Voorjaarshengstenkeuringen 1956 52 KAALTE ELST EMMELOORD LEEUWARDEN GRONINGEN HOOFDDORP ROTTERDAM ROERMOND ZEEUWS LANDBOUWBLAD JJET heeft in kringen van trekpaardfokkers geen verwondering gewekt, dat rond 80 heng sten minder dan verleden jaar zullen worden aangeboden. Immers zijn de laatste jaren veel minder hengstveulens voor fokdoeleinden aan gehouden dan voorheen en wel op grond van't feit, dat bij een steeds dalende vraag naar dekhengsten en een steeds groeiend overschot daarvan de prijzen niet te handhaven bleken ondanks de gelijk gebleven of nog gestegen kosten. Dat eige naren van enkele tientallen hengsten, die in 1955 waren goedgekeurd, deze hebben verkocht voor slachtbank of export, omdat dit hun 't voordeligst leek, heeft mede een -ol gespeeld in de sterke daling van het aantal aangiften voor deze voorjaarshengstenkeuringen. Voor 't overige is nog geen algemeen overzicht te geven, omdat op 't moment, dat we dit schrijven, nog slechts een deel der keuringen tot het verleden behoort. Ons rapport moet uiter aard beknopt worden gehouden. Goedgekeurd de driejarigen Cos- taud van Deckershof, d. Costaud de Marche, v. M. G. Willemsen, Wesepe. Laatgeboren veulen, welks roém hem reeds was voorgegaan. Kon dus niet meevallen. Erg groen, vrij groot, behoorlijk soortig en gelijnd,' aardig beenwerk, gangen en voe ten goed zonder meer. De goede afstamming, ge voegd bij zijn jeugd, maken dit veulen desondanks interessant. Antoon v. Donkersvoort, d. Antoon van Berkenhof, van A. Bos, St. Anthonis. Ook Iaat gebo ren; diep en behoorlijk van soort, aardig beenwerk, voor wat nauw, gangen goed. De jonge Costaud kreeg een eerste prijs. Goed voor één jaar: Nico van Jonkhof, d. Nico van Melo, van M. G. Willemsen, Wesepe. Eglon van Erva, d. Eglon van Echt, van H. Ass. Hardenberg. Karei v. d. Melo, d. Karei van Certain, van G. Kruders, Wiene. Nico v. Achterloo, d. Nico van Hejjthuijsen, van B. L. Borghuis, Dene kamp. Eglon v. Bakkersdam, d. Eglon van Echt, van B. Tanke, Almelo. Albion v. d. Krim, d. Henk van Genta, van G. Kruders, Wiene. Nico van Stokers horst, d. Nico v. Kronenburg, van M. G. Willemsen, Wesepe. Nico van Puth, d. Nico van Smakt, van A. Stegeman, Ane. Colomar v. d. Oosterterpweg, d. Leo nard van Nico, van Gebr. Te Lintelo, Haaksbergen. Premiekeuring. Oudere hengsten, grote maat. 2. Karei v. d. Melo. Best soort, regelmatig en gesloten, goed beenwerk, voelen en stap matig, draf best. 3. Albion v. d. Krim. Nogal maat, kort gebouwd, goéd van soort, behoorlijk beenwerk, stap en voeten matig, draf extra. Idem middenmaat. 1. Nico v. Jonkhof. In prima conditie voorgebracht. Mooi en massaal boven- paard met type, iets flauwe rug, matig achterbeen, behoorlijke voeten en beste gangen. 3. Eglon v. Bak kersdam. Kort, beknopt, rug wat laag, matig in de standen, iets incorrect in de gangen, wel actie. Idem, kl. maat. 2a. Eglon van Erva. Bekend paard, toonde zich minder gunstig in de standen, die nooit volmaakt waren, en was vooral in de voeten achteruit gegaan. Voor 't overige: best van soort, heel klein, massaal, grof en gespierd; gangen nog zeer energiek, maar toch ook niet op z'n best. 2b. Nico v. Achterloo. Mer rieachtig, niet grof, bodemnauw, gangen krachtig en met bravour. Geen enkele hengst werd voor 4 jaar goedgekeurd, wat trouwens uit de mode schijnt te raken. 