Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU: ZITDAGEN ADVIESBUREAU AFDELING STEENBERGEN TOT UW DIENST OPENING VAN HET COMPOST- BEDR1JF TE MIERLO RONDOM DE BOERDERIJ BOUWLAND BRACHT MEER OP DAN GRASLAND voor mest' varkens boven de WO kg - O N.V. MAAFSSÊN r AKKRUM ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 813 NIEUWENDIJK: Donderdag 15 December van 1112 uur, Café v. d. Heuvel. Het Adviesbureau van de Gew. Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant zal voor ge troffen landbouwers en landarbeiders van de wa tersnood, alsmede voor oorlogsgetroffenen, in Noord-Brabant zitdagen houden te:: ZEVENBERGEN op Donderdag 15 December a.s. in Hotel „Tholenaar", des voormiddags van 1013 uur. Verder elke Dinsdagvoormiddag te TILBURG, Spoorlaan 50 en elke Maandagvoormiddag in Café Van Dijk te ALMKERK. Het is ter bevordering van een vlotte afwerking gewenst, 'dat men op de zitdagen steeds de beschei den meebrengt over het geval, waarove» men ad vies of inlichtingen wenst. De afd. Steenbergen der N. B. M. L. kwam op 1 December j.l. in vergadering bijeen in hotel Con cordia. Na een openingswoord van de voorzitter de heer J. J. van NieuwenhuijzenJas en voorlezing der notulen, werd de agenda van de op 6 December gehouden vergadering van het Hoofdbestuur der N. B.M. L. behandeld. Periodiek aftredend als lid van het Hoofdbestuur was de heer J. J. van NieuwenhuijzenJas die met aller instemming werd herkozen. Onderwerp van bespreking vormde o.a. het punt arbeidsvoorziening en loonpolitiek. Juist met de huidige schaarste aan arbeidskrachten werd een vrijere loonpolitiek een groot gevaar geacht, dat uiteindelijk maar kan leiden tot een verdere 'deva luatie van de gulden. Gevreesd moet worden, dat de landbouw hierdoor in een nog moeilijker positie zal komen. De ibedrijfsuitkomsten van het jaar 1954-'55 zullen ongunstig blijken te zijn, terwijl verwacht moet worden, dat de uitgaven een stijgende lijn zul len blijven vertonen. Wat de arbeidsvoorziening betreft, zal getracht moeten worden zoveel mogelijk de landarbeiders aan de landbouw te blijven binden. In dit verband werd verdere choling van jonge arbeiders, o.a. door cursussen, gewenst geacht, zulks mede i.v.m. de toenemende mechanisatie op de bedrijven. Wat betreft het agendapunt: Landbouwblad, werd over het algemeen met waardering gesproken over het Zeeuwsch Landbouwblad, dat voor de oe- drijven in dit gebied actuele artikelen biedt. An derzijds kan worden aangevoeld, dat de leden in zandgebieden hierover een andere mening hebben en de voorkeur geven aan een combinatie met „De Landbode". Besproken werd verder nog het melkprijsbeleid en de fondsvorming voor de consumptie-aardappe len. I. Het najaarswerk op de bedrijven loopt ten einde, doch tevens is de boer al bezig zijn plannen te ma ken voor het volgende jaar. Hij heeft nu tevens wat meer tijd om tijdens de lange wintermaanden verschillende dingen, die voor zijn bedrijf van belang kunnen zijn, eens nader te overwegen. Een punt, dat voor alle bedrijven wel van het grootste belang is, is het voeren van een goede boekhouding. Men staat er vaak van te zien, hoe juist dit on derdeel van het bedrijf door velen nog maar al te zeer verwaarloosd wordt. Hoe men dit zo belang rijke toevertrouwt aan een of andere boekhouder, dan wel zelf probeert tot een opstelling te komen ten behoeve van de fiscus. Meestal kost dit geld, onnodig veel geld, in de eerste plaats aan honora rium voor de boekhouder, maar daarnaast ook vaak wegens onkunde met de belastingwetgeving, de toegestane faciliteiten enz. Het voeren van een goede landbouwboekhouding immers is vakwerk, dat men alleen aan ter zake kundigen kan overlaten. Velen hebben dit reéds tot hun schade moeten ondervinden. Waarom voor dit vertrouwenswerk geen gebruik gemaakt van het Landbouwboekhoudbureau van de Noord-Brabantsche Mij van Lanbouw? Dit bureau stelt zich niet tot taak om winst te maken, maar is er alleen en uitsluitend ten dienste van de leden. Het aantal deelnemers neemt regelmatig toe, maar kan zeker verdubbeld worden. Waarom