verzicfii De produktie van rundvlees EUREKA Groenkraag ZATERDAG 28 JANUARI 1956. waarin opgenomen HET NOORD-BRABANTS LANDBOUWBLAD D. J. VAN DER HAVE No. 2311. Frankering bij abonnement: Terneuzen 44e Jaargang. ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de Noord-Brabantse Mij van Landbouw en andere Verenigingen In een zeer overzichtelijke staat heelt het „Zeeuwsch Dagblad" van maandag 23 januari de Loop van de bevolking. Zeeuwse over het jaar 1955 aangegeven. Van ieder van de 101 Zeeuwse gemeenten is naast elKander gezet het inwonertal per 31 december 1954, het aantal ge borenen, het aantal overledenen, de in onze provincie gevestigden en de vertrokkenen en het inwonertal per 31 december 1955, alles gesplitst in mannen en vrouwen. Tenslotte volgt het totaal en de vermeerdering of ver mindering. Voor hen, die genoemd overzicht niet hébben gelezen, willen wij hier de voornaamste cijfers laten volgen. De bevolking van Zeeland nam in 1955 toe met 1209 zielen. Dit in ver houding tot andere delen van Neder land toch al lage cijfer trekt nog meer de aandacht, wanneer wij zien, dat er in 1955 in Zeeland een geboorte-over schot was van 3.115 zielen. Hiertegen over staat dan dat er uit Zeeland 1906 mensen meer naar elders vertrokken, dan zich in Zeeland vestigden. Bovendien bemerken wij, dat als wij de vermeerdering in bevolking van de steden Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Zierikzee en Oost burg ibij elkaar tellen, dit een totaal cijfer geeft van 1262 en dit dus groter is dan de gehele Zeeuwse bevo kings, aanwas. Hetgeen dus betekent, dat vooral de kleine en de plattelands-ge meenten aanzienlijke aderlatingen hebben ondergaan. Laten wij deze zes gemeenten even buiten beschouwing, dan blijkt, dat er slechts in 39 andere Zeeuwse gemeenten een bevolkings toename was tegenover 54 gemeenten, die achteruit gingen. De verschillende districten. Wanneer wij de cijfers voor de delen van Zeeland bezien, blijkt dat in Wal cheren de grootste toename van men sen plaats vond, namelijk 804, hetgeen gezien de gunstige cijfers voor Mid delburg en Vlissingen niet te verwon deren valt. Daarna volgt Zuid-Beve land met een vooruitgang van 192 personen. Een cijfer dat kleiner is dan de toename van Goes alleen! Schou- wen-Duiveland heeft een overschot van 177 zielen. Hier zal zeker de terug keer van geëvacueerden nog een rol spelen. West Zeeuws-Vlaanderen telde in 1955 slechts 108 mensen meer dan in 1954. Tholen en St. Philipsland heeft nog een klein overschotje van 30 zielen. Noord-êeveland ging met 24 mensen achteruit. Dit verlies was te danken aan de gemeente Wisse- kerke, daar het inwonertal van Kort- gene precies gelijk bleef. Onder aan de lijst komt Oostelijk Zeeuws-Vlaan- deren met een verlies van 78, hetgeen te meer bevreemdt, daar hier toch de meeste Zeeuwse industrieën gevestigd zijn. Maar ook deze industriëën heb ben dè mensen niet van vertrek naar elders kunnen weerhouden. Onzes in ziens niet te verwonderen, gezien de aller miserabele verbindingen tussen dit deel van Zeeland én de rest van Nederland. In de „Provinciale Zeeuwse Cou rant" lazen wij namelijk deze week het aantal auto's (personen en vracht wagens) dat in de maand december aan het veer KruiningenPerkpolder minstens één boot moest wachten. Het waren er duizenden! En da in een maand, waarin de Kerstweek ligt. waarin het vervoer, vooral het vracht vervoer, slechts matig is. Rampzalige cijfers. Wij zijn van mening,' dat de gepu bliceerde cijfers duidelijker dan iets anders de rampzalige toestand aan duiden, waarin Zeeland verzeild is ge raakt. Want deze cijfers tonen aan, dat de ontvolking van het platteland in versneld tempo voortgaat met alle gevolgen van