62 VAN BEDRIJFSCHAP UIT DE INHOUD NAAR PRODUKTSCHAP VERENIGINGSDEMONSTRATIE OP THOLEN REGIONALE BERICHTGEVING OVER PLANTENZIEKTEN DEMONSTRATIE MET ZAAIMACHINES KUNSTMATIGE INSEMINATIE DE PRODUKTIE VAN RUNDVLEES (vervolg) ZEEUWS LANDBOUWBLAD •ls ze in de ondernemingsraden met deze zaken op de hoogte worden gesteld. Het is door deze uitspraken wel duidelijk, dat de gelijke medezeggenschap van de werknemers t'én van de moeilijkste punten is en dat de toekomst zal moeten leren of de economische verantwoordelijk heid die op hun schouders wordt geladen niet te zwaar is. Doch wat helpt het om over deze samen stellingen, die na langdurige en moeizame onder handelingen tot stand kwamen, nog verder ie pra ten. OP REIS GEGAAN. De produktschappen zijn zoals Minister Mans- holt het uitdrukte op reis gegaan en er is niet alleen van paard verwisseld, doch ook het aantal passagiers in het rijtuig is veel groter geworden. Het reisdoel is het zelfde gebleven, al is dit nooit nauwkeurig omschreven geweest. Minister Mansholt zag het doel als het beharti gen van de belangen van de bedrijfstak in overeen stemming met het algemeen belang. Daarbij moe- Ons land stond in 1954, ondanks toenemend vlees verbruik, nog beneden het vooroorlogse peil. Het totale verbruik aan vlees was in 1954 390.000 ton, zodat na aftrek van export nog niet in eigen be hoefte kan worden voorzien. In het afgelopen jaar is het vleesverbruik echter nog zodanig gestegen, dat een consumptie van 40 kg werd bereikt. k van de totale vleesproduktie wordt geëxpor teerd, geconsumeerd in eigen land. DE SLACHTKWALITEIT VAN HET RUNDVEE. Het begrip „slachtkwaliteit" wordt bepaald door: 1. De consument. 2. De slager. De consument geeft de voorkeur aan mals en smakelijk vlees, dat vlug is klaar te maken. Bij een hoog welvaartspeil zal hij hier ook extra voor willen betalen. De malsheid wordt bepaald door: 1. de leeftijd van het dier. Vlees van oudere dieren is in het algemeen taaier. De malsheid van het type als zodanig, is hierop echter ook van in vloed. 2. de graad van rijpheic:. Goed doorgemeste dieren hebben malser vlees (minder droog) dan niet rijpe en magere dieren. 3. de verschillende vleessoorten aan het dier. In het algemeen vormen de spieren van het mid- denstel (ribben, rug en lendenen) en achterstel (dijen en schenkels) de fijnere vleessoorten, Van Bedrijfschap naar Produktschap. De produktie van rundvlees. Is dit bêleid? Het Landbouwschap over de melkprijs 19531956. Verantwoorde veevoeding. Lonen en sociale voorzieningen. Uit q*5 Herverkavelingsgebieden. Zitdagen Radio Korte wenken Onder de Tuinbouwlantaarn. Zeeuws Stierenreglement. De Boerenjeugd. (Editie Zeeland.) Noord-Brabantse Mij van Landbouw. (Editie Noord-Brabant.) Bram uit de Slikhoek. Gedachtenwis.seling rondom grondonder zoek en bemesting op hcog niveau. Teeltverordening zaalmais 1951. Enkele nieuwe K. I.-stieren in Zeeland. Paard en Paardensport. Centrale Iïengstenkeuring te Goes. Mark tber iehten Uit de Kringen en Afdelingen. o Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Over name van artikelen is slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouv ontvan gen het blad gratis ABONNEMENTSPRIJS voor niet-le~en, niet- grondgebruikers, bedraagt 10,per jaar I l»ï-l mrvn Hnrr ten we inderdaad niet vergeten, dat als een vrucht van het overleg in de bedrijfschappen een betere samenwerking tot stand is gekomen tussen produ cent, handel en industrie. Men heeft elkaar leren kennen in ware gedaante en problemen. Uiteraard zijn er wel eens moeilijkheden geweest, ook met de regering. Die moeilijkheden kunnen er uit bestaan dat de minister van landbouw of de minister van econo mische zaken de verordeningen vernietigen. In het verleden is dat niet vaak voorgekomen, omdat zoals Minister Mansholt het uitdrukte, de besturen doorgaans het algemeen belang goed in het oog houden. Men mag echter bij het inwerkingtreden van de produktschappen hopen, dat de werkzaamheden beperkt zullen blijven. Want al is er veel werk dat onafhankelijk is van de conjunktuur, er blijft toch altijd een zekere samenhang tussen deze conjunk tuur en de bemoeiingen van deze lichamen. B. in vergelijking met die van het voorstel (de hals en de kop). De malse haasspier (onder de lendenen) bijv. behoeft maar even te braden, de halsspieren, in het bijzonder aan het nekge- deelte, veel langer (soepvlees). De smakelijkheid hangt af van: 1. De kleur. Lichtgekleurd kalfsvlees heeft wei nig aroma. Donker gekleurd vlees, bijv. van oudere dieren, veel meer (soms te veel, o.a. bij oude stieren). Een donkere kleur vermindert de waarde en de eetbaarheid niet altijd. 