30 KORT VERSLAG DAGELIJKS BESTUUR Z. L. M. (Vervolg) De landbouw in 1970 HET BOUWPLAN TUSSEN ARBEIDSKRACHTEN EN WERKTUIGEN (Vervolg) ZEEUWS LANDBOUWBLAD JEUGDLEIDER. Uit een ingekomen stuk blijkt, dat de L. J. G. gaarne nieuwe pogingen in het werk zag gesteld om een jeugdleider aan te stellen. Besloten werd aan dit verzoek te voldoen. DELTACOMMISSIE LANDBOUWSCHAP. De Secretaris brengt verslag uit van een ver gadering van de Deltacommissie v. h. Landbouw schap, waarbij het ontwerp Deltawet werd bespro ken. Daar dit spoedig in de Tweede Kamer behan deld zal worden heeft het Landbouwschap een schrijven aan alle Kamerleden opgesteld, waarin enkele wensen van de landbouw ten aanzien van de financiering en de bevoegdheden naar voren zijn gebracht. Tevens werd in dit schrijven aange drongen op het aanbrengen van een spuisluis in de Veeregatdam, om het zoute kanaal te kunnen ver zoeten. De vergadering kon met een en ander accoord gaan. Zij besloot de secretaris als lid van genoemde commissie voor te dragen aan het K. N. L.C. INVENTARISATIECIJFERS. Enkele cijfers van de decembertelling zijn thans bekend. In Zeeland zijn 11.400 ha wintertarwe uit gezaaid tegen 10.600 ha in 1954. Er zijn 2500 ha koolzaad geteld, tegenover 2000 ha in 1954. De veestapel is wat betreft het rundvee met 4 teruggelopen. Het aantal koeien met 2 In Friesland zijn 30.000 stuks runderen minder geteld dan verleden jaar. GIPS VERS TREKKING. Bijna overal in de geïnundeerde gebieden blijkt, dat vooral op de zwaardere gronden nog gips nodig is. Deze wordt door de boeren aangeKocht. Een onderzoek zal worden ingesteld hoeveel gips er bij handel en coöperatie in genoemde gebieden is gekocht. Daarna zal opnieuw bij Landbouw- herstel worden aangedrongen op een beschikbaar stellen. AGRARISCH SOCIALE VOORLICHTING. Het is gebleken, dat slechts een betrekkelijk ge ring bedrag voor dit doel aan het K. N. L. C. door de Overheid ter beschikking wordt gesteld. De vergadering spreekt hierover haar ernstige teleur stelling uit en besluit een brief aan het K. N. L. C. te richten, waarin genoemde teleurstelling tot uit drukking wordt gebracht. Tevens zal het op prijs worden gesteld, indien de functionaris van het K. N. L. C. die met genoemde voorlichting is be last spoedig in Zeeland een bespreking zal hebben met de commissie van de Z. L. M. die zich reeds met dit werk heeft bezig gehouden. TENTOONSTELLINGSFONDS. De definitieve tekst van het reglement voor een tentoonstellingsfonds wordt thans door de verga dering goedgekeurd. Alle kringen hebben een ver tegenwoordiger in het bestuur van genoemd fonds aangewezen. De vergadering besluit om aan dit bestuur als voorzitter toe te voegen de heer P. J. J. Dekker en als secretaris de Algemeen Secretaris der Z. L. M. OMZETBELASTING. Besloten wordt aan het Boekhoudbureau te ver zoeken de tarieven- van de omzetbelasting in het Landbouwblad te publiceren. INVESTERING EN HUURKOOP. Gewezen wordt op de grote investeringen die er tegenwoordig nodig zijn om het landbouwbedrijf op peil te houden en aan te passen aan de meest moderne hulpmiddelen, en welke investeringen naar veler gevoelen soms onverantwoorde afmetingen dreigen aan te nemen, getoetst aan de mogelijkheid van een terugslag. Eén van de gevolgen schijnt te zijn, dat ook op het platteland het afbetalings systeem toeneemt. De vergadering acht in dit systeem een zeer gevaarlijke tendenz aanwezig. Zij wil de leden er op wijzen, dat deze huurkoop over het algemeen veel duurder is dan wanneer men gebruik maakt van de mogelijkheden die het borgstéllingsfonds biedt. Op deze mogelijkheden wil zij nogmaals de aan dacht van de leden vestigen. GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN. De vergadering brengt tenslotte een bezoek aan het laboratorium van de Gezondheidsdienst voor Dieren, waarbij de Voorzitter en de Directeur van genoemde instelling een uiteenzetting geven van het werk, de financiering en de plannen voor de toekomst op het gebied van de dierziektenbestrij- ding. Na een rondgang dankt de heer Geuze voor dit bezoek, waarbij hij de nadruk legt op het feit, dat in de betrekkelijk korte tijd waarin de Gezond heidsdienst voor Dieren in de huidige samenstel ling werkzaam is geweest, grote resultaten bereikt zijn. Men denke alleen maar aan de t.b.c.