MARKTBERICHTEN VRAAGPUNTEN 860 CURSUSSEN ADSPIRANT-EMIGRANTEN ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD De twee hieronder volgende vraagpunten met toolichting zijn aan de Afdelingen verzonden. Vraagpunt: De splitsing van landbouwbedrijven. 1. a. Hoe denkt U over de splitsing van grotere landbouwbedrijven? Tot welke grootte acht U deze splitsing aan vaardbaar im.a.w. wat acht U een aanvaard bare minimum-grootte voor het grotere be drijf) b. In welke mate komt de hier bedoelde split sing in uw omgeving voor? c. Aan welke oorzaken en omstandigheden schrijft U de in uw streek voorkomende split sing van grote bedrijven toe? d. Acht U maatregelen tegen splitsing van grote bedrijven gewenst? 2. a. Hoe denkt U over splitsing van kleinere be drijven? b. Bent U van mening, dat voor kleine bedrijven mogelijkheid tot tijdeijke vergroting of ver kleining mogelijk moet blijven in verband met het wisselende arbeidsaanbod (door wijzi ging van gezinssamenstelling etc.) Of meent U, dat het niet bezwaarlijk zou zijn wanneer door wettelijke maatregelen de omvang van de kleine bedrijven „bevroren" zou worden? c. Hoe denkt U over de vorming van nieuwe kleine bedrijfjes? B.v. in deze vorm, dat een landarbeider zich geleidelijk weet op te wer e*.. 3. a. Acht maatregelen gewenst tegen splitsing oi veiKieining van kleine bedrijven en, zo ja, welke? b. Acht U maatregelen gewenst tegen vorming van nieuwe te kleine bedrijfjes en, zo ja, welke? c. Verwacht U dat, wanneer het werk in de her- verkavelingsgebieden is afgelopen en er niet wettelijk ingegrepen wordt, de splitsingen nog zullen doorgaan? Of denkt U, dat men vrij willig niet meer zal splitsen en, zo ja, tot welke minimum grootte verwacht U dan deze vrijwillige beperking? Toelichting De splitsing van landbouwbedrijven heeft reeds dikwijls in het middelpunt der belangstelling ge staan. De sanering van kleine bedrijven in het kader van de herverkaveling van Walcheren, Schouwen-Duiveland, Tholen, Waarde en de Zak van Zuid-Beveland heeft nog eens opnieuw de aan dacht op deze splitsing gevestigd; waarbij tevens de vraag naar voren gekomen is of er geen maat regelen tegen de splitsing genomen moeten worden, omdat de splitsing immers de sanering van de be drijven teniet kan doen. Bij het probleem van de splitsing van bedrijven moet onderscheid gemaakt worden tussen de split sing van grote bedrijven (in 't algemeen de bedrij ven boven 1520 ha) en van kleinere bedrijven (in 't algemeen de bedrijven beneden 1520 ha). Een andere indeling is: „loonbedrijven", waar in hoofdzaak met /reemde arbeidskrachten wordt ge werkt en „gezinsbedrijven", waar in hoofdzaak met gezins- of familie-arbeidskracht wordt gewerkt. Vraag 1 handelt over de bedrijven boven 1520 ha. Vraag 2 handelt over de „gezinsbedrijven". Bij de beantwoording van vraag 2 zal men bij voor keur het antwoord moeten laten opstellen door landbouwers met een bedrijf beneden 15 ha. Wil men een sanering in stand houden, dan zal niet alleen a. een splitsing van de bedrijven moeten wor den voorkomen, men zal ook b. een „verkleining" van de bedrijven door verpachting van grond, verlies van pacht grond, verkoop van grond etc. moeten tegengaan, terwijl in de derde plaats c. de vorming van nieuwe te kleine bedrijf jes tegengegaan zou. moeten worden. Over deze drie punten a, b en c worden vra gen gesteld in vraag 2, ook onder a, b en c. Vraag 3 handelt over eventuële maatregelen tegen splitsing of verkleining van kleine bedrijven en tegen nieuw vorming van te kleine be drijven Maat gelen tegen splitsing of verkleining van kle.ne bedrijven of maatregelen tegen vorming van nieuwe kleine bedrijven, kun. nen in hoofdzaak gedacht worden op de vol gende wijze: a. Verscherping van de landbouwkundige toetsing bij overdracht én bij verpachting .n grond, b.v. op de wijze als thans uit gevoerd bij de beoordeling van over- f dracht- en pachtovereenkomsten door de Herverkavelingscommissie, waar grote bedrijven er in het algemeen geen grond bij kunnen krijgen, of op deze wijze, dat een „gebruikskarel" niet gesplitst mag worden, zodat een deel van die „gebruiks- kavel" bij een ander bedrijf in gebruik zou komen. b. Maatregelen t.a.v. de vererving van land bouwgronden, b.v. 1. In die vorm, dat iedere erfgenaam de rechter kan verzoeken om gedeeltelijke toewijzing van een bedrijf, als dit een eco nomische eenheid vormt; 2. in die vorm, dat