SERVICE-REGLEMENT voor Trekkers Reglement ZATERDAG £1 JANUARI 1 9 5 37 betreffende condities bij verkoop, levering en nazorg van landbouwtrekkers, samengesteld in het Mechanisatie-Centrum door onderling overleg tussen de vertegenwoordigers uit de Stichting „Federatie het Landbouw werktuig", de Landbouwmachine-Industrie, het Instituut voor Land- bouwtecliniek en Rationalisatie en Het Landbouwschap. Inleiding De ontwikkeling van de motortech- niek en daarmede gepaard gaande ver fijning der theoretische en constructie ve eigenschappen der trekkers, stelt hogere eisen aan de verzorging en be diening. Het wordt daarom wenselijk geacht de verhouding tussen de impor teur, resp. de binnenlandse fabrikant en de wederverkoper, beiden als leve rancier en de gebruiker in een regle ment vast te leggen. Onder landbouwtrekkers worden ver staan alle trekk» s, kennelijk geconstru eerd voor gebruik in de land- en tuin bouw, de veeteelt en fruitteelt, zomede de bosbouw. Voor de leverancier betreft dit regie ment de verkoops- en leveringsvoor waarden en -omvang, alsmede de onder- delenvoorziening en nazorg. Voor de gebruiker de nakoming der voor hem uit het reglement voortvloei ende verplichtingen, o.m. ten opzichte van het gebruiken of doen gebruiken van de trekker. Art. 1. Toelating en afvoering Iedere leverancier, hetzij importeur resp. fabrikant, hetzij wederverkoper, kan tot dit reglement toetreden en bindt zich aldus om zich aan dit con tract te houden. Door toetreding geeft hij te kennen zijn handel te zullen drij ven volgens de bepalingen van het re glement. Hen register van de toege- tredenen staat ter beschikking van ad- spirant-kopers van landbouwtrekkers en wordt gepubliceerd door het Mecha- nisatie-Centrum. Iedere leverancier, hetzg ïmpoiteui resp. fabrikant, hetzij wederverkoper, kan desgewenst te allen tijde ophouden contractant te zijn; hij wordt op zyn daartoe strekkend schriftelijk verzoek onverwijld van het register afgevoerd. Afvoering van het register vindt boven dien plaats, wanneer de leverancier by herhaling blijk geeft zich niet aan de bepalingen van dit reglement te hou den In geval van afvoering van het register blijft dit reglement van kracht ten aanzien van de overeenkomsten, die vóórdien zijn aangegaan. Afvoering van het register wordt eveneens door het Mechanisatie-Centrum gepubliceerd. Over toelating en voor zover zulks niet op verzoek van de leverancier zelf plaatsvindt over afvoering wordt be slist door een toelatingscommissie, be staande uit 7 leden, samengesteld uit drie leden, aangewezen door de sue ri tme „Federatie het Landbouwwerk tuig," drie leden uit het Landbouwschap en ©en neutraal deskundig lid, dat tevens als voorzitter optreedt. De neutrale deskundige wordt aan gewezen door het Mechanisatie-Cen trum; de overige leden door ën uit de groepen van het bedrijfsleven, waaruit •zij voortkomen. Hoewel officieel geen vestigingseisen zijn gesteld ten opzichte van de be voegdheid om reparaties te verrichten aan de betrokken trekkers, zal de vak bekwaamheid van de verkoper-leveran cier en/of zijn personeel in de beoor deling tot toelating worden betrokken. Waar bovendien geen bedrijf svevgun- ning nodig is voor de uitoefening van de handel in de betrokken trekkers, kunnen in dit reglement te dien opzich te evenmin uitsluitende bevoegdheden worden verleend. Art. 2. Verkoop Bij iedere verkoop, leverantie en na zorg, met betrekking tot landbouw trekkers, onderwerpen de daarbij be trokken partijen zich aan de bepalingen daarvan. De- verkoper-leverancier bevestigt ten spoedigste na het tot stand komen van een koop deze met een nauwkeurige omschrijving van de te leveren