de Tuinbouwlantaam KUHN TUINBOUW 3b TUINBOUWCOMMISSIE Speciaal gekweekt voor Nederlandse bodem ZATERDAG 2,1 JANUARI 1956 ONDER VERSLAG van de vergadering van de der Z. L. M., gehouden op 13 Januari De vergadering staat onder leiding van de Voor zitter, de heer P. J. J. Dekker, die allen hartelijk welkom heet en een voorspoedig 1956 toewenst voor gezin en bedrijf. Contractteelt. Medegedeeld kan worden, dat voor de groente sector een zeer belangrijk punt aan de orde is ge wéést, de cóntractteelt voor de cónseïvenindhstrie. In 1955 werd, zoals bekend, voor de contractteelt een extra teeltrecht verschaft. Deze contractteelt buiten het areaal der tuinbouwteeltvergunningen gaf in 1955 aanleiding tot uitvoerige discussies in de kringen van de tuinders. Achteraf is gebleken, dat 217 ha werd benut. De georganiseerde tuinbouw ziet in deze uitbreidings mogelijkheid van teelten een groot gevaar en heeft daarom stelling genomen, tegen deze maatregel. Men gaat accoord met contractteelt binnen het areaal van de teeltregeling en verlangt van de in dustrie een ernstige poging om dit te bereiken. De vergadering betuigt haar instemming met dit beleid. Productschap. Medegedeeld wordt, dat het Bedrijfschap voor Groente en Fruit per 1 januari 1956 is vervangen door het Productschap voor Groente en Fruit. Een verschil met het vroegere Bedrijfschap is, dat in het Productschap de werknemers een gelijk aantal stemmen uitbrengen als de ondernemers. Dit bete kent dus, dat de werknemers mede beslissen over het economische beleid voor de tuinbouw. Tuinbouwteeltregeling 1956. Kennisgenomen wordt van de nieuwe tuinbouw teeltregeling voor 1956. Wijzigingen van betekenis zijn in deze nieuwe regeling niet aangebracht. De vergadering kan met één en ander akkoord gaan. Afzet oogst 1955. Dank zij de vrij geringe fruitopbrengst is het prijsverloop goed geweest. Ondanks het feit, dat er een geringer kwantum is aangevoerd dan in 1954, zijn de financiële uitkomsten belangrijk hoger. De indruk is, dat de fruitvoorraden in Nederland thans belangrijk kleiner zijn dan het vorig jaar. De verwachting, is gerechtvaardigd dat het prijs verloop goed zal blijven. Wel wordt op de Duitse markt vrij grote concurrentie ondervonden van het Italiaanse fruit, doch daartegenover staat, dat de behoefte aan goed fruit op de binnenlandse markt, dank zij de gestegen koopkracht steeds groter wordt. In dit verband kan worden meegedeeld, dat men overweegt een studie te maken van de afzet van het betere fruit en een eventuele kwaliteitscontrole op het product, dat op de binnenlandse markt verhan deld wordt. Onderwijs. Door de Z. L. M. is een commissie ingesteld voor het lager land- en tuinbouwonderwijs. In deze com missie hebben vertegenwoordigers van de commis. sies van toezicht op de lagere land- en tuinbouw scholen der Z. L. M. zitting. Voor de lagere land- en tuinbouwschool te Kapelle is als zodanig aangewe zen de heer C. Traas te Biezelinge. Verder kan worden medegedeeld, dat er grote reorganisatieplannen op dit onderwijsgebied in studie zijn. Wanneer deze plannen doorgaan zullen de scholen aanzienlijk uitgebreid worden. (Zie verder volgende pagina.) RODE KLAVER 'Advertentie). Enkele weken geleden mochten we het licht van onze tuinbouwlantaam laten vallen op de noodzaak van een goede ziektebestrijding. Wij kunnen als tuinders niet genoeg doordrongen zijn van deze noodzaak. De steeds groter wordende fruitproduktie en de toenemende eisen van de consumenten maken het nog meer noodzakelijk dan in het verleden, te streven naar een prima produkt. De kwaliteit moet niet alleen goed zijn, ook het uiterlijk dient onbe rispelijk te zijn. We kunnen als zeker aannemen dat in de toekomst alleen de vakmensen fruitkwe- ker kunnen zijn. Bij dit streven naar het beste wat gegeven kan worden, neemt de ziektebestrijding wel een zeer be langrijke plaats in. Behalve het bestrijden van de kwalen als schurft, luis, wormstekigheid, spint enz. hebtyep vóbrai 'de bespuitingen pa de bloei nog een nevérifunktie gekregen. Wij bedoelen de bevorde ring van een goede bladstand. Het is niet zo een voudig het uit te leggen, maar het is een feit dat bepaalde schurftbestrijdingsmiddelen behalve een schurftwerende werking, door het toevoegen van zgn. vulstoffen met sporenelementen, de voedings toestand van de boom gunstig beïnvloeden. We ken nen fruitkwekers die zoveel waarde hechten aan een goede bladstand, dat zij er een extra bespuiiing voor