WERK AAN HET WERKTUIG. MAAIKIAVER O ZEEUWS LANDBOUWBI AD OC//I/C IWRZ/M/nGèïT*^^ WIJZIGING PREMIE ZIEKENFONDSENBESLUT Elke werkgever zal van zijn Bedrijfsvereniging Waarvan hij lid is wel aericht ontvangen heb oen t dat per 1 Januari 1956 de premie ingevolge net Ziekenfondsenbesiuit verhoogd is van 4 Vo tot 4,2 In de eerste plaats betekent deze verhoging dus, dat elke werkgever meer zal moeten afdragen aan zijn Bedrijfsvereniging. Daar eenter de helft van de premie ingevolge het Ziekenfondsenbesiuit verhaald kan worden jp de werknemer wordt de in te houden premie inge volge het Ziekemondsenbesiuit inplaats van 2 Vo, 2,1 '7c waardooi vanaf deze datum ook de ioonbe. rekening dient te veranderen. NIEUWE LOONBEREKENING VANAF i JANUARI 1956. Voorbeeld 1. Vaste vakarbeider ouder dan 23 jaar, gehuwd, 2 kinderen. Bruto loon 1,10 x 44 uur Bijslag: Werkloosheidswet 1.1 Af: Arbeidersdeel pensioenpremie AfLoonbelasting Soc. ver. vaste aroeider 4,2 1,99 Netto loon Voorbeeld 2. Losse arbeider, ouder dan 23 jaar, gehuwd, 2 kinderen Bruto loon 1,03 x 44 uur Bij: ]/2 gedeelte waarde vacantiebonnen Bij: werkloosheidswet 4,4 Af: Arbeidersdeel pensioenpremie Af: Loonbelasting Af: Soc. verz. 1. arbeider 7,5 3,59 Af: Halve waarde vacantiebon. j 2, Netto loon 42,31 P)E op een boerderij te besteden arbeidsuren kan men verdélen in meerdere groepen. Zo is het o.a. mogelijk een splitsing te maken .ren, die direct productief zijn te noemen (werkzaamheden aan gewassen, vee, enz.) en in uren, die we met indirect productief zouden willen aanduiden. Deze laatste omvatten o.a. werkzaamheden aan gebouwen, aan werktuigen enz. Het directe verband tussen het loon en het effect van de bestede uren ligt oij de eerste groep veel duidelijker dan bij de tweede. Men voert deze direct productieve werkzaamheden dan ook in de eerste plaats uit, mede omdat ze vaak aan een bepaalde periode zijn gebonden. Zo er nog tijd over is, begint men aan de tweede groep. Wanneer men al het werk hiervan met de eigen mensen niet klaar kan krijgen, kan voor een deel van deze indirect productieve werkzaamheden de vakman worden gehaald. Vaak echter stelt men het uit tot later in de hoop, dat men er zelf tijd voor vindt. Er is dan echter een grote kans. dat van uitstel afstel komt. Daarom is dit uitstellen niet DOOR juist, en zeker niet, wanneer het onderhoud van werktuigen betreft. jr p. COOLMAN In de eerste plaats niet, omdat onvoldoende onderhoud (waaronder ééns per jaar zeer zeker een grote beurt valt) gevaar oplevert voor de gang van zaken in het bedrijf, wanneer het betreffende apparaat de volgende keer weer moet worden gebruikt. In de tweede plaats niet, omdat onvoldoende zorg aan de machines extra geld kost. In het hierna volgerde willen we daarom van dit onderhoud, speciaal de grote beurt, waarvoor het nu tijd is, eens wat nader onder de loupe nemen. We zullen dit doen door na enige algemeen geldende regels de voornaamste werktuigen de revue te laten passeren. 48,40 0,53 48,93 j 1,50 ƒ47,43 1,89 45,44 45,32 2,- 47,32 2,08 49,40 1.50 47,90 5,59 Het gedeelte van de sociale verzekering dat voor rekening van de vaste arbeider komt is dus veran derd van 4,1 in 4,2 terwijl dit voor de losse arbeider gewijzigd is van 7,4 in 7,5 Daar deze verandering per 1 Januari 1956 in werking treedt, dient in tie week eindigende met 7 Januari voor het eerst dit gewijzigde percentage afgetrokken te worden. Voor degenen die gebruik maken van de Gecom bineerde Loontabellen willen wij er wel op wijzen dat ook deze tabellen momenteel niet meer geheel