't Weer had veel beter gekund, maar best, verge leken bij dat in waar de vele bezoekers, w.o. tal van pro minente figuren uit Zeeland, het tijdens de keuring zwaar te verduren kregen. De hengsten kwamen practisch alle nat in de baan, wat wel een enkel kantnummer noodlottig kan zijn geworden. Goedgek. werden 2 driej. vossen d. Nico van Meio: Nico v. Hees, van A. C. J. Bouwman, Didam, en Alex v. Ulfterhoek, van J. Leenders, Doornenburg, en L. Hennekens, Geulle. De eerste, die een tweede premie kreeg, is een bestsoortig, goed gebouwd hengstje, met niet te veel benen en uitstekende gangen; onge twijfeld van het goed verhandelbare genre. De laat ste, verdiend met eerste prijs bekroond, heeft macht, type, lijnen en goede forse benen, in beweging vóór niet helemaal secuur, maar met een zeldzame actie in draf. Ingeschr. werd de vierj. Nico van Groede, d. Nico v. h. Zwartewater, van H. Zomer, Nettelhorst. Best type, weinig maat en formaat, achterbeen niet te fors, vóór goed, ook in de voeten, zeldzame drayer, tweede premie. Verder werd ingeschr. de zesj. Nico v. Meerlebroek, d. Nico van Melo, van C. Blom, Her wijnen. Eén der kleinste, excellent type, diep en ge lijnd, beenwerk goed, hoewel vóór even gewrongen, zeer gemakkelijke en krachtige gangen. Goedgek. voor één jaar: Nico v. d. Kuiper, d. Nico van Melo, van B. H. Groninger, Rietmole (niet ingeschr.) Albert v. Berkenhof, d. Nico van Echt, van H. Ass. Zeddam. Nico van Helpeneij, d. Nico van Melo. van J. H. Ten- hagen, Neede. Nico v. h. Grootdorp, d. Nico van Melo, van J. Leenders, Doornenburg. Herman van Wevers- lo, d. Herman, van Wed. L. v. Rheen, Bruchem. Vos- ko. d. Jupiter v. Hatenboer, van Gebr. Maas, Aalst. Albert v. Alice, d. Albert v. 't Westland, van H. J. v. Zoelen te Puiflijk. Afgekeurd de eerder goedgek. hengsten: Robert v. Ulkeweg, Clairon v. Hegelsom, Cantor v. Haesdal, Herseur v. Nelissen. In Raalte afgek.: Bombo van Boerhaar. Premiekeuring. Oudere H., gr. maat. 1. Frits, d. Faroek, van Wed. v. Rheen, vnd. Diep, massief en vierkant, zeer zwaar en grof, minder solied achter been, wel gangen nog. 2. Nico v. Luntershoek, d. Clairon de la Lys, van H. M. v. d. Bighelaar, Veld- driel. Weinig ras, want gaat steeds rrreer de ichting uit der Clairons, wel best bewaard met goedt benqi en nog zeer krachtige gangen. Beide zijn nog voor meerdere jaren goed. 3. Nico v. h. Grootdorp. Uit vorm en daardoor minder typisch, weinig krachtige standen, gangen best. Idem, middenmaat, la. Nico II van Caroline, d. Nico v. Beek, van A. J. Grysen, Eiber gen. Wat weinig broek en rug, maar zwaar en soortig, gebeend en fors in arm en schenkel, gangen vrij cor rect, beenwerk zwaar en expressief, goede actie; pas ingevoerd en zeker een aanwinst. Nog voor enkele jaren goed. lb. Albert v. Berkenhof. Schitterend in vorm. Enorm diep en massief, sterk en gespierd in rug en lendenen, fors achterbeen, vóór minder expres sief, voeten goed, marcheert extra. 2. Vosko. Antiek hengstje, maar gebeend en zeer vlot. 3. Herman v. Weverslo. Aardig klanlendiefje zonder meer, gaat al9 een klok. Idem, kl. maat. 1. Nico van Meerlebroek. Al genoemd. 