Noord-Brabantsche Maatschappij van landbouw ZATERDAG 2 4 DECEMBER 1955 ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU: DINTELOORD: Wensdag 28 December van 12—1 uur, Hotel Rijn. FIJN A ART:: Vrijdag 30 December van 10.30-- 22.30 uur, Hotel De Graanbeurs. ZITDAGEN ADVIESBUREAU Het adviesbureau van het Landbouwschap voor Noord-Brabant zal voor getroffen landbouwers en landarbeiders van de watersnood, alsmede voor oor logsgetroffenen, zitdagen houden te: FIJNAART op Vrijdag 30 December a.s. in hotel „van Baaren", des voormiddags, van 10-13 uur. Verder elke Dinsdag-voor üddag - TILBURG, Spoorlaan 50 en elke Maandag-voormiddag in Café van Dijk te ALMKERK. Het is ter bevordering van een vlotte afwerking gewenst, dat men op de zitdagen steeds de beschei den meebrengt over het geval, waarover men advies of inlichtingen wenst. BEKNOPT VERSLAG van de vergadering van het Hoofdbestuur, gehouden op 6 December 1955 te Breda (vervolg) De arbeidsvoorziening In verband met de moeilijkheden p dit gebied, werd hierover uitvoerig van gedachten gewisseld. Gewezen werd op de zuigkracht, die de industrie uitoefent door allerlei toeslagen, vervoersfacili- teiten enz. Een vrijere loonvorming kan deze moei lijkheden voor de landbouw alleen nog maar groter maken, daar er geen enkele zekerheid bestaat, dat verhoging der landbouwlonen in de garantieprijzen der producten zal worden doorberekend. Waar de landbouw in Westelijk Noord-Brabant door de gunstige ligging t.o.v. de industrie-centra zeer grote moeilijkheden bij de arbeidsvoorziening ondervindt, werd in overweging gegeven of Git ge bied thans niet in het hoogste loongebied (als b.v de N. O. P. dient te worden ingedeeld. Ook werd een grotere spreiding van het landarbeiders-in komen over het gehele jaar belangrijk geacht. Besloten werd nadere bestudering van al deze pun ten te verwijzen naar de commissie Werkgevers- belangen der N. B. M. L., met verzoek hierover binnenkort een advies uit te brengen aan het Hoofdbestuur. Melk prijsbeleid Door het Landbouwschap is het volgend voorstel gedaan aan de Minister™ a. een algemene garantieprijs van 22,70 cent per kg. melk, met een vetgehalte van 3.7 pCt; b. bovendien een toeslag voor de zandgebieden, welke dient te bedragen het verschil tus-.n de ge middelde integrale kostprijs van de zandgebieden (zijnde 24,90 cent) en de algemene garantieprijs; c. eenzelfde toeslag voor bepaalde gebieden of groepen van bedrijven, welke onder soortgelijke ongunstige productieomstandigheden verkeren als de zandgebieden; d. een gedeeltelijke toeslag voor overgangsge bieden naar billijkheid en practische uitvoerbaar heid. Dit voorstel werd door de secretaris nog nader toegelicht. Deze wees er op, dat tevens de lijst van afspraken inzake de kostprijsberekeningen van het L. E. I., zal dienen te worden herzien. Met name wordt de post afschrijving en onderhoud gebouwen te laag gewaardeerd, daar alleen van pachtbedrijven wordt uitgegaan. De vergadering achtte Let voorstel van het Land bouwschap reëel. De Minister zal hierop echter niet mogen beknibbelen, daar een lagere prijs niet te accepteren is. De landbouw komt thans met een eensluidend voorstel, waardoor men sterker staat dan voorheen, waarbij alles op alles dient te worden gezet om dit voorstel aanvaard te krijgen. Consumptie -aardappelbeleid Op verzoek gaf dhr. van Nieuwenhuijzen-Jas een uiteenzetting over het beleid van de laatste jaren, dat terecht aan critiek onderhevig is. De moeilijkheid is, dat het areaal consumptie-aard appelen te groot is, zodat inkrimping gewenst is. De debacle van vorig jaar was eveneens hieraan te wijten. Het voorstel van het Bedrijfsschap Aard appelen is, om een bodemprijs voor alle aardappelen te garanderen, zonder dat uitbreiding van de teelt hierdoor wordt gestimuleerd. Gedacht wordt aan een garantieprijs voor schone aardappelen veld gewas van f4,50 per 100 kg. Dit is globaal plm. 75 pCt. van de kale kostprijs. Op deze basis zou een voor alle partijen