Tussen tijd en eeuwigheid REDACTIE WENST ALLE LEZERS EEN VOORSPOEDIG 1956 No. 2807. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 43e Jaargang, ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen Het is nog al een groot woord dat hierboven staat, voor velen Uwer misschien naar de eerste indruk onwerkelijk en romantisch. Maar toch is er naar mijn gevoelen één dag in het jaar, waar het begrip van tussen tijd en eeuwigheid verkeren tot elk zich bezinnend mens moet spreken, de dag van de jaarwende, het Oudjaar. Het Oudjaar van 1955 voert als altijd de gedach ten naai h« r eri der. De gedachten spoeden meer als die van onze voorgeslachten over de grenzen. Daar was de conferentie van Genève, die wellicht uitsluitsel over onze toekomst had kunnen geven en die geen antwoord gaf. Geen antwoord gaf, 10 jaar na de bevrijding uit de tweede wereldoorlog, het feit dat wij dit jaar mochten vieren. En daar mee kringen de gedachten reeds weer binnen de landsgrenzen. Binnen de landsgrenzen heerst de welvaarts staat. Tien jaar slechts na een tijd van uitputting en teruggeworpen zijn op de naakte basis van het menselijk bestaan, bevinden wij ons op een hoogte, naar stoffelijke maatstaven gemeten. Uit de diep ten is ons volk opgestegen tot een ongekend niveau. Oudjaar 1955 vraagt echter tevens aan ons of we geestelijk rijker zijn dan 10 jaren geleden en of wij ons gelukkiger kunnen voelen don na de be vrijding. Steeds enger wordt de gedachtenkring en neemt een rustpunt in ons gewest Zeeland. We denken aan menig ding; aan een hoogtepunt als het be zoek van onze geliefde Koningin Juliana te Kloos- terzande. We denken aan de grote plannen die ons woongebied veiliger zullen moeten maken, maar die ook Zeeland blijvend zullen veranderen, zodat het niet meer gekend'zal worden als vroeger. Is dit voor Zeeland ook niet een keerpunt in de tijd, waar zo duidelijk geen eeuwigheidswaarde aan het aardse kan worden toegekend. We denken dan aan de mens, het tegendeel en de gedachten verwijlen bij een man en vriend die ons ontviel. En eens te meer blijkt, dat tussen tijd en eeuwig heid slechts een begrip is, dat de levenden wordt gelaten. Tenslotte is de cirkel der gedachten genaderd tot het kleinst bereik, het dorp, het bedrijf. Het bedrijf is het boerenbedrijf, door ons, door U lezers uitgeoefend. Het vroeg Uw dagelijkse zorg en moeite, het nam een jaar van Uw leven, het droeg Uw bestaan, voor de één met meer, voor de ander met minder tevredenheid. Het was een menselijk bedrijf van zelfhandhaving en zaaien en oogsten en ploegen, van redelijke opbrengsten, maar dalen de prijzen en stijgende kosten, van plussen en min nen en het zo verschillende eindcijfer op Oudjaar. Tussen de regels van het Kerstevangelie ging het ook over boeren, over U en mij, hebben wij vorige week op deze plaats kunnen lezen. Dat moment in het Evangelie waarvan geschre ven stond„En er waren herders in diezelfde land streek, die zich ophielden in het veld en des nachts de wacht hielden over hun kudde", dat was hét moment tussen tijd en eeuwigheid, hét moment van het onverbreekbare verband tussen deze twee en hét moment om dit te zien. Het rustpunt voor de Oudjaargedachten in een veranderende wereld: het rustpunt tussen tijd en eeuwigheid, de Gezangendichter schreef ons neer: Ieder woelt hier om verand'ring en betreurt ze dag aan dag. Hunkert naar hetgeen hij zien zal, Wenst terug 't geen hij eens zag. Rust, mijn ziel, Uw God is Koning, Wees tevreden met Uw lot, Zie hoe alles hier verandert, En verlang alleen naar God. dverzicfit Het laatste Overzicht van het jaar 1955! Wan neer wij een terugblik werpen op dit jaar, dan zijn er vele dingen, die ge memoreerd kunnen worden. Het weer is gunstig geweest en dat maakt, dat juist de boeren in dit opzicht met pleizier aan 1955 kunnen terugden ken. Het scheelt een geweldig stuk, of men het werk regelmatig kan afdoen of dat men gehaast, als het ware tussen de buien door, de telkens weerkerende arbeidstoppen moet verwerken. Ook de opbrengsten vallen over het algemeen gespro ken niet tegen en de kwaliteit van de vruchten is goed geweest. Er deden zich gelukkig geen ern stige calamiteiten voor en zo zou men kunnen spreken van een goed boerenjaar, indien niet de prijsontwikkeling reden tot bezorgdheid bood. De drukkende invloed van grote voedseloverschotten en de onmacht deze daar te brengen, waar men deze wel gebruiken, maar niet betalen kan, was practisch over de gehele linie te bemerken. Van daar dat een krachtig landbouwoeleid noodzakelijk is om ook de landoöuwende bevolking te jaten delen in de grotere welvaart, die er in ons land ontstond. De economische toestand van ons land ontwik kelde zich verder in gunstige zin. Devïezenmoei- lijkheden kennen wij niet meer en angst voor werk loosheid is omgeslagen in