Wenken PSEUDO-VOGELPEST VARKENSPEST Korte "VVO ZATERDAG 31 DECEMBER 1953 *t Jaar heeft haast z\jn loop volbracht 't Afscheid klinkt ons tegen Ziet een nieuwe tijdkring wacht Met ellend' of zegen Niet geklaagd, niet gevraagd Naar den and'ren morgen 't Antwoord blijft verborgen. Dit gezangvers speelde Uw lantaarnman door het hoofd, toen hif zich gereed maakte om deze laatste tuinbouwlantaarn van 1955 te ontsteken. Kerstmis is weer voorbij en als dit nummer van 't Zeeuwsch Landbouwblad U bereikt, behoort 1955, op enkele uren na, weer tot het verleden. We kunnen het de dichter dus op dit ogenblik rustig nazeggen: Ziet een nieuwe tijdkring wacht en tegelijk stellen we dan ook de vraag „Met ellende of zegen?" Dat we die vraag stellen is niets bijzonders. Meer dan ooit worden we bij de jaarswisseling gecon fronteerd met de onbekendheid van de toekomst. We weten nooit van te voren wat er gaat gebeuren. Geen dag, geen uur, geen minuut is dat bekend. Maar nooit denken we er zo sterk aan als juist rond de jaarswisseling. Dan worden wij er wel heel drin gend bij bepaald dat alles in het verborgene ligt. En het is goed, dat dit zo is, want hoevele malen gro ter zou het leed en de ellende op de wereld zijn als ieder van tevoren wist wat er zou gebeuren? En als we het van tevoren wisten, wat zou er dan ge beuren? Voor ieder mens is de toekomst onbekend en het is goed dat dit zo is. Aan al deze dingen moest Uw lantaarnman den ken, toen hij aan dit artikel begon en toen hij zich afvroeg, waarover hij het deze keer zou hebben. Er zijn verschillende zaken die de aandacht zouden mo gen hebben in dit laatste nummer van het jaar. We zouden b.v. nog eens rustig het afgelopen jaar de revue kunnen laten passeren en al die fei ten en voorvallen uit het tuindersleven van 1955 nog eens aan ons oog voorbij kunnen laten gaan. We zouden nog eens kunnen spreken over het af gelopen seizoen, waarvan zovelen in de afgelopen dagen hebben vastgesteld, dat het voor de fruitte lers een goed jaar was. We mogen ook aannemen, dat het een goed jaar was, want het wordt zo dik wijls gezegd en vele feiten wijzen er op. Toch vraagt Uw lantaarnman zich af, wanneer een jaar goed is voor een mens. Het is hier niet de plaats opi daar dieper op in te gaan. Toch willen wij U Vra gen: Denk nog eens na over dëze vraag. Over de vraag wanneer een. jaar goed is, voor U. Zeker, wè kunnen in deze wereld niet zonder de materiële din. gen. Maar er is zulk een groot gevaar, dat we ons verliezen in het materiële en dat dit bepaalt aan het einde van het jaar, of we een goed of een slecht jaar hebben gehad. Is het nog nodig te zeggen dat al deze materiële dingen uiteindelijk niet bepalen de waarde van ons leven? Hoe dikwijls worden wij niet als het ware met onze neus gedrukt op de ernst van het leven, zodat wij ons gaan afvragen wat de zin er va is. Op alle mogelijke manieren worden we geconfronteerd met het wereldgebeu ren. Wat is er dikwijls een teleurstelling, wat is er een onvrede, wat is er haat en nijd en we weten van al deze dingen en hoe staan we er tegenover? Het zijn maar vragen, maar ze worden gericht tot een ieder van ons. Laten we er ieder voor zich het ant woord op geven, maar ons daarbij bewust zijn van onze verantwoordelijkheid, die we hebben. Die we hebben tegenover elkaar, maar die we bovenal heb. ben tegenover Onze Vader, die in de Hemelen is. Daarvan zijn we immers afhankelijk, al denken we zelf zo dikwijls dat het niet zo is. Zeker, we kun nen een heleboel. We hebben een heleboel in onze macht, maar zeker als fruitkwekers, als tuinders, worden we toch iedere keer weer geweze op onze kleinheid tegenover de natuur. En zo denken we in deze laatste uren van het wegstervend jaar aan al deze dingen en even we voor ons zelf antwoord op de vraag, wat het afgelopen jaar ons heeft ge bracht en vragen we ons tegelijk af, wat het nieu we zal brengen. Maar wat het oude ook heeft ge bracht en wat ons in het nieuwe jaar ook geschon ken zal worden, we mogen ook in gedachten hou den dat gedicht van Nicolaas Beets: Niet klagen, maar dragen en vragen om kracht niet zorgen voor 't morgen bij vallende nacht. Niet beven voor 't leven gegeven van God Maar 't heden besteden naar plicht en gebod. En als we dat doen, kunnen we elkaar met een ge rust hart veel heil en zegen wensen in het nieuwe jaar.. En morgen en overmorgen en in de komende week begint het gewone werk weer. Het werk van snoeien en ploegen. Van