aanvaardbare regeling kun nen worden getroffen, waardoor de areaalheffing zou kunnen vervallen. Het is uiteraard nog de vraag of de Overheid tot deze garant-stelling bereid zou zijn. Spreker wees er op, dat de volledige opbrengst van een perceel als basis wordt genomen. Bedoelde garantie zal slechts voor een klein deel van het areaal nodig zijn. Het is slechts om een bodem in de markt te doen. Stelt men de garantie hoger, dan zou dit stimulerend op de uitbreiding van de teelt kunnen werken. De vergadering kon zich met het geschetste plan verenigen. Afgewacht dient echter te worden, of de Overheid tot een dergelijke garantieregeling be reid zou zijn. In ieder geval zal gc ?d moeten wor den om- breven, aan welke eisen over te nemen partijen moeten voldoen. Door de voorzitter werd er nog op gewezen, dat het thans nog om het principe gaat. De verdere details dienen nog nader te worden omschreven. Landbouwblad Ingevolge besluit van de vergadering van het Hoofdbestuur van 29 November 1954, zou na een jaar het punt landbouwblad, opnieuw in het Hoofd bestuur worden behandeld. Intussen heeft de'Z.LM. meegedeeld, dat, ge zien de gestegen kosten, de abonnementsprijs voor de leden der N. B. M. L. zal moeten worden ver hoogd. Daarnaast werd van de Stichting Ned. Landbouwpers een offerte ontvangen, inzake een e.t. combinatie van het Noord-Brabants landbouw blad met de Landbode. Dit punt werd zeer uitvoerig besproken, waar bij de voor- en nadelen tegen elkaar werden af gewogen. Algemeen was men van mening, dat het Zeeuws Landbouwblad zeer goed is en vanzelf sprekend als zodanig bij leden in West-Brabant hoog staat aangeschreven. Anderzijds kan uiteraard niet verwacht worden, dat dit blad de verlangens van de leden in het zandgebied zal kunnen bevre digen. Voorts werken thans de meeste K. N. L. C.- organisaties samen in „de Landbode" en hebben daarmee hun landbouwblad gecombineerd. Dit blad kan worden beschouwd als het K. N. L. C.- orgaan en meer landelijke samenwerking, ook in deze, moet zeer belangrijk worden geacht. Ook in de eigen organisatie Li ent een goede samenwerking en harmonie te blijven. Het weke lijks contact met de leden, door middel van het blad, is daarbij zeer belangrijk. In verband met bovenstaande werd besloten tot het uitgeven van een „Noord-Brabants landbouw blad", gecombineerd met de Landbode. Met de Z. L. M. zal- een bespreking worden gearrangeerd, waarbij geïnformeerd zal worden naar de mogelijk heid om voor de leden der N. B. M. L., die het Zeeuwsch Landbouwblad willen blijven ontvangen, een billijke regeling te treffen. De hoop werd uit gesproken, dat. de goede verstandhouding en samen werking tussen beide organisaties zal blijven be stendigd. De vergadering werd hierna door de voorzitter met een woord van dank gesloten. AFDELING ZEVENBERGEN De eerste op 14 December j.l. gehouden leden vergadering van deze winter, welke zeer goed be zocht was en waar naast de huishoudelijke punten op de agenda als hoofdpunt voor deze agenda ver meld stond: „Lezing door Ir. W. Wilten over Brouw- gerstteelt op de Z. W. kleigebieden", is voor de aanwezigen een leerzame avond geworden. Spreker begon zijn causerie met zijn tevreden heid te uiten over de belangstelling die er bij de boeren is, om niet alleen zomergerst te telen, maar om van de gerst die men oogst, zoveel mogelijk te verkopen als brouwgerst. Het prijsverschil tus sen voer- en brouwgerst is hiervan natuurlijk de oorzaak. Het beste brouwgerstproduct levert Zee land, N.W. Brabant en de Biesbosch. Dit Nederlandse product, dat door bijzondere eigenschappen de kwaliteit bepaalt, wordt in het buitenland bijzonder gewaardeerd, omdat men hier te lande in staat is een raszuiver product voort te brengen. Dit kan men buiten onze grenzen niet. Als voornaamste brouwgerstrassen noemde spre ker: Balder, Kenia en Piroline, hoewel de Neder landse kwekers naarstig proberen een nieuw Ne derlands brouwgerstras te kweken. Als voorvrucht moet de voorkeur gegeven wor den