Rond het consumptie-aardappelfonds. Zaai .Pirolinegerst Zitdagen Boekhoud- Bureau. I D D E h B WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen ver zie fit Het Dagelijks Bestuur bracht in gezelschap van de Commissie voor het Landbouwhuishoudonderwijs van de Z. L. M. op Dinsdag 22 November een bezoek aan de Landbouwhuislioudscholen te Schoondijke, Terneuzen en Axel. In alle opzichten kan dit experiment als geslaagd worden beschouwd. Zo wel van de kant van de bezoekers als van de kant van personeel en leerlin gen der scholen werd de kennisma king en het contact op prijs gesteld. Het was vooral voor de vertegen woordigers uit de Kringen boven de Westerschelde aardig en besloten werd het volgend jaar de scholen in - het Noorden van Zeeland te bezoeken, opdat dan de Zeeuws-Vlamingen iets nieuws krijgen te aanschouwen. Nu dient vooropgesteld te worden, dat deze excursie niet bedoeld was als een aardig uitstapje, doch dat hiermede het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. heeft willen benadrukken van hoeveel nut het dit soort onder wijs voor het platteland acht. De laatste jaren zijn aanzienlijke som men gelds in de bouw en inrichting van dezë landbouwhuishoudscholen gestoken. Jaarlijks benoemt het Hoofdbestuur tal van leerkrachten. De administratie en organisatie van dit onderwijs vergt zeer veel werk en tijd van het secretariaat. Uit dien hoofde alleen al is het goed, zich van dit alles op de hoogte te stellen en ter plaatse te constateren. Tevens blijkt uit een dergelijk werkbezoek, dat tijdens de lessen werd gebracht, die dan ook gewoon voortgang vonden, wat de meisjes zoal leren en hoe het onderwijs ge huisvest is. Wat het eerste betreft, mag hier wel eens opgemerkt worden, dat de hoofdschotel van het landbouw huishoudonderwijs gevormd wordt door algemeen vormend onderwijs en door practische vakken, zoals koken, vvasbehandeling, naaldvakken en tuin bouw. Daar de twee primaire klassen over het algemeen gevuld worden met nog leerplichtige meisjes, die hier hun zevende en achtste leerjaar komen doorbrengen, is het vormend onder wijs een vervolg wn de vakken van de lagere school, waarbij veelal nieu we methoden worden gebruikt en vooral aandacht wordt besteed aan de zelfwerkzaamheid. Zingen, gymnas tiek en sedert dit jaar ook Engels vormen hier onderdelen van. Over de huisvesting van de acht scholen, die de Z. L. M. thans onder haar beheer heeft, zou een boekdeel zijn te -chrijven. Hier willen wij vol staan met te vermelden, dat de mees te scholen thans na heel wat moeite, behoorlijk zijn gehuisvest. Hiertegeri- ZIERIkZEE: Donuerdag 1 Dec. in Hotel ,,Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 1 Dec. in Café ,,De Eendracht". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 3 Dec. in Hotel „De Druiventros". THOLEN: Zaterda» 3 Dec. in Hotel „Hof van Holland". over staat, dat er nog nieuwe gebou wen gesticht moeten worden te Axel en Tholen. De plannen hiervoor zijn in een vergevorderd stadium, doch de door de regering afgekondigde bouw- stóp speelt lelijke parten. Voor perso neel en leerlingen dezer scholen, doch ook voor de animo om dit onderwys te volgen, is het te hopen, dat hierin spoedig verandering komt. Het gehele bouwwezen is in ons land in een ge weldige impasse geraakt. Wij zijn op het gebied van de woningbouw en de bouw van de noodzakelijke openbare gebouwen volslagen vastgelopen. Het zal van de komende regeringen heel wat kracht en wijsheid vergen deze impasse te doorbreken. Vooral voor het platteland is dit gewenst, want hier groeit de achterstand onrustba rend. Het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. heeft zich op haar tocht langs de land- bouwhuishoudscholen nogmaals kun nen overtuigen van het grota nut van het huishoudonderwijs voor de vor ming van het plattelandsmeisje. Juist ook voor later, als zij haar taak in het gezin zal moeten innemen. Alle ouders wordt dan ook' met kracht aangeraden zich'hiervan op de hoog te te stellen en deze vorming aan hun ne dochters niet te onthouden. De Z.