uitvoeren. Dus geen bespuiting ter voorko ming og bestrijding van ziekten of plagen maar en kel ten behoeve van de bladstand. De vele reklame welke de fabrikanten voeren, werkt hieraan wel mede. Men kan hieraan echter ook te grote waarde hechten. Uw lantaarnman herinnert zich nog dat hij het vorig jaar in een reklamegeschrift las dat bij elke bespuiting met een zeker middel de juiste hoe veelheid sporenelementen aan de boom wordt toe. gediend. Dit gaat te ver. Ieder weldenkende fruit kweker zal dit begrijpen. Aan zulk een middel mankeert enkel nog maar dat het de vruchten niet tevens beschermt tegen natuursinvloeden zoals ha- gelschade, wind, enz. Men dient dus wel steeds de nodige reserve bij dit alles in acht te nemen, waar bij we echter ook niet mogen vergeten de goede eigenschappen van vele bestrijdingsmiddelen. Grote verantwoordelijkheid. Wij willen deze week echter met nadruk wijzen op de grote verantwoordelijkheid die de fruitkwe ker heeft welke met giftige middelen spuit of laat spuiten. Deze Verantwoordelijkheid geldt niet alleen voor Uzelf, maar ook voor het personeel dat er mee moet wreken, de consument die het produkt zal eten en de buren die door de uitgevoerde bespui tingen hinder en schade kunnen ondervinden. Dat tot nu toe geen rampen op dit terrein ons deel zijn geworden komt zeker niet door het feit dat de middelen veel minder giftig of gevaarlijk zijn dan wordt aangegeven, zoals m ensoms nog wel meent. Het is een rechtstreeks gevolg van de steeds gegeven waarschuwingen door de fabrikan ten, arbeidsinspectie en tal van andere instellingen en diensten. Het beste bewijs van onze verantwoor delijkheid bij het gebruik van de giftige middelen kunnen wij als fruitkwekers geven door onze voor uitstrevendheid te paren aan een nog veel grotere voorzichtigheid. Naast de genoemde gevolgen die het toepassen van giftige middelen voor mensen en vee kan hebben, staat de mogelijkheid van schade aan het bespoten gewas. De moeilijkheid hierbij is dat men geen tegenmaatregelen kan nemen als men bemerkt dat het niet goed gaat. Men moet dan lij. delijk toezien dat bladeren en vruchten van de bomen vallen zonder dat men hieraan iets kan doen. Wanneer we bij ons zelf iets bemerken dat niet in orde is dan is ons eerste werk (als het goed is) er de dokter bij halen. Meestal kan dan erger wor den voorkomen. Bij bomen en planten gaat dit ech ter niet. Men kan hier enkel voorkomen door met de grootst mogelijke nauwkeurigheid te werk te gaan. De laatste jaren lijkt, het er op dat het aantal klachten over spuitbeschadigingen veel groter Ls dan b.v. in het tijdperk van Bordeauxse en Califor- nische pap. Ieder teler kan zich echter ook nog maar al te goed voor de geest halen de tijd van de ruwe peren door het bespuiten met koper na de bloei of de ernstige bladval na een bespuiting met Californische pap en loodarsenaat bij de appels. Door de vluggere communicatie komen tegen woordig de berichten van dergelijke gevallen veel vlugger binnen ons bereik. Vroeger hoorden we ook niet zoveel van rampen zoals overstromingen, aardbevingen, ernstige ongelukken enz. in verafge legen en voor ons bijna onbekende landen. Toen kenden we echter nog niet de grote pers- bureaux zoals die er vandaag zijn. Toen was het nog niet mogelijk om vanuit alle windstreken de belevenissen door te geven op het moment dat ze gebeuren naar alle plaatsen waar men de berichten wil hebben. Toch gebeurden er vroeger net zo goed rampen als tegenwoordig. Het ligt heus niet altijd aan de nieuwigheid als er eens wat mis gaat. In de meeste gevallen ligt de oorzaak bij de gebruiker zelf. Een klein percentage schuld is terug te bren gen tot de leveranciers van de bestrijdingsmiddelen b.v. door vergissingen ibij de samenstelling, verpak- kng, aflevering en bewaring van het artikel. In slechts enkele gevallen zal men steeds voor een raadsel blijven staan. Talrijk zijn in de praktijk de gevallen waarin hij vergissing b.v. groeistof voor insectenbestrijding wordt georuikt, omdateen ledige parathion- fles was gebruikt om er groeistof ter bestrijding van onkruid in te doen. Het lijkt U misschien on waarschijnlijk, maar dergelijke gevallen zijn meer dan eens voorgekomen, ook in Zeeland. U zult zeggen dat dit toch wel bijzonder dom is. Wij moe ten dit toegeven, maar daarmee is de oplossing niet gegeven. De handel dient ook hieraan haar aan dacht te schenken en bij aflevering van kleine hoe veelheden te zorgen voor een