iedere splitsing door een instantie moet worden beoordeeld en toegestaan, zoals dit b.v. plaats vond in de bezettingstijd, c. Door het stellen van vestigingseisen t.a.v. de bedrijfsgrootte. Geen landgebruiker zou meer een bedrijf kunnen beginnen, wanneer hij niet over een bedrijf van een zekere minimum-omvang zou beschikken. Deze maatregel lijkt zeer eenvoudig, doch in de praktij k zullen anderen de grond kunnen explo'teren dan diegene, die de vestigingsvergunning heeft verkregen. Verschillende andere maatregelen zijn ook denkbaar. Uw zienswijze over eventuële maatregelen op dit gebied wordt gevraagd in vraag 3. Vraagpunt: De organisatie van verpleging, oogst en aflevering van suikerbieten 1. Acht U het gewenst, dat alle werkzaamheden, verbonden aan het verplegen, oogsten en afleve ren van suikerbieten door de vaste kern worden gedaan of geeft U de voorkeur aan het aantrek ken van seizoenarbeiders? 2. Welke mogelijkheden zijn er naar uw mening door het invoeren van nieuwe werkmethoden, zowel met 02 hand als door het aanschaffen van machines, besparing van arbeidsuren en daar door ook van kosten te verkrijgen? 3. In hoeverre kan het verplegen van de suiker bieten nog verbeterd worden uit een oogpunt van het verkrijgen van een hogere suikerop brengst per ha? 4. Wat zijn naar uw mening de mogelijkheden en moeilijkheden verbonden aan het sterker mecha niseren van de suikerbietenoogst? 5. Wat zijn naar uw mening de mogelijkheden om verbetering aan te brengen in de aflevering van suikerbieten door de teler, zonder dat hierdoor hogere kosten gemaakt moeten worden? Toelichting Daar de arbeidsvoorziening in de landbouw steeds moeilijker wordt en de hiermede samenhangende kosten steeds hoger worden, is een goede organi satie van het werk aan een arbeidsintensieve teelt, zoals die van de suikerbieten, van het grootste be lang. Bekend is, dat juist voor de suikerbietenteelt, zowel in de tijd van de verpleging, als tijdens het rooien, dikwijls veel seizoenarbeiders moeten wor den aangetrokken, wat met hoge kosten gepaard gaat, terwijl de arbeidsreserve steeds kleiner wordt. Gelukkig is er de laatste jaren veel aandacht be steed aan het verbeteren van de werkmethoden en het invoeren van nieuwe machines, zowel voor de verpleging als voor de oogst. Hierbij is gebleken, da. er nog grote moeilijkheden zijn vvat betreft arbeidsbesparing en kostenverlaging. Voor de be studering van de mogelijkheden, die er voor elke streek afzonderlijk zijn, zou bij de beantwoording van cte vragen als leidraad de enige tijd geleden verschenen publicatie van het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen „Nieuwe werkmethoden in de Suikerbietenoogst" door Ir. A. Moens, gebruikt kunnen worden. De Afdelingen, die hierop prijs stellen, kunnen deze publicatie bestellen op het Secretariaat van de Z. L. M. De prijs hiervan bedraagt 3,per exem plaar. Verder komen er bij de aflevering van ue ge rooide bieten dikwijls vele moeilijkheden voor, hoe wel hierbij direct opgemerkt kan worden, dat ver schillende van deze moeilijkheden in verband staan met omstandigheden, waaraan niet direct iets te veranderen is, zoals b.v. de verwerkingscapaciteit van de fabriek en de beschikbare scheepsruimte voor het vervoer naar de fabri ik. De belangen van de fabriek en de telers zullen hierbij natuurlijk tegen elkaar afgewogen moeten worden. Niettemin kan het zijn, dat door een betere organisatie veel verliezen aan wachturen kunnen worden voor komen. In dit verband is het verder nog wel van belang te wijzen op de grote suiker\erliezen, die kunnen optreden bij stapeling van de gerooide bieten gedu- _nde lange 'e tijd op een laadplaats of ontvangst- terrein. ALGEMEEN OVERZICHT. De binnenlandse graanmarkt was in de week van 19 tot en met 24 December goed prijshoudend, doch gelijk elk jaar in de weken vóór Kerstmis kwamen ook nu weinig zaken tot stand. Inlandse rogge ondervond een goede belangstelling. Naast de bestaande consumptievraag kwam er enige dekkingsvraag voor export, hetgeen mede door een gering aanbod, een vaste markt tot gevolg had. Inlandse zomergerst bleef een gevraagd artikel. Het geringe aanbod werd dan ook vlot opgenomen tegen oplopende prijzen. Brouwgerst ondervond op de Westeuropese markt minder belangstelling, hetgeen voor Denemarken aan leiding was haar prijzen met 1 per 100 kg te verla gen. Het Centraal Brouwerij kantoor bleef op de