T\ "enken Honen en Sociale voorzieningen Paard en paardensport Korte NAAR EEN VRIJERE LOONVORMING LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN. £10 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD De Regering heeft enige beslissingen genomen inzake de toekomstige loonpolitiek en hierbij het meerderheidsstandpunt, neergelegd in het S.E.R.- advies van October j.l., gevolgd. Aan het College van Rijksbemiddelaars zal binnenkort een aanwijzing worden gegeven om bij de beoordeling van loonvoorstellen, bedrijfs- taksgewijze differentiaties van de loonrichtlijnén toe te laten. Het College zal rekening moeten houden met de werkgelegenheid, de producti viteit en de rentabiliteit in de desbetreffende be drijfstakken. Bovendien zal geen geweld mogen worden aangedaan aan de coördinatie van het loonpeil. De gang van zaken m.b.t. de lonen zal nauw- kei.ng tioi ae Regering worden gevolgd, waar bij niet zal worden nagelaten in te grijpen, wan neer de ontwikkeling van het loonpeil uit de hand dreigt to lopen. Het valt te erwachten, dat over een en ander het nodige zal worden gezegd, wanneer in de loop van deze week de begroting van het Mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid in behandeling komt bij de Tweede Kamer. Over het vraagstuk van de loonpolitiek is de laatste tijd veel te doen geweest. Niet alleen in de dagbladen, doch ook in allerlei vergaderingen en congressen zijn hieraan beschouwingen van uiteenlopende aard gewijd. Het is bekend, dat velen verlangend uitzien naar een vrijere loon vorming. Van landbouwzijde en in het bijzonder door het Kon. Ned. Landbouw-Comité en de Pro vinciale Landbouwmaatschappijen bestaan even wel overwegende bezwaren tegen wijziging van het systeem van loonpolitiek. Deze bezwaren zijn begrijpelijk; immers van het bestaan van een hoogconjunctuur in de landbouw is geen sprake. De prijsvorming van de basisproducten in de akkerbouw en veehouderij wordt volledig be paald door het Regeringsbeleid. Een beleid, dat erop gericht is een verhoging van de garantie prijzen zoveel mogelijk te vermijden. Het prijs verloop van die producten, waarvan het markt risico volledig door de ondernemer zelf v/ordt gedragen, vertoont een neergaande lijn. Het wel en wee in de tuinbouw en andere sectoren is ge heel afhankelijk van de exportmogelijkheden. Een mogelijkheid om eventuele hogere loonkosten in de productenprijzen door te berekenen, doen zich in deze sectoren in het geheel niet voor. De Regering erkent, dat zij doordrongen is van de bijzondere positie, welke de landbouw in neemt. Wij hopen, dat zij deze uitspraak waar maakt bij haar lonen- en prijzenbeleid in deze bedrijfstak. Het moment, waarop de vrijere loonvorming wordt geïntroduceerd, achten wij, gelet op de situatie op de arbeidsmarkt, niet gelukkig ge kozen. Het is duidelijk, dat, wanneer men onder de gegeven omstandigheden het loon in een of meer bedrijfstakken officiëel verhoogt, dit on herroepelijk gevolgen met zich brengt voor de lonen in de rest van het bedrijfsleven. Daar waar deze niet officiëel volgen, zal het middel der zwarte lonen worden gehanteerd. Het behoeft bovendien geen betoog, dat de ondernemers zoveel mogelijk zullen trachten de loonsverhogingen door te berekenen in de prijzen. Hoewel de Regering prijsstabiliserende maat regelen kan nemen en het haar zelfs mogelijk is een volledige prijzenstop af te kondigen, blijft de vraag of dit effectief zal werken, omdat het niet mogelijk is, op korte termijn, een omvang rijk controle-apparaat in te stellen. Hoe het ook zij, vastgesteld moet worden, dat de positie van de landbouw door de thans ont stane situatie niet eenvoudig is geworden. Het probleem van de relatieve gelijkstelling treedt weer volledig naar voren. Bedacht moet worden, dat, indien de sociale positie van de landarbeiders uit het oog wordt verloren, hierin tevens het begin moet worden gezien van een volledige achterstelling van de agrarische bedrijfstak. Bij herhaling blijkt, dat met name van in dustriële zijde critiek naar voren wordt gebracht tegen het prijzenbeleid van de Regering in de landbouw. Het is voorts bekend, dat op instigatie van één der vakcentralen welke zich hiertoe enige tijd geleden tot de Regering heeft gewend door de S. E. R. momenteel een onderzoek wordt ingesteld naar de grondslagen van het melkprijsbeleid. Bij dit onderzoek komt vanzelf sprekend het gehele landbouwbeleid van de Minister van Landbouw