spuiten straks en wat er dan allemaal nog meer mag volgen. En bij dit alles kan het zeer aardig en leerzaam zijn om na te zien hoe het in voorgaande jaren in Uw bedrijf is verlopen. Daaraan kunt U de ontwik- keing nagaan van bomen en vruchten en krijgt U een overzicht van Uw werkzaamheden. Maar mag ik U een vraag stellen? Kunt U dat alles toch zien? Ik bedoel of U al in het bezit bent van zo'n boekje waarin U alles opschrijft wat be trekking heeft op Uw bedrijf. Uw lantaarnman is 'n jaar of zes geleden begonnen met het opschrijven van alle bijzondere voorvallen in zijn privé- en za kenleven en vandaag aan de dag kijkt hij o zo graag in die boekjes die vertellen hoe het enkele jaren geleden ging en hij stelt zich voor dat de waarde van dit geschrevene nog steeds zal toene men naar mate het ouder wordt. Uit zijn omgeving kent Uw lantaarnman verschil lende mensen die dit doen en allemaal doen ze het met plezier. Misschien zult U zeggen: ,,Ik ben niet zulk een schrijver. Ik heb er al genoeg aan als ik mijn ontvangsten en uitgaven op moet schrijven voor de boekhouder". Toch zijn wij er van overtuigd, dat U tijd hebt om te schrijven als U er eerst een gewoonte van hebt gemaakt. Daar gaat het namelijk om. Het moet voor L een gewoonte worden alles op te schrijven wat van belang is om opgeschreven te worden. Dat gaat U geen tijd kosten want als U er mee bezig bent dan zult U bemerken, dat het automatisch gaat. U hebt enkel maar een potlood nodig en een eenvoudig zakboekje dat U altijd bij U hebt. Wij zouden U voor willen stellen: Als U er nog geen hebt, begin dan met ingang van 1956 eens om zulk een boekje bij te houden. Daarin schrijft U b.v. op wanneer U de winterbespuiting hebt uitgevoerd. Hoe het weer was in begin Januari en straks hoe het voorjaar is en de zomer. Wanneer U de eerste bloemen hebt gezien in Uw pruimenbomen en wan- neer er een strenge nachtvorst was„ Daarin schrijft U wanneer U de eerste keer tegen de schurft hebt gespoten en daarin schrijft U ook wanneer U even tueel voor het eerst schurft hebt gezien op Uw be drijf. Daarin schrijft U wanneer en hoeveel U hebt gemest en daarin kunt U ook belangrijke cijfers vastleggen. Moeten wij nog verder gaan om U te wijzen op de noodzakelijkheid om te schrijven. Wij menen van niet. Wij kunnen enkel hopen, dat U er mee zult beginnen en als U dit doet, dan zult U be. merken, dat U er heel veel plezier van zult beleven. Uw lantaarnman heeft het zelf ondervonden. Misschien zegt U: Is het nu wel nodig aan deze dingen een tuinbouwlantaarn te wijden. Wij menen van wel, omdat wij vinden dat het in Uw belang is en daar gaat het tenslotte om. Mocht U zich mis schien te oud voelen om nog te beginnen met dit 'schrijven dan zouden we U toch willen vragen om een jongere warm te maken voor deze zaak. Wij hopen nog wel eens te mogen vernemen,, dat hier mede goede resultaten zijn bereikt. Tenslotte nog iets over de afzetvooruitzichten voor fruit in de komende weken. Allereerst willen we daarbij ingaan op het product peren, want er zijn ook in Zeeland verschillende kwekers wie dit product zwaar op de maag begint te liggen en dan spreken we op de Conference. In de koelhuizen is nog al wat van dit ras opgeslagen en de kweker vraagt zich af, wat daar van komen zal. Tot op he den gaat hei namelijk niet hard. Er is weinig vraag naar dit ras. Verwacht mag worden, dat begin Ja nuari de vraag wel zal toenemen, speciaal voor En geland. De perenexport van Italië is thans van zeer geringe betekenis geworden, zodat onze peren op de Engelse markt wel een goede kans maken en daar om mogen we wel verwachten, dat er export naar dit land zal komen. Gezien de prijzen welke echter op het ogenblik op de Engelse markt worden be taald, verwa ,hten wij een rustige handel in de Con ference zonder uitschieters. En de kwekers, die dit ras nog in voorraad hebben, zouden we willen advi seren om hun product eens na te kijken en niet te vergeten, dat men moet ruimen, terwijl het nog goed is. Ook op de appelmarkt is nee rustig en verwacht mag worden dat het voorlopig we rustig zal blij ven. Naar goudreinette was de laatste dagen op enkele buitenlandse markten wat meer vraag en dit resulteerde in hogere prijzen. Daarnaast verna men wij ook dat men in Duitsland bezwaar maakt tegen de hoge appelprijzen. Dat zal echter wei niet veel helpen, want de prijs is een factor van vraag en aanbod. We zien dus dat het rustig is op onze markten. Een rust, die de tijd van het jaar ken merkt. Voor deze week gaan we besluiten. Uw lantaarn man heeft zijn lampje opgepoetst en hij hoopt in het nieuwe jaar het weer iedere week te mogen ontsteken om het licht te laten schijnen over de za. ken, die verband houden met de tuinbouw. Voor deze week: Veel heil en zegen in 1956! Gedurende de afgelopen week is te Oude Molen, gemeente Willemstad 1 geval van pseudo-vogelpest geconstateerd. Gedurende de afgelopen week is in de gemeente Woensdrecht 1 geval van varkenspest geconsta teerd. 