erverkavelingsgebieden Uit de DE HERVERKAVELINGSCOMMISSIE VERGADERDE PRAATAVONDEN OVER DE HERVERKAVELING Verdeel en heers. Subsidiebeleid RECTIFICATIE Uren en omstandigheden. Imitatie van het oude land. ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 Miljoenen worden jaarlijks in de herverkave- lingsgebieöen gestoken en gelukkig begint het resultaat steeds beter zichtbaar te worden. De boeken over 1955 zijn nog wel niet afgesloten, doch desondanks is het nu wel ongeveer bekend, hoeveel er verbruikt is. De plotselinge opleving van de activiteit in december was bes\'st niet het gevolg van het feit, dat er bij r\ader inzien toch nog wat van de be groting 1955 die 40 miljoen groot is over was gebleven. De werkloosheid stak zijn kop op en zo werd de cultuurtechnische activiteit tijdelijk weer ondergeschikt gemaakt aan een verschijnsel, waaraan ze zich in feite reeds lang ontworsteld heeft. Een bedrag van 2,6 miljoen werd op deze wijze als voorschot op de nieuwe begroting ge bruikt. De afsluiting van de boeken liet zien, dat er voor 49,4 miljoen aan verplichtingen werden aan gegaan, terwijl er voor 44,8 miljoen verwerkt werd, zodat er nog 4,6 miljoen aan verplichtingen overliepen. De begroting voor 1955 zal nader hand dus tot 45 miljoen verhoogd moeten worden, om het geval sluitend te maken. Het is ook zeer instructief de verdeling over de herverkavelingsgebieden in de jaren 1955 en 1956 naast elkaar te zetten en deze dan ook eens te vergelijken met het aantal percelen en eigenaren. Bedr. in milj. 1955 1956 aantal aantal percelen eigenaren Schouwen-Duiveland 29 22 22.000 4400 Tholen 10 11 17.800 2900 Waarde 4,5 6 1.250 370 Zak van Z.-Beveland 1,5 1 6.900 1730 45 40 Zoals men uit deze cijfers af kan leiden, wordt het tempo op Tholen en in de zak van Zuid-Beve land versneld, terwijl dat in Waarde en op Schouwen wat vertraagd wordt. In Waarde houdt dit verband met het feit dat het werk voor een groot gedeelte klaar is, terwijl het tempo op Schouwen wat kan zakken, omdat het herstelwerk nu vrijwel aan de kant is en het eigenlijke ver- kavelingsvverk nu dus meer op de voorgrond treedt. Op de vergadering van 25 januari werd voor ongeveer 350.000 aan regiewerken goedgekeurd en voor ruim 3% miljoen gulden aan andere wer ken. De grote post in dit geheel is ongetwijfeld wel het bouwen van het gemaal Ossesluis op Schouwen, dat f 479.00,gaat kosten. Als men ziet, dat gemiddeld de goedgekeurde bedragen 10 beneden de ramingen liggen en dat de afwijkingen tot 30 voorkomen, zou daar de conclusie uit getrokken kunnen worden dat de aannemers graag weer nieuw werk willen hebben. Een dergelijke conclusie is echter wat voor barig, daar ook mogelijk is, dat de cultuurmaat schappijen aan de veilige kant willen blijven, i.v.m. het feit dat bij overschrijding van de raming het werk vaak door hen in regie wordt uitgevoerd. Doch hoe het ook zij, nu het uitvoeren van het werk gedurende het gehele jaar technisch goed mogelijk is gebleken, verdient het voor de her verkavelingscommissie aanbeveling de verdeling van de bedragen over het jaar zo regelmatig mo gelijk te doen zijn. Het stichten van gemalen heeft vaak ingrij pende gevolgen voor de bestaande toestand van de polders. Een goed voorbeeld daarvan levert het middengebied van Schouwen-Duiveland met zijn vele polders die als het ware de verbinding vor men tussen de delen Schouwen en Duiveland, die vroeger door water werden gescheiden. Dijken zullen worden afgegraven rond het Dijkwater en daarmee vervalt ook de zin van een apart be stuur van de polders die „ontmanteld" worden. Zo zal het gemaal bij Zierikzee straks één be heerder hebben, wat ongetwijfeld bij zal dragen tot een goede waterbeheersing in het midden gebied. Binnen afzienbare tijd zal het proces-verbaal van schatting dat alle schattingsuitkomsten be vat' ter visie worden gelegd. Het is een uiterst belangrijk stuk, daar een ieder dan kan zien, hoe zijn grond getaxeerd is en dus ook hoeveel rechten hij straks heeft bij de toedeling. Het is in feite de eerste stap van de jurische zijde der herverkave ling, waarvan we weinig zien, doch die des te be langrijker is. Het is ook verheugend, dat naast al dit zuiver cultuurtechnische werk steeds meer aandacht wordt geschonken aan alles wat het gevolg is van het