dverzicfit RADIO ZITDAGEN PÊNOEK C.B. H*V£R RECTIFICATIE MEDEDELING. Zitdagen Boekhout! Bureau. 806 ZEEUWSCII LANDBOUWBLAD (Vervolg van pag. 1.) ging va de kosten in datzelfde tijdvak 3,6 procent bedroeg. Gewezen wordt op de graanvoorraden in de we reld en op het streven van practisch alle landen eigen landbouw te beschermen, hetgeen bij een omslag van de conjunctuur dadelijk funest kan blijken voor de Nederland.» uitvoer. Een krachtig landbouwbeleid is daarom noodzakelij1 Te Krappe berekeningen. Van andere zijde werd betoogd, dat in de naoor logse jaren knappe en krappe berekeningen zijn op gezet, welke zich wreken bij de minste tegenslag. Zo noemt de Minister b.v. de slechte weersomstan digheden van 1954 als mogelijke oorzaak voor het tenietgaan van de normaal te verwachten produc tiviteitsverbetering. In 1955 waren de weersomstan digheden echter veel beter, maar niettemin zijn le resultaten van de oogst in 1955 voor bepaalde pro ducten in diverse streken ongunstiger. De aardap peloogst b.v. heeft niet aan de verwachtingen vol daan. Bij vele leder was twijfel gerezen aan de juist heid van de methode van kostprijsberekening door het L. E. I. Zij hadden sterk de indruk, dat de daar voor uitgekozen bedrijven geen beeld geven van het landbouwbedrijf in zijn gehee4. Ook achtten zij het onjuist, dat niet de werkelijke eigenaarslas- ten in rekening worden gebracht, doch uitgegaan wordt van pachtprijzen, waarin, althans wat het gebouwd betreft, onvoldoende rekening gehouden wordt met de werkelijke lasten. Ook andere leden vroegen zich af, of de bereke ningen van het L. E. I. wel in alle opzichten juist geacht kunnen worden. Zij voerden voor deze twij fel de volgende redenen aan: a. de bedrijfsgebouwen worden niet op vervan gingswaarde berekend, hetgeen toch logisch zou zijn. Welk gedeelte \an de bouwkosten van een oe- drijfsgebouw moet bij de huidige berekening als on rendabel worden beschouwd?; b. de afschrijvingen van de machmes worden, mede gezien de veel snellere veroudering, te laag gestela c. men houdt geen rekening met de werkelijk be taalde lonen; d. de noodzakelijke Zondagsarbeid wordt onvol doende beloond; e. de risicofactor wordt onvoldoende in rekening gebracht. Is de minister bereid om, in zoverre dat zijner zijds mogelijk is, de nodige veranderingen te doen aanbrengen Het Koolzaad. Vele leden wijzen erop, dat tot de bestaande on gerustheid in landbouwkringen het plotseling los laten van de garantieprijs van het koolzaad, nadat dit reeds gezaaid was, sterk heeft bijgedragen. Daargelaten, de innerlijke merites van deze maat regel, achtten deze leden het tijdstip, waarop hij ingenomen werd, hoogst ongelukkig. Zij zouden daarom gaarne een motivering daarvan tegemoet zien. Kan de Minister de verzekering geven, dat hij niet zal overgaan tot het nemen van dergelijke maatregelen ten aanzien van meer essentiële pro ducten, waardoor het landbouwbeleid steeds verder zou worden uitgehold? Verscheidene leden, die zich hierbij aansloten, merkten ten deze nog op, dat men van mening kan verschillen over de vraag, of koolzaad moet worden gerekend te behoren tot de basisproducten van de landbouw. Bij de aanvaarding van het huidige prijsbeleid met de indeling van de producten in drie groepen, n.l. gegarandeerde, ten dele gegarandeer de en vrije prijzen, ware te overwegen geweest het koolzaad niet, doch in een van de volgende groepen in te delen. Niettemin heef de Regerig beslist, dat koolzaal tot de eerste groep gerekend zou worden. Deze politiek is jarenlang voortgezet in overleg met het georganiseerde bedrijfsleven en de Volks vertegenwoordiging heeft daaraai? steeds haar goedkeuring gehecht. Was het te verwonderen, dat de boeren in de zomer van 1955 hun koolzaad heb ben uitgezaaid in de verwachting, dat daarvoor, zoals steeds tevoren, een garantieprijs zou gelden? Na de zaaitijd besliste de Minister anders, zonder daarover overeenstemming te hebben bereikt met het Landbouwschap en zonder voorkennnis van de Volksvertegenwoordiging. Het lijkt