Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw BEZOEKT DE ALGEMEI VERGADERING OP 2A JAYGARI a.s. te BREDA IN MEMORIAM C. G. DE JONG ZATERDAG £1 JANUARI 1956 41 Op 13 januari j.L overleed in het ziekenhuis te Amsterdam dhr. C. G. de Jong uit Almkerk, oud secretaris van de Noord-Brabantse Mij. van Land bouw. Dhr. de Jong heeft gedurende zijn werkzaam leven door zijn velerlei functies, op verschillend terrein de belangen van de Noord-Brabantse land bouw gediend. Zowel de landbouwcoöperatie als -organisatie vonden in hem een warm voorstander, doch voor velen was hij gedurende vele jaren toch vooral bekend als de secretaris van de Noord-Brabantse Mij. van Landbouw. Vanaf 1917 tot 1941 heeft hij het secretariaat van onze organisatie vervuld. In deze functie heeft hij in de voor de landbouw zo moeilijke crisisjaren meegewerkt aan de opbouw van de verschillende regeringsmaatregelen, waarbij hij in verschillende crisis-organisaties zitting had. Zeer veel werk werd door hem verricht om de zware slagen, die aan de landbouw in deze jaren werden toegebracht, mede te verlichten. In de bezettingstijd rezen al vrij spoedig voor de landbouworganisaties moeilijkheden met de Landstand. Nadat de N. B. M. L. van hogerhand hierbij werd aangesloten verklaard, besloten de Hoofdbestuursleden en functionarissen van de N. B. M. L. in een vergadering van het Hoofdbestuur van 30 december 1941 hun functie neer te leggen en de organisatie te ontbinden. Dhr. de Jong bleef belast met het beheer van het kapitaal en heeft de overdracht hiervan aan de Landstand nog enkele jaren slepende weten te houden. Ook op politiek en kerkelijk terrein trad de overledene naar voren; zo was hij jarenlang voor de A. R.-partij lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant. Een werkzaam leven is thans afgebroken. De nagedachtenis aan dhr. de Jong zal bij ons in ere blijven als die van iemand, die zijn vele gaven van hoofd en hart op onbaatzuchtige wijze gedu rende vele jaren ten dienste heeft gesteld van de gemeenschap en gedurende een periode van ruim 24 jaar van de Noord-Brabantse Mij. van Land bouw in het bijzonder. Moge God de nabestaanden troosten bij het dragen van dit verlies. ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU DINTELOORD: Woensdag 25 jan. 121 uur, Hotel Rijn. FIJNAART: /rijdag 27 jan. 10.3012.30 uur, Hotel „De Graanbeurs". ALGEMENE VERGADERING De algemene vergadering der Noord-Brabantse Mij. van Landbouw, wordt gehouden op: DINSDAG 24 JANUARI a.s. in de grote zaal van café-restaurant „de Graan beurs", Reigerstraat te Breda. Aanvang half twee n.m. Alle leden der N. B. M. L. worden langs deze weg uitgenodigd tot bijwoning van deze ver gadering. AGENDA: 1. OPENINGSREDE van de Voorzitter. 2. NOTULEN van de algemene vergadering, ge houden op 30 juni 1955 te Werkendam. 3. MEDEDELINGEN en ingekomen stukken. 4. VERSLAG over het jaar 1955. 5. SPREKER de Weledelgestrenge heer Ir. G. J. ter Brugge, Inspecteur van de Cultuur-tech nische Dienst over: „DE BIJDRAGE VAN DE CULTUURTECHNIEK BIJ HET VERBETEREN VAN DE PRODUKTIE-OMSTANDIGHEDEN IN NOORD-BRABANT". 6. GEDACHTENWISSELING. 7. RONDVRAAG. 8. SLUITING. Namens het Bestuu: der Nrd.-Brabantse Mij. van Landbouw: W. G. DE WAARD, Voorzitter A. KORTEWEG, Secretaris. VERGADERING HOOFDBESTUUR De datum voor de e.v. Hoofdbestuursvergadering is vastgesteld op maandag 6 februari a.s. te Breda. Op deze vergadering zal o.a. het rapport van de commissie W erkgeversbelangen over de arbeids voorziening in de landbouw worden behandeld. Afdelingen, die vraa nunten hebben ter behande ling op deze vergadering, gelieven deze voor 30 januari a.s. bij het secretariaat in te dienen. DE HEFFING VAN HET LANDBOUWSCHAP Nu de heffingsveror/ening van het Landbouw schap voor het jaar 1956, zij het erg laat, thans door de S. E. R. is goedgekeurd, zal binnenkort met het innen van deze heffing worden begonnen. Zij, die aangesloten zijn bij een standsorganisatie krij gen dus een aftrek op deze heffing, zoals indertijd werd meegedeeld. Deze aftrek bedraagt 90 pCt. van de contributie met een maximum van 42 pCt. van de heffing. Nu het Landbouwschap met het innen van de heffing 1955 door de gerezen moeilijkheden met de S. E. R. achterop is geraakt, zal de heffing 1956 vermoedelijk dit najaar worden geïnd. Intussen zullen binnenkort aan de leden der N. B. M. L. de contributiekaarten voor het jaar 1956 worden aangeboden, opdat deze tijdig kan wor den geïnd en de administratieve régeling i.v.m. de aftrek tijdig kan wórden voorbereid. BEKNOPT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Noord-Brabantse Mij. van Landbouw, gehouden op 1 januari 1956 te Breda. Als voornaamste punten, die onderwerp van be spreking uitmaakten op deze D. B.