3. Certain van Albain, d. Albain van Certain, van G. H. Warfman, Borculo. Massaal, soor tig, nogal benen, veel buik en wat vrouwelijk, gan gen kort. Kampipen: Nico II van Caroline, van A. J. Grijsen, Eibergen. De oud-kampioen Nico v. Helpeney en Al- bert van Alice waren van deelname aan de premie keuring uitgesloten, de eerste vanwege de behaalde titel, de tweede vanwege z'n leeftijd (13). Koud weer met sneeuw. Beide driejarigen afge keurd. Goed voor dekking de vierj. Herman, d. Eglon van Echt, van W. G. de Feijter e.a., Emmeloord. Eer ste premie: Nico v. cl. Klef, d. Nico v. Melo, van A. Maljaars, Luttelgeest. Nog voor meerdere jaren goed. Welbekend paard voor de Zeeuwen; zal in de N. O. P. wel populair worden en liet zich uitstekend zien, vooral in de gangen. Noodweer, maar in de markthallen kon worden gekeurd. Eén vijfjarige, nog niet ingeschr., ging de laan uit. De nu nog enige trekp. hengst in Friesland, de zwarte Cantor v. 't Hoogland, d. Leonard v. Nico, van Y. K. Osinga, Tzum, nog voor meerdere jaren goed, kreeg een eerste prijs. Soortig, dik paard met benen, niet helemaal correct vóór, ook niet al te best in de voeten, maar met vlotte draf. "T~c"T7jrj~| Kleine, geanimeerde keuring met enkele AooHiA goede tot beste paarden. Goed weer, veel publiek. Ingeschr. de 4-j. Carlo-van Dirk. d. Dirk v. Aldengoor, van Gebr. Wiltink, Wachtum. Best paard, klein en extra van soort, correct van onderen, grof, best gespierd en excellerend in draf; was ook breed geworden in de achterhand en maakte een prima indruk. Verder de vijfj. Nico v. cl. Heihof, d. Nico v. Melo, van Chr. Erkelens, Zeijen. Minder grof, maar gaaf en zeer vlot, soort en lijnen goed, niet zwaar, maar voor Drente formaat genoeg. Voor één jr goedNico v. Oostrum, d. Nico v. Melo, van Gebr. Oving, Beilen (niet ingeschr.) Leonard v. Groenendijk, d. Leonard van Nico, van R. Raterink e.a., de Loo. Bombo van Marie, d. Albert v.'t West- land, van H. Drenth, Norg. Voor 4 jr goed: Monty v. Smetenhof, d. Nico van Melo, van Gebr. Wiltink, vnd. Premiekeuring. In één maat gekeurd: la en kam pioen Carlo van Dirk. lb de oud-kamp. Max van Lin- dershof, d. Jan, van R. Raterink e.a., de Loo. Massief en grof, behoorlijk gelijnd; goed paard, even minder in topvorm dan anders, wat hem de titel kostte. Nog goed t/m '58. 2a. Monty v. Smetenhof. Extra genre, voor 't overige valt er veel critiek te leveren, maar 't paard fokt tot dusver uitstekend, vandaar de vier jarige termijn. 2b. Nico van de Heihof. 3a. Leonard v. Groenendijk. Zwaar en grof, mals en gespierd, te kortkomingen in details, redelijk vlot. 3b. Bombo van Marie, die extra draaft, maar ons desondanks aller minst kan bekoren door zijn onvoldoende type en voorbenen. Afgekeurd de oude Max K. 2273. Enkele hengsthouders in Groningen zijn gaan ren tenieren; hun practijk wordt nu door collega's waar genomen. Maar een tweetal, in '55 met eerste pr. be kroonde hengsten werd naar elders verkocht en niet vervangen. Andere bleven thuis en zo werd 't keu- rinkje in Groningen wel heel klein. Nochtans hadden de tientallen kleine kinderen, die, luide vreugdekre ten slakend, bij tijd en wijle de ring overstroomden, veel pleizier. Geen goedgek. driejarigen. Quibus, d. Nico van Annie, van H. V. Usquert, en Nico van Ter hole, d. Clairon de le Lys, van J. de Vries, Baflo, werden voor één, en de bekende Bombardier de la Vieille Cour, d. Amiral de Brunehault, van H. V. Zijl- dijk, voor vier jaar goedgekeurd. Laatstgenoemde kwam, in prima conditie voorgebracht, met een eer ste premie aan de kop. Het paard heeft z'n fouten, maar is toch een hengst. 