niet moeilijk een veronderstelling te maken met betrekking tot het oordeel van die boeren, die zich nu genoodzaakt zien de ploeg te zetten in een goeo gewas koolzaad. Kan de Minister in dit verband nog mededelen welke subsidies van Overheidswege in de afgelopen jaren en in 1955 zijn of zullen worden verstrekt voor walsvistraan, een product, met koolzaadolie enigs zins te vergelijken? De aardappelen en de bieten. Kan er ten opzichte van de aardappelen de laat ste jaren wel van een vast beleid gesproken wor den, zo vragen vele leden zich af. Herhaaldelijk is in deze jaren eer. aardappel- misère voorgekomen. Ook de gang an zaken in het voorjaar van 1955 kan allerminst bevredigend worden genoemd. Zij zouden het op prijs stellen, indien de Minister concreet zou willen mededelen, in welke gevallen hij maatregelen denkt te nemen en welke verantwoordelijkheid de Overheid aan vaardt voor de prijsvorming van dit voor de volks voeding zo belangrijke product. De overweging van ue Minister met betrekking tot 'n eventuele oespreking van de suikergaranue wijsi, aldus de lpden, evenmin op stabiliteit in het beleid, lot voor kon weru ue teeit van suikerbieten door de Overheid sterk aangemoeuiga. mans worat mededeling gedaan van de overweging om te komen tol een beperKing van de teeit of aitnans van de suikergarantie. Van versenmenae zijden verklaarde men tegen deze beperking van ue suikergarantie ernstige oe- denKing te nebben. De praktijk heeft in het jongste verieuen aangetoond, uat de ondersteuning van de aardappelprijs, ingeval de markt overvoerd is, slechts een zeer mui.g ^esuiLat opievert. Versm fi ling van de basis, waarop de akKerbouw zo nodig steur kan vmden, achtte men dan ook niet verant woord. Andere punten. .rvan dé Minister, zo werd voort., gevraagd, een duidelijke uiteenzetting geven van de wijze, waarop nij zien voorstelt cie tarwepnjs op niveau te houden, indien onverhoopt de markc zou ineenstorten? Sommige leden voegden hieraan toe, dat volgens benemen ue binnenlandse prijzen van tarwe onder sterke druk staan van buuemanus aanbod. Kan de Minister meoeoeien of dit juist is? is de binnen landse prijs daaruoor beneuen de rientprijs geble ven, zo ja, noeveei, en cm welke reden? Vele leden zouden gaarne vernemen hoe de rogge- toesiag precies werkt en hoe hoog de totale kosten van ue uitvoering van deze regeling zijn. Verscheidene ueden merkten op, dat ten aanzien van meerdere punten van lanubouwoeieid, zoais b.v. met oeirekKing tot de arkens en de suikeruieten, de meik, ue tuimouwpontiek en de kostprijsver- schillen, door de Mimsier wordt medegedeeld, dat nog overleg wordt gepiet-^d met net uancioouw- scnap. Hoewei deze leuen nun waardering uitspra ken voor de piaats, die de Minister aan net Land- Douwscnap met betrekking tot het te voeren beieid toekent, zouoen zi, net nieuemin op noge prijs stel len, indien in de Memorie van Antwoaru nadere me- aeuelingen verstrekt zouden kunnen worden over de resultaten, we.ke dit overleg heeft opgeieverd. Hierdoor zóu een basis gelegd werden voor een vruentbare gedacntenwisseiing in de Staten-Gene raal. Up deue wijze zal terens voorkomen kunnen woruen, dat de puolieKrechtehjke organen a,s kap stokken zuilen gaan fungeren, waaraan allerlei vraagstukken gedurende een langere tijd worden opgenangen. Van anuere zijde werd in dit verband een over zicht verzocht van de prijzen, voor de verschillende producten door het r-auaoouwschap voorgesteld, en die, welke ten slótte door de Minister werden vastgesteld. Verschillende leden merkten op, dat blijkens pers- oenenten ae Minister op Za Maart j.l. op een ver gadering te Heerenveen gezegd zou nebben, dat een redelijk bestaan in de landicouw afhangt van net siagen van de intergouverrnentele samenwerking, in aeze Memorie van Toelichting geelt de Minister daartoe echter andere voorwaarden aan, n.l. het evorderen van een hoge kwaliteit van de produc ten en het benutten van elke mogelijkheid van kost prijsverlaging. Gezien het langzame tempo, waarin de intergouverrnentele