steen en heeft een betonnen skelet. De diverse silo's kunnen tezamen 180.000 kg graan bevatten. Een bijzonderheid is, dat hier het principe van ge mengd malen is toegepast. De granen worden dus eerst gemengd en pas daarna gemalen, wat doel matiger is en minder stof verwekt. De machines zijn geverfd in zg. functionele kleuren, wat een prettiger aanzien geeft. De zware hamermolens bevinden zich onder in het gebouw, waarna het graan naar boven wordt getranspor teerd en van daaruit in de mengtorens komt. Deze technische gegevens werden verstrekt door dhr. van Alphen, van de Technische Dienst van het C. B. Met grote belangstelling maakten de aanwezigen gebruik van de gelegenheid om de gehele fabriek te bezichtigen en kennis te nemen van de wijze, waarop de mengvoeders worden bereid. Hierna werd de bijeenkomst voortgezet in Hotel „de stad Rotterdam", waar verschillende sprekers nog het woord voerden. Door de voorzitter werd daarbij lof gebracht aan de bouwers van deze fabriek, de architect dhr. Koning, het aannemersbedrijf Trio te Valkens- waard en de installateurs, die in goede harmonie de bouw op korte termijn hebben verwezenlijkt. Ir. de Boer onderstreepte nog eens, dat naarmate de boer de behartiging van zijn belangen meer in eigen hand neemt, hij een sterker positie kan innemen. Wat zou de positie van de boer van vandaag zijn. wanneer hij zijn coöperaties niet had Het gaat er daarbij niet- om, om de baas te zijn, maar om onafhankelijk te zijn en de behartiging van zijn belangen veilig te stellen. Dhr. de Waard, voorzitter der Noord-Brabantse Mij. van Landbouw, memoreerde het eerste begin van de Z. O. N. en prees de samenwerking van de leden in Oost- en Midden-Brabant, die getoond hebben dat eendracht macht maakt. Ook hieruit blijkt weer, dat onze boeren op het zandgebied hun taak verstaan en met de tijd mee weten te gaan. De N. B. M. L. constateert dit met genoegen en wil gaarne alle medewerking blijven verlenen om deze ontwikkeling te stimuleren. Namens de C. L. O.-controle, welke toezicht houdt op de door de Z. O. N. bereide mengvoeders, werd getuigd dat bij de controle steeds weer blijkt, dat de samenstelling van de Z. O. N. -mengvoeders prima is. k Vervolgens voerden nog het woord een verte genwoordigster van de fa. Klein-Bussink te Apel doorn (technische molenbouw); dhr. Bakker van de Covema, waar de gebouwen zijn verzekerd; dhr. Buschman van de B. A. G., de administratieve con trole; dhr. de Zeeuw, verkoper van de Z. O. N., die namens het personeel een electrische klok aanbood; ZATERDAG 24 DECENBIR 1955 een vertegenwoordiger van het bouwbedrijf Trio; dhr. Van Al phen, van de Technische Dienst van het C. B. en Jhr. de Jong van Beek en Donk, voorzitter van de Raad van Toezicht. Tenslotte bracht de Directeur, dhr. Engelen, dank aan allen, die hebben meegewerkt om dit resul taat te bereiken. Er is hard gewerkt door het personeel om de zaak op te bou wen tot wat ze nu is. Het ver trouwen en de steun van de leden waren daarbij onmisbaar. Dit nieuwe gebouw, dat vandaag in bedrijf is gesteld, is het hart van deze coöperatie en de kroon op het werk van 7 jaren. Spreker bracht hulde aan de bouwers van deze fabriek, die dag en nacht hebben gewerkt om tijdig klaar te zijn en grote moeilijkheden daarbij moesten overwinnen. Spreker wekte de leden op, hun steun en medewerking te blijven verlenen, waar door het belang van hun bedrijven mede wordt gediend. Door de voorzitter werd hierna deze mooie bijeenkomst gesloten. RONDOM DE BOERDERIJ LAND VAN ALTENA. Nu de donkere en meestal regenachtige dagen van de vorige week ons kans gaven eens naar de pen te grijpen, werden we tot nadenken gestemd. Hoe weinig komt er meestal terecht van vele goede voornemens, ons zelf bij de aanvang van het jaar ingeprent. Men denkt dit en dat te zullen uitvoeren, daar zijn aandacht