werk. Daar is de electriciteitsaanleg, die na de hevige crisis nu op verheugende wijze op gang komt. Ouwerkerk en Nieuwerkerk krijgen hier een pri meur, en het is te hopen dat spoedig ook de andere gemeentebesturen zullen besluiten mee te doen, ook al zijn daaraan hoge kosten verbonden. Daar is ook de groep van 12 rationalisatie-be drijven in de Scherpenissepolder, die door de her verkavelingscommissie in samenwerking met de Z. L. M. zijn uitgezocht om een nauwer contact met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst tot stand te brengen. Straks zullen ook de bedrijven die er omheen zijn gelegen ongetwijfeld de vruchten van dit in tensieve contact kunnen plukken. Daar zijn dan verder nog de adviezen die naar aanleiding van de genomen grondmonsters wor den gegeven. Het afgelopen jaar werden er liefst 3200 genomen en men beseft dan nog eens, welk een enorme taak de R. L. V. D. heeft, die het daaraan verbonden advies met iedere boer moet gaan bespreken. En tenslotte vestigen we dan de aandacht op het rijk der vrouw, daar de herverkavelingscom missie een crediet aan de samenwerkende platte- andsvrouwenorganisatie heeft toegezegd voor de woninginrichting. Daarmee wordt het voortbe staan van een onmisbaar stuk werk, dat in de praktijk zijn waarde reeds bewezen heeft, veilig gesteld. Deze woninginrichting is één van de vor men, waarin de agrarisch-sociale voorlichting ge goten kan worden. Over de andere vormen zult U ongetwijfeld binnenkort wel eens meer horen. B. Er wordt over de herverkaveling en de daarmee verbonden werkzaamheden veel voorlichting gege ven £por de herverkavelingscommissie en de daar. mee veitbonden organen. Doch naast deze technische voorlichting, die ge richt is op de zuiver practische vraagstukken, lig gen er in de herverkavelingsgebieden nog vele andere problemen op maatschappelijk, economisch en cultureel gebied. De commissie „Voorlichting in de herverkave lingsgebieden". die op initiatief van de Z. L. M. werd opgericht, en waarin ook de Bond van Platte landsvrouwen en de Landbouw Jongeren Gemeen schap Zeeland vertegenwoordigd zijn, wil zich nu speciaal ibezig houden met deze aanverwante vraag, stukken, die op zichzelf echter belangrijk genoeg zijn. Het gezin immers is ook betrokken bij de hei> verkaveling, die de hele plattelandssamenleving be invloedt. Reeds nu moet de blik gericht worden op de toekomst en moeten beslissingen genomen wor den over de inrichting van het bedrijf. Doch ook over de toekomst van de kinderen. Moeten ze ook boer worden en moet dan zo nodig het bedrijf ge splitst worden, of kiezen ze een ander beroep en welk dan? En hoe zal de dorpssamenleving er straks uit. zien als vele boeren het dorp verlaten en de land arbeiders in toenemende mate hun plaatsen gaan innemen? Wat is de nieuwe functie van de midden stand in dit geheel? Het zijn allen klemmende vragen, die wel eens besproken mogen worden. Daarom zullen op Schouwen in een 10-talplaat sen en ook in diverse plaatsen op Tholen praat, avonden worden gehouden, waar achtereenvolgens de volgende onderwerpen aan de orde zullen ko men. Wat verandert er op het bedrijf. Wat verandert er in het dorp. De tcekomst van gezin en bedrijf. De eerste avond wordt in de loop van de komen de weken gehouden. We hopen dat er veel belangstelling zal bestaan voor deze praatavonden, waar alle gelegenheid zal bestaan eens wat dieper in te gaan op allerlei vra gen, die de herverkaveling te voorschijn heeft ge roepen. NIEUWERKERK 6 februari 19.30 uur in Café „Meebaal" (voor Nieuwerkerk en Ouwer kerk). NOORDGOUWE 9 februari 19.30 uur in Café „Coomans". Wie mocht menen, dat Minister Mansholt de uit lating over een aanbod van twee afzonderlijke garan tieprijzen voor de melk, van de zandgebieden en da weidegebieden, alleen zou lanceren in het gezelschap van eigen partij, is bedrogen uitgekomen. Ook in Lochem heeft de bewindsman op een bijeen komst van de Gelderse Maatschappij van Landbouw ditzelfde geluid laten horen. Wat de boeren van het zand tot verwijten aan het Landbouwschap zou kunnen brengen, indien ze niet met de juiste gang van zaken op de hoogte zouden zijn en alleen aan eigen belang zouden denken met voorbijzien van d« nationale boerenbelangen. Het Landbouwschap heeft de Minister op de juiste wijze van repliek