-bestrij- ding en de grote vooruitgang die geboekt is bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Uit het toekomstbeeld van het Centraal Planbureau Laat de publikatie van het Centraal Plan bureau over de verwachtingen in de periode 19501970 allerlei eigenschappen hebben die een voorspelling nu eenmaal aankleven, erg geruststellend is ze voor de landbouw niet wanneer men de grote trekken nagaat. Vooral niet wat betreft de plaats van de landbouw in de volkshuishouding. Want in 1970 zal geen 11 van de beroeps personen meer in de landbouw werken, mede omdat de werkgelegenheid in deze sector naar verwacht wordt met ongeveer 4 af zal ne men. Een verhoging van de landbouwproductie met 25 lijkt geweldig groot en moeilijk te verwezenlijken. Doch de andere bedrijfstakken komen gemiddeld tot 74 waarbij verschil lende de 100 hopen te overschrijden. In deze tijd van schaarste aan arbeidskrach ten en hoge lonen is de productiviteit per man van veel belang. Maar ook hier komt de land bouw met 38 per manuur niet aan het ge middelde van 49 voor alle bedrijfstakken. De belangrijkste bijdrage aan de export zal in verhouding ook al gaan afnemen, mede om dat naar verwachting in 1970 ondanks emigra tie 12,5 miljoen monden gevoed zullen moeten worden. Want terwijl de totale Nederlandse uitvoer haar men verwacht zal stijgen met 55 komt de landbouw niet verder dan een stijging met 21 Verwezenlijking van de hier genoemde cijfers zou van de landbouw reeds een gewel dige inspanning vragen, o-mdat de middelen en mogelijkheden beperkt zijn en de hoge kos ten reeds vrij spoedig de rendabiliteit van de productieverhoging twijfelachtig maken. We hopen dat de voorspelling van het Cen traal Bureau uit zal komen en dat door voort durende inspanning een geleidelijk stijgende welvaart ons volk ten deel zal vallen. Doch de cijfers van het Planbureau vormen ook een waarschuwing voor de landibouw dat de inspanning niet alleen gericht zal zijn op verhoging van de productie, doch tevens op het verkrijgen van de erkenning dat een ge zonde landbouwsector niet straffeloos gemist kan worden in nationaal verband. B. UIT DE INHOUD Kort verslag Dagelijks Bestuur der Z. L. M. Het bouwplan tussen arbeidskrachten en werktuigen. De landbouw in 1970. Het atoom en de landbouw. Materie en geest. Het bouwplan als bedrijfsplan. Weeroverzicht over december 1955. De positie van de zaaizaadmarkt. Volkshogeschool in het zilver. Zitdagen. Korte wenken. Verslag van de vergadering der Tuinbouw- commissïe. Onder de Tuinbouwlantaarn. Lonen en Sociale voorzieningen. Bedrijfseconomie. Service-reglement voor Trekkers. Radio. Boer en jeugd. Noord-Brabantse Mij van Landbouw. Marktberichten. Bram uit de Slikhoek. Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Over name van artikelen is slechts geoorloofd met duidelijke bronvermeiuing. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouv ontvan gen het blad gratis. ABONNEMENTSPRIJS voor niet-le-en, niet- grondgebruikers, bedraagt 10,per jaar bij /ooruitbetaling. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 18 cent; minimum per advertentie 2,1 u. Incasso kosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief, xnzending van advertentiën uiterlijk Dinsdag avond aan de Uitgeefster N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. Redactie: Secretariaat der Z. L. Land bouwhuis Goes Tel. K. 1100—2345. Gekozen wordt nu een geval van een bedrijf van 40 ha met een vaste kern van 1 knecht en 3 arbei ders, waar tot voor kort 8 ha suikerbieten en 8 ha aardappelen werden verbouwd. Zou men op de vaste kern terug moeten vallen, dan moet de op pervlakte aardappelen tot 5 ha worden inge krompen en de bieten tot 4.5 ha. Wordt de 4e arbeider aangenomen, dan kunnen 2 ha aardappe len en 2 ha bieten meer worden verbouwd. Doch de kosten van deze vaste arbeider moeten volgens de schrijver gesteld worden op 450Q,terwijl vervanging van 2 ha gerst en 2 ha tarwe