2. Quibus. Vlotter dan ver leden jaar, mannelijk in algemeen voorkomen en grof, zeer fors, met aantrekkelijke contouren. 3. Nico v. Terhole, die goede, zware benen heeft, maar te nauw is vóór en in zijn type zondigt; draf met veel actie. Regen zonder eind. Helaas bleek de manege te donker om in te keuren. Dit volgens de mensen, die 't voor 't. zeggen hebben. Wij zouden 't hebben geprobeerd. Buiten was 't óók niets gedaan. Goedgekeurd de drie jarigen Nico v. Molenzicht, d. Nico van Melo, van J. van Wesemael, Middenmeer, en Abbé van Slootdorp, d. Benno v. Riebroek, van H. J. A. Hakvoort, Sloot- dorp. Resp. tweede en eerste premie. De Nico-zoon is soortig, zondigt wat in rug en voorbeen, maar is in achterbeen en gangen goed. Abbé is kort en diep, klein, grof, gespierd en best van type, voorstand moet wat sterker worden; de gangen zijn goed. Bij de afgekeurde driejarigen waren een paar met veel goeds, maar beide wel wat „bovenmaats," iets waaraan men blijkbaar meer en meer en we be grijpen dat -een hekel krijgt. Wederom werd voor dekking goedgekeurd de vierj. Edelman v. Blanken burg, d. Gdelman v. Veldzicht, van Ass. Holl. Noor derkwartier (niet ingeschr.). Goed voor één jaar de prov. kamp. Carlo v. d. Melo, d. Karei, van dezelf de eigenaresse. Niet overzwaar, maar goed paard met kwaliteit; in goede vorm gepresenteerd. Een kampioenschap kon er ditmaal voor hem niet op overschieten kon ook niet, nu er geen concurrentie was wèl echter een zeker verdiende eerste prijs. Kleine, niettemin interes sante keuring waar van drie driejarige hengsten werd goedgekeurd Jan v. Pas- sluis (Nico v. d. Klef x Clairon v. Hoek) van Jac. de Putter, Axel. Diep en robust met macht, een iets flau we bovenlijn, zware en vooral achter beste, gespierde benen, goede voeten en uitstekende gangen. De hengst liet zich extra zien. Ingeschreven: de vierj. Nico v. d. Wey (Nico van Melo x Herman 1986) van J. C. Roodzant, Dirksland. Voldoend massaal en breed, in bovenlijn best, staat even nauw voor, staat correct op vier zware goede benen, draf excellerend. Tweede pr. gr. maat. Door de arbiter werd voor één jaar goedgek. de vierj. Unie v. Moerkapelle, d. Nico van Hegelsom, van Gebr. Van Velde te Moerkapelle. Verder voor één jaar goed de 5-jr. Leon v. Moer kapelle, d. Clairon v. Hersel, van Gebr. Van Velde vnd. Kort en geblokt, met type en beste benen, voeten ruim voldoende, extra in draf. Eerste pr. middenmaat Hein v. Kwaderwijk, d. Leon van Graauw, van J. C. Roodzant, Dirksland. Vrij groot, maar diep, zeer zwaar en grof, iets breed voor in beweging, wel vlot. Geprimeerd werden in de grote maat Ia. Farceur du Douaire, d. Cupidon du Vert Buisson, van J. C. Rood zant, vnd. Omschreven i.v.m. buitengew. hengstenk. Wernhout waar dit paard kort tevoren werd inge voerd. Ib. de alleen voor de premiekeuring aanwezige Nico van Ella, d. Nico van Melo, van A. v. Nieuwen- huijzen, Greup. Voldoende bekend; in schitterende conditie getoond. 