de motivering van het voorstel van de zijde van het Landbouw schap te vernemen, als zijn mening te kennen heeft gegeven, dat de tweeslachtigheid van dit voorstel voor de Regering niet aanvaardbaar zou zijn en dat uitgegaan zou moeten worden van algemeen in de landbouw geldende regels voor de vaststelling van garantieprijzen. De Minister verwijst in dit verband naar de uitvoerige motivering van het hoe en het waarom van de vastgestelde garantieprijs, waarvan de Regering haar beslissing vergezeld heeft doen gaan. Groter verschil zandweide. Ten aanzien van het tweede punt, een eventueel groter verschil van de garanties voor de zand- cn de weidegebieden, releveert de Minister, dat hij in de op 4 januari J.l. gehouden bespreking met het Bestuur van het Landbouwschap zich bereid heeft verklaard hoewel de Regering gezien haar be slissing daarvoor onvoldoende argumenten aan wezig achtte alsnog terug te komen op de door de Regering genomen beslissing, indien het Land bouwschap zijn standpunt ten aanzien van de ga rantieprijs voor het zandgebied zou willen handha ven en voldoende argumenten r.aar voren zou bren gen om in zodanig sterke mate af te wijken van de gemiddelde kostprijs in Nederland. Daarbij heeft de Minister evenwel te kennen gegeven te moeten vasthouden aan het uitgangspunt, dat aan de rege ringsbeslissing ten grondslag ligt, namelijk uitgaan de van de meest recente kostprijsberekeningen, aangezien dit naar zijn stellige overtuiging het enig juiste uitgangspunt is. Van deze zienswijze heeit de Minister blijk gegeven ook tijdens de door het Landbouwschap vermelde bijeenkomsten, teneinde daarmede volledige klaarheid te verschaffen ten aanzien van de werkelijke geschillen, die aan het licht zijn getreden naar aanleiding van de publika- ties rond de melkprijs. Aangezien de opvatting van het Bestuur van het Landbouwschap, dat het bewaren van een sfeer van rust welhaast onontbeerlijk is voor het zo snel en goed mogelijk beëindigen van de bestudering van het vraagstuk van de kostprijsverschillen door de Minister wordt onderschreven en hij het daaren boven eveneens noodzakelijk acht, dat in de land bouw de eenheid wordt bewaard, is de bewindsman van mening, dat aan deze problemen op openharti ge wijze aandacht dient te worden geschonken. Tenslotte verklaart Minister Mansholt zich be reid het 'bestuur van het Landbouwschap desge wenst voor een nader onderhoud omtrent de in zijn brief besproken punten te ontvangen. De Stichting C. B. S. te Utrecht deelt aan belang hebbenden mede, dat de verzekerings-uitkomsten van de rubriek nuchtere kalveren en schapen het noodzakelijk maken tot verhoging van de premie over te gaan. Op grond hiervan is besloten de pre mie voor deze rubrieken met ingang van 30 januari 1956 als volgt vast te stellen: Nuchtere kalveren: per stuk: 1. Door vertegenwoordigers en agenten verzekerd 0,50 2. Uitsluitend verz. op zgn. open polis 0,45 Schapen en lammeren: 1. Schapen, geb. vóór 1956, verz. door vertegenwoordigers en agenten 1,60 2. Lammeren, geb. in 1956, verz. door vertegenwoordigers en agenten 1, 3. Schapen en lammeren, uitsl. voor ex porteurs verz. op zgn. open polis 0,80 De premie voor schapen en lammeren is in feite 0,10 per stuk lager dan hierboven is aangegeven. Deze 0,10 is bestemd voor een bij verordening van het Productschap voor Vee en Vlees ingesteld Fonds ter bestl ijding van schapenziekten in Neder land. H HERVERKAVELING WAARDE Namens de Agrarische Subcommissie zal op 15 februari 's namiddags om 2 uur in Café Kloet te Waarde aan alle belanghebbenden in het herver- kavelingsgebied Waarde voorlichting gegeven wor den over de lijst van rechthebbenden en de uitkom sten van de schatting. Tevens zal toelichting ge geven worden op de voorlopige toedeling in de pol- der Waarde. Alle belanghebbenden worden hieilbij uitgenodigd. Praatavonden over het onderwerp: WAT VERANDERT ER OP HET BEDRIJF ZONNEMAIRE 13 februari café Fluweel, 's avonds 19.30 uur. OOSTERLAND 14 februari café Mol, 's avonds 19.30 uur. ZIERIKZEE 15 februari „Huis van Nassau", 's avonds 19.30 uur. Artikel 1. 1. De export van ongerepeld vlas Is verboden. 2. Het in het eerste lid gestelde verbod geldt niet ten aanzien var. vlas, dat door Belgen in Nederland op contract is geteelu. 3. Het in het eerste lid gestelde verbod geldt mede niet ten aanzier. van vlas, dat niet te velde is goedgekeurd. Artikel 2. 