Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw 861 BIJ DE JAARWISSELING Nu het jaar 1955 wederom in een snel tempo is voorbij gegaan en wij ons tot bezinning zetten, vragen we ons af, wat heeft het voorbije jaar ons gebracht. Veel liefs, maar ook veel leed en de vraagstukken op internationaal terrein beklemmen ons en ver vullen ons met een gedachte, of de Vrede niet ern. stig wordt bedreigd. Op het economisch terrein heerst ogenschijnlijk welvaart, doch is deze stevig gefundeerd en niet ie veel gebaseerd op Overheidszorg, met te veel uit schakeling van eigen verantwoordelijkheid en initiatief. Op het agrarisch terrein zijn er omstandigheden, welke zorg baren, de prijzen der producten bewe gen zich in neergaande lijn, terwijl de lonen en algemene kosten een stijgende lijn vertonen, welke tot gevolg hebben lager inkomen van de boer, wat niet klopt met de opvatting, dat iedere bevolkings groep in het maatschappelijk bestel haar rechtvaar dig deel van het nationaal inkomen dient te genie ten. Veel werd van de georganiseerde landbouw in het afgelopen jaar gevergd, om haar rechten bij de Overheid te handhaven en waar zulks rechtvaardig was, uit te breiden. Het jaar 1956, dat voor ons allen in nevelen is gehuld, zal zeker weer het uiterste van ons vragen, om ons te kunnen handhaven op de eenmaal ver kregen plaats, doch geen inspanning zal ons' te groot zijn, om ook in het komende jaar op te komen voor belangen, die nodig zijn om onze bedrijven in stand te houden en te verbeteren. Al dreigen ook donkere wolken aan de economi sche hemel, des te meer een reden, om ons allen nog meer in te spannen en te zorgen, dat de zon door deze wolken heenbreekt, en haar milde stralen over ons uitzendt. Mijn wens is, dat ook in 1956 God U allen moge steunen in Uw mooie, maar moeilijke taak van „het boer zijn", dat Hij Zijn onmisbare Zegen uit. stort op Uw gezin en bedrijf, en dat gij wilt besef fen, dat alles Komt van Hem, die de gehele wereld regeert. Ik wens U met de Uwen een gezegend en voor spoedig 1956 toe. De Voorzitter van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, W. G. DE WAARD. TELEFOONNUMMER VOORZITTER Het telefoonnummer van de voorzitter der N. B. M. L. de heer W. G. de Waard te Werkendam is tengevolge van de automatisering van het tele, foonnet gewijzigd en is nu voortaan 01835-562. Men gelieve hiervan goede nota te nemen. TOT UW DIENST III. Om het risico op een landbouwbedrijf te be perken, staan .tegenwoordig vele en velerlei ver zekeringen voor de boer ter beschikking. Ten einde ook op dit gebied de leden service te kun nen verlenen, heeft de Noord-Brabantsche Mij. van Landbouw een afdeling verzekeringen, waar men practisch elk landbouwrisico op solide en voordelige wijze kan onderbrengen. De belangstelling hiervoor neemt van jaar op jaar toe en steeds meer leden maken van deze instelling gebruik. Verzekeren is in de eerste plaats een zaak van vertrouwen. Waar de N. B. M. L. haar naam ver bindt aan deze verzekeringen, mag dit toch een zekere waarborg zijn, dat dit vertrouwen in de afd. verzekeringen alleszins gerechtvaardigd is. Bovendien kunnen door deze vorm van samen werking billijke premies (e.t. met reducties) worden aangeboden. Brand- en var?averzekeringen Op dit gebied kan door de relatie met de Brandwaarborgmaatschappijen Directie van Beu- sekom aan de leden alle mogelijke service wor den geboden, tegen billijke voorwaarden. Door de Inspecteur, dhr. J. Hasper, van Bergenstraat 25 te Zevenbergen (tel. 265) worden vrijblijvend steeds gaarne alle inlichtingen verstrekt. Ook kan men zich hidrover steeds wenden tot het secretariaat der N. B. M. L. Levens- en pensioenverzekeringen Op dit terrein is het O.B.F. (Onderling Boeren- verzekeringsfonds) de instelling van en voor de boer. Alvorens tot het afsluiten van een verzeke ring voor oudendagsverzorging over te gaan, ver gelijke men de premies en voorwaarden van het O. B. F. eens met die van andere instellingen op dit gebied. Wij twijfelen er niet aan, of de keuze zal dan vallen op een polis bij het O. B. F. Paarden- en veeverzekering Op dit gebied heet uw organisatie de Pavee, waar men als lid der N. B. M. L. zijn paarden en vee