aan te besteden, enz. Nu is het niet mijn bedoeling reeds een eindbalans op te maken over het bijna voorbij gesnelde jaar, maar wel om toch enkele gedachten de revue te laten passeren. Hoe pessimistisch waren velen dit voorjaar ge stemd toen men op de akker moest beginnen. Heel veel percelen waren %door de slechte weersomstandigheden van vorige herfst niet eens geploegd. Het was daardoor voor velen een grote vraag op welke manier deze percelen moesten worden bewerkt om toch nog een behoorlijk zaaibed te kunnen verkrijgen. Vooral in de zware komgrond-gebieden was het wel een bij uitstek moeilijke opgaaf om daar iets van te maken. Er waren percelen waar half April de diepe brede trekker- en wagensporennog half vol'water stonden. Het gedeelte buiten deze kléine water reservoirs was al behoorlijk gedroogd. Diegenen die tot het uiterste hun geduld op de proef hebben gesteld, zijn meestal niet beschaamd uitgekomen; velen hebben nog een prima oogst gehad. Dit mag wel een vingerwijzing zijn voor hen, die veel te vroeg op dergelijke natte gronden een grondbewerking hebben toegepast. Gedurende vrijwel de gehele zomer heeft men op de veel te nat bewerkte gronden de gevolgen daarvan kun nen zien in de vorm van ongelijke stand van de gewassen. De uitkomst is daardoor meestal dien overeenkomstig geweest. De opbrengst van de bieten was ondanks de vrij late zaaitijd en de slechte beginperiode van de groei, toch zeer behoorlijk, ja meestal zelfs heel goed te noemen. Jammer dat het suikergehalte, vooral gedurende de eerste weken van de cam pagne, ons zo teleurstelde. Later, toen de bieten meer afgerijpt waren, is dit wel iets bijgekomen, doch er zijn heel wat bieten, die met een prijs betaald worden die in verschillende gevallen zelfs onder de f 40,ligt. Uitzonderingen bevestigen de regel, zegt ons een bekend spreekwoord. Ik kan dan ook niet na laten te wijzen op een dergelijke uitzondering. Mij is een geval bekend van een teler uit deze streek, die dit jaar steeds vrijwel altijd mee van het allerhoogste gehalte van de leveranciers van de ontvangende fabrieken had. Van al zijn ge leverde bieten, gegroeid in 't Land van Alena, had hij een gehalte variërend van 17,1 tot 17,6 suiker; de bieten zijn gerooid tussen 1 October en half November. Bij navraag bleek mij dat deze teler niet meer dan 120 kg zuivere N zaaide on zijn bieten en een plantenaantal had van 65000 per ha. Wat de stikstofgift betreft, het feit dat deze bieten behoorlijk waren .afgerijpt, met als gevolg een goed suikergehalte, mag velen tot nadenken stemmen. In misschien wel 80 a 90 der ge vallen wordt meestal een veel te ruime stikstof gift verstrekt aan de bieten. Spreek hi,er eens óver met uw rayonassistent op de praatavonden, die gedurende deze winter periode weer overal gehouden worden. U gaat daar toch zeker heen Zowel de problemen op het gebied van de voederrantsoenen als de be mestingen vormen daar meestal het middelpunt der belangstelling. Vorige week heb ik door toevallige omstan digheden de rede aangehoord van onze Minister van Landbouw op een zeer druk bezochte ver gadering in Gorcum. Het grote gebouw „de Doelen" bleek te klein te zijn om alle belang stellenden te kunnen plaatsen, zodat nog ge- 849 bruik moest worden gemaakt van een bioscoop gebouw, waarin nog een paar honderd personen via een luidspreker de rede prima konden vol gen. I" ^t betrof hier een vergadering van be langstellenden vnl. uit het gebied van de Alblas- serwaard en Vijf her enlanden. Zou een dergelijke massale opkomst ook te bereiken zijn in ons Land van Altena, wanneer de Minister of een andere hogere ambtenaar van diens Ministerie ons de bestaande toestand wat betreft de bedrijfsuitkomsten en de mogelijke vooruitzichten eens glashelder kwam voor spiegelen De Minister heeft daar de vinger gelegd op de wondeplek voor