het saldo maar 3500,hoger doet zijn. De oppervlakten zijn wellicht wat hoog gekozen, doch daar staat tegenover dat allerlei nevenvoordelen, die voort vloeien uit deze aanstelling, verwaarloosd zijn. De conclusie van Ir. Louwes is dan dat het in verreweg de meeste gevallen niet verantwoord is een extra vaste arbeider aan te houden ten be hoeve van een grotere oppervlakte bieten en aard appelen. Daarentegen kan men een los-vaste arbeider extra aanhouden, als men 1 tot 2 ha bieten en dezelfde oppervlakte aardappelen extra verbouwt. Wat dan wel? Met behulp van mechanisatie kan men ook de oppervlakte hakvruchten uitbreiden, doch daar staan belangrijke investeringen tegenover, of men de machines nu alleen aanschaft of in combinatie met anderen. Aan de hand van een tweetal voorbeelden komt Ir. Louwes ^tot de vrij logische conclusie, dat op een bedrijf waar veel losse arbeidskrachten aange trokken kunnen worden, de extra kosten die aan de mechanisatie worden besteed weer goed ge maakt moeten worden door een besparing op de loonkosten van dit losse personeel. Kan men deze krachten niet aantrekken, dan oordeelt hij de aanschaf van een aardappelvoor- raadrooier van ƒ2500,— verantwoord, zodra IV2 ha meer aardappelen verbouwd kunnen wor den, terwijl de aankoop van bietenrooimachine van 8.000,in combinatie verantwoord kan zijn als minstens 3, doch liever 5 ha meer bieten ver bouwd kunnen worden. Bedrijven zijn kleiner geworden. De machines hebben veelal een grote capaciteit, terwijl de aanschafkosten en daardoor ook de vaste kosten nogal hoog zijn. Vandaar dat de schrijver hier het beeld gebruikt dat de bedrijven kleiner zijn geworden. Het aanschaffen van grote en kostbare werktui gen betekent bovendien, dat men de eerste tijd geheel gebonden is. Laat iemand die een aard- appelpootmachine, ^en voorraadrooier en een transporteur heeft aangeschaft en op eigen bedrijf een koelhuis heeft gesticht maar eens ophouden met de verbouw van aardappelen. Een investering van b.v. 25.000,brengt een vaste last van 3.000,tot 4.000,per jaar met zich mee. Het verlies op de verbouw van aardappelen moet dus al erg groot zijn om er inderdaad mee op te gaan houden. Zodoende gaat de aanschaf vaak ten koste van een stuk aanpassingsvrijheid en wanneer men zich dan verder goed realiseert dat het andere werk er nogal door blijft liggen, is de conclusie gerecht vaardigd, dat de meeste bedrijven tegenwoordig te klein zijn geworden om grote werktuigen zelfstan dig te kunnen exploiteren. Zodat aankoop in com binatie of coöperatief verband, dan wel het inscha kelen van een loonwerker, voordelen kan hebben die liggen bij een grotere aanpassingsmogelijkheid en het voordeliger gebruik van de vaste kern Vaste lasten drukken onevenredig z v op kleine bedrijf. Op de kleine bedrijven is de arbeidsbezetting in verhouding hoog, ook wanneer niet met betaalde arbeidskrachten wordt gewerkt. Zodat het niet te verwonderen valt, dat de vaste lasten per ha op deze bedrijven veel hoger zijn. De heer Louwes komt tot de volgende bedragen voor de diverse bedrijf sgrootten Bedrijfs- Totale vaste kosten (waarvan grootte arbeidskosten) 7.5 ha ƒ1200,— (ƒ700,—) 16 ha „1050,— („575,—) 25 ha 990,— („530,—) 35 ha 915,— („445,—) 60 ha 825,— („380,—) Door deze hogere kosten is de verbouw van graan op de kleinere bedrijven niet aan te raden, omdat ze niet winstgevend is. Wel zal deze ver bouw uit een oogpunt van vruchtwisseling vaak nodig zijn. De kieinere bedrijven moeten zich daarom, zoals we trouwens wel wisten toe leggen op die gewassen die veel arbeid vragen en een hoge bruto-opbrengst geven. Voor de bedrijven rond de 25 ha en voor bedrij ven van 35 ha met een vaste kern, bevat het artikel ook nog een waarschuwing. En wel dat het zaai- klaar verhuren van land tegen prijzen van 900— ƒ1000 niet uit kan. Bij deze kwestie geeft ook weer de vruchtwisse ling de doorslag, i.v.m. het gewas dat de boer zelf verbouwd zou hebben op het land. Als dit graan geweest zou zijn ligt de beslissing weer wat anders dan wanneer vlas op het pro gramma stond. B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 2