dien. Het heeft geen zin hier opnieuw al deze gevolgen met name te noemen. Zij zijn algemeen bekend, al worden zij kennelijk door de bevoegde regeringsinstanties hetzij over het hoofd gezien of men sluit a'ldaar de ogen ervoor. Elders in ons land hoopt de bevolking zich op. Steeds groter worden de steden. Vol trots en blijdschap kondigen gemeen tebesturen aan, dat de SO.dOOste, de 100.000ste, de 600.000ste inwoner ge boren is. In Zeeland vraagt men zich af wanneer de eerste gemeente geheel ontvolkt zal zijn. In Serooskerke op Schouwen-Duiveland woonden in 1946 nog 231 mensen. Vorig jaar begon men aldaar met 182 inwoners. Op 31 december waren het er nog 158! Er zijn in Zeeland liefst 32 gemeenten met minder dan 1000 inwoners! Men zal misschien zeggen: voeg er dan een aantal samen. Inderdaad staat het dan wat beter, maar aan de nuchtere feiten doet een en ander natuurlijk niets af. Slechts een behoorlijke in. jectie van bovenaf kan hier uitkomst brengen. Een injectie, die de omstan digheden in Zeeland dient te verbete ren. Die werkgelegenheid verschaft woningen, verbindingen en voorzie ningen verbetert. Wij weten, dat de Zeeuwse autoriteiten en diensten nier genoeg achterheen zitten. Maar uit tal van hun uitlatingen in het open baar blijkt wel hoe vaak zij hun hoofd stoten tegen de afschuwelijke muur van bureaucratie. ie door departe menten en regeringsfoureaux is opge trokken. Een ieder, die zijn best doet iets te bereiken kan hiervan meepra ten. Wij kunnen hiervan de nodige voorbeelden aanhalen. Terwijl er bij voorbeeld voor de bouw van één eter land'couwhuishoudscholen van de Z. L. M. de plannen geheel klaar 'lig gen, Zeeuwse aannemers en bouwvak arbeiders aanwezig zijn, mag niet -ge bouwd worden omdat er elders in ons land bouwvakarbeiders te weinig'zijn. Wij weten, dat dit ene voorbeeld met vele tientallen is uit te breiden. De ge volgen wilt U weten? Wel les moet nu gegeven worden in lokalen, die volgens de huidige rormen afgekeurd zouden moeten worden. Leerkrachten worden hierdoor prikkelbaar en zoe ken elders werk. Niéuwe leefkrachten willen niet naar Zeeland komen. Elke nieuwe vacature kost de besturen van de scholen nachtmerries. Hoevelen kunnen hiervan niet meepraten? Wan neer men in Den Haag geen geheel andere houding gaat innemen tegen over de noden van het platteland zal deze funeste ontvolking voortgaan. En wie de gevolgen nu eens goed wil bestudéren, die ga naar Frankrijk. Men zij gewaarschuwd! Een geheel ander onderwerp, dat thans de boeren bezighoudt is De aardappelsituatie. Men kent de feiten. Verleden jaar waren er teveel aardappelen. Niet alleen in ons land maar ook in Frank rijk en België. Hoewel er dit jaar minder hectaren met aardappelen beteeld zijn, is de totale oogst, dank zij veel betere kwa liteiten in ons land bijna niet kleiner geweest. Er zijn gelukkig ten aanzien van de afzetmogelijkheden heel wat gunstiger omstandigheden dan een jaar geleden. Hoewel ook dit jaar Frankrijk opnieuw een overschot heeft, zijn er andere landen, die een tekort vertonen, waardoor de uitvoer tot heden toe gunstig verloopt. In de Scandinavische landen is tengevolge van de droge zomer de oogst gedeelte, lijk mislukt. Denemarken heeft bij voorbeeld de uitvoer van aardappelen een tijdlang stil gezet, hoewel wij thans lezen, dat het Deense Ministerie -van Landbouw, spoediger dan ver wacht werd het uitvoerverbod van aardappelen heeft opgeheven. De hevige protesten van de aardappel- handel en de exporteurs aldaar heb ben dus succes gehad. Het Deense Ministerie zal er echter op toezien, dat de export niet een zodanige omvang aanneemt, dat de voorziening van het binnenland er door in gevaar wordt gébracht. Mocht dit het geval zijn, dan