ver zie fit Pirolinegerst Bureau, w J/£ Algemene Vergadering der Z. L. M. ZAAI IN 1956 ^voot"^ No. 2305. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 43e Jaargang. ZEEUWSCH WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen In de vorige week had schrijver dezes het ge noegen een inleiding te mogen houden voor het Rayon Nagele in de Noord-Oost-polder van de Overijsselse Maatschappij van Landbouw. Het was in verschillende opzichten een genoegen. Immers, wanneer men vele lezingen houdt in eigen provincie, is het leerzaam dit ook eens te doen voor een geheel nieuw gezelschap, dat de zaken dikwijls weer van een wat andere kant ziet. In de tweede plaats was het een genoegen omdat de toehoorders in Nagele lang niet allen nieuwe gezichten waren. In tegendeel! Er waren heel wat Zeeuwen onder, want juist in de omstreken van Nagele wonen ver schillende uit de herverkavelingsgebieden afkom stige boeren. Schouwenaren, Tholenaren, mensen uit Waarde en uit de Zak van Zuid-Beveland bevon den zich onder het gehoor. De Voorzitter was een De Visser van Walcheren, zodat het in het geheel niet moeilijk was zich dade lijk thuis te gevoelen.- In de derde plaats is een bezoek aan de Noord- Oost-Polder altijd weer een gelegenheid om met enige gepaste vaderlandse trots van dit prachtige moderne landbouwgebied te genieten. Is er in Europa wel een vergelijkbar^ streek? Het werk was voor een groot deel aan de kant. Van vruchten viel natuurlijk niet veel meer te be speuren. Maar kavels, bedrijfsgebouwen, arbeiders woningen zijn voor een groot deel zoals men deze maar wensen kan. En overal aansluiting op elee- trisch- en waterleidingnet. Zoals het ook in het jaar 1955, in het midden van deze technische eeuw behoort! Tenslotte de keurige dorpen met als pronkstuk het ruime Emmeloord. Elk stadsbestuur in Neder land zou willen dat zij de mogelijkheden had zijn centrum zó ruim op te zetten. Wij waren even in het „Voorhuys". Ook dit moet voor vele gemeente besturen om te watertanden zijn. Kortom een pol der, waar het zo uiterlijk goed moet zijn om te leven. Wat ons opviel was, dat de gemiddelde leeftijd van de bezoekers van de vergadering te Nagele een stuk lag beneden die van de bezoekers van de afdelingsvergaderin gen der Z. L. M. Het is begrijpelijk, maar het deed toch goed te bemerken, dat deze jonge boeren voor de vraagstukken van deze tijd veel belangstelling hadden. Op onze inleiding over het huidige landbouw beleid volgde een zeer geanimeerde discussie. Bovendien hoorden wij het volledige winterpro- gramma van dit rayon en moesten toen onwille keurig denken aan de moeite, die sommige onzer afdelingsbesturen hebben een boeiend programma samen te stellen. In November had in Nagele de directeur van het Boekhoudbureau gesproken over investeringen, liquiditeit enz. Een zeer urgent onderwerp, ook in Zeeland. In Januari, Februari en Maart volgden nog vergaderingen met meer technische onderwer pen. Voor vele onzer Zeeuwse p "del'ngen een leerzaam voorbeeld. Men kan toch uit voldoende technische onderwerpen kiezen. Wij denken aan gebruik che mische middelen, aan de opstelling van het Bouw- OOSTBURG: Woensdag 21 Dec. in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 22 Dec. in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 22 Dec. in Café „De Eendracht". KORTGENE: Donderdag 22 Dec. in Hotel „De Korenbeurs". plan, aan een goede lezing over de vele en ingewik kelde verkeersvoorschriften, aan uitbreidingsplan nen, aan arbeidsmethoden, aan de eigen arbeids voorziening enz. enz. Verschillende mensen. Een tweede punt, wat opviel, was dat er duidelijk een verschil te constateren viel tussen de jeugdigen en de wat ouderen, die natuurlijk uit de herverka velingsgebieden kwamen. Een verschil, dat zeer verklaarbaar is. De jeugdigen kregen veelal eindelijk een eigen bedrijf. Hoe vurig hebben zij daar niet soms jaren lang naar verlangd. Aan de slag te kunnen voor zichzelf. En nu te laten zien, dat men dat ook kan! Dat men zijn eigen bestaan, zijn eigen* leven kan opbouwen. Het is te begrijpen, dat zij popelen van energie en initiatief. Daartegenover 'de man, die uit het herverkave- lingsgebied kwam. De man, die daar een bestaan had opgebouwd te midden van zijn eigen zo ver trouwde omgeving, waarin hij van kinds afaan had verkeerd. Waar ook vader had geboerd. Waar hij iedereen en alles kende. De man ook, die er nooit over gedacht had naar de grote, nieuwe polder te gaan, ver v/eg van alles, wat hem dierbaar w-'S. Tot opeens door oorlogsramp en watersnood alles was veranderd. Tot hij na veel wikken en wegen besloot om deze grote stap te wagen. Het spreekt wel vanzelf, dat deze mensen beza digder en met al heel wat boerenervaring en levens ervaring te werk gaan. Dit is het wat wel op moet vallen en waaruit dan ook te verklaren valt, dat beide categorieën een verschillende indruk maken. Zelfs reeds op één