-L. M., die dit onderdeel van haar werk reeds in het begin van deze eeuw aanpakte, kan met recht met voldoening hierop terugzien. Het geeft tevens een stimulans om op de ingeslagen weg von^t te gaan. De vorige week werd het lang ver wachte Ontwerp Delta-Wet door de regering bij de Tweede Kamer Dinsdag maakte het Dagelijks Bestuur van de Maatschappij tezamen met de Commissie voor het Landbouwhuishoudonderwijs een excursie langs de landbouw- huishoudscholen van Schoondijke, Terneuzen en Axel. In de school te Terneuzen werd het gezelschap met de directrice van de school gefotografeerd. ingediend. In de dagbladen is de in houd van deze voor Zuid-West Neder land zo belangrijke wet reeds uitvoe rig besproken, zodat wij daar thans hier niet op zullen ingaan. Wij willen beginnen met hulde te brengen aan ons volk, waaruit de regering voort komt, voor dit initiatief. Nadat het kleine Nederland de wereld eerst heeft verbaasd met zijn Zuiderzee- plannen en de uitvoering daarvan, ko men wij thans met nog grotere en gedurfder plannen, die opnieuw zul len bewijzen, -'at een klein volk groot kan zijn. Het is bekend, dat de ver schrikkelijke ramp van 1 Februari 1953 het afsluiten van de gevaarlijke zeegaten in Zuid-West Nederland plot seling urgent maakte. Reeds eerder was door enkele vooruitziende water staatsdeskundigen met deze gedachte gespeeld, doch veelal werden hun, nog onuitgewerkte en daardoor sum miere plannen, als te groots en te phantastisch terzijde geschoven. De schok van 1953 zette onze knapste specialisten aan het denken en wat tevoren, ook financieel, een onmoge lijkheid scheen, zag er in het licht van de enorme schade, die de vloed (Zie vervolg pagina 2.) LIET vorige jaar zijn vele telers van consumptie-aardappelen teleurgesteld -LA in de wijze, waarop bij dalende prijzen werd ingegrepen. Ze hadden veel vroeger verwacht, dat een belangrijke hoeveelheid uit de markt zou worden genomen, toen de prijzen vooral van de voor export bestemde aardappelen gingen dalen en de markt zeer flauw gestemd was. Uiteindelijk is er dan het een en ander gebeurd en er zijn zeker resultaten te zien geweest, vooral in vergelijking met nabuurlanden, al hadden we graag gezien, dat er nog meer gebeurd was. Meer dan de helft van het fonds, te weten bijna 6V2 millioen gulden, is na aftrek van de verliezen, overgebleven, terwijl verwacht wordt, dat de heffin gen van dit jaar ongeveer 1millioen gulden zullen opbrengen. Wat de groot te van het fonds betreft is er dus weinig reden voor pessimisme. De besprekingen concentreren zich momenteel veel meer rond de vraag die men ook in de notulen van de Hoofdbestuursvergadering heeft zien op doemen op welke wijze een meer bevredigend beleid gevoerd zou kunnen worden, dat zowel voor producent als consument aanvaardbaar is. De regering h^eft in het verleden aan de betaling van 50 c/o'der verlie zen deelgenomen, omdat hier een tweezijdig belang mee gemoeid is. Enerzijds wil men de producent tegen grote verliezen beschermen, ander zijds is toch ook de bedoeling de aard appelprijzen voor de consument niet te hoog op te laten lopen, wat o.a. bereikt kan worden door met uit de markt genomen partijen later weer op de markt te verschijnen als een schaarste dreigt. Het grote probleem van het tot nu toe gevolgde systeem is wel, dat niet voldoende duidelijk bepaald is, wan neer ingegrepen moet worden en dat dit moment daardoor teveel in de sfeer van de onderhandelingen wordt getrokken. Zodoende moest er het afgelopen jaar maandenlang op ingrijpen wor den aangedrongen vóórdat uiteinde lijk hiertoe werd overgegaan. Aan de andere kant zijn er nog te veel telers, die wat te gemakkelijk over dat ingrijpen van het fonds den ken. Ze verwachten van het fonds wat buiten de overheidsbijdrage met 50,per ha, of ongeveer 2 van de productiekosten moet toekomen dat dit alle verlieskansen voor hen zal opvangen. En vergeten daarbij, dat een dergelijke garantie, als die financieel al uitvoerbaar zou zijn, zou leiden tot een onverantwoorde uit breiding van de teelt. Provinciaal mogen de cijfers dan wat anders lig gen, we hebben er rekening mee te houden, dat, in vergelijking met de vóóroorlogse situatie, het areaal klei- aardappelen ongeveer met 10 is toegenomen, terwijl de zandaardappe- len zelfs 50 stegen. Houdt men tevens rekening met de hogere op brengsten en de betere bewaring, dan kan men zeggen dat de productie van klei-aardappelen met 25 is toe genomen en die van de zandaardappe- len met 70 Dit is dan ook wel de voornaamste reden, dat velen er weinig voor ge* voelen de telers de volledige produc tiekosten te garanderen, temeer waar dan altijd nog een aantal bedrijven, met lagere dan de gemiddelde kosten, winst zouden maken en de neiging zou ontstaa het areaal uit te gaan breiden. Terwijl b.v. bij het systeem waarbij 75 der productiekosten wordt vergoed een automatische aan passing aan de vraagt tot stand komt. (Zie vervolg pagina 2.) (Advertentie.) op Uw stikstofbemesting. 50 besparing 5 meer opbrengst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1