bij zijn. Daar echter binnenkort verwacht kan wor. den. dat de compensatie-toeslag voor de Werkloos, heidswet in het loon verwerkt zal worden, wordt momenteel het nieuwe boekje zodanig omgewerkt dat zowel de verhoging van de premie voor het Ziekenfondsbesluit als de opheffing van de com pensatie-toeslag in de tabellen verwerkt wordt. Voor gebruikers van de Gecombineerde loontabel len komt het er op neer dat de netto lonen (rode cijfers) verlaagd moeten worden en wel voor vaste arbeiders bij een premieloon (5e k om) var> 45,0154,86 globaal met 0,05 per week ƒ55,12—ƒ64.97 ƒ0.06 65,2374,83 0,07 Voor losse arbeiders bij een premieloon (5e kol.) van 45,2254,88 globaal met 0,05 per week 55,14—64,79 0,06 65,oe-/74,97 ƒ0,07 Binnenkort zal aan de afnemers van de Gecom bineerde Loontabellen nog bericht gezonden worden over de uit te geven nieuwe druk. v. I. „Een monster zonder waarde" is het grondmonster «eker niet. Grondonderzoek kost U geen geld, want het betaalt zich vele malen terug. Algemene regels voor het geven van een grote beurt aan landbouwwerktuigen (a) De normaal afneembare delen demonteren. We beuoelen hiermede, dat die onderdelen, die bij het werken dikwijls moeten worden losgenomen, ook nu worden gedemonteerd. Dit vergemakkelijkt n.l. het schoonmaken. (b) Reinigen. Dit kan zowel nat als droog moeten gebeuren. Metalen delen kan men veelal rustig met borstel, lap en water behandelen. Indien aanwezig, bewijst een spuit zeer goede diensten. Onderdelen, zoals binderdoeken, moet men wel droog afborstelen. Plaatsen, waar vet of olie zit, ka. men het beste met dieselolie of petroleum afnemen, er daarbij zorg voor dragende, dat er niet al te veel op rub ber-onderdelen (banden, V-snaren) kan kruipen. Na het reinigen moet elk werktuig droog worden weggezet, dat wil dus zeggen, dat het de tijd moet worden gegeven om te drogen. Vitale delen droge men eventueel met een doek. Tijdens het reinigen of drogen kan men meteen inspectie uitvoeren. (c) Controleren. Hieronder verstaan we het nagaan, of er ook ergens bouten moeten worden aangedraaid, kabel tjes los zitten, onderdelen zijn versieten enz. Indien er niet veel aan behoeft te geschieden, en men het zelf gemakkelijk kan doen, is het verstandig deze „réparatie's" meteen te verrichten. Is het te veel, of kan men het niet zelf, dan is het noodzakelijk hiervan notitie te maken of aan de machine even een label te hangen met een mededeling dienaan gaande erop. Nadat aiie werktuigen op stal zijn gezet, kunnen deze karweitjes dan in éénmaal worden opgeknapt, zonodig door een vakman. (d) Het roestvrij houden van blanke delen. Blanke delen moeten ook bij hel begin van het volgende gebruiks-seizoen weer blank zijn. Derhal ve dient men ze na de schoonmaakbeurt te conser veren met roestwerende vloeistof. Aan vijf liter heeft men op praktisch alle bedrijven wel voldoen de. Dit conserveren moet vrij spoedig na het rei nigen gebeuren om te voorkomen, dat het bij het wassen gebruikte water roestvorming bevordert. (e) Machine of werktuig goed doorsmeren. Oud vet moet daarna uit de lagers worden ge perst, zodat daarin onstane zure en vuile bestand delen niet meer met het lagermateriaal in contact komen. Vele wiellagers kan men op éénvoudige wijze demoteren, reinigen en opnieuw invetten. (f) Wegzetten onder een dak, waardoor of waaronder geen regen of sneeuw kan komen. (g) Daarvoor in aanmerking komei de delen verven. Dit kan rustig wat later gebeuren, wanneer al het buitenwerk aan de kant is. Men kan dan alle werktuigen die voor de behandeling