2. De voeding. Smakelijke, goed samengestelde mestrantsoenen en een goede weide hebben een gunstige invloed. Hoewel minder dan de melk,, wordt het vlees onsmakelijker door voe dermiddelen met afwijkende geur en smaak. 3. De vetheid van het vlees. Te veel vet benadeelt de smaak, daarentegen is erg mager vlees slap en vrij smakeloos. De slager moet zich naar de kwaliteitseisen van de consument richten. Niet alle onderdelen kunnen voor hem evenveel opbrengen. Niet alleen op grond van verschil in malsheid, maar ook afhankelijk van de vorm van verschillende spieren. Zo lenen zich de buik- en borstspieren minder goed voor het afsnijden van een goed verkoopbaar stuk vlees. Het zal duidelijk zyn, dat niet te oude dieren met goede bevleesdheid, speciaal t.a.v. de duurste on derdelen (bovenhand en achterhand), en die de gewenste graad van vetheid hebben, het meeste opbrengen. Hierbij is vooral de verhouding vlees vet been vvaardebepalend. Daarnaast dienen de duur vlees leverende onderdelen goed gespierd te zijn. Ir. W. L. HARMSEN, Rijksveeteeltconsulent. Bij dezen brengen wij alle veehouders onder {le aandacht dat er een verenigingsdemonstratie zal worden gehouden met elecirisehe apparaten, die z?l plaatsvinden op dinsdag 7 februari om 2.30 uur bij de heer D. C. Duynhouwer, Wilhelminasiraat, Scherpenisse. Een ieder die belangstelling hiervoor heeft, no digen wij uit otm aanwezig-te zijn. De Raad voor de Landbouwvoorlichting hield zich in zijn tweemaandelijkse vergadering diep gaand bezig met het vraagstuk van de regionale berichtgeving omtrent het optreden van ziekten en beschadigingen voor de land- en tu'rlbouw. De Raad kwam tot de conclusie, dat de berich igeving in de verm van w arschuwingen door middel van ge drukte of gestencilde kaarten, die zich in Zeeland deels reeds heeft ontwikkeld, dee s nog in ontwik- kehng is, in een behoefte blijkt te voorzien en door de praktijk wordt gewaardeerd. Radioberichtgeving, hoe nuttig ook op zichzelf, z-1 gezien het feit dat zij moeilijk plaatselijk afgestemd kan worden en teveel in algemene termen moet worden gehouden, nimrr.er de concrete waarschuwingen, die de teler zwart op wit ontvangt, kunnen vervangen. Het zal evenwel aanbeveling verd enen aan de ontwikkeling van bc'de vormen van berichtgeving aandacht te be steden. Aangezien Zeeland dit jaar niet in aanmerking is gekomen voor de uitvoering van plaatselijke streekverbeteringen door intensievere voorlichting besloot de Raad reeds thans na te gaan, welke ge bieden eventueel voor 1957 in aanmerking zouden komen, zodat te zijner tijd de landelijke landbouw- voorlichtingsraad goed voorbereide plannen aan geboden kunnen worden. Het lijkt misschien wat vreemd om midden in de winter een aankondiging van een demonstratie met zaaimachines te lezen. De geplande demonstra tie met zaaiwerktuigon kon echter in 1954 wegens de nattigheid en in 1955 wegens de droogte niet doorgaan. Vandaar dat door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid-Beveland is besloten om deze nu te houden op donderdag 9 februari in de Veilingsgebouwen te Krabbendijke des middags om 2 uur. WAT ZAL DAAR TE ZIEN ZIJN? In de eerste plaats zullen daar de meest gang bare systemen bij elkaar worden gebracht en aan een bezichtiging en (bespreking worden onderwor pen. In de tweede plaats zullen daar twee machines afgesteld worden op een genormaliseerde rij-af- stand van il en 121\-h cm. De verschillende voor- en nadelen zullen daarbij worden bekeken en de