Ne derlandse markt koper tegen onveranderde prijzen. De havermarkt bleef goed prijshoudend. Naast een goede vraag voor de maler i bleef ook de industrie voor dit artikel geïnteresseerd. Voor directe kippen- haver bleef een goede belangstelling bestaan. Op la- Reeds enige jaren bestaat voor adspirant-emi- granten, die geen of weinig kennis van landbouw of veeteelt hebben, de gelegenheid door het volgen van een practische zowel als theoretische scholing, zoveel ervaring op te doen, dat zij in het immi gratieland zich een toekomst in de landbouw kun nen opbouwen. Deze landbouwvormingscursussen worden in ver schillende centra in ons land gegeven. Uit de prak tijk is gebleken, dat deze opleiding voor de oud-leer lingen, die in Canada, Australië en Nieuw-Zeeland in de landbouw tewerk werden gesteld, tot een suc ces heeft geleid. Thans is de aanmelding van gegadigden, die zich willen voorbereiden op emigratie naar Australië en Nieuw-Zeeland, het gehele jaar door opengesteld. Slechts voor cursisten, die mettertijd naar Canada willen emigreren, geldt dat zij alleen gedurende de maanden Januari tot September kunnen worden geplaatst. Dit houdt verband met de wenselijkheid dat zij daar vroeg in het voorjaar aankomen. Zoals bekend is, zijn de beperkende bepalingen inzake leeftijd en beroep, die vroeger voor emigra tie naar Nieuw-Zeeland golden, thans vervallen. Dit houdt o.a. in, dat iedere ongehuwde adspirant- emigrant voor Nieuw-Zeeland, die nog niet eerder in een agrarisch beroep werkzaam was, op de cur sus kan worden geplaatst. Voor deze categorie geldt de leeftijdsgrens van 35 jaar. Ook voor boerenzoons, die in verband met hun emigratieplar.nen meerdere ervaring willen opdoen met machinaal melken en het gebruik van land bouwmachines e.d., is de mogelijkheid tot het vol gen van de cursus geopend. De aanmelding dient te geschieden bij de kanto ren van de particuliere emigratie-organisaties en de Gewestelijke Arbeidsbureaux. tere levering ondervond uit ariikel zelf meer atten tie, hetgeen hogere prijzen tengevolge had. Als geheel sloot de markt in een rustige stemming. Afgelopen week kwamen er in groene erwten wei nig zaken tot stand. De prijs kon zich echter goed handhaven. Ook het buitenland toonde meer interes se. Schokkers waren zeer gezocht. Dit komt echter door dekkingsvraag uit het buitenland. Het buiten land nam een afwachtende houding aan. Bruine bo nen bleven onveranderd prijshoudend met zeer weinig zaken. In capucijners en rozijnerwten gaat nog steeds zeer weinig om. Karwij- en blauwmaanzaad blijven goed prijshoudend gestemd. STOPRIJZEN, MARKT GOES (27—12— Zeer kalm met weinig omzet, maar toch wel onge veer gelijke prijzen als vorige week. Prijs per ton af boerderij voor stro van tarwe ƒ50: gerst 47; haver 40 a 42; groene erwten 60; schokkers 56 en bruine bonen 48. STROVLAS. Er gebeuren op de strovlasmarkt practisch geen zaken meer, daar zowel kopers als verkopers eerst de verdere ontwikkeling van de markt wensen af te wachten. Indien er geen verbetering op de vlaslintmarkt komt zal de rest van het strovlas wel aan sterk ver minderde prijzen moeten worden afgezet. Goede kwaliteit gerepeld vlas 2228 ct; ongerepeld 1520 ct; afwijkende partijen: gerepeld 1522 ct, ongerepeld 1015 ct. AAKDAFPELBEURS GOES (27—12—'55). Vanwege de tijd van het jaar en de geringe export is er weinig te doen in de aardappelhandel. De prijzen zijn als volgt: Bintje van dt klei, veldgewas 10 a ƒ10,25; Bintje 35 mm opw. gesorteerd ƒ11; Alpha's, veldgewas 9 a ƒ9,25; Alpha's, 35 mm opw. gesorteerd 10. Alles per 100 kg geleverd aan het pakhuis van de handelaar. Gewone handelsvoorwaarden. VEEMARKT ROTTERDAM. Dinsdag 27 December. Aangevoerd werden 3907 stuks vee, nl. 1714 vette koeien en gcbruiksvee, w.o. 625 t.b.c.-vrij; 171 vette kalveren en graskalveren, w.o. 126 t.b.c.-vrij; 837 nuchtere kalveren; 557 varkens; 164 biggen; 52 paar den; 8 veulens; 384 schanen of lammeren en 20 bok ken of geiten. De prijzen waren als voi*,,. Vette koeien ƒ2,30ƒ3,04; vette kalveren (levend gew.) ƒ2,10ƒ3,00'; varkens (levend gew.) ƒ1,78- 1,82; slachtpaarden ƒ1,802,20. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien 725ƒ1120; vare koeien ƒ595—ƒ795; vaarzen ƒ580780; pinken ƒ350 ƒ480; graskalveren 250ƒ450; nuchtere kalveren ƒ48ƒ68; biggen 38ƒ52; schapen ƒ90130; lammeren 90120. Alles per stuk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 8