-vergadering, kunnen worden genoemd: De garantieprijs voor de melk voor het melkprijs jaar 1955-1956. Sinds de zo teleurstellende beslis sing van de Minister in dezen werd afgekondigd, zijn reeds van vele zijden reacties hierop gekomen. In de kringen van de veehouders heerst een ernstige ontstemming hierover, daar de huidige beslissing betekent, dat grote gebieden de kostprijs van de melk niet zullen vergoed krijgen. Het Dag. Bestuur betreurt het bovendien dat hierdoor de positie van de vertegenwoordigers in het Bestuur van Landbouwschap, dat toch een zeer krap gesteld voorstel heeft gedaan, wel zeer moei lijk wordt. Het Landbouwschap zal zich dienen te wenden tot de Volksvertegenwoordiging, teneinde langs ge ordende weg te trachten dat de genomen beslissing alsnog wordt herzien. Enkele gedane suggesties moeten voorlopig terzijde worden gesteld, daar on bezonnen stappen mogelijk meer kwaad dan goed zouden kunnen doen. Allereerst zullen de resulta ten van een schrijven aan de Tweede Kamerleden moeten worden afgewacht. Districtsorganen Landbouwschap. Door de Gew. Raad voor Noord-Brabant wordt voorgesteld om districtscommissies in de provincie in te stellen. Deze commissies zullen uitsluitend een uitvoerende taak hebben, voorlopig alleen i.v.m. de maatregelen op het terrein van de Prov. Voedselcommissaris. Het werkgebied zal worden aangepast aan de be staande districtsindeling van de P. V. C. Bij de sa menstelling zal worden uitgegaan van een verhou ding tussen werkgevers- en werknemersvertegen woordigers van 2 1. Voor zover de organisaties een afdeling hebben in het district, zullen zij hierin tenminste een vertegenwoordiger hebben. Het Dag. Bestuur nam kennis van een voorstel inzake vertegenwoordiging in deze commissies. En kele voorgestelde aanvullingen hierop zullen aan de Gew. Raad kenbaar worden gemaakt. Voorts zullen binnenkort in Westelijk Noord- Brabant plaatselijk sociale commissies worden in gesteld, alsmede enkele regionale sociale commis sies, terwijl ook gemeentegewijze plaatselijke so ciale verzekeringscommissies zullen worden ge vormd. Voorstellen inzake de samenstelling van laatstgenoemde commissies zijn nog in voorberei ding. Streekverbeteringsplannen. In onze provincie zal dit jaar met dé uitvoering worden begonnen van de plannen voor de gemeenten Hoeven, Ha aren, Nistelrode en Someren. Het Dag. Bestuur acht het gewenst, dat in de in te stellen streekcommissies ook voor Someren een vertegenwoordiger van de N. B. M. L. zitting krijgt. Bij de opstelling van de urgentielijst voor 1956 zal de aandacht worden gevestigd op de gemeente Sprang-Capelle. Werkgevcrsbelangen. In opdracht van het Hoofd bestuur werd door de commissie Werkgeversbelan- gen een rapport opgesteld over de arbeidsvoorzie ning in de landbouw, welk punt in het bijzonder voor Westelijk Noord-Brabant actueel is. Het Dag. Bestuur nam kennis van dit rapport en besloot dit voor te leggen aan het Hoofdbestuur. Drinkwatervoorziening op het platteland. Be handeld werd een door dhr. Sneep opgesteld plan om te komen tot een billijke verdeling van de kos ten van aansluiting der zgn. onrendabele gebieden op waterleiding en electrisch net. Hierbij wordt er van uit gegaan, dat het niet billijk is, om de belanghebbenden in deze gebieden een zwaardere last op te leggen dan hén, die in zgn. rendabele gebieden wonen. Voorgesteld wordt dat: a. het Rijk bijdraagt voor deze gebieden volgens haar 10-iarenplan; b. het grondwerk voor het leggen der buizen als D. A. W.