zou men als lid der N. B. M. L. geen gebruil. maken van de service, die wordt geboden? Dit bureau is er im mers ook voor U! Het is nu de tijd dit ernstig te overwegen. Een briefkaart om nadere inlichtingen aan het Land bouwboekhoudbureau, Blauwehandstraat 31 te Ber gen op Zoom, of aan het secretariaat der N. B. M. L., Stationslaan 4 te Zevenbergen, en U wordt bezoent en ontvangt vrijblijvend alle gewenste inlichtingen. Het was op Donderdag 1 December j.l. een hele drukte op het Compostbedrijf te Mierlo. Verschillen de autoriteiten en vertegenwoordigers van land bouworganisaties, Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst, Heide- en Gront Mij., alsmede dc Kamer van Koophandel te Eindhoven waren aanwezig om ge tuige te zijn bij de opening van dit bedrijf door Zijne Excellentie de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening S. L. Mansholt. Om ongeveer 3 uur werd door de voorzitter Mr. Dr. Baron de Vos van Steenwijk aan de Minister verzocht de symbolische handeling te verrichten, welke door een druk op de knop het bedrijf in wer king stelde. Hierna werd een rondgang over de terreinen gemaakt en Konden de aanwezigen zich een beeld vormen, niet alleen van de omvang en de grootte van dit bedrijf, maar konden ze ook zien, hoe het stadsvuil door broeiing, omzetting en me chanische bewerking, uiteindelijk weer geschikt gemaakt wordt om als hulpmeststof voo. de land bouw te dienen. Dat de nieuwste'methodes op me chanisch gebiei hier worden toegepast, behoeft zeker geen betoog. Het enorme terrein, nodig voor opslag en omzetting, is gelegen aan het Eindhoven- se kanaal wat mede gelet op het aanvoeren en af voeren der afvalstoffen enorme voordelen biedt. Na bezichtiging van het bedrijf werd de bijeen komst voortgezet in Restaurant Lido te Mierlo waar de voorzitter allereerst Minister Mansholt dankte voor de bereidwilligheid om dit bedrijf in werking te willen stellen. De totstandkoming van dit bedrijf heeft bij het provinciaal bestuur geen moeilijkheden gegeven. Dit vooral dank zij de Commissaris der Koningin in deze provincie en de arbeid van Dr. Kirch als lid van Ged. Staten. Ook het Rijk heeft een deel der kosten voor zijn rekening genomen. Hierna sprak de Minister als volgt: De compost- behoefte van onze gronden is groot. Er is gevaar aanwezig dat door de toenemende cultivering van de grond teveel humus en sporen-elementen worden onttrokken. Verschillende bedrijven in Nederland hebben door hun eenzijdige cultuur uijzondere zorg nodig. Dit geldt niet alleen voor de zandgronden. Ook de lichtere kleigronden ontkomen hier niet aan. Voor al nieuwe ontginningen echter komen in de eerste plaats voor compost in aanmerking. De Minister heeft gezien en gehoord dat in de andere landen de uiterste zorg wordt besteed aan de organische bemesting van de grond. Als men weet dat van het totale stadsvuil in ons land nog slechts M tot com post wordt verwerkt, dan ligt hier nog een geheel terrein braak. Jammer is, dat verschillende ge meenten niet meer wensen te betalen, als elke an dere vuilverwijdering kost. Wij moeten echter aan de grond terug geven, wat wij aan haar onttrekken, opdat zij haar op brengend vermogen zal kunnen behouden. Over tuigd zijnde dat ook de bewerking van stadsvuil tot compost hiertoe kan bijdragen, hoopt de Minis ter dat in de toekomst tot een grotere verwerking van stadsvuil zal kunnen worden overgegaap. Nadat Ir. Van Westraten, Directeur van de V. A. M., de technische zijde van het bedrijf heeft toegelicht en de burgemeesters van Mierlo en Nuenen het woord hebben gevoerd, dankt de voor zitter allen nog voor hun aanwezigheid, en de gesproken woorden, daarbij de hoop uitsprekend, dat dit bedrijf in deze omgeving aan het gestelde doel nu en in de toekomst moge beantwoorden. DE WESTHOEK December, de maand van de huiselijke feesten! Eerst Sint Nicolaas en dan Kerstmis. Tussen deze twee bij uitstek huiselijke feesten zitten we dan in. Sint Nicolaas heeft ons zijn surprises gegeven. I?i het wereldgebeuren zijn het echter helemaal geen cadeautjes die uitgedeeld