zal de uitvoer opnieuw worden stopgezet. Dit laatste acht men echter niet waar schijnlijk, mede omdat de Deense aardappelen te duur zijn om in aan merking te komen voor de afzet op de internationale markt. Dit lahtste punt houde men goed in de gaten. Het is een factor, die zeker ook voor de Nederlandse export geldt. Worden onze Nederlandse aardappe- (Zie verder volgende pagina.) I. Z""1 EZIEN de toenemende economische betekenis van het mesten van rund- vee, de veelvuldige toepassing hiervan op het Zeeuwse bedrijf en een groter wordende belangstelling voor goed opgezette mestproeven en ook cursussen in het mesten van vee, is een nadere kennis van feiten en pro blemen op dit terrein nodig. In enkele kbrie artikelen zal op een en ander- de aandacht worden gevestigd. Een doelmatige mesterij vereist vakkennis, de nodige ervaring en gunstige bedrijfsomstandigheden. Voor de rentabiliteit zijn enkele factoren doorslag gevend, zoals: het materiaal waarvan men uitgaat voor de mesterij, i.e. het type van het dier, de conditie en de leeftijd bij aankoop, de voeding, de con ditie bij afzet en de marge tussen in- en verkoopprijzen. Het uitgangsmateriaal voor de mesterij. De kwaliteitsverbetering van het rundvee is in ons land allereerst ge richt op de verhoging van de melk en melkvetproduktie en daarnaast op een zo groot mogelijke geschiktheid voor de vleesaanzet. Gestreefd wordt naar een foktype, dat geschikt is voor goede produktie gedurende vele jaren (het melk-vlees- type). Te grote robuustheid, wanneer dit tot uiting komt in een grof geraam te (ook beenwerk), grove en dikke huid, is in strijd met de melkrijkheid en geeft ook geen enkele garantie voor langere levensduur. Van belang voor de mesterij is, dat deze eigenschappen ook geen voor delen brengen voor de slachtwaarde. Ruim gebouwde, diepe dieren met fijne beenderen en huid uiteraard voldoende gespierd geven als slachtprodukt doorgaans fijn en mals vlees en hebben een gunstig uitslaoh- tingsperceniage. De melk- en vleesrichting in de fok kerij. hier te lande in één type ver enigd, behoeven niet met elkaar in strijd te zijn. In de 3 Nederlandse veeslagen, F. H., M. R. Y. en G. (resp. 70, 25 en 5 van de totale veestapel) moet een. gunstige aanleg voor een gemiddeld hoge melkopbrengst met een goede geschiktheid tot slachtdier worden gecombineerd. De selectie op het exterieur en type moet zich hiernaar richten. De hand having van een aanzienlijke lichaams ontwikkeling (massa) met-hoog le vend gewicht op volwassen leeftijd is een gunstige factor. Dit ook in ver gelijking met verschillende buiten landse melkveerassen. Aangezien de eenzijdig gefokte melkveerassen in het algemeen een aanzienlijk grotere mate van laatrijp- heid vertonen, dan de gecultiveerde vleesrassen, moet bij ons vee een vol doende snelle groei in het stadium van jeugd gehandhaafd blijven. Dit is bij een voldoende gespierd en ge sloten type mogelijk. Het moderne Nederl. melkvleestype kan zelfs in slachtkwaliteiten uitste kend concurreren met de uitgespro ken vleesrassen, in het buitenland. Internationale tentoonstellingen van slachtvee (speciaal in Italië en Duits land) hebben dit aangetoond. De sterk en eenzijdig in de vleesrichting ge kweekte rassen (vroegrijp) vervetten in een vroeger stadium. Dit komt niet tegemoet aan de vandaag aan de dag gewenste vlees-vet-verhouding met de nadruk op vlees. In ons land heerst thans een ern stig overschot aan vet, dat de afzet op de binnen- en buitenlandse markt (Zie vex-der volgende pag.) (Advertentie). De beste hooggehaltige voederbiet voor Uw bedrijf. Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel KAPELLE-BIEZELXNGE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1