aan suikerbieten. Aardappelen als voorvrucht levert over het algemeen een product van minder goede kwaliteit (meer afval en hoger eiwitgehalte). Zaai vooral vroeg en dan goedgekeurd en droog ontsmet zaaizaad. Het liefst één ras per bedrijf, om vermenging te voorkomen. Leen zo min moge lijk zaaigerst, als men bij het zaaien te kort komt, bij buren, om daardoor te voorkomen dat men twee rassen op één perceel krijgt. Hiervan zijn voor beelden te over. Strooi zo vroeg mogelijk, doch niet te veel stik stof. De moeilijkste opgave is de hoogste opbrengst te combineren met de beste kwaliteit (net niet legeren) want goede kwaliteit wordt goed betaald. Geef matig kali en ruim fosforzuur. Combinen is geen bezwaar, maar dorsbeschadi- gingen moet men zien te voorkomen; dit is voor de teler nog belangrijker dan voor de brouwerijen. Gerst zonder beschadigingen is, ook bij een wat te hoog vochtgehalte, beter bestand tegen ongun stige omstandigheden van opslag na het dorsen. Laat men vooral goede aandacht besteden aan een juiste bewaring van de gerst, want een goede kiemkracht (min. 97 is van groot belang. Raszuiverheid, kiemkracht en een gelijkmatig kiemen zijn de eerste eisen, die de brouwerijen stellen. Een hoge kg-opbrengst, goed stevig stro, zijn de boereneisen. Voor brouwgerstteelt behoeft men niet noemenswaardig meer werk te doen dan voor voer- gerst, alhoewel het prijsverschil 1 a 2 cent per kg bedraagt. Spreker eindigde deze causerie, waarbij vele lantaarnplaatjes werden vertoond, met de telers van gerst in het algemeen en van brouwgerst in het bijzonder, op hun hart te drukken: vooral rijp te oogsten. De afd. Zevenbergen kon na afloop terugzien op een goed geslaagde vergadering, waarin weer wat geleerd was en die, zoals terecht de erevoorzitter opmerkte, in het vervolg door meer van eze avon den gevolgd dient te worden. „Boer, let op uw saek". Want wist u, dat betere voorlichting, betere bemesting, betere rassen en betere cultuurmaatregelen u de laatste 25 jaar, ieder jaar een hogere opbrengst bezorgen van 15 kg zomergerst per ha NIEUWE MENGVOEDERFABRIEK VAN DE Z. O. N. GEOPEND Kroon op het werk van 7 jaren coöperatie Toen zeven jaar geleden de Coöp. Landbouwver- eniging „Zuid-Oost-Nederland" te Eindhoven werd opgericht en deze van de grond af, met een beperkt aantal leden moest beginnen deze zaak op te bou wen, toen zou niemand hebben durven voorspellen, dat deze coöperatie reeds na 7 jaar zo zou zijn uit gegroeid. De Z. O. N. beschikt nu over prima ge outilleerde gebouwen, over een moderne meng voederfabriek en heeft een omzet, die vooral de laatste jaren met sprongen omhoog is gegaan. De omzet van het afgelopen jaar bedroeg bijna 1.800.000 kg. Op deze verheugende feiten kon de voorzitter dhr. C. de Zeeuw wijzen, bij de officiële opening en ingebruikstelling van de nieuwe mengvoeder fabriek, welke op 15 December j.l. onder grote be langstelling plaats vond. Vele genodigden, maar daahiaast ook zeer vele leden, waarvan velen vergezeld van hun vrouw. waren hierbij aanwezig en de voorzitter sprak dan ook zijn blijdschap uit, dat vooral van de zijde van de leden zo wordt meegeleefd met wat dank zij hun steun thans is kunnen worden tot stand gebracht. Nadat de echtgenote van de directeur, Mevr. Engelen, de symbolische opening verricht had door het openen van de deur, konden alle aanwezigen het gebouw betreden. De Directeur van het Centraal Bureau, Ir. Y. de Boer, verrichtte hierna de officiële ingebruik stelling door het indrukken van een knop, waarna de machines zich in beweging zetten. In zijn toe spraak vooraf, prees dhr. de Boer deze mengvoeder fabriek als een mooi voorbeeld, van wat een klei nere, doch doelbewust werkende coöperatie kan bereiken. Bij de outillage van deze fabriek, dio een capaciteit heeft van 2.000 kg per uur, is ge bruik gemaakt van de nieuwste inzichten en vindingen. De fabriek is gebouwd van holle bouw- (Zie verder pag. 19.1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 19