ZEEUWSE GROENTETELERS BIJEEN. ZATERDAG 28 JANUARI 19 5 6 ONDER de Wanneer wij onze tuinbouwlantaarn ontsteken is dit meestal om het licht te laten schijnen over actuele gebeurtenissen en problemen welke ver band houden met de fruitteelt. Toch hebben wij in het verleden al enkele keren aandacht gevraagd voor de groenteteelt en deze week willen wij het volle licht van onze lantaarn laten schijnen op deze tak van tuinbouw in Zeeland. Iimmers er zijn ook in onze provincie vele groentekwekers. Nijvere en stoere werkers, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op hun tuinen te vinden zijn en er voor zorgen dat er op de Zeeuwse veilingen een keur: van groenten wordt aangeboden. Vooral op Walcheren vinden we deze mensen. Ze hebben meestal 'n klein bedrijf maar ze weten er wat goeds van te maken. Ze kunnen de toets der kritiek met hun grote collega's in het Westland over het alge meen ruimschoots doorstaan, zeker wat de kwali teit van hun produkten betreft. Uw lantaarnman heeft zich hiervan reeds meerdere keren kunnen overtuigen. Wel moet hem hierbij ook van het hart dat er nog wel eens wat mankeert aan de verpak king en de sortering van de Zeeuwse groenten, maar ook in dezen is er een verbetering ten goede. En dat deze verbetering er is hebben we niet in de laatste plaats te danken aan de Zeeuwse groente telersvereniging. Een vereniging welke zich tot doel heeft gesteld de belangen te dienen van de Zeeuwse groentekwekers en hun van advies te die nen ten aanzien van de technische zaken van hun bedrijven. Vorige week woensdag heeft deze vereniging haar jaarvergadering gehouden, traditie getrouw in de afmijnzaal van de Middelburgse veiling. Ook Uw lantaarnman heeft deze vergadering bijge woond. Hij heeft gezeten tussen de mensen die hun brood verdienen in de groenteteelt en hij heeft op deze dag zijn indrukken verzameld met de bedoe ling deze hier weer te geven. Het moet gezegd worden dat hij de indruk heeft meegenomen dat het Bestuur van de Z. G. V. haar taak verstaat en begrijpt. Dat bleek uit het pro gramma voor deze dag. In de morgenbijeenkomst ging het over de witlofteelt, 's Middags kwamen de erkenningseisen en de'teeltmaatregelen aan de orde. Witlofteelt. Het werd op deze bijeenkomst wel duidelijk dat de Zeeuwse groentekwekers hun tijd verstaan. Dat bleek uit de bespreking van het onderwerp over de elektrische verwarming van het witlof. Er is namelijk op Walcheren begonnen met een proef van verwarming voor het trekken van witlof met kippengaas dat door elektrische stroom wordt ver. warmd. Het bleek dat hiermede zeer goede resul taten zijn bereikt. Wij hoorden getallen noemen van een rendement van 65 tot 75 van de getrok ken witlofwortels en dit is wel een groot verschil met de koude trek, want hierbij heeft Uw lantaarn man geleerd dat men moet rekenen met een rende ment van 30 Een belangrijk beter resultaat dus dat weliswaar slechts bereikt kan worden door meerdere kosten te maken voor een transformator, kippengaas, gummikabel en alles wat er verder mee samenhangt maar niettemin is men bij proe ven reeds tot een belangrijk beter rendement ge komen, zodat er alle goeds verwacht mag worden van het witloftrekken op deze manier. Over deze zaak werd op de groentetelers-toogdag in Middelburg gesproken door de heer A. van Drenth, deskundige van het Instituut voor Tuin bouwtechniek te Wageningen. Deze gaf eerst een overzicht van de witlof teelt en de verschillende manieren van trekken welke men kan volgen. Hij kwam toen al vlug tot de kern van zijn betoog, het trekken met een