land bouwtrekker en van de eventuele tiek- ker-toebehoren, van de plaats waar de trekker geleverd moet worden, en van hetgeen verder tot de levering behoort cn met verwijzing naar de desbetreffen de bepalingen van het reglement, in een zodanige vorm, dat bij eventuele geschillen de in dit reglement voorziene arbitrage-commissie deze orderbevesti ging en het reglement als handleiding kan gebruiken. De koper geeft door mede-ondertekening te kennen de koop en de leveringsvoorwaarden te aan vaarden. Art. 3. Leveringsomvang De levering omvat de overdracht van de landbouwtrekker met eventuele trekker-toebehoren op de plaats als in de koopovereenkomst (orderbevesti ging) gespecificeerd, alsmede de mon tage en in bedrijf stelling. Smeerolie- en brandstofvulling mogen extra wor den berekend. Art. 4. Inbedrijf.;telling De inbedrijfstelling dient te geschie den door een door de leverancier ter beschikking gestelde, in de eigenschap pen van de trekker ingewijde, deskun dige. Deze zal de gebruiker volledig in strueren over alle punten, die de ge bruiker voor een oordeelkundig gebruik van de trekker dient in acht te nemen, te vermelden in een door hem in twee voud in te vullen montagerapport. De trekker zal daarbij tevens, mits inge lopen, zo mogelijk, aan de omstandig heden onderworpen worden, waaronder hy zal moeten werken en waarvoor hy verkocht is. Het ene exemplaar, door de deskundige ondertekend, wordt de gebruiker ter hand gesteld, het tweede door de gebruiker ondertekend, dient de deskundige by de leverancier in als bewys, dat de trekker volgens de in structies is opgeleverd. De leverancier zal by elke trekker bovendien schriftelijke instructies in de Nederlandse taal aan de gebruiker ver strekken. Deze instructies moeten onder meer een volledig overzichtelijk smeer- schema bevatten. Art. 5. Oplevering Als datum van oplevering geldt de datum, waarop de levering overeen komstig de bepalingen volgens art. 3 heeft plaatsgevonden. De leverancier verplicht zich echter tegenover de ge- .bruiker binnen drie weken na inbedryf- stelling, of, indien de trekker in aan sluiting op het eerste bezoek niet in geregeld bedryf kan worden genomen, op een in Overleg met de gebruiker te bepalen later tijdstip, de trekker nog maals zonder kostenberekening te in specteren. Daarby zal de trekker op de daarvoor in aanmerking komende pun ten gecontroleerd worden en zullen, zo nodig, nadere instructies worden ge geven. Deze controle wordt wederom in duplo op eenzelfde montagerapport als by de inbedryfstelling vastgelegd. Art. 6. Onderdelenvoorziening De leverancier, hetzy wederverkoper of importeur resp. fabrikant, moet, al vorens tot het reglement te worden toe gelaten, het bewys leveren als regel een voldoende hoeveelheid onderdelen beschikbaar te hebben om daarmede normale reparaties te kunnen uitvoe ren of doen uitvoeren. Hy dient zich daartoe, zo dit door de toelatingscom missie volgens art. 1 wordt verlangd, aan een onderzoek te onderwerpen van één of meer onpartijdige deskundigen, die nagaan of de eigen voorraad van de importeur en wederverkoper tezamen voldoende moet worden geacht om tot het reglement te worden toegelaten. Art. 7. Service De importeur resp. fabrikant dient eveneens het bewijs te leveren, dat hy, hetzij alleen, hetzy door samenwerking met agenten, beschikt over een service organisatie voldoende om de gebruiker een zo ongestoord mogelijk gebruik van de trekker te verzekeren door het ver lenen van vakkundige hulp en het uit voeren van vakkundige reparaties. Ook daartoe moet hy zich aan een desbe treffend onderzoek door één of meer onpartijdige deskundigen onderwerpen, zo dit door de