gediend door er op te wijzen, dat door dc Minister geen concreet voorstel in deze rich ting is gedaan, dat voor onderzoek in aanmerking zou komen. Een dergelijk voorstel, dat geleid zou hebben tot garantieprijzen van 21,6 en 24,9 cent is overigens meer geschikt om de Nederlandse boeren in twee partijen te verdelen, dan om hen een redelijk bestaan te waarborgen. IS. In het artikel over de snijmais, opgenomen in ons blad van 14 januari, is een fout geslopen wat de zuurgraad van de grond betreft. De zuurgraad mag n.m. niet komen beneden een pH H20 van 5.3 of een pH KCl van 4.3 wat hier ongeveer mee overeenkomt. De recente uitlatingen van de Minister hebben ons ook het denkbeeld gegeven al wordt dit ook wel tegengesproken dat van een verhoging der pacht ten op de bc-tere gronden, teneinde de verschillen in kostprijs gedeeltelijk weg te werken, weinig meer verwacht kan worden. In een verhoging zou tevens de mogelijkheid zijn gelegen de grote verschillen in lasten tussen eigenaar eu pachter die de kostprijsberekeningen, welke uit gaan van de pachterslasten, ondermijnen weg te werken. De Minister is bevreesd voor een verhoging van de pryzen i.v.m. de positie op de wereldmarkt, en heeft te kennen gegeven de voorkeur te geven aan subsi dies voor verbeteringen aan gebouwen en grond. We zouden het betreuren als deze weg werd ge kozen om uit de moeilijkheden te geraken, omdat d© landbouw niet gebaat is bij een beieid, dat aan elkaar hangt van subsidies zo licht te verwarren met „steun" en de Kamers dus ieder jaar weer do gelegenheid krijgen er een eind aan te maken. B. In het jongste nummer van de „Plattelands Post" wordt een verslag gegeven van een televisie-uitzen ding, waarin Minister Mansholt een gesprek voert met een aantal landbouwdeskundigen, waaronder een voorzitter, een secretaris en een redacteur. Daarbij werd door de redacteur van de „Plattelands Post" naar voren gebracht, dat bij de kostprijsbereke ningen geen rekening wordt gehouden met dc moei lijke, zware, onregelmatige arbeid van de Nederland se boer en speciaal van de veehouders, die op onge wone uren z'n werk moet doen. Terwijl het over heidspersoneel toeslagen voor ongewone arbeid krijgt, is voor de boer geen sprake van een dergelijke rege ling. Minister Mansholt achtte het vanzelfsprekend, dat men bij de kostprijsberekeningen niet alleen rekening houdt met bet aantal uren, doch ook met de omstan digheden. De Minister meende, dat nader bestudeerd moet worden hoe we deze factor tot uitdrukking kunnen brengen. In afwachting van deze berekeningen kan hij echter niet afwijken van de huidige kostprijs- gegevens. Dat dit wachten, mede door toedoen van het Land bouwschap, niet te lang moge duren, is onze vurige wens. g Men heeft steeds de Directie Wieringermeer (Noord oostpolder) een grote mate van zelfstandigheid toe geschreven bij de gigantische taak het nieuwe land in het droogvallende IJsselmeer in cultuur te bren gen en verder te koloniseren. Waar de taak van de Rijkswaterstaat ophield, be gon die van de Directie. Over dit punt van opvolging schijnt momenteel verschil van mening te bestaan, nu de Rijkswater staat een eigen planologische dienst heeft opgericht en deze een plan voor Oostelijk Flevoland heeft doen maken. Op zichzelf is dit reeds opmerkelijk genoeg. Nog meer aandacht verdient deze zaak als men weet, dat het oude land als richtsnoer is genomen en ge tracht is de polder in de eerste plaats een mooi land schap te geven met een grillige indeling, die verloren hoekjes doet ontstaan, welke uit een oogpunt van recreatie zeker waarde hebben. Doch is deze polder nu een recreatiegebied, of een gebied, dat straks ge schikt moet zijn om rationeel te beboeren? De Directie lieeft dan ook een ander plan inge diend, waaraan de Minister van Verkeer en Water staat echter geen aandacht heeft geschonken. Het Landbouwschap heeft zich nu tot de Minister gewend om de bezwaren tegen dit plan, dat reeds ge deeltelijk in uitvoering is, kenbaar te maken. We hopen, dat het bewuste plan op grond van da vele protesten spoedig terzijde gezet zal worden, vóórdat er dwaze dingen tot uitvoering zijn gekomen, die alleen in hoofden van planologen zonder verstand van de landbouw, op kunnen komen. 1L

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 5