tégen billijke voorwaarden kan verzekeren. De schaderegeling is bovendien zeer soepel, zoals veel deelnemers reeds hebben ondervonden. Inspecteur is dhr. J. Akkermans. Brugstraat D 154, Zevenbergschen-Hoek (tel. 46). Auto- en tractorverzekering De Onderlinge Verzekeringsmij. voor Motor voertuigen van de Z. L. M., .waaraan ook de leden der N. B. M. L. kunnen deelnemen, is reeds alge meen bekend. Door zich te beperken tot uit sluitend de agrarische risico's kunnen de premies van deze Onderlinge zeer laag worden gesteld. Blijkens een enquête is reeds meer dan 50 van de auto's en tractoren onzer leden bij de Onderlinge verzekerd. Het aantal deelnemers neemt echter nog steeds toe. Immers men heeft door gebruik te maken van de afd. Verzekeringen der N. B. M. L. zijn con tributie vaak ruimschoots terug door de gunstige voorwaarden van deze verzekeringen. Daarom willen wij U in uw eigen belang nog maals opwekken om gebruik te maken van de instellingen van uw organisatie. Deze zijn er immers voor U en staan voor U als lid der Noord-Brabantse Mij. van Landbouw geheel TOT UW DIENST. Wij laten hieronder nog volgen de lijst van districts-vertegenwoordigers van onze verzeke ringen: District St. Michielsgestei-Dinther: D. J. Hornstra, A 396, Dinther. District Dinteloord: H. Duine, Stoofdijk B 112, Dinteloord, Tel 14. District Hilvarenbeek e.o.: J. Huisman, Groot Loosestraat 19, Hilvaren beek, Tel. 403. District Nuenen e.o.: G. C. Huizing, Berg F 2, Nuenen. District Steenbergen e.o.: C. Koert, Langeweg, De Heen. District Hoge- en Lage-Zwaluwe: A. Quirijns, Kerkstraat 45, Lage-Zwaluwe, te lefoon 141. District Fijnaart, Heiningen, Willemstad en Klundert: M. J. T. Sneep, Appelaarscheweg B 71 te Fij naart, Tel. 40. District Zevenbergen: S. Timmers, Stationsstraat 1, Zevenbergen, telefoon 124. District de Kempen: A. H. Verhoeven, Eikereind 86 te Bergeijk. District Land van Altena: O. Walraven, Bloemsteeg, Almkerk. District Werkendam: A. A. Westerhout, Vervoornestraat 7, Werken dam, Tel. 107. District de Langstraat: J. den Hollander, Loonsedijk 56 te Kaats heuvel, Tel. 2408. District Wouw e.o.: A. Dekkers, Zaafsel B 43 te Wouw. VRIJWILLIGE ONGEVALLEN EN ZIEKENGELD VERZEKERING EN VERZEKERING WETTELIJKE AANSPRAKELIJKHEID In Mei j.l. hebben wij U een circulaire gezon den, waarin wij U mededeelden, dat de Bedrijfs verenigingen voor het Agrarisch Bedrijf georgani seerd zullen worden en dat deze bedrijfsvereni gingen in verband daarmede besloten hebben de vrijwillige-ongevallen- en ziekengeldverzekering, alsmede de verzekering voor het risico van wet telijke aansprakelijkheid op een bepaalde datum, welke vóór 1 Januari 1959 zal liggen, te be ëindigen. Tevens deelden wij U mede, dat het bestuur van onze organisatie, gelet op deze situatie in de toekomst, aanleiding gevonden heeft op korte termijn contact op te nemen met de daarvoor in aanmerking komende werkgeversorga nisaties, teneinde zo mogelijk in onderlinge samen werking te komen tot een landelijke organisatie, welke de uitvoering van genoemde takken van verzekering t.z.t. op onderlinge basis zou kunnen voortzetten. Zoals reeds vermeld, heeft uw bestuur voor de voortzetting van de vrijwillige verzekeringen een landelijke organisatie op het oog, welke onder leiding en toezicht zal staan van de boeren en tuinders zelf. Het bestuur was zich daarbij er van bewust, dat een van de drie werkgeversorganisaties, t.w. de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond, reeds een organisatie bezat, bij welke de betreffende leden hun verzekeringen kunnen onderbrengen. Het is allerminst de bedoeling van het bestuur om het beleid van de K. N. B. T. B. in deze te doorkruisen. In de achter ons liggende maanden is getracht een samengaan van de daarvoor in aanmerking komende organisaties op een zo breed mogelijke basis tot stand te brengen. Hiertoe is contact op genomen met een aantal bij het Koninklijk Neder lands Landbouw Comité aangesloten landbouw- maatschappijen, de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond en met de overige afde lingen van de B.V. voor het Agrarisch Bedrijf. Het doet ons genoegen U te kunnen mededelen, dat alle partijen van gedachte