HET BOUWPLAN IftOdiïïiïï '«(ag Gras- en Klaverzaden D. J. VAN DER HAVE No. 2310. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 21 JANUARI 1956 44e Jaargang* ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen HET NOORD-BRABANTS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEF.UWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de Noord-Brabantse Mij van Landbouw en andere Verenigingen van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L.M. gehouden op maandag 16 januari 1956 te Goes OPENING. De Voorzitter, li. M. A. Geuze, heet alle aanwezigen van harte welkom en opent de vergadering. Spreker wil in de eerste plaats allen de beste wen sen voor het jaar 1956 meegeven. Hij spreekt de hoop uit, dat dit in alle opzichten een goed jaar mag zijn. De Vice-Voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, spreekt zijn dank uit voor deze woorden namens de overige leden van*het bestuur en wenst op zijn beurt de voorzitter het beste toe voor hemzelf, zijn gezin en zijn werk. MEDEDELINGEN. De Voorzitter wijst erop, dat door de President van de U.S.A. enige be langrijke mededelingen zijn gedaan inzake te nemen maatregelen ten aan zien van de overschotten, aan bepaal de landbouwprodukten in genoemd land. Indien het congres een en an der goedkeurt, zullen deze overschot ten ook aan niet bevriende landen worden aangeboden, hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat de Westelijke wereld niet in staat is geweest het grote probleem van deze overschot ten intern op te lossen. Een beperking van de produktie zal worden nagestreefd, doordat vergoe ding gegeven wordt voor gronden die niet bebouwd zullen worden. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor in de eerste plaats de gronden van de min ste kwaliteit in aanmerking komen. Deze kunnen ook beter bebost wor den. Indien deze maatregelen doorgang zullen vinden, zal moeten worden af gewacht welke betekenis zij ook zul len hebben voor de afzet van onze eigen landbouwprodukten. □POLIEHEFFING. D heer Becu deelt mede, dat Prof. Horring voor de Algemene Vergade ring van de Groninger Mij van Land bouw een belangwekkende inleiding heeft gehouden, waarbij hij het hui dige stelsel van monopolieheffingen aan een beschouwing heeft onder worpen. Uit het gesprokene blijkt, dat de heer Horring een voorstander is van eventuele afschaffing dezer heffin gen, waarvoor dan in de plaats zou dienen te komen een subsidiestelsel, b.v. per ha. Iets dergelijks kennen we op het ogenblik al gedeeltelijk voor de rogge. De hoofdafdeling Ak kerbouw van het Landbouwschap is echter uiterst huiverig voor een der gelijk subsidiestelsel en acht het juister de monopolieheffingen te handhaven. De vergadering kan zich met dit laatste standpunt volledig verenigen. BROUWGERST. De exportmogelijkheden voor brouwgerst lijken wat gunstiger te worden, mede in verband met het feit, dat het bierverbruik in Duits land toeneemt. De vraag kan thans worden gesteld of het juist is, dat de prijs van deze brouwgerst meetelt bij het bepalen van een gemiddelde gerst- prijs, zulks in verband met de hoogte van de monopolieheffing op gerst. Het lijkt billijker dat men in de toe komt de brouwgerst als kwaliteits- produkt gaat aanmerken. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Uitvoerig wordt over de positie van de consumptie-aardappelen gespro ken. Het blijkt dat er geen inventari satie heeft plaatsgevonden, waarnaar verleden jaar is gevraagd. Men werkt wel met statistische gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat elke maand cijfers verzamelt bij 1 van de bedrijven. De vergade ring spreekt haar ernstige teleurstel ling uit, dat geen inventarisatie heeft plaats gehad, daar zij deze toch nodig acht om een goed inzicht te verkrij gen in de beschikbare hoeveelheden consumptie-aardappelen. We zullen toch moeten blijven aan dringen op een dergelijke maatregel, waarbij geïnventariseerd zal moeien worden, zowel bij de landbouwbedrij ven als bij de handel. De uitvoering is vooral in de kleistreken zeker niet moeilijk. De exportcijfers van consumptie aardappelen zijn tot nog toe zeer gunstig, maar de vraag hoeveel aard appelen er op het ogenblik beschik baar zijn kan niet goed beantwoord worden. De indruk bestaat wel, uit mede delingen van die kant, dat de handel veel voorraden in zijn bezit heeft. LANDBOUWSCHAP. Aan de vergadering wordt medege deeld, dat er een bespreking heeft plaatsgevonden van vertegenwoordi gers van de vier in Zeeland werk zaam zijnde landbouworganisaties. Als eerste punt werd besproken, het opmaken van een voordracht voor taxateurs van de Grondkamer, in en kele districten. De Z. L. M. zal een voordracht opmaken voor Walcheren, Noord-Beveland en Oostelijk Z.