2. Hein van Kwaderwijk. Zie boven. Afgek. de 7-jr. K. hengst Nico v. Braamhof. Als gewoonlijk een indruk wekkende, zeer mooie keu ring met ongelooflijk veel toeschouwers waarvan een groot deel bezit nam van de ring, op deze wijze het uitzicht aan vele anderen benemend. M.a.w. de rege ling was onvoldoende en de bestaande toestand on houdbaar. 20 driejarige hengsten, w.o. een zevental jonge Costauds, waarbij de gemiddeld zeer povere kwaliteit van laatstgenoemden ontnuchterend, dus genezend zal zijn geweest voor velen die zich daar van de grootste illusies hadden gemaakt. In totaal goedgekeurd 5; een matig resultaat voor Limburg. We verwerken ze in de premiekeuring om plaatsruimte te sparen. Grote maat. I. Joubert v. Keizershof, (Joubert v. Kleiberg x Mayeur v. d. Boschhoeve) van Kindn W. Peters, Echt. Iets incorrect in front en stap achter; soort goed, minder modern, best koffer, enorm ge beend, met geweldige armen, schenkels en gewrich ten, drafactie best. 2. Costaud v. Nieuwenberg (Co staud de Marche X Ober v. Vliekhof) van Kindn W. Peters vnd. Lijkt op zijn grootvader van moederskant, behalve in de stand der achterbenen die wat gespan nen is; robust en gespierd, schouder mag wat langer, achterhand helt, voeten goed, beweging ruim voldoen de. Middenmaat. I. Albert van Gulpen (Albion v. Lo- vemich x Nico v. Luntershoek) van H. Roex, Gulpen. Ingeteeld op Infernal d'Amice; niet te grof, best van soort, achterbeen vooral goed, uitstekend in draf. 2. Sonius a Cainpo (Urbain van Certain x Trésor v. Zuiddorpe) van W. Verwijlen, Roermond. Diep, grof en best gespierd, even gespannen, lijnen wat rond, voeten extra, gangen goed. Kleine maat. I. Benno van Meimveg (Nico van Echt X Nico van Smakt) van H. Seegers, Herkenbosch. Jong, bestsoortig, regelmatig veulen met goed been werk, voeten en goede gangen; Nico van Melo drie maal in de pedigree. Ingeschr. in K. Des morgens, vóór de keuring kwam aan de grens bij Roosteren ons land binnen Fifils du Chateau, de 5-jr. Belg. kamp. van 1955, aan gekocht door „Venray". Extra paard, zeer typisch, veel ras, voor en achter breed, mooi in schouder en met een schitterende achterhand, vóór goed, ook in de voeten, achterbeen zeldzaam, gangen uitstekend; belangrijke aanwinst zowel door zijn uitstekend exte rieur als door zijn prima origine. Immers is papa Destin de la Mousserie een markant „raceur", als zo danig in 1955 in Brussel geprimeerd, terwijl mama Marquise du Chateau destijds met afstammelingen eerste was in de Centenaire. Fifils, die zeven maal is ingeteeld op Albion d'Hor, was toen één jaar. Verder werden ter keuring, ingeschreven: Nico v. 't Hof, (Nico v. Beek x Herseur v. Groede) van P. Slots, Baexem. Vier jaar. Zwaar en grof, vrij regelmatig ge bouwd, soort goed, gangen idem, kleine detailfoutjes. Nico van Rica, (Nico v. Beek x Dirk V. Berkenhoeve) ^an P. Gerrickens, Gulpen en J. v. d. Linden, Eijs. Mooi paard in het genre van Priméra de Petit-En- ghien, niet al te grof, gangen extra. Ook vier jaar. In fernal van Moerkapelle (Nico v. Hegelsom x Simon v. 't Schenge) van Kindn. Peters, vnd. Soort goed,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 8