mei de verf kwast in aanmerking komen, achter elkaar af werken. Hiermede is de grote beurt niet afgelopen. Veie werktuigen hebben tijdens de oogst bij het werk beschadigingen opgelopen of ze zijn ontregeld. Het is zaak dit in de slappe tijd te verhelpen. Veel van deze karweitjes kan men n.l. zelf doen, en dan is een winteruur gauw goed besteed. Al mag het tempo dan lager zijn dan van een vakman, tegen een bttaalloon van 2,50 per uur kan men althans met dit werk gauw op. We willen daarom van enkele van de belangrijkste machines de voor naamste punten opnoemen. 1) Wagens en karren: Controle van de banden, rei nigen en opnieuw invetten van de wiellagers, vernieuwen van planken in de laadvloer, repara ties aan de laadhekken, controle van de stren gen en eventueel nieuwe schalmen inzetten of nieuwe strengen nemen. 2) Ploegen: IJzers laten scherpen, ploegbouten zo nodig vernieuwen, diepte-, breedte en vlakstel- üng op gangbaarheid controleren, klembeugels, messen of schijfkouters en voorscharen bij el kaar wegbergen. 3) EggenTanden controleren en zonodig laten op leggen, eventueel de lichtketting met handvat repareren. 3) Cultivatoren: Tanden nalopen, ganzevoeten la ten scherpen en bij elkaar opbergen, in- en uit- vverkstelling gangbaar houden of maken, vei ligheid in trekinrichtin_; controleren. 5) ZaaimachineAlle zaaipijpen en vorentrekkers alsmede de verstelling op gangbaarheid nalopen, zaaimechanisme controleren, wiellagers reini gen en opnieuw goed met vet insmeren, reserve delen bij elkaar opbergen. 6) Wiedmachine: Schoffels scherper, parallelo- grammen op gangbaarheid nazien, wiellagers als voren behandelen, onderdelen bij elkaar op bergen. 7) Zichtmachme: Reynold kettingen demonteren en met kettingvet behandelen, Eward-kettingen in olie bewaren, binder^. eken op droge plaats, onbereikbaar voor muizen, opbergen, haspellac- ten controleren, messen slijpen, zonodig plaatjes en messen vernieuwen, alle oliebaden vullen. 8) Maaidorsers: Kleed (kleden) muisvrij opbergen, messen slijpen enz. (zie binder), haspellatten nalopen, V-snaren demonteren en op een koele droge plaats op een ronde stok ophangen, vak man laten controleren. 9) Aardappelrooier: Op slijtage controleren in rooimechanisme, tandwielkast (en) verversen, wielnaven reinigen en opnieuw invetten. 10) Vlasplukker: Door /akman laten nazien. Rie men ontspannen. Tandwielkasten zonodig ver versen. 11) Maaimachine en maaibalk: Voor messen zie binder. Maaibalk op stand nagaan. Aandrijving van mes controleren, zonodig oliebad verversen. 12) Hooimacl.ine: Tanden controleren en zonodig vernieuwen. Stand hark- en keerblaaen na lopen, wielen demonteren, lagers reinigen en invetten, afstelling gangbaar houden of maken. 13) Trekker: Hiervoor zie men de voorschriften. Bij het doorlopen van deze lijst zal de lezer wel licht tot de conclusie zijn gekomen, dat een redelij ke werkruimte en goed gereedscliap zeker nodig zijn. Een werkplaats (je) op de boerderij i.s met het huidige dure machinepark geen overbodige luxe. Wanneer we bedenken, dat 1 minder afschrij ving, (d.w.z. dat een machine in plaats van 10 jaar 11 seizoenen mee zou gaan) ten gevolge van beter onderhoud op vele bedrijven al een bedrag beloopt van 300,per jaar en meer, dan is het duidelijk, dat zowel de moeite als de kosten spoedig beloond worden, om van het genot van een goedwerkende machine gedurende het a.s. seizoen dan nog maar niet te spreken. 'Advertentie). RODE KLAVER DE BESTE VOOR UW BEDRIJF

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1956 | | pagina 6