zijn, dat een ver zekeringsinstelling in het leven dient te worden geroepen, waarbij een gedecentraliseerde uitvoe ring voor ogen staat. Teneinde tot meer afgeronde plannen te komen, is door bovengenoemde organisaties in onderling overleg een commissie benoemd, welke tot taak heeft de nodige voorbereidingen te treffen. Het bestuur van Uw organisatie acht, gelet op de belangen welke voor de leden van de C. L. T. O. in de eerste plaats en overigens voor alle bedrijfs- genoten op het spel staan, thans de tijd gekomen deze circulaire tot de leden te richten. Ook de betreffende landbouwmaatschappijen en de N. C. B. T. B. zullen zich via de landbouw bladen tot de agrariërs wenden teneinde hunner zijds mededeling van de stand van zaken te doen. Hoewel wij dus op het ogenblik tot onze spijt nog niet in de gelegenheid zijn U van het uiteinde lijke resultaat van de besprekingen op de hoogte te stellen, menen wij goed te doen de leden nog maals dringend aan te raden op dit terrein geen onberaden stappen te doen. Er is geen enkele reden cm zich thans elders te binden. U kunt zich er van overtuigd houden, dat uw bestuur in deze actief is en de ontwikkeling op de voet blijft volgen. Mocht U daaraan behoefte hebben, dan zijn onze districtskantoren in uw provincie gaarne bereid U nader in te lichten, resp. U van advies te dienen. Bovenstaande circulaire weid door de Cen trale Land- en Tuinbouwonderlinge aan haar leden verzonden met het oog op de komende reorgani satie van de bedrijfsverenigingen. Het Bestuur van de Noord-Brabantse Mij. van Landbouw meent goed te doen de leden der N. B. M. L. hiervan even eens op de hoogte te stellen. De N. B. M. L. is eveneens voorstander van de oprichting van een gezamenlijke verzekeringsinstelling op dit terrein. Zodra de voorbereidingen hierover ver genoeg zijn gevorderd, zullen hierover nadere mededelin gen in dit blad worden gedaan. In verband hier mee willen wij onze leden adviseren zich op het gebied van vrijwillige ongevallen-, ziekengeld- en W.A.-verzekering niet elders te binden. Wij hopen hierop binnenkort nader _terug te komen. OFLLiDING LERARESSEN LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS Rentelo<ze stud'e-vonrsc'^tten Het landbouwhuishoudonderwijs heeft nog steeds te kampen met een tekort aan bevoegde leerkrach ten. Voor veel meisjes ligt hier een mooie werk. kring, die haar veel voldoening kan geven. Het volgen van de opleiding tot lerares bij het landbouwhuishoudonderwijs behoeft financiëel geen bezwaren op te leveren, daar de Overheid hiervoor zelfs renteloze studievoorschotten beschikbaar stelt. Aanvragen hiervoor moeten voor 1 Februari 1956 worden ingediend bij het Bureau voor Rijksstudie toelagen van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage. STARINGSALMANAK De bekende Staringsalmanak kan alsnog bij de N. B. M. L. worden besteld door overmaking van 2,op postrekening 67646 ten name der Noord- Brabantse Mij van Landbouw te Zevenbergen. DE GOEDGEEFSE FISCUS? De belastingherziening, welke enkele maanden geleden werd ingevoerd, heeft kennelijk nieuwe impulsen gegeven aan een oud propaganda-paardje der verzekeringsmaatschappijen. De brochures en folders, welke de goedgeefsheid van de fiscus schet sen, zwermen weer bij honderdduizenden over het land. Als de fiscus het blozen niet verleerd heeft, heeft zij er momenteel alle reden voor. Tot voor kort was het zo, dat de premies welke men-betaalde voor lijfrenten, tot bepaalde maximum bedragen van het inkomen mochten worden afge trokken. Voor ongehuwden lag dit maximum bij f 600,per jaar; voor gehuwden zonder kinderen bij f 1200,per jaar; voor gehuwden met aanspraak op aftrek voor 3 kinderen bij f 1500,per jaar en voor gehuwden met aanspraak op aftrek voor meer dan 3 kinderen bij f 1800,per jaar. Met name de beoefenaars der vrije beroepen (artsen, advocaten, boeren e.d.) waren hierdoor in een ongunstige positie ten opzichte van werkne mers, welke onder een pensioenregeling vielen. Laatstgenoemden mochten n.l. de door of voor hen betaalde premie volledig en onbeperkt aftrekken. De herziening van enkele maanden geleden (Zie verder pag. 11.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 9