verwarmingsinstallatie bestaande uit een transformator en een aantal banen gegal vaniseerd kippengaas. De transformator is nodig om de netspanning te verlagen tot een ongevaar lijke spanning van hoogstens 42 volt. Hoe dit systeem precies werkt werd door de heer Van Drenth met behulp van een schoolbord op dui delijke wijze uiteengezet. Uw lantaarnman heeft er van onthouden dat een viertal gaasbanen met een bepaalde lengte, breedte en maaswijdte, in se rie worden geschakeld. In verband met een vrij grote stroomsterkte welke in het gaas optreedt is het noodzakelijk de uiteinden van elke baan stevig tussen twee strippen in te klemmen. De onderlinge afstanden van de banen bedragen ca 15 cm en ze mogen elkaar beslist niet raken. De aansluiting tussen de gaasbanen en de transformateur kan plaats vinden met rubberkabels. De aansluiting op het net kan plaats vinden met een stuk rubber kabel. Deze kan dan aangebracht worden op een wandcontactdoos welke aangebracht moet worden door een erkend installateur. Ook over de werkwijze van een dergelijke instal latie vertelde de heer Van Drenth. We ontlenen er aan dat het mogelijk is met één transformateur een aantal kuilen na elkaar te verwarmen. Dit kan voor al gemakkelijker omdat kippengaas goedkoop is. Het vermogen dat het gaas aan warmte afstaat, is zodanig gekozen dat de kuil snel op temperatuur gebracht kan worden. Hierna kunnen een tweede en een derde kuil ook stootsgewijs op temperatuur gebracht worden. De temperatuur in de kuil neemt echter ook weer langzaam af en daardoor zal de kuil ook wel een tweede warmtestoot nodig hebben, terwijl het van de weersomstandigheden afhanke lijk is of ook nog een derde warmtestoot noodzake lijk is. Met deze werkwijze is het mogelijk per week één kuil te oogsten en Uw lantaarnman weet wel zoveel van de witlof teelt dat dit voor een eenmans bedrijf meer dan voldoende werk geeft. Omdat er moeilijkheden ontstaan als we een transformator aansluiten met een groter vermogen dan 5 kw, houden we het op hoogstens een derge lijke kapaeiteit. Het is dus mogelijk om een kuil van 35 m2 te verwarmen, daar bij het systeem dat de heer Van Drenth propageerde een warmtetotaal nodig is van ca 145 w/m2. We houden een opper vlakte van de kuil aan van 3 X 11.5 meter. Bij nor male weersomstandigheden kunnen in een seizoen 12 kuilen van een dergelijke oppervlakte worden verwarmd. De totale oppervlakte bedraagt dus 420 m2. Rekenen we dan met 65 kg wortels per m2, dan komen we aan een totaal van 27.300 kg wortels. Gaan we dan uit van het rendement dat de heer Van Drenth noemde dan krijgen we 20.000 kg oogst- baar lof. Maar vanzelfsprekend gingen de kwekers in de Middelburgse veilingbanken zich ook afvragen wat dit allemaal zou gaan kosten. Ook hierop gaf de heer Van Drenth antwoord. De belangrijkste post van de installatie is de transfor mator. Deze kost 450, De kosten gaas, klemstroken en rubberkabel komen op 0,75 per m2. In dit bedrag is niet be grepen de kosten van aansluiting van de transfor mator op het net. Volgens de berekeningen van de heer Van Drenth zouden met een kuiloppervlakte van 140 m2 de kosten ongeveer ƒ4,-— per m2 be dragen. Wij menen dat hiermede voor de witlofkwekers belangrijke cijfers zijn gegeven, die zeker de moeite waard zijn om bestudeerd te worden. U zult zich echter ook afvragen hoe het nu staat met de aanvoer van witlof op de Zeeuwse veilingen. Wij kunnen van de veiling Goes geen cijfers geven, maar we hebben wel genoteerd de cijfers weike de heer Kweldam, direkteur van de Middelburgse vei ling gaf. Deze hield