vergadering in Nagele. Dus natuurlijk ook op de Directie, die dit en niets anders heeft gezegd van de groep Walcherse boe ren in de N. O. P. Enige tijd geleden heeft dit niet ju'st weergege ven gestaan in dit blad, maar wij hebben goede hoop, dat thans beter begrepen wordt, wat er ge zegd is. Er is dus geen sprake van dat de ene groep bij de andere achterblijft. Er is verschil te bemer ken, maar wij geloven, dat dat goed is voor een groeiende gemeenschap, als die in de N. O. P. Maar geen verschil in de goede of slechte zin. Verschil in ervaring en rijpheid. Met de voorde'en daarvan en de nadelen. Zoals ook de andere groep deze heeft. Er is al zoveel gelijkvormigs in deze Polder. Dat is dan meteen het derde wat opvalt. Nog afgezien van het uiterlijke gelijkvormige, dachten wij over het feit. dat in dit gebied allen pachters zijn van één eigenaar. Dat practisch alle bewoners in zeke re zin afhankelijk zijn van die eigenaar. Met hun materiële lasten en noden moeten aankloppen bij die eigenaar. Dit lijkt ons op de duur toch geen ge zonde toestand. Er moeten altijd nog op het hoog ste niveau beslissingen genomen worden over de uitgifte-vormen van de gronden. Mogen deze sooe- dig komen en mogen er dan verschillende moge lijkheden komen, waarbij wel voorop dient te staan, dat aan de huidige verkaveling niet getornd mag worden. Dezelfde problemen. Tenslotte viel op, dat dezelfde problemen door de hoofden van de boeren in de N. O. P. spelen als in Zeeland. Men is er al even bezorgd over de steeds stijgende kosten en de matige prijzen. Mechanisa tie er het gebruik van nieuwe methoUeu bij het bewaren vragen grote investeringen. Zullen deze op de duur hun rente en aflossing opbrengen? Zal men, gedwongen door de krappe arbeidsmarkt, de dreiging tot exensivering van het bouwnlan te aanschouwen krijgen? Het zijn vragen, die druk besproken werden en die ook in Zeeland op de af delingsvergaderingen naar voren komen. Het grote belang van een regelmatig bouwplan, aangepast aan de mogelijkheden van de arbeidsvoorziening en het opbouwen van een voldoende liquiditeit zijn punten, die voor alle boeren hetzelfde liggen. Natuurlijk kwam het loonbeleid aan de orde. Een kwestie, die over-1] in het middel punt van de belangstelling staat. Wij hebben inder tijd in een uitvoerig betoog in dit blad uiteengezet, op Maandag 19 December 1955, 's nam. te 2 uur in „De Prins van Oranje" te Goes. Agenda: 1. Openingsrede door de Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 22 Juni 1955. 3. Mededelinger en ingekomen stukken. 4. Begroting 1956 en contributievaststelling 1956. De begroting werd aan de Afdelingen toegezon den. 5. Rondvraag. 6. Inleiding door de Weled. Gestr. heer Ir. C. S. Knotfcnerus over het onderwerp: Land bouwoverschotten en de Nederlandse Landbouwpolitiek". 7. Gedachtenwisseling. 8. Sluiting. Namens het Hoofdbestuur Ier Z. L. M.: M. A. GEUZE, Voorzitter. J. F. G. SCHLINGEMANN, Secretaris. dat er zich steeds meer een streven kenbaar maak te in ons land, om tot een vrijere loonvorming te komen. Geen vrije, maar een vrijere. Dit nog even uitdrukkelijk hier vermeld om alle misverstanden te voorkomen. Grote groepen van ons bedrijfs leven vroegén erom. Het veelvuldig voorkomende verschijnsel van de zwarte lonen wees erop, dat de strak geleide loonpolitiek der regering gefaaid had. In twee van de drie grote arbeidersvakver enigingen voelde men ervoor en vooral de Minister van Economische Zaken is een uitgesproken voor stander van wat meer vrijheid op dit gebied. Nu staat als een paal boven water, dat deze vrijere loonvorming doorgaat. Want bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer is ook het laatste verzet, dat kwam van de Partij van de Arbeid, gebroken en daarmede in principe een stelsel van vrijere loonvorming aan vaard. Als men deze zaak objectief bekijkt, dan zal men onzes inziens moeten toegeven, dat het systeem van geleide lonen, zoals dat op het ogenblik werkt, over de gehele linie faalt. Het is zo lek als een mandje. Anderzijds is het in een tijd, waarin er een tekort aan arbeidskrachten in tal van bedrijfstak ken heerst, een groot waagstuk de lonen vrijer te. laten, omdat men daarmede de werking van de onverbiddelijke economische wet van vraag en aan bod gedeeltelijk toelaat. Men zal nu onherroepelijk de arbeidskrachten wegzuigen uit die bedrijven, die economisch zwak staan naar de economisch sterke, terwijl men hierdoor geen man extra krijgt. De landbouw zit dan aan de verkeerde kant, want de praijzen van de landbouwproducten vertonen een dalende neiging. Het is te begrijpen, dat juist daarom de landbouwsector deze ontwikkeling met ongerustheid gadeslaat. Slechts bij een aanpas- (Zie verder 2e pagina.) (Advertentie.) •fr U bespaart 50 op stikstof. it 5 meer opbrengst dan Balder. it Weinig 2e soort. it Prima brouwkwaliteit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1