originele verpakking. De moeilijkheden met een onvoldoende aanduiding .op de verpakking ontstaan vooral als een restant overblijft tot het volgend seizoen. Mocht men in zulk een geval twijfelen aan de inhoud dan is het beste om het goedje radikaal op te ruimen, des noods onder de grond en dan flink diep. Hiertoe kunnen helaas nog maar weinigen besluiten. Men kan anderzijds ook wel eens te vlug een der gelijke beslissing nemen. Zo kan het b.v. voorkomen dat een fruitkweker een onaangesproken pak kwik, dat volgens hem onbruikbaar is geworden wegens hardheid, in de grond begraaft. Dit is ons inziens niet direkt nood zakelijk. Men dpet in zulke gevallen verstandiger eerst eens contact op te nemen mét de leveran cier. In de meeste gevallen zal men dan wel tot ruiling bereid zijn. Aangesproken partijen kan men echter maar het ibeste vernietigen. Neem geen risico in dezen. Ook gemakzucht kan funest zijn en ernstige schade veroorzaken, bij de voorbereidingen voor een bespuiting. Het afmeten van de hoeveel, heid is al dikwijls aanleiding geweest van nare gevolgen. j Om maar weer een voorbeel te noemen: Iemand had om een voorgeschreven concentratie samen te stellen uit een verpakking van V2 of 1 kg met een zuivere weegschaal de hoeveelheid precies moeten verdelen. Zulk een apparatuur was eciiter niet aanwezig en men schatte maar hoeveel er in moest. Schatten is echter voor zulke zaken nimmer de weg die bewandeld moet worden. Begrijpelijk is dat men in zulke gevallen schade Kan verwachten. Een soortgelijk geval doet zich voor als men een bepaald 'bestrijdingsmiddel gaat gebruiken op ras sen die dit niet kunnen verdragen zoals dan op de verpakking staat aangegeven Ook hierbij wordt maar al te dikwijls gezondigd. De voorlichting over al deze zaken is thans veel beter dan enkele jaren geleden. Wanneer wij de oorzaken van vele beschadigingen nagaan, dan moeten we erkennen dat we wel eens voor raadsels blijven staan die nimmer opgelost zullen worden. Maar meestal is de hoofdoorzaak dat men de ge bruiksaanwijzing niet of heel slecht heeft gelezen. Men beschouwt die gebruiksaanwijzing zo vaak als reclame. We moeten toegeven dat dit er soms in kan verwerkt zijn. Lees het echter toch door. Het is noodzakelijk. Er staan voor U zeer belang rijke dingen in. Verder willen wij U nog wijzen op de praktijkverslagen welke worden gegeven over het gebruik van oude en nieuwe bestrijdings middelen. Men is immers nooit te oud om te leren. Er zijn mensen die hierin niet willen geloven. Zij zijn de mening toegedaan dat ze het zelf wel weten. Dit standpunt is gevaarlijk en we kunnen enkel ho pen dat het niet zal leven bij lezers van onze tuin bouwlantaam. De wetenschap neemt proeven in de praktijk en ook U kunt er Uw voordeel mee doen. Wanneer men zelf maar steeds het roer in handen wil houden' kan het wel eens leiden tot moeilijkheden, zeker op het terrein van de ziektebestrijding. Zo waren er in het verleden talrijke voorbeelden dat vloeibare parathion, hetzij in combinatie met schurftbestrij dingsmiddelen of afzonderlijk, ernstige beschadi ging veroorzaakte. De fabrikanten hebben dit ook verstaan en ad- viseerden later om spuitpoeders te gebruiken. Toch bleken er toen weer van die eigenwijze telers te zijn die het nogmaals met parathion gingen probe ren, zelfs met een combinatie van kwik tijdens de bloei. De abnormaal slechte vruchtzetting van bijna alle rassen op zijn bedrijf, was voor deze teler een volkomen raa.dsel. Wij weten dat er altijd derge lijke mensen zijn geweest en dat deze er in de toe komst ook wel zullen blijven. De bedoeling van deze lantaarn was enkel U nogmaals te wijzen op het belang van een goede en juiste ziektebestrijding. Het is een belangrijke zaak. Ieder heeft er mee te maken. Wij hebben U enkele voorbeelden genoemd. Voorbeelden uit de praktijk. Aan het eind van dit praatje zouden we U nogmaals willen zeggen: be staat er bij U of Uw personeel twijfel over een spuitmiddel, raadpleeg dan steeds deskundigen op dit gebied. Zij zullen U met raad en daad terzijde staan en U alle inlichtingen geven. Zorg er vooral ook voor dat Uw materiaal in orde is. Zie het na of laat het nazien door deskundigen. De tijd voor dtt werk is er nu. Wanneer het in de boomgaard niet geschikt is om te werken kan er in de schuur nuttig werk worden gedaan. Kijk dan Uw materiaal eens na. Narigheid in de toekomst zult U er mee voorkomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 7