namelijk een interessante be schouwing over aanvoer en prijzen van witlof in Nederland en op Walcheren. Hierbij bleek dat in het seizoen 1954'55 de tota le witlof-aanvoer in Nederland bedroeg 18.500.000 kg met een midden prijs van 47,80. In Middelburg was de aanvoe- 134.150 kg met een middenprijs van 48,80. In het seizoen 1953'54 bedroeg de totale aanvoer op de Nederlandse vei. lingen 16 miljoen kg tegen een middenprijs. van 49,30 en de aanvoer op de veiling Middelburg 118.000 kg tegen een middenprijs van 50,90. Interessant was de grafiek welke de heer Kwel dam vertoonde over deze zaak. Een dikke streep hebben we ook gezet onder onze aantekeningen ten aanzien van de waarschuwing welke de heer Kwel dam deed horen over het achter de markt aanlopen. Dit gebeurt in Zeeland nog maar al te veel. Maar de les van de, heer Kweldam was: Blijf nuchter. Voer regelmatig aan en overdrijf nimmer. Dan zult U de beste resultaten bereiken. Hetzelfde geluid hadden we al gehoord in het openingswoord van de voorzitter, de heer M. Ton. We zouden nog veel meer kunnen schrijven over deze ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse groenteteelt. Ons ontbreekt de plaatsruimte. We hopen echter later nog wel eens op deze en andere dingen uit het groentetelersvak terug te komen. Rest ons nu slechts te vermelden dat de heer Jonker van het Produktschap voor groenten en fruit, die in de middagbijeenkomst het woord voerde, over de teeltregeling in de groente teelt een oproep tot allen deed komen om met racht het euvel te bestrijden van het leien zonder teeltvergunning. Hierover werd ook nog gedis- cussiëerd en toen kregen we wel de indruk dat het in Zeeland wel los zal lopen met dit telen zonder teeltvergunning. We hadden trouwens ook niet anders verwacht. Met genoegen vernamen we ook uit de mond van de heer Jonker dat hij, zelf niet z- jong meer, voorai de jongeren opriep om zich te bekwamen voor hun werk. Hoe zij moeten stude ren, ook voor 't groentekwekersvak. Als ze dit doen dan zullen zij in dit vak ook een toekomst kunnen vinden maar ze mogen niet vergeten dat de toe komst vakmensen zal vragen. Niet alleen voor de fabriek en het laboratorium, maar ook voor de groentetuin. 51 BOND VAN OUD-LEERLINGEN R. L. W. S. HIELD JAARVERGADERING. Vrijdag 20 januari hield de Ver. van Oudl. der R. L. W.S. te Goes haar 53ste Algemene Jaarverga dering, onder leiding van de vice-voorzitter de heer N. Filius. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental met 12 was gedaald. De aandacht werd gevraagd voor de a.s. Algemene Vergadering van de Algemene Bond te Amsterdam. Men zal daar bespreken welke wegen bewandeld zullen moeten worden om meer belangstelling bij de leden op te wekken. Ook werd de hoop uitgesproken het bonds- jaarboek te behouden. Er zal getracht worden de redactie van het jaarboek uit te breiden met 2 of 3 leden. Des middags zal een bezoek aan de Ford fabrieken worden gebracht. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. O. J. Hendrikse en N. Filius met algemene stemmen herkozen. Op donderdag 2 februari is er in de „Prins van Oranje" te Goes in samenwerking met de Zeeuwse aardappelkwekers des middags om 2.30 uur een vergadering, waarin o.a. de heer H. Zingstra zal spreken. Voorts zullen lichtbeelden worden vertoond. Na de gemeenschappelijke lunch was het woord aan de nestor van de Nederlandse landbouw journalisten de heer J. Nypels te Heer (L.), die zijn gehoor buitengewoon wist te boeien met een interessante causerie, waarin hij zijn in zicht gaf op de positie van de Nederlandse