85') Nu de koeien bijna een paar maanden op stal staan, de klauwen bijsnijden. De gehele stalperiode treden dan vrijwel geen klauwgebreken meer op. Niet langer uitstellen daar de klauwen dan te hard worden. Het is nu de tijd (Dec.Jan.) drachtig jongvee te laten inenten tegen besmettelijk verwerpen (Abortus Bang). Proeven genomen door het I. L. R. hebben aan getoond dat bij gebruik van verschillende typen drukrollen bij het zaaien van bietenzaad, de bolle drukrol een betere opkomst te zien gaf dan de holle- de vlakke- en de kooidrukrol. De zeer zware en vrij kostbare drukrol van St. Hubert gaf de' beste opkomst te zien. Steeds moeten de voortjes met kettingen of sleepbokjes van losse grond wor. den voorzien. Dit voorkomt dichtslémpen en uit drogen. Hebt U het ook gehoord voor de radio? 100 ratten eten per jaar 750 kg graan! Bovendien zijn ze scha delijk doordat ze besmettelijke ziekten kunnen overbrengen en de schade niet te vergeten die ze veroorzaken door het knagen aan hout en jute zakken. Een rattenfamilie van 30 leden is geen zeldzaamheid. Hebt U ook een rattenfamilie in de kost? In Zeeuws-Vlaanderen neen men m ue jaren '52, '53 en '54 de opbrengsten an verschillende soorten stoppelklavers onder vlas en graan onderling ver. geleken. De hopperupsklaver had de hoogste pro ductie. De zaaizaadkosten zijn van hopperups lager dan van andere klavers, en dé aanslag in de regel beter. In vlas doet de weinig in de hoogte groeien de hopperups practisch geen schade aan het gewas, wat bij gebruik van rode klaver nog wel eens het geval is. Veel boeren erkennen aat hun kennis op het ge. bied van de chemische - nkruidbestrijding te weinig is. Dit kunt en moet U voorkomen. Een zeer aan. bevelenswaardig boekje is Mededeling no. Ill van de P. D. te Wageningen. Het boekje leest gemakke lijk en is voorzien van veel foto's. De prijs is 1,85. U-hebt hu tijd om te lezen. Wanneer het tijd is óm de koeien droog te zetten moet dit bij koeien die een gezonde uier hebben op een snelle wijze gebeuren. Het best is het in één keer droogzetten der koeien. Tijdens het proces van droogzetten niet krachtig voeren (enkele dagen alleen wat hooi) en de wateropname iets beperken. De voederKun cue liet minst goed geslaagd is, gaat het meest snel achteruit in kwaliteit. Het is dus raadzaam deze voederkuil het eerst op te voeren. Het meel aan de kalveren moet droog gegeven worden. Het droge meel wordt door de betere wer king van de spijsverteringssappen beter benut en de ontwikkeling van de pens wordt er door bevor derd. iX, Het „hooi" van Engels- of Westerwoldsraaigras voor zaadteelt waardeert men nogal eens gelijk aan matig hooi. Dit is helaas een overwaardering. De voederwaarde van „hooi", beter gezegd stro, van gras voor zaadteelt is weinig hoger dan van graanstro. Laat U dus niet misleiden door de groene kleur die het soms nog heeft. Landbouwers die varkens houden voor eigen sacht voederen hun varkens vaak met eigen graan, meel en dan liefst gerstemeel. Eigen verbouwd graan is voor hen goedkoper dan aan te kopen krachtvoer. Alleen eigen graan voeren gaat heel goed mits U eiwitrijk voer bij voert. Beschikt IJ niet over ondermelk dan vormt bijvoeding van 1 kg D. A. meel per mestdier per dag een passend rant soen. Misschien bescmKt U over volop Klaver of lucer. nehooi voor Uw paarden. Geeft het hen niet volop. Het is een luxe die het paard niet ten goede komt. He volop klaver of lucernehooi geven moet tot minstens de helft verminderd worden en kan ver. vangen worden door graanstro of peulvruchten stro gedeeltelijk en graanstro. Wanneer U nu superfosfaat bestelling doet is het raadzaam er rekening mede te houden dat bij in zaai in het voorjaar graszaad voor weila 1 de jong® grasplantjes zeer gunstig reageren op een super fosfaatbemesting ook al is de fosfaattoestand van de grond overigens gunstig.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 7