een tekort aan arbeids krachten. De grootste zorg van onze regering is nu om een te grote welvaartsspreiding legen te gaan en om de druk, die het tekort aaif werkkrach ten op de lonen uitoefent, binnen de pAken te hou den, opdat onze fraaie concurrentiepositie op de buitenlandse manden behouden blijft, f Want .met de uitvoer moeten wij de kost voor onze grote bevolking blijven verdienen. Zeeland. In eigen provincie ging net herstel van dé zwaar getroffen gebieden met voile kracht voort. Uit landbouwkundig oogpunt bezien voltrekt er zien door de herverkavelingswerken een ware revolutie. Ons volk beschikt gelukkig in deze twintigste eeuw over voldoende durf en werkkracht. Het ontwer pen en straks uitvoeren van de Deltaplannen ge tuigt hiervan. De snelle en groots opgezette indu strialisatie eveneens. Maar zeker ook deze herver kaveling in het groot, waardoor, oude landbouw gebieden als het ware herschapen worden in moderne. Men denke over deze operaties vooral niet te licht. Door het lot is juist Zeeland aangewezen als eerste provincie, waar dit proces plaats vindt. Het huidige geslacht getroost zich gedurende een aan tal jaren heel wat moeilijkheden. Maar voor de kinderen zal het blijken te zijn een wijs beieid. Voor hen zuilen straks de vruchten weggelegd zijn. Mede door deze herverkaveling zagen wij weer een aantal onzer leden vertrekken naar het nieuwe land, de Noord-Oost Polder. Wij wensen hen daar een goede toekomst en hopen, neen weten zeker, dat zij hun Zeeland niet zuilen vergeten. In onze provincie begint men zich voor te be reiden op het Deltaplan. Het provinciaal Bestuur,- Gemeentebesturen, de Handel en de Nijverheid, de Landbouw en de Waterschappen trachten reeds nu de gevolgen van deze gigantische gedaante verwisseling van Zuid-West Nederland te overzien en gaan zich op deze gevolgen instellen. Zal de verwezenlijking van dit Delta plan juist aan Zeeland de verlossing uit het isolement bren gen en daardoor tevens de vervulling van vele levende wensen? De tijd zal het leren, maar zeker is het, dat het aan de Zeeuwen niet zal liggen. Zij popelen om de talrijke vicieuze cirkels, die er zijn als gevolg van slechte verbindingen en moei lijke ligging, te doorbreken, waardoor ook zij zullen gaan profiteren van de mogelijkheden, elders aan wezig. Blijft ^.et vraagstuk hoe Zeeuws-Vlaanderen in dit alles te betrekken. Want ook dit belangrijk stukje Nederland mag niet achterblijven. De Z.L.M. De eigen landbouworganisatie, de aloude Z. L. M., beleefde in 1955, in het 113de jaar van haar be staan, weer hoogtijdagen. Het bezoek, dat onze geliefde Koningin Juliana bracht aan de landbouw- uagen van de Kring Hulst der Z. L. M., zal met f.ulden letters geboekstaafd worden. Bij een derge- ijk bezoek komt tot uiting de hechte band, die er bestaat tussen ons Vorstenhuis en alle delen van ons volk. .De Zeeuws-Vlamingen hebben zich van hun beste zijde laten zien en wij kunnen gerust stellen, dat dit Koninklijk bezoek voor de Z. L. M. het hoogtepunt van het jaar was. Daarnaast ging de normale arbeid voort en het blijkt meer en meer, welk een veelzijdige taak er voor een landbouworganisatie weggelegd is. Zij is geworden tot een onmisbaar instrument voor de boer in deze tijd, die zich kenmerkt door zijn inge wikkeldheid. Het ledental is zeer bevredigend, maar nog altijd staan^pr buiten de rijen van ge- organiseerden-enkelen t4 kijken, hoe hun stand genoten het voor hen opknappen. Een houding, waardoor men bewijst degeest van deze tijd niet te begrijpen. - v Het jaar 1955 was tevefls het eerste jaar, waar in het Lancibpuwschap v^pikzaam was. Een groot succes kunneiiyvij 't optrOtten van dit lichaam nog niet vinden. fcUtar wij hopen maar, dat de kinder ziekten spoeMÈ: overwonnen worden en deze P.B.O. zich ontwikkelt tot éen krachtig toporgaan van de georganiseerde landbouw, dat de strijd op het hoogste niv^u voor een redelijke plaats van de boerenstand in ons volksleven ten volle aan kan. Een nieuw jaarJigt voor ons. Wat het brengen zal, ligt in het duilter van de toekomst. Moge net voor U allen zijn Vrede, Voorspoed en Geluk. Zitdagen Boekhoud bureau -aLQ>_» WISSEKERKE: Woensdag 4 Jan. in Hotel „De Kroon". KOUDEKERKE: Woensdag 4 Jan. in Hotel „Nieuw Walcheren" van 9.tot 1.30 uur. TERNEUZEN: Woensdag 4 Jan. in Hotel „Des Pays Bas". OOSTBURG: Woensdag 4 Jan. in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 5 Jan. in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 5 Jan. in Café ,,De Eendracht". SEROOSKERKE: Vrijdag 6 Jan. in Café „Huysse" van 9.tot 1.30 uur. THOLEN: Zaterdag 7 Jan. in Hotel „Hof van Holland". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 7 Jan. in Hotel „De Druiventros". IJZENDIJKE: Zaterdag 7 Jan. in Hotel „Lieven- se".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1