land bouw. Het prijspeil van de Nederlandse landbouw wordt volgens de heer Nypels kunstmatig laag ge houden. In deze tijd van snelle technische ontwik keling zal ook de landbouw, evenals de industrie, steeds meer kapitaal nodig hebben om bij te blijven. Volgens spreker wordt er in de industrie ycel meer verdiend dan in de landbouw. De lage prijzen waarmee de Nederlandse industrie op de wereld markt komt, hebben de groei van deze industrie in de hand gewerkt. De industrie heeft steeds meer mensen nodig en deze worden steeds van het platteland dus uit de landbouw onttrokken, waar door steeds meer moeilijkheden ontstaan. Spreker besprak daarna uitvoerig het landbouwbeleid van de regering. Vol lof was hij over de landbouwvoor- lichtingsdieiïst en het wetenschappelijk werk. Met minister Mansholt was hij het niet eens over het prijzenbeleiddeze prijzen worden kunst matig op een te laag niveau gehouden. Hij wees o.a. op de Benelux. Direct na de oorlog was het wellicht nodig dat de prijzen niet te hoog opliepen, maar nu na 10 jaar bevrijding was dit, volgens spreker, niet meer nodig. Vandaar dat de Benelux- overeenkomsten zo langzaam vorderen. Als men in België komt gaat het de industrie en de boer goed en dat kan hier in Nederland ook. Om dus gelijk te komen met België zouden de landbouw- produkten omhoog moeten. De landbouw verdient te weinig om de ontwikke ling te blijven volgen. Spreker wees ook nog op de Marshallhulp, die België niet heeft gehad, en die voor Nederland van onschatfoare waarde is geweest. Vervolgens besprak hij de moderne landbouw (nieuwe polders) en de verouderde landbouw. Op de buitenlandse markt willen we op een geforceer de wijze goedkoop leveren, doch vroeg of laat lo pen we daar vast mee. Hij wees o.a. op de boter, en zeide dat men hier in Nederland zo „krenterig" is bij het vaststellen van landbouwprijzen. Als men ziet wat er van de boer wordt verlangd, zouden ho gere prijzen zeker geen overtollige luxe zijn. Hier zal men dus steeds op moeten blijven hameren, wil het ons land goed blijven gaan. Dan zal, volgens spreker, ook het Benelux-vraagstuk gemakkelijker op te lossen zijn. Na deze vlotte rede volgde een zeer geanimeerde nabespreking en gaf de heer Nypels nog een duide lijke uiteenzetting over het Russische vraagstuk. Hiermede was men aan het einde van onze jaar vergadering gekomen. C. O. J. EXAMENS LOONSPUITEN IN DE LANDBOUW. Ter verkrijging van het diploma: vakbekwaam heid loonspuiten in de landbouw zullen dit voorjaar op diverse plaatsen examens worden afgenomen. Zij zijn reeds vastgesteld te Axel op 7 februari 1956. Belangstellenden kunnen zich wenden tot het Examenbureau van de Stichting Examens van de Georganiseerde Landbouw, Belgischeplein 6, Den Haag (post Scheveningen), alwaar men examenfor mulieren met de exameneisen benevens verdere gewenste inlichtingen kan verkrijgen. EXAMEN TREKKERBESTUURDER IN DE LANDBOUW. Ter verkrijging van het diplomatrekkerbestuur der in de landbouw (le klas) en het diploma: trek kerbestuurder in de landbouw (praktisch gebruik van de trekker), zullen dit voorjaar op diverse plaatsen examens worden afgenomen. Zij zijn reeds vastgesteld te Utrecht op 17 en 18 april 1956. Belangstellenden kunnen rich wenden tot het Examenbureau van de Stichting Examens van dm Georganiseerde Landbouw, Belgischeplein 6, Den Haag (post Scheveningen), alwaar men examenfor mulieren met de exameneisen, examenopgaven (tegen betaling van ƒ1,—), benevens verdere ge wenste inlichtingen kan verkrijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 7