ter sprake. Ook wanneer het gaat om de realisering van redelijke loonvoorstellen in de landbouw, wordt regelmatig tegenstand ontmoet van de zijde van de industrie. Men doet het hierbij voorkomen, alsof het in de landbouw zo goed gaat en dat een verhoging van het loon geen enkele invloed op de bedrijfsuitkomsten heeft, omdat de productie prijzen practisch automatisch worden aangepast. Zelfs wordt in deze kring in twijfel getrokken of bij de beoordeling van het loonpeil in de land bouw, wel mag worden uitgegaan van de loon richtlijnén voor de geoefende arbeiders. Een en ander brengt ons tevens bij ons tweede bezwaar tegen de recente Regeringsbeslissingen. De regering heeft n.l. besloten de bevoegdheden terzake van de loonpolitiek meer in handen te geven van het georganiseerde bedrijfsleven, t.w. de S. E. R. Weliswaar is het zover nog niet; een daartoe strékkend wetsontwerp moet n.l. nog worden voorbereid. De gedachte, dat de S. E. R. straks zal moeten beslissen over de bestaanszeker heid van de werkers in de landbouw, geeft aller minst aanleiding tot optimisme over de toekom stige positie van de agrarische bedrijfstak. Wij hopen, dat de georganiseerde landbouw zich van een en ander ernstig rekenschap zal geven, opdat wordt voorkomen, dat door onder linge verdeeldheid afbreuk wordt gedaan aan eigen kracht. N. A. V. KAPELLE. Vanaf 24 November t/m 21 December 1955 ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage het ontwerp van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. Gedurende deze termijn kunnen belanghebbenden bezwaren indienen bij de gemeenteraad. ST. PHILIPSLAND. De gemeenteraad heeft bepaald, dat een plan van uitbreiding in hoofdzaak voor het dorp wordt voorbereid. Gedeputeerde Staten hebben gedeeltelijk goed gekeurd het bij Raadsbesluit vastgestelde plan van uitbreiding in onderdelen. Het plan ligt voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 21 November 1955 kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, beroep instellen oij de Kroon. De achttienmaanderkeuringen hebben e eer achter de rug. Het was uitstekend weer, er was re delijke beiangsteliing en voldoende deelname. Opval lend was de geringere aangifte van de jaarling- hengsten. Dit jaar 49 tegen 69 het vorig jaar. De meniën bleven mooi op peil. Het is begrijpelijk, dat de animo voor hengstenopfok wat geluwd is. De lezen de laatste tijd nogal eens, dat de trek paardfokkerij over het dode punt heen is. Op de keuringen konden we hier nog niet veel van mer ken. Maar zijn deze keuringen eigenlijk wel een goede maatstaf? We zullen dit voor vandaag maar in het midden laten. In de Vee- en Vleeshandel merkt de heer Pinas op, dat de herfsthandel in paarden leven dig was met grote aanvoer. Vooral bij de jonge paarden was meer vraag naar koudbloed dan naar warmbloed. Vooral de zware koudbloed-typen deaen opgeld. Het inspannen en aanleren van jonge paarden is de laatste tijd voor velen een bezwaar geworden; een koudbloed paard is vlugger beleerd dan een warmbloed; kan ook vlugger trekkracht ontwik kelen. In Zuidlaren was eer zware enter weer vlot te verkopen aan Gronings .andbouwers. Ook in Hedel waren de koudbloedpaarden sterk favoriet, vooral met stamboekpapieren, aldus de heer Pinas. Op de keuringen viel me op, dat zoveel achttien- maanders zich slecht lieten zien, sommigen wilden zelfs uitbreken. Het is geen reclame als men zijn dieren alleen maar opbreit en verder onvoorbereid ter keuring trekt. Ik dacht aan de cursus van de heer Wisse. Hier wordt niet alleen iets geleerd over het mennen, maar vooral ook over hei monsteren en beleren van jonge paarden. Hoewel deze jonge paarden nog niet behoeven te gaan werken, zou het toch goed zijn als ze iets beleerder ter keuring komen. Nu zal mij voor^de voeten geworpen worden, dat hier oor geen" tijd is. Ik hoor al allerlei bezwaren, jammer genoeg heb ik dit* punt ter keuring niet ter sprake gébracht. Het zou interes sant geweest zijn te horen wie er ook zo over dacht. Ik vermoed niet veel en dat komt omdat men to taal onbekend is met de methoden, die op de cursus onderwezen worden. Er gaat beslist niet meer tijd in zitten, dan in de gevechten die nu af en toe geleverd moeten worden. Het grote voordeel is, dat geen enkel paard ver knoeid kan worden. Ik hoorde tot mijn genoegen, dat in Oostkapelle binnenkort weer zo'n cursus begint. Walcheren toont nog zeer veel liefhebberij voor het paard en wil ook