samenwerking zie., ontwik kelt, vroegen deze leden wat nu in feite het crite rium is, waaraan men ach heeft te houden. Gevraagd wordt tenslotte nog naar de steeds toe nemende Franse concurrentie op de West-Duitse markt, naar de overschotten aan landbouwproduc ten, naar de Internationale Tarwe-overeenkomst en verdere onderwerpen. Uit deze bloemlezing volgt wel met welke belang- sf lling de volksvertegenwoordiging de positie en de kansen van de landbouw volgt en behandelt. Uit de strekking van dit Voorlopig Verslag kan men bovendien onzes inziens opmaken, dat men een positief landbc uwbeleid wenst. Wie de nauwe samenwerking inzake voqrlichting en het verstrekken van gegevens kent, die er steeds tussen het landbouworganisatiewezen en de agrari sche Kamerleden bestaat, kan zich over deze gang van zaken slechts verheugen. De landbouw laat haar stem behoorlijk doorklinken in ons hoogste vertegenwoordigende lichaam. S. (Advertentie.) C.B. rassen zijn oogstzekere rassen - V zeer vroeg rijpend 0 zeer kort en stevig stro hoge opbrengst Op Maandag 12 December zal in de rubriek ,,Voor het platteland" van de A. V. R. O. van 12.35 tot 12.45 uur de secretaris der Z. L. IA. Mr. J. F. G. Schlingemann spreken over: „VERDELING BOUWVOLUME FUNEST VOOR HET PLATTELAND." DE RATTENBESTRIJDINGSCAMPAGNE STAAT VOOR DE DEUR. De landelijke rattentoestrijdingsactie vangt dit jaar op 14 December aan. De noodzakelijkheid van eer. gemeenschappelijke bestrijding van de bruine rat spreekt alleen reeds uit het feit, dat dit dier jaarlijks in ons land voor vele milhoenen guldens verslindt. Daarnaast vormt de rat een voortdurende beareiging voor de volksgezondheid. Het is van groot belang, dat de gemeentebestu ren streeksgewijze de rattenbestrijding gezamen lijk aanpakken. Over de noodzakelijkheid en de or ganisatie van een tussen een 16-tai gemeenten in Noordhcrljand' ^gecoördineerde rattenbetrijdings- campagne', kunt U belangrijke bijzonderheden ver nemen in de uitzending van de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening op Maandag 12 December a.s., des avonds van 19.4520.00 uur over de zender Hilver sum II. In ons artikel „Voor verbetering vatbaar" kwa men tot onze spijt enige zetfouten voor. De voornaamste die we hier graag even willen rechtzetten is, dat de provinciale meikcontröle- dienst (P. M. D.) naast een vaste bijdrage van ruim j 5000,niet 50,per koe ontvangt, doch slechts 0,50 per koe. RED. /vv^/Vvw Daar de Adjunci:-secretaris der Z. L. M., Ir J. Bos. wegens ziekte verschillende weken het bed moet houden, wordt vriendelijk ver zocht hem thuis niet op te bellen. TERNEUZETdT Woensuag 14 December in Hotel „Des Pays-Bas". ZIERIKZEE: Donderdag 15 December in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 15 December in Café „De Eendracht". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 15 December in Hotel „Hof van Holland". Verkrijgbaar bij de plaatselijke landbouwverenigingen. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z.V.V.) OOSTBURG: Woensdag 14 December a.s. in Hotel „De Vuyst", van 24 uur (de heer Cevaal). ZIERIKZEE: Donderdag 15 December a.s. in „Hfiis van Nassau" van 1113 (de heer Cevaal). GOES: Iedere Dinsdag c het Landbouwhuis. Laat Uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bomiddeling bij het afslui ten van nieuwe posten. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V.B.). ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 15 December a.s. in „Hof van Holland" van 10.3012.30 uur (de heer Van Burg). OOSTBURG: Iedere Woensdag op de beurs. GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. ADVIESBUREAU OORLOG- EN RAMPSCHADE GOES: Dinsdag 20 Dècember van 1215 uur, Grote Markt 28a. ZIERIKZEE: Donderdag 29 December van 1113 uur, in het „Huis van Nassau". CONTRACT ZAADTEELT. Brengt of zendt uw teeltcontracten vóór het af sluiten ter beoordeling aan het Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. Dit geldt óók voor de afrekeningen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 2