worden. Het glimlach-offensief van de grote Mogendhe den schijnt voorgoed voorbij en terwijl Ruslands eerste mannen een bezoek brachten aan India, ex plodeerde gelijktijdig een waterstofbom in de Sow- jet-Unie. Frankrijk zit in zijn zoveelste kabinets crisis na de tweede Wereldoorlog. In het Midden- Oosten kookt en gist het, elaers lijden millioenen mensen honger. Met al deze gedachten gaan wij toch weer ons Kerstfeest tegemoet, het feest van de /rede. Bij al deze geweldige wereldgebeurtenissen staat de boer ook stil, al heeft hij daar dan nog niet zo geweidig veel tijd voor. Wel bijzonder treft hem het feit, dat alles hier in overvloed is, ja zelfs dat er van sommige producten een overproductie js. Is er nu geen modus te vinden, dat waar millioenen hongeren en wij en nog vele andere landen van verschillende producten teveel hebben, deze producten daar gebracht worden waar er behoefte aan is? Het klinkt erg eenvoudig, maar de moeilijkheden die men moet overwinnen zijn er te over. We den ken slechts aan klimaat, levensgewoonten enz. Toch is het te hopen, dat men een oplossing voor dit probleem weet te vinden. Ik zei al dat de bóer nog niet voldoende tijd had om over die wereldgebeurtenissen te denken. Inder daad want nog is de boer niet voor 100 /b met het najaarswerk klaar. Het begint flink op te schieten, maar er moet zo hier en daar nog wat geploegd worden. Ook de karwij is men hier en daar doende om te dekken. Blijft dan nog over slootjes hakken en trekken en de hoeken spitten. En daarmee is het einde wel in zicht van de werkzaamheden. Het Brabantse gemengde bedrijf wordt geken merkt door zijn grote verscheidenheid. Naast het bouwland en grasland met de rundveehouderij heeft men vaak een grote varkens- en kippenhou- derij. Speciaal voor de kleinere bedrijven is de var kens- en kippenhouderij zeer aantrekkelijk om op geringe oppervlakte toch een behoorlijk inkomen te krijgen. Op sommige bedrijven is door de zeer grote uit breiding van de varkens- un kippenhouderij de ex ploitatie van de grond wat achterop geraakt. Het gevaar is dan aanwezig dat, wanneer de prijsverhoudingen in de varkens- en kippenhouderij ongunstig worden, het Ibedrijfsinkomen dermate zal dalen, dat de rentabiliteit van het bedrijf in het gedrang komt. Over het algemeen kan men zeggen, dat de ex ploitatie van het bouwland beter wordt. De bemes ting, de onkruidbestrijding en de rassenkeuze ge schieden de laatste jaren veel doelmatiger dan voor heen. Ook aan het grasland wordt meer aandacht geschonken, wat mede moge blijken uit de nog regelmatig stijgende stikstof-giften. Toch zien we nog vele percelen grasland, waar van de opbrengst verdubbeld kan worden. Ener zijds door een betere exploitatie van het grasland, anderzijds door beter vee. Men hoort wel eens de opmerking maken: aan de koeien is niet veel ver diend, terwijl een ander zegt: „Van het melkgeld moet je het hebben". Inderdaad blijkt uit de resul taten van de L. E. I.-boekhoudingen, dat beiden ge lijk kunnen hebben. DE OPBRENGST VAN HET BOUWLAND EN GRASLAND. In de L. E. I.-boekhouding wordt een splitsing gemaakt in enerzijds marktbare gewassen o.a. granen, erwten, suikerbieten en aardappelen; an derzijds in grasland en voedergewassen. Onder voedergewassen zijn begrepen, voederbieten, klaver en lucerne. Het jaar 1954 kenmerkte zich als een zeer goed graan jaar; het was voor Oost-Brabant ook een goed grasjaar. Toch waren de bruto-opibrengsten van het bouwland aanmerkelijk hoger dan van het grasland en voedergewassen, wat weergegeven is in de vol gende tabel: Gemiddelde bruto-opbrengst per ha. bouwland, (marktbare gewassen) gras land en voedergewassen in het boek jaar 1954—1955 Oppervlaktegr. bouwland grasland verschil 5— 7 ha. 1045,— 786,— ƒ259,— 7— 9 ha. 1204,— S89,— 215,— 9—11 ha. 1225,— 959,— 266,— 11—13 ha. 1210,— 1, 953,— 257,— 13—16 ha. 1177,— 760,— „417,— 16 ha. of groter 1153,— 722,— 431,— Gemiddeld 1169,— ƒ861,— ƒ308,— (Zie verder pagina 11) (Advertentie). .«f i T-. i-t' '*..-•7.-7; •-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 9