met zijr. tijd meegaan. „Onderzoekt alle din gen en behoudt het gcede" geldt ook voor allen, die met paarden omgaan. Het is te hopen, dat er nog vele cursussen in onze gehele provincie zullen volgen, vaaruit dan blijkt, dat onze paardenfokkers en -gebruikers toch .niet al teveel zelfgenoegz .m zijn geworden. Tot de volgende keer. TOONTREDER. Zijn uw sloten al schoon Zorg dan dat dit voor de winter gebeurd is. Al het overtollige water kan dan gemakkelijk afgevoerd worden. Dit is voor uw land van veel belang. Ook door goed onderhouden slootkanten (minimaal 2 x per jaar maaien) voorkomt U onkruidvorming met alle narigheden van dien. o Zijn er op uw bedrijf ook chemische onkruid bestrijdingsmiddelen Zo ja, zorg dan dat deze opgeborgen zijn in een speciale kast met een goed slot er op, zodat geen onbevoegden en kin deren aan deze gevaarlijke spullen kunnen komen. o Na het ploegen werkt U natuurlijk de kanten en de hoeken bij. Dit zijn meest de grootste bronnen van onkruid, als Kweek e.d. o Ongetwijfeld zijn deze zomer niet alle ruiters heel gebleven. Met regenweer is het een pro ductief werk deze te herstellen. o In veel gevallen zal de structuur van de grond nog verbeterd kunnen worden. Denk dan eens aan de Lucerneteelt of andere groenbemesters. Denk daarbij ook eens aan het afvalproduct van de suikerfabriek, de schuimaarde. o Wnneer uw sloten goed schoon zijn, wil dit nog geen goede ontwatering garanderen. De drains moeten ook schoon zijn. Dit is een mooi winterwerk. Met een plastic stang met aan 't vooreind een schoonveegapparaat is goed werk te leveren. Wel moeten bij dit werk de buizen lopen of lopend gemaakt kunnen worden wan neer er eventueel een verstopping inzit. Ze moeten schoon kunnen spoelen. o Heeft U gewassen op contract gezaaid of moet dit nog gebeuren, zorg dan in ieder geval, dat U uw contract goed gelezen heeft. Er schuilen dikwijls voetangels en klemmen in. U kunt dit contract ook eerst naar het secretariaat van de Z. L. M. (Landbouwhuis, Goes) sturen. Daar krijgt U advies over het al of niet tekenen van dit con tract. Veel onaangenaamheden kunnen hierdoor voorkomen worden. o Heeft U karwij gezaaid Dan heeft U dit al of niet „ondergeploegd". Wanneer dit „onder- ploegen" is gebeurd, zorg dan in 't voorjaar voor vroeg af-eggen. Is het gewas niet „ondergeploegd", schoffel dan zo vroeg mogelijk en niet te diep met brede schoffels. De eerste keer met graan- schoffels kan iets dieper gegaan worden. Ge bruik voor 't af-eggen van de grond een behoor lijk zware eg. Veel onkruid kan dan verdelgd worden. Zag U deze zomer de aardappelrooidemon- stratie in Sluiskil Dan heeft U wel opgemerkt, dat vooral de zakkenrooiers geen kluiten kunnen gebruiken. Dan zag U ook het middel om de kluiten tijdens de verpleging reeds te breken. Overweeg nu reeds hoe dit in uw geval op te lossen, b.v. met ganzevoeten of halve messen. Dan is het voor het poten in orde. o Indien U voor de aardappelteelt de trekker gebruikt, probeer dan zoveel .mogelijk achtereen volgende werkzaamheden te combineren, b.v. schoffelen, aanaarden en weer afleggen. Zo krijgt U een rendabel gebruik van uw trekker en be denk hierbij dat elke (overtollige) wieldruk op 't land teveel is voor het behouden van een goede structuur. Melk is een product dat door practisch alle mensen wordt gebruikt. Niet alleen de melk op zichzelf, maar ook de melkproducten worden in practisch alle gezinnen genuttigd. Daardoor wor den er hoge eisen gesteld aan de kwaliteit van deze producten. De melkfabrieken doen dan ook hun uiterste best om een zo goed mogelijk product af te leveren dat aan hoge kwaliteitseisen voldoet. o— De laatste weken kan men zich afvragen of de boeren die de grondstoffen voor deze kwaliteits producten moeten leveren er ook allen van door drongen zijn, dat alleen van goede grondstoffen producten gemaakt kunnen worden, die aan hoge eisen voldoen. In het bijzonder de smaak en de reuk van de melk laat de laatste tijd veel te wen sen over. De schuld hiervan kan voor een groot g deelte toegeschreven worden aan het onoordeel kundig voeren van verse bietenkoppen en blad. Degenen, die voldoende ruimte hebben om fos for en kalimeststoffen droog te bewaren, kunnen met enig geldelijk voordeel dit thans, reeds aan kopen. Vooral voor het thomasmeel geldt, dat men het dan bij de hand heeft wanneer er een gunstige dag is om dit te zaaien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 6