-Vlaan deren. Voorts werd medegedeeld, dat al spoedig overgegaan zal worden tot het instellen van de districtsraden van het Landbouwschap. De kringen hebben thans allen hun candidaten voorgedragen. Tenslotte werd aandacht besteed aan het toekomstige werkgebied van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap, en aan de bezetting van het secretariaat. Bij het eerste punt werd tevens de positie van de Com missie Waterbeheersing en Ontzilting uitvoerig besproken. In de loop van dit jaar zal getracht worden een secretaris voor de Ge westelijke Raad te benoemen. TUINBOUW. De heer P. J- J. Dekker bracht ver slag uit van de vergadering van de Tuinbouwcommissie der Z. L. M. die op vrijdag 13 januari plaats vond en welk verslag elders in dit nummer te vinden is. Het D. B. benoemde de heer M. C. van Nieuwenhuyzen te Oudelande als lid van de Tuinbouwcommissie in de vacature die ontstaan was door het vertrek van de heer Sanderse. Tevens beraadde het D. B. zich over de positie van de standsorganisatie en van de N. F. O. in het Landbouw schap. Spoedig zal landelijk beslist worden of de N. F. O. voor haar leden ook aftrek van contributie zal ver krijgen. Onverschillig hoe deze be slissing uitvalt meent het D. B. uit drukkelijk te moeten vaststellen, dat er een samenwerking tot stand dient te komen tussen beide instanties, die de belangen van de fruitteler beharti gen. Een dergelijke samenwerking zal steeds op hoge prijs worden ge steld. VV'ERKGEVERS- A AN GELEGENHEDEN. Medegedeeld wordt, dal er ten aan zien van dë gedifferencieerde loon politiek nog geen richtlijnen zijn vast gesteld, daar de Regering eerst het zgn. ruimteonderzoek wil afwachten, dat door de S. E. R. moet worden in gesteld. De vergadering die kennis heeft genomen van de verschillende eisen die er op het gebied van de lonen door de Arbeidersvakvereni- gingen worden gesteld, is bevreesd dat zowel een loonronde, als daar naast nog differentiatie zullen optre den, hetgeen teveel van het goede in eens zou zijn en bezwaarlijk in het be lang van de agrarische bedrijfstak en van de Nederlandse economische po sitie in haar geheel geacht moet wor den. VERZEKERINGEN. De Uitvoerende Commissie van de Onderlinge Verzekerings Mij voor Motorvoertuigen der Z. L. M. heeft op 23 december '55 vergaderd en uaarbij een aantal besluiten genomen die door het D. B. worden goedge keurd. Hieronder is ook het besluit, pre cies op te stellen welke personen zich bij genoemde verzekering wèl, en welke personen zich niét kunnen aan sluiten. (Zie verder volgende pagina.) tussen arbeidskrachten en werktuigen „Bepaalde oude praktijkregels blijven aldus Ir. A. J. Louwes altijd van kracht, zoals b.v. de regel dat fouten in de vruchtwisseling zich steeds wreken. Op het gebied van de mechanisatie bestaan echter nog weinig prak tijkregels. De bedoeling van de schrijver, die een belangrijke bijdrage leverde aan het boekje: „Arbeid en bouwplan", is zulke regels op te stellen. Hij is hier goed in geslaagd. Ter sprake komen de winstgevendheid tussen de gewassen onderling, de mogelijkheid om ten behoeve van een grotere hakvruchtenverbouw de vaste kern uit te breiden, de rentabiliteit van de kosten die mechanisatie met zich brengt en de gebruiksvorm, alsmede de grote betekenis van de vaste kosten voor het kleinere bedrijf. Hierbij is gebruik gemaakt van de bedrijfsuitkomsten van een aantal akkerbouwbedrijven op de Zuid-Hollandse eilanden voor het boekjaar 1954/'55, zodat zowel de actualiteit als de vergelijkbaarheid aan behoorlijke eisen voldoen. We zullen aan deze regels aandacht schenken, terwijl we dat gedeelte van het artikel dat de practische toepassing geeft voor bedrijven van verschil lende grootte in z'n geheel elders in dit nummer overnemen. Deze bedrijfseconomische onderzoekingen lijken ons van een dusdanig belang, dat we een nadere specialisering op bepaalde bedrijfstypen van groot belang achten, speciaal i. v. m. de vele waarschuwingen die uit deze onder zoekingen haast automatisch voortvloeien. Een oude waarheid wordt met nieuwe cijfers bewezen. Hoe dat moet zonder de kosten onevenredig op te voeren zal voor velen een moeilijke vraag zijn, waaraan de schrijver veel aandacht besteedt. Uitbreiding van de vaste kern? Hier wordt een mogelijkheid ge suggereerd, die wellicht verschillen den niet zullen hebben. Toch is het juist de zaak aldus te stellen, omdat er hier van uitgegaan wordt dat geen losse arbeidskrachten meer beschik baar zijn. In vele gevallen zou hier aan toe gevoegd moeten worden: „tegen redelijke prijzen", doch dit doet uit eindelijk niets af aan de noodzaak naar andere wegen om te zien. (Zie verder volgende pagina.) (Advertentie). Winstgevendheid van liakvruch ten nog steeds het grootst. De winstgevendheid wordt door schrijver berekend aan de hand van het verschil tussen de te verwachten brutQ-opbrengst en de som der ver anderlijke kosten. Hierbij worden de vaste kosten terecht buiten beschou wing gelaten, daar deze immers nog al sterk afhankelijk zijn van de be- drijfsgrootte. Daarbij is uitgegaan van de ver onderstelling, dat de gewassen door de eigen vaste kern zijn bewerkt en geoogst Het saldo blijkt nu aldus te zijn: cons.-aardappelen (herf staf le vering) ƒ1725, suikerbieten 1700, uien 1575,— bruine bonen 1325, groene erwten „1175, vlas 1100, wintertarwe 850, zomergerst 825, De conclusie ligt dus voor de hand, dat ondanks alle moeilijkheden ge tracht moet worden zoveel mogelijk aardappelen en suikerbieten te ver bouwen. voor weideaanleg Prachtige kwaliteit Voordelige prijzen Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel KAPELLE-BIEZELINGE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 1