toelatingscommissie vol gens art. 1 wordt verlangd. Art. 8 Het onderzoek bedoeld in art. 6 en 7 wordt ingesteld door de Voorzitter van de Commissie volgens art. 1, die zich zo nodig kan laten bijstaan door één of meer deskundigen, gekozen bui ten de takken van het bedrijfsleven, die bij deze overeenkomst betrokken zijn. De deskundigen brengen rapport uit aan de oelatingscommissie. Art. 9. Garantie De leverancier garandeert het ge leverde, voor zover daarin in de koop overeenkomst niet reeds is voorzien, op kwaliteit van materiaal met dien ver stande, dat, overeenkomstig in de ma chine-branche geldende usance, onder delen welke defect geraken tengevolge van een materiaal-fout, worden vervan gen of gerepareerd. De vervangings- delen worden de gebruikers gratis ge leverd, terwyl deze zich verplicht op verlangen de defecte delen aan de leve rancier toe te 'zenden. Tenzij anders, overeengekomen in de koopovereen komst, zijn de vrachtkosten der defecte en nieuwe delen en de montagewerk zaamheden voor het verwisselen der delen voor rekening van de gebruiker. De leverancier garandeert de goede werking van de trekker binnen de gren zen der door hem verstrekte gegevens, met dien verstande, dat hij gratis des kundige hulp verleent, indien door een afwijking in de trekker deze onvoldoen de functionneert. In geval echter deze onvoldoende werking het gevolg is van een onoordeelkundig gebruik, is de ge bruiker gehouden de kosten van deze hulp, indien verlangd, aan de leveran cier te vergoeden. Deze laatste stelt zich niet a'anspra- kelyk voor de gevolgen van schade, ont staan door onoordeelkundige hulp van derden voor zover deze niet in zyn op* dracht deze hulp uitvoeren. De leveran* cier is niet aansprakelijk voor bedi yfs* schade van de gebruiker, behoudens be* roep op de wet. De garantieverplichtingen van de leverancier ten opzichte van materiaal kwaliteit strekken zich niet uit tot materialen, waarover de fabriek geen contróle heeft, zoal; b.v. luchtbanden, elektrische installaties en dergelijke, waarop volgens algemeen gebruik, geen garantie wordt verstrekt. De garantie termijn eindigt zes maanden na de datum van oplevering, tenzy b.v. indien de gebruiker zijn trekker gedurende die termijn niet in gebruik heeft kunnen hebben, anders wordt overeengekomen. By continubedrijf (24 u.) eindigt de ga rantietermijn drie maanden na de da tum van oplevering. Art. 10. Geschillen Geschillen tussen gebruiker en leve rancier, die niet door onderling over leg kunnen worden bijgelegd, worden onderworpen aan het oordeel van een Arbitrage-Commissie, die bestaat uit drie personen, n.l. één aan te wijzen door elk der partyen in het geschil en een derde aan te wijzen dom de Direc teur van het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie, wanneer de partyen het over een derde man niet eens kunnen worden. De leden der Arbitrage-Commissie oordelen als goe de mannen naar billijkheid. De uit spraak dezer Commissie is voor beide partijen bindend. De Arbitrage-Com missie bepaalt wie de kosten van arbi trage moet betalen. Art. 11. Verantwoordelijkheden Deze vallen uiteen in die van vier partyen: ta) Importeur resp. fabrikant, die ook rechtstreeks leverancier kan zyn. (b) Wederverkoper-leverancier, die geheel zelfstandig optreedt en als ondertekenaar van dit regelement is toegelaten (Dealer). (c) Wederverkoper-leverancier, die niet tot het reglement is toege laten. (d) Gebruiker, resp. koper. Sub (a) Indien de importeur resp. fabrikant rechtstreeks als leverancier aan de gebruiker optreedt, is hy ver antwoordelijk voor alles wat met de verkoop en de leverantie verband houdt en neemt hy alle verplichtingen vol gens dit