1. Ter zake van de -.xport van ongerepeld vlas naar België, is de exporteur een heffing verschul digd van Yi van de brutofactuurwaarde van het uitgevoerde vlas met dien verstande, dat, indien het vlas betreft, dat door Belgen in Nederland op con tract is geteeld, deze heffing Yi van de bruto factuurwaarde bedraagt. 2. Terzake van het repelen van hier te lande aangekocht ongerepeld vlas is de Belgische koper een heffing verschuldigd van 3,25 per 1000 kg ge repeld vlas. 3. Ter zake van de export van gerepeld vlas naar België is de exporteur een heffing verschuldigd van Yt van de brutofactuurwaarde van het uitgevoer de vlas. 4. Ter zake van de export van gerepeld vlas en ongerepeld vlas naar West-Duitsland is de expor teur een heffing verschuldigd van Yz van de brutofactuurwaarde van het uitgevoerde vlas. 5. Ter zake van de export van ongerepeld en gerepeld vlas naar andere landen dan België en West-Duitsland is de exporteur een heffing ver schuldigd van U van de brutofactuurwaarde van het uitgevoerde vlas. Juist vandaag kregen we twee berichten onder ogen, die onze aandacht nog eens extra vestigen op de vogel-tuberculose. Het ene bericht was een mededeling in een Ame rikaans tijdschrift, betreffende een film over de tu berculose bij varkens. In Amerika wordt de tuber culose bij varkens in hoofdzaak door het vogeltype yeroorzaakt, waarbij de kip als besmettingsbron wordt aangewezen. Een tweede mededeling kregen wij van de In specteur van de Veeartsenijkundige Dienst, die me dedeelde, dat er speciaal in de zak van Zuid-Beve land bij slachtvarkens nogal eens tuberculose werd geconstateerd. Nu kan in ons land het varken zeker ook nog wel lijdende zijn aan rundertuberculose, vooral als ze bv. afkomstig zijn uit Zuid-Holland, maar deze gevallen moeten naarmate de rundertuberculose vermindert, afnemen. Het aantal kippen met tuberculose dat wij de laatste weken uit Zuid-Beveland ter onderzoek op t.b.c. ontvingen, wijst er echter op, dat ook vogel- tuberculose niet zelden voorkomt. Het is nog te weinig bekend, dat de kippen-tuber- culose ook bij het rundvee een reactie veroorzaakt op de tuberculine-inspuiting. Weliswaar geneest de vogeltuberculose bij het rundvee, maar de tijdelijk optredende reactie ver oorzaakt toch veel ongemak, omdat men dikwijls niet weet waar men aan toe is. Herhaalde malen zijn wij, op grond van onze er varing, en op grond van de uitslag van de tubercu- linatie, van mening dat er op een bedrijf beslist vo geltuberculose moet voorkomen. Ondanks dat be weert de eigenaar soms beslist geen sterfte onder de kippen te hebben. Nog te weinig zijn de veehouders er van door drongen, dat een met tuberculose besmette pluim veestapel op zichzelf al gaan voordeel biedt, terwijl er daarnaast bij het rundvee reactie op de tubercu- linatie kan ontstaan. Juist wanneer er reacties onder het rundvee voorkomen, dan is het van veel belang, dat iedere zieke of dode kip wordt onderzocht. Eén kip opzen den is lang niet altijd voldoende. Laatst ontvingen wij van één bedrijf drie kippen; ze hadden alle drie een andere ziekte, maar één had er tuberculose. Wat voor kippen geldt, geldt ook voor eenden, pauwen, kalkoenen en ganzen. Denk om de volgende punten: 1. Tuberculose bij huisslachivarkens, en onver wachtse reacties bij het rundvee, zijn aanwijzin gen in de richting van vogel-tuberculose. 2. Regelmatige, echter niet grote, sterfte van de kippen, gepaard gaande soms met keupelheid is een aanwijzing in de richting van vogel-tu berculose. 8. Alleen het onderzoek van dode of afgemaakte zieke kippen kan tot het vaststellen van de ziekte leiden, 4. Zorg dat er geen contaet is tuisen het pluim vee en het rundvee. Zet de kippen dus vast. 5. Bestrijdt de tuberculose onder het pluimvee, door ieder jaair jonge hennen te kopen van een goed bedrijf. Broedt niet zelf, en ruim de kip pen na één legperiode op. Tuberculose is 'n slepende ziekte, die in het eer ste levensjaar bijna geen kans krijgt de kip ten gronde te richten, 6. Let er op, dat de kippen van Uw buren niet op Uw weide komen. Dit is moeilijk, maar met overleg is toch meestal wel wat te bereiken. G. WAGENAAR. (Advertentie) In de praktijk voldeed de in 1955 weer het beste. Mooie kwaliteit, weinig 2e soort. Veredelingsbedryf N.V. WESTPOLDER - GRONINGEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 10