-werk wordt uitgevoerd; c. de betrokken Waterleidingmaatschappij, uit de reserve die zij kan vormen door haar tarieven te verhogen (eventueel niet te verlagen als haar bedrijf winst oplevert), een groter gedeelte der aanlegkosten betaalt dan zij thans aanbiedt; d. de gemeente het resterende gedeelte voor haar rekening neemt en indien zij dat niet kan betalen uit de gewone middelen, een extra verhoging legt op de tarieven voor watergebruik in haar gemeente, welke verhoging door de Waterleidingmaatschappij wordt geïnd door haar tarieven voor de betrokken gemeente met een zeker percentage te verhogen; e. het Provinciaal bestuur bovengenoemd door de gemeenteraad te nemen besluit goedkeurt. Besloten werd dit voorstel via het K. N. L. C. en de Gew. Raad van het Landbouwschap aanhangig te maken. Huisslachtingen In dc Biesbosch. De afd. Wer kendam vestigt de aandacht op de grote moeilijk heden die de geïsoleerd wonende boeren ondervin den bij de centrale keuring voor huisslachtingen. Verzocht wordt er op aan te dringen dat voortaan op de bedrijven wordt gekeurd. Besloten werd bij de Centrale Keuringsdienst voor bet Land van Heusden en Altena en de Bies bosch. de aandacht te vestigen op de betreffende moeilijkheden voor de geïsoleerd wonende bewo ners van de Biesbosch en te verzoeken te bevorde ren, dat voortaan weer op de bedrijven zal worden gekeurd. Vergoeding suikerbieten oogst 1944. Waar deze zaak nog steeds niet bevredigend blijkt te zijn op gelost, zal dit punt in de eerstvolgende Hoofdbe stuursvergadering aan de orde worden gesteld. Vacature Heida in bestuur Landbouwschap. Be sloten werd de door de Friesche Mij. van Landbouw voorgestelde candidaat, dhr. P. B. de Boer, te Stiens, te stemmen als opvolger va.i dhr. Heida in het bestuur van het Landbouwschap. Onkruidbestrijding langs Zuid-Willemsvaart. Op grond van ingekomen klachten zal worden geatten deerd op de overlast, die grondgebruikers langs de Zuid-Willemsvaart onder Someren ondervinden van onkruid langs de dijk. Vergadering Hoofdbestuur. De datum hiervoor wordt vastgesteld op 6 februari a.s. Zo mogelijk zal het Dag. Bestuur van het K. N. L. C. deze ver gadering bijwonen. Kavenplan Lage-Zwaïuwe. In het kader van het prov. Landbouwschap zal een nader onderzoek in gesteld worden naar deze plannen, waaraan een oppervlakte goede cultuurgrond op het Kwistgeld ten offer dreigt te vallen. Tenslotte worden nog enkele individuele ver zoeken om advies en bijstand behandeld. RONDOM DE BOERDERIJ De Westhoek Zelden hebben we een sneeuwdek zo snel zien verdwijnen zoals we dit verleden week hebben ge zien. Sneeuw is mooi en het landschap krijgt zo'n rustige, aparte sfeer. Maar zij die er door moeten, ondervinden de hinder er van en ook de gevaren, die er aan verbonden zijn. En die gevaren zijn bij het huidige verkeer ook al niet gering. Wanneer er dan nog gladde wegen bijkomen dan meet men heus wel beslist van huis moeten, want anders vindt men de haard vertrouwder en rustiger. We mopperen wel eens wanneer we een proces-verbaal moeten betalen wanneer we bijvoorbeeld geen splitpen in onze trekinrichting aan de tractor heb ben, maar wanneer we ons het allerergste zouden voorstellen wat er eventueel zou kunnen gebeuren wanneer er een wagen zou afpikken, dan moeten we inderdaad vaststellen, dat we wel eens wat achteloos met onze spullen omspringen. De laatste dagen hebben we er even aardig van kunnen profiteren om buiten te werken en wanneer we dan het hele rijtje aflopen, dan blijkt dat we nog al het een en ander buiten kunnen verrichten. Voor hen die nog een mestput in de weide hebben liggen, wordt het zo zoetjes aan tijd om er deze ook over te rijden. Hebben we nog wat stro van aardappelkuilen, dan is het ook een goed beloond werk om dit over de weide te spreiden. Bemes- tingswaarde heeft het praktisch niet, maar het schijnt dat het jonge gras op een of andere ma nier er toch van profiteert, vermoedelijk doordat het meer warmte krijgt. Het vergaderseizoen begint steeds meer naar de top te lopen en menige middag en avond moet er voor opgeofferd worden, wil men zijn tijd bijblijven. Men is soms wel eens overbezet deze tijd van het jaar, en het is maar gelukkig dat het bedrijf niet zo druk is, anders zou er toch wel ens wat spaak kunnen lopen. Laat ons echter beseffen dat door thuis te blijven van vergaderingen er mis schien in ons eigen bedrijf iets meer gepresteerd zou worden, maar dat er tegenover staat dat we soms zulke belangrijke dingen te horen krijgen, waar we ons zelf en ons bedrijf mee kunnen be voordelen, dat het alleszins Je moeite waard is te gaan luisteren en ook actief mee te doei. In dit teken staat ook zeer zeker de alg. vergadering van onze Maatschappij van Landbouw. Dat vele West hoekers die middag in Breda mogen zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 13