reglement op zich, ook ten op zichte van werkzaamheden, die hij aan derden mocht opdragen. Indien als leve rancier een wederverkoper (sub b) in zyn plaats treedt, dan neemt deze we derverkoper de verantwoordelijkheid van de importeur resp. fabrikant over, onverminderd de verplichting, die op de importeur resp. fabrikant blyl't rusten, de wederverkoper met raad en daad terzijde te staan en de garantiebepa lingen ten opzichte van materiaalfou- ten ook tegenover hem na te komen. Indien als leverancier een wederver koper (sub c) optreedt, wordt deze be schouwd als te zyn een verlengstuk van de importeur resp. fabrikant of van de wederverkoper sub b en is de impor teur, resp. fabrikant of de wederver koper sub b gehouden de verplichtin gen volgens het reglement na te ko men, als de wederverkoper sub c daar in te kort mocht schieten. Sub (b) Deze wederverkoper is ge houden de verplichtingen volgens het reglement na te komen, als zelfstandig leverancier, gesteund door de impor teur resp. fabrikant in de onder sub a genoemde gevallen. Sub (c) Indien deze wederverkoper sub c te kort mocht schieten dan is de importeur of fabrikant, resp. weder verkoper sub b, gehouden in diens plaats te treden. Sub (d) De gebruiker ia gehouden zijn trekker met zorg te gebruiken. Hy dient de instructies goed in zich op t« nemen en op te volgen en is te dien op zichte verantwoordelijk voor zijn pex1* soneel. Hy dient by constatering van afwijkingen de leverancier onverwijld te waarschuwen en deze steeds volle ge legenheid te geven die werkzaamheden te verrichten, die hy noodzakelijk acht, ook indien dit in verband met het be drijf minder gelegen komt, tenzij da leverancier of zijn deskundige in uitstel geen bezwaar ziet. De gebruiker is ook verantwoordelijk, indien hij de con tróle, reparatie en revisie aan derden opdraagt, d.w.z. de leverancier en/of importeur resp. fabrikant hebben in zulk 'n geval het recht zich ontslagen te achten van de verplichtingen volgen» dit reglement, tenzij anders wordt over eengekomen. Het zal na 1 Januari 1956 voor de Nederlandse trekkerge bruikers mogelijk zijn een trekker te kopen op basis van het service-reglement. De rechten van kopen en verkopen wor den op deze wijze zo goed mogelijk vastgelegd. Toelatingscommissie. '/oor de uitvoering van dit reglement is volgens art. 1 een toelatings commissie verantwoorde ijk. Deze bestaat uit 3 vertegenwoordigers van de georganiseerde landbouw en 3 afgevaardigden van de georganiseerde handel in landbouwwerktuigen. Als neutrale voorzitter fungeert Ir F. Coolman van het Instiuut voor Landbouwtechniek en Rationalistatie. Aan de commissie is toegevoegd als technisch adviseur de heer W. M. J. Trienekens, een oud employé van Shell Nederland N.V. Het secretariaat van de commissie is gevestigd: S. L. Mansholtlaan 12 te Wageningen. Het reglement werkt als volgt: Elke leverancier van trekkers kan zich verbinden onder de voorwaarden van het reglement te verkopen. Na de beoor deling door de commissie kan hij op de lijst van erkende be- drijven worden geplaatst. Deze beoordeling berust niet alleen op louter technische gronden, maar ook op persoonlijke eigen schappen, als de wil tot het uitvoeren van een goede service, enz. De totstandkoming van het reglement door samenwerking tussen de georganiseerde landbouw en de georganiseerde handels- en reparatiebedrijven biedt aan de gebruiker het vertrouwen zijn belangen behartigd te zien door te kopen bij een erkende leverancier. Voor de leverancier kan het, steu nende op de erkenning volgens het reglement, aanleiding zijn, de service verder uit te bouwen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 9