die streken, n.l. de te lage ge middelde boterv-topbrengsten, ten opzichte van het landsgemiddelde Tevens is nog de mogelijkheid besproken van opvoering van de productie van het weiland, enz. De toekomstige ruilverkavelingsplannen wer den daar ook bij betrokken. Al deze punten zijn zeker ook van groot belang voor onze streek. DE WESTHOEK. Kerstmis 1955! Het feest van Vrede op Aarde. Als we terugdenken aan de jaren 1940'45 dan is het voor ons vrede. Wanneer wre echter rondom ons heen zien dan is het helemaal geen vrede. En al mag het dan zó zijn, dat officieel wapengeweld eigenlijk nergens ter wereld optreedt, toch gist en kookt het op verschillende plaatsen. We behoeven geen namen te noemen, ieder kent ze wel. En wan neer we dan daarbij denken aan de enorme bewa peningswedloop die de grote mogendheden met elkaar ondernemen dan is de vredesgedacnte wel heel ver zoek. Wanneer we denken aan machtige atoomexplosies die de wereld doen sidderen op haar grondvesten, dan slaat de schrik ons om. het hart. En ondanks al deze bedreigingen en explosies toch Kerstmis 1955. Natuurlijk ook op deze Kerstmis zuilen machthebbers hun Kersirede uitspreken en die zal wel vergezeld gaan van veel moois en goeds. Dat het hun dan ook-echt uit het hart gegrepen mag zijn en dat zij er geen holle phrasen, maar werkelijkheid van mogen maken, dan eerst is het Kerstfeest van 1955 een echt feest van vrede en geluk. De bietenfabrieken hebben hun campagnes beëin digd, dat is wel erg vroeg dit jaar. Zo oppervlakkig gezien mag men aan ook wei verwachten, dat de verwerkingsresultaten vast niet zullen tegenvallen. Één van de V.C.S.-fabrieken, n.l. Zevenbergen heeft dit jaar voor het eerst van ruwolie als brand stof gebruik gemaakt, bij wijze van proef. Naar men zegt is ait proces dermate goedkoper, dat wan neer ane drie fabrieken der V.C.S. hiervan gebruik zouden maken, men. ongeveer 1,per auizend kilogram bieten 'meer zou kunnen uitbetalen. Dit is dan wel een zeer mooie, en. we zouden haast zeg- geën ook wel een zeer geslaagae, proefneming. De werkzaamneden op de boerderij zijn echt op de winter afgestemd met daarbij nog enkele uitge stelde najaarswerkzaamheden, be boer heeft zijn zaaipian voor de oogst 1956, veelal klaar, en veelal weer gewijzigd ook. Van de intensieve teelten die de Westhoek anders zo rijk was, schakelt men over op de extensieve. De reden is algemeen bekend en'' menigeen vraagt zich af wat men moet gaan doen. De werkgeversverenigingen waren er in eerste in stantie op uit om inzake de werkverdeling een op lossing te brengen. Tnans zijn we echter op een punt dat we ons moeten afvragen, of we de oor zaak zeive van de trek van het platteland naar de stad niet moeten gaan opsporen. Moeten we even als de Hoekse Waara dit reeds gedaan heeft, niet gezamenlijk om de tafel gaan zitten met gemeen telijke autoriteiten, kerkelijke instanties, werkge vers, werknemers en andere lagen van de bevol king van ons platteland? Zeer zeker moeten we dit aanpakken met zijn allen en snel. Misschien ligt hier een mooie taak voor de kring West-Brabant van onze organisatie. VE1LINGBERICHT Veilingver. „De Langstraat" te Drunen, d.d. 19 Decern oer 1955. Afpelen 10-49 ct. per kg; peren 12-38 ct. per kg; andijvie 35-58 ct. per kg; boerenkool 5-12 ct. per kg; rode kool 5-12 ct. per kg; savoy-kool 6-14 ct. per kg; witte kool 3-5 ct. per kg; kroten 5-12 ct. per kg; knolrapen 4-8 ct. per kg; prei 9-18 ct. per kg; spruiten schoon 30-74 ct. per kg; spruiten vuil 15-55 ct. per kg; schorseneren 20-30 ct. per kg; uien 10-28 ct. per kg; waspeen 10-26 ct. per kg; wortelen B-C 4-8 ct. per kg; witlof 15-58 ct. per kg; bospeen 13-17 ct. per stuk; knolselderij 3-23 ct. per stuk;, sla 6-19 ct. per stuk. (Advertentie). VOLGENS OFFICIËLE PROEFVELDUITSLAGEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 21