di verse mogelijkheden worden getoond. Vervolgens zal getracht worden aan te tonen hoe de verdeling van het zaaizaad in de rij plaats vindt en dat het nogal eens voorkomt dat de ene pijp meer verzaait dan de andere. Daarnaast zal door de heer Steketee uit Driewe gen een wiedbalk worden afgesteld met behulp van een door hem daartoe speciaal ontworpen plank. De normale afstellingstijd wordt daaiibij tot een derde gedeelte teruggebracht, terwijl nastel len op het veld niet meer behoeft plaats te vinden. Tenslotte zullen twee voorbeeld gereedschaps- kasten, 1 voor een bedrijf kleiner dan 40 ha en 1 voor een bedrijf groter dan 40 ha, worden tentoon gesteld. Men zou deze middag een praatmiddag met de zaaimachines erbij kunnen noemen. Het is ietwat een experiment en dan ook hoofdzakelijk bedoeld voor de boeren van Oost Zuid-Beveland, waarbij echter elke ander belangstellende hartelijk welkom is. Een ander experiment is dat de volgende dag speciaal voor de werknemers zal worden gedemon streerd. Naar mijn gevoel een uitstekend idee, daar deze mensen uiteindelijk met deze machines moeten werken. Een plan dat zeker zal slagen en navolging verdient. Dus elke belangstellende van zaaimachines en een rationeel gebruik daarvan op donderdag 9 februari a.s. om twee uur 's middags in de Veilings gebouwen te Krabbendijke. De Hoofdassistent bij de R. L. V. D., G. J. VAN LIERE. Grote toename. De toename van het aantal koeien waarbij K. I. wordt toegepast die reeds in het vorig jaar vrij sterk was, zet zich ook in het thans lopende jaar voort. In december en januari samen werden 400 run deren meer geïnsemineerd dan in het vorige jaar. Vooral in de beide Vlaanderen, maar ook in Tholen was er nogal een belangrijke toename. Problemen. Deze op zich zelf gezonde groei van de verenigin gen brengt in bepaalde gevallen nog moeilijkheden met zich mee. Het W3s te voorzien, dat zowel op Walcheren als op Zuid-Beveland de foe:de insemina- toren hun werk in het a.s. voorjaar niet goed meer af zouden kunnen. Om deze reden is bij beide verenigingen een twee. de insemin tor aangesteld, die een gedeelte van het werk moet overnemen om een goede werkver deling te krijgen. Alles of niets. Nog te vaak zien wij, dat er veehouders zijn, die slechts een gecieeite van hun vee kunstmatig laten insemir.eren. Speciaal als men met onvruchtbaar heid tobt op het bedrijf, dan is het als regel niet verstandig om zowel met de kunstmatige als met de natuurlijke dekking te werken. De echte dekinfecties worden weliswaar uitslui tend door de stier overgebracht, en wat dat betreft zou er m sschien ook n.et zoveel bezwaa. zyn. De ervaring leert echter, dat op een bedrijf, waar een maal de onvruchtbaarheid heerst, alterlei bacteriën hun kans krygen. Hierdoor ontstaan soms bij alle dieren lichte ontstekingen van de vrouwelijke ge slachtsorganen, waardoor althans een tijdelijke on. vruchtbaarheid ontstaat. Besmette runderen kan men het beste door de dierenarts laten behandelen, en ze daarr. 3 tot 6 weken rust geven. Wanneer er eenmaal een besmetting heerst, is het dus het oeste geheel tot de kunstmatige insemi natie over te gaan. Wij zien trouwens ook, dat er op bedrijven waar alle dieren geïnsemineerd worden, de minste moei lijkheden zijn. Tenslotte. Tenslotte nog dit. Uw inseminator is een goed vakman, maar op he': gebied van onvruchtbaarheid is hy niet gespecialiseerd. Wanneer men ondanks de kunstmatige inseminatie nog slechte resultaten heeft, dan moet men niet aarzelen zijn dierenarts te consulteren. Als regel zal hij kunnen helpen. Mochten er ernstige prcN~men zijn, d°n kan Uw dierenarts zo nodig altijd de Gezondheidsdienst in schakelen. G. WAGENAAR. WIJ ADVERTENTIETARIEF: Per mm 18 cent; min.mum per advertentie 2;u. Incasso kosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief, inzending van advertentiën uiterlijK Dinsdag avond aan de Uitgeefster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